Setari Cookie-uri

Pareri, comentarii - situatie complicata si nu prea.

Mai intai, buna ziua tuturor.

Sunt un tip si vin cu un subiect cat se poate de masculin, dar care are nevoie de niste puncte de vedere din partea sexului frumos. Acesta este si motivul pentru care am venit printre voi.

Pai, despre ce este vorba: am 35 de ani si sunt pe cale sa ma apropii de o tanara mamica de 36 de ani. Buuun, problema nu este clasica are copil, sa ma bag sau nu; nu ma deranjeaza baietelul ei catusi de putin. Problema este ca am iesit acum cateva luni dintr-o relatie cu nabadi prin divort, iar, momentan, cuvintele relatie, cununie, nunta, mariaj, verighete, ma fac sa mi se zburleasca parul pe spinare ca la lupi si sa scot un timp la sprint care l-ar umili si pe Usain Bolt. Atitudinea asta este o chestie temporara... sper.

Si acum vine dilema personajului: imi place, ma simt atras de ea, este cocheta, este matura, independenta, culta, rafinata si imi acorda seducator de multa atentie :), atat cat poate acorda o tanara mamica. Chiar este conexiune, compatibilitate si mai mult decat atat este feminina, fara tot soiul de trucuri care sa iti jigneasca inteligenta. Faptul ca atentia ei se indreapta prioritar catre copil, pune mai putin stres asupra mea. Am reinceput jocul intalnirilor fiindca am constatat ca incepuse sa imi placa ingrijorator mult solitudinea. Acum, la un moment dat voi dori si eu propriul meu copil, este varsta partenerei un aspect atat de serios; adica e chiar atat de dificil sa mai ai o sarcina pana in 40 de ani? Chestia asta chiar ma cam preocupa. Cum gandeste o femeie in situatia ei, care ar fi asteptarile, la modul general? M-ar interesa niste pareri pro si contra asupra subiectului propus de mine.

Cam asta a fost,
O zi buna tuturor
kudika_955386
Postat pe 14 Februarie 2014 09:39
Daca femeia aceea a dus si duce un stil de viata sanatos, poate avea si copii sanatosi, chiar si la 40+.

O sa-ti dau si niste exemple celebre de femei cu statut de persoana publica, doamne ce au devenit mamici sau vor deveni, desi au trecut de varsta de 40 de ani: Gwen Stefani, Halle Berry, Nicole Kidman, Naomi Watts, Geena Davis, Gianna Nannini etc etc.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 14 Februarie 2014 09:54
De la: kudika_955386, la data 2014-02-14 09:39:09Mai intai, buna ziua tuturor.

Sunt un tip si vin cu un subiect cat se poate de masculin, dar care are nevoie de niste puncte de vedere din partea sexului frumos. Acesta este si motivul pentru care am venit printre voi.

Pai, despre ce este vorba: am 35 de ani si sunt pe cale sa ma apropii de o tanara mamica de 36 de ani. Buuun, problema nu este clasica are copil, sa ma bag sau nu; nu ma deranjeaza baietelul ei catusi de putin. Problema este ca am iesit acum cateva luni dintr-o relatie cu nabadi prin divort, iar, momentan, cuvintele relatie, cununie, nunta, mariaj, verighete, ma fac sa mi se zburleasca parul pe spinare ca la lupi si sa scot un timp la sprint care l-ar umili si pe Usain Bolt. Atitudinea asta este o chestie temporara... sper.

Si acum vine dilema personajului: imi place, ma simt atras de ea, este cocheta, este matura, independenta, culta, rafinata si imi acorda seducator de multa atentie :), atat cat poate acorda o tanara mamica. Chiar este conexiune, compatibilitate si mai mult decat atat este feminina, fara tot soiul de trucuri care sa iti jigneasca inteligenta. Faptul ca atentia ei se indreapta prioritar catre copil, pune mai putin stres asupra mea. Am reinceput jocul intalnirilor fiindca am constatat ca incepuse sa imi placa ingrijorator mult solitudinea. Acum, la un moment dat voi dori si eu propriul meu copil, este varsta partenerei un aspect atat de serios; adica e chiar atat de dificil sa mai ai o sarcina pana in 40 de ani? Chestia asta chiar ma cam preocupa. Cum gandeste o femeie in situatia ei, care ar fi asteptarile, la modul general? M-ar interesa niste pareri pro si contra asupra subiectului propus de mine.

Cam asta a fost,
O zi buna tuturor



De ce nu,daca zestrea genetica este corespunzatoare????Orice femeie este stapana pe propria gandire si capacitatea ei de decizie!!!Nu este dificil sa ai o sarcina pana la varsta de patruzeci de ani,daca toate analizele recomandate de catre medic nu ridica probleme,dar trebuie sa iei in calcul un factor de risc dat de calitatea materialului genetic,atat la femeie,cat si la barbat!!!Deocamdata va aflati la inceputul unei relatii,asa am inteles!!!Aveti tot timpul din lume sa discutati si acest aspect,dar retine un aspect,nu poti forta o femeie cu varsta ajunsa la patruzeci de ani sa aduca pe lume un copil!!!Ca parere personala,daca as fi in locul doamnei tale,as refuza sa mai aduc pe lume un copil la aceasta varsta,dar este doar parerea mea,exista motive temeinice in baza afirmatiei mele,dar nu sunt discutabile aici!!!Este usor sa nasti un copil,dar problemele inerente apar dupa nasterea oricarui copil si nu sunt deloc de neglijat in societatea in care traim!!!Dar,ca ultima tastare,decizia va apartine in totalitate,dar luati in calcul si recomandarile medicului obstretician-ginecolog!!!
kudika_15804
Postat pe 14 Februarie 2014 10:28
De la: kudika_955386, la data 2014-02-14 09:39:09Mai intai, buna ziua tuturor.

Sunt un tip si vin cu un subiect cat se poate de masculin, dar care are nevoie de niste puncte de vedere din partea sexului frumos. Acesta este si motivul pentru care am venit printre voi.

Pai, despre ce este vorba: am 35 de ani si sunt pe cale sa ma apropii de o tanara mamica de 36 de ani. Buuun, problema nu este clasica are copil, sa ma bag sau nu; nu ma deranjeaza baietelul ei catusi de putin. Problema este ca am iesit acum cateva luni dintr-o relatie cu nabadi prin divort, iar, momentan, cuvintele relatie, cununie, nunta, mariaj, verighete, ma fac sa mi se zburleasca parul pe spinare ca la lupi si sa scot un timp la sprint care l-ar umili si pe Usain Bolt. Atitudinea asta este o chestie temporara... sper.

Si acum vine dilema personajului: imi place, ma simt atras de ea, este cocheta, este matura, independenta, culta, rafinata si imi acorda seducator de multa atentie :), atat cat poate acorda o tanara mamica. Chiar este conexiune, compatibilitate si mai mult decat atat este feminina, fara tot soiul de trucuri care sa iti jigneasca inteligenta. Faptul ca atentia ei se indreapta prioritar catre copil, pune mai putin stres asupra mea. Am reinceput jocul intalnirilor fiindca am constatat ca incepuse sa imi placa ingrijorator mult solitudinea. Acum, la un moment dat voi dori si eu propriul meu copil, este varsta partenerei un aspect atat de serios; adica e chiar atat de dificil sa mai ai o sarcina pana in 40 de ani? Chestia asta chiar ma cam preocupa. Cum gandeste o femeie in situatia ei, care ar fi asteptarile, la modul general? M-ar interesa niste pareri pro si contra asupra subiectului propus de mine.

Cam asta a fost,
O zi buna tuturor
fratele meu am ceva sa iti spun...lokuiesc in italia de 7 ani de zile si sincer in tot acesta timp am observat ca majoritatea cuplurilor fac copii dupa varsta de 35 de ani ,crede-ma mai mult de 50 la suta din cupluri fac copii dupa varsta de 35 de ani...deci nu stiu care ar fi problema..intradevar exista un risk pentru femeie dar acesta e in procent infim asa ca nu iti fa probleme...in rest ceia ce conteaza cu adevarat e daca va iubiti cu adevarat restul nu conteaza succes sa fii iubit
athos_007
Postat pe 14 Februarie 2014 10:47
cred ca este mult prea devreme de a se pune problema unui copil in relatia voastra!dar(subliniez dar)de va evolua la fel de armonios ca pana acum si veti hotari sa intemeiati o familie nu vad de ce nu!!eu una iti spun ca m-as gandi bine dar bine de tot daca as mai face un copil si cred ca la fel va fi si in cazul ei!
kiss_my_ass
Postat pe 14 Februarie 2014 11:47
Multumesc pentru mesaje, mai intai. Pe mine ma intereseaza sa imi stabilesc un orizont de asteptari realist; evident, nimeni nu forteaza pe nimeni. Voiam doar sa stiu biologic cum sta treaba, cat de complicat, delicat este pentru ea.
Imi dau seama ca dupa ce ai ramas singura cu un copil o data, te gandesti terbil de bine inainte sa il faci pe al doilea.
kudika_955386
Postat pe 14 Februarie 2014 12:49
De la: kudika_955386, la data 2014-02-14 12:49:29Multumesc pentru mesaje, mai intai. Pe mine ma intereseaza sa imi stabilesc un orizont de asteptari realist; evident, nimeni nu forteaza pe nimeni. Voiam doar sa stiu biologic cum sta treaba, cat de complicat, delicat este pentru ea.
Imi dau seama ca dupa ce ai ramas singura cu un copil o data, te gandesti terbil de bine inainte sa il faci pe al doilea.



S-ar putea ca iubita ta sa nu accepte o a doua sarcina si o inteleg foarte bine!!!Medicii recomanda ca femeile sa aduca copii pe lume pana la varsta de maxim 35 de ani,din motive de mostenire genetica!!!Exceptiile exista,dar eu,una,nu le iau in calcul!!!!Fizic ,nu este complicat,dar biologic,fiziologic,nimeni nu garanteaza excelenta in sarcinile duse pana teren!!!
kudika_15804
Postat pe 14 Februarie 2014 13:37
De la: kudika_955386, la data 2014-02-14 12:49:29Multumesc pentru mesaje, mai intai. Pe mine ma intereseaza sa imi stabilesc un orizont de asteptari realist; evident, nimeni nu forteaza pe nimeni. Voiam doar sa stiu biologic cum sta treaba, cat de complicat, delicat este pentru ea.
Imi dau seama ca dupa ce ai ramas singura cu un copil o data, te gandesti terbil de bine inainte sa il faci pe al doilea.


Dupa cum descrii situatia, in postarea ta anterioara, pareti a fi pe drumul cel bun, in ceea ce priveste relatia voastra, iar din moment ce-ti doresti si un copil cu ea, e clar cat de serioase sunt lucrurile intre voi.

Mai ramane s-o convingi si pe ea de seriozitatea intentiilor tale.

Succes!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 15 Februarie 2014 10:33
De la: kudika_955386, la data 2014-02-14 09:39:09Mai intai, buna ziua tuturor.

Sunt un tip si vin cu un subiect cat se poate de masculin, dar care are nevoie de niste puncte de vedere din partea sexului frumos. Acesta este si motivul pentru care am venit printre voi.

Pai, despre ce este vorba: am 35 de ani si sunt pe cale sa ma apropii de o tanara mamica de 36 de ani. Buuun, problema nu este clasica are copil, sa ma bag sau nu; nu ma deranjeaza baietelul ei catusi de putin. Problema este ca am iesit acum cateva luni dintr-o relatie cu nabadi prin divort, iar, momentan, cuvintele relatie, cununie, nunta, mariaj, verighete, ma fac sa mi se zburleasca parul pe spinare ca la lupi si sa scot un timp la sprint care l-ar umili si pe Usain Bolt. Atitudinea asta este o chestie temporara... sper.

Si acum vine dilema personajului: imi place, ma simt atras de ea, este cocheta, este matura, independenta, culta, rafinata si imi acorda seducator de multa atentie :), atat cat poate acorda o tanara mamica. Chiar este conexiune, compatibilitate si mai mult decat atat este feminina, fara tot soiul de trucuri care sa iti jigneasca inteligenta. Faptul ca atentia ei se indreapta prioritar catre copil, pune mai putin stres asupra mea. Am reinceput jocul intalnirilor fiindca am constatat ca incepuse sa imi placa ingrijorator mult solitudinea. Acum, la un moment dat voi dori si eu propriul meu copil, este varsta partenerei un aspect atat de serios; adica e chiar atat de dificil sa mai ai o sarcina pana in 40 de ani? Chestia asta chiar ma cam preocupa. Cum gandeste o femeie in situatia ei, care ar fi asteptarile, la modul general? M-ar interesa niste pareri pro si contra asupra subiectului propus de mine.

Cam asta a fost,
O zi buna tuturor


Baietelul nu te deranjeaza, dar ai putea sa-l vezi ca pe copilul tau? Cam greu.
Sa mai faca un copil de dragul tau? Nu pui bine problema.Si inainte dupa 40 de ani este inca apta sa mai poata face un copil sanatos.
Dar de unde si pana unde intrebari de genul asta daca tu nici macar nu ai de gand decat sa te joci de-a intalnitul cu ea?
Ai habar ce inseamna sa cresti un copil singura?
Cum poti sa pui o asemenea responsabilitate pe umerii ei, sa mai faca un copil ca sa iti satisfaca tie ego-ul de mascul?
Si e foarte normal ca puiul ei sa aiba mereu prioritate in fata ta.

Arno_28
Postat pe 15 Februarie 2014 10:42
De la: kudika_955386, la data 2014-02-14 12:49:29Multumesc pentru mesaje, mai intai. Pe mine ma intereseaza sa imi stabilesc un orizont de asteptari realist; evident, nimeni nu forteaza pe nimeni. Voiam doar sa stiu biologic cum sta treaba, cat de complicat, delicat este pentru ea.
Imi dau seama ca dupa ce ai ramas singura cu un copil o data, te gandesti terbil de bine inainte sa il faci pe al doilea.


Ah, da tu pui carul inaintea boilor asa de amoru'artei.Sper ca nu discuti si cu ea despre facutul unui copil tot asa de amoru'artei.
Arno_28
Postat pe 15 Februarie 2014 10:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am si eu o intrebare 17 De la: Roco 18 Aprilie 2009 06:28
oare ma iubeste cu adevarat?.. 55 De la: yssa2010 14 Noiembrie 2011 09:48
mai sunt fete care stiu ce vor? 4 De la: Stefan_tudorel_Danila_1 8 Noiembrie 2015 15:33
plictiseala sau indiferenta? 23 De la: kudika100395 15 Mai 2011 09:35
sunt foarte confuza!nu stiu ce sa fac!ajutati-ma cu niste sfaturi 7 De la: maid_marion 17 Septembrie 2009 17:20