Setari Cookie-uri

Nu imi place domnisoara mea de onoare!!:((

Buna fetelor!! sunt noua aici , nici macar nu stiu in ce sectiune ar fi trebuit sa cer sfaturi despre domnisoara mea de onoare , pe care nu o plac de loc . o sa incerc sa explic cat de cat ca sa intelegi povestea mea. Eu locuiesc impreuna cu soacra mea , care nu prea ma place ea .... in fine , intr-o zi am decis eu impreuna cu iubitul meu sa facem nunta , ok totul bine pana sa ai spunem si mamei lui , care la randul sau sa gandit ea sa imi puna domnisoara de onoare pe prietena fratelui iubitului meu , fara ne ceara parerea . Eu nu ma inteleg bine cu ea pentru ca a fost o mare escroaca cu mine acum 2 ani , si vreau sa spun ca ma marcat ce mi-a facut . in fine ideea e ca eu nu o vreau domnisoara de onoare dar soacramea a pus-o fara sa ne intrebe in numele nostru . ce sa fac ? dati-mi un sfat va rog !!! nu vreau sa fiu suparata in ziua nunti ca am o domnisoara de onoare pe care nu o plac deloc, si nici macar nu merita sa fie ea domnisoara mea de onoare . Va multumesc mult !
kudika_955611
Postat pe 16 Februarie 2014 22:06
dar mai exact ce ti-a facut de nu o suporti?
athos_007
Postat pe 16 Februarie 2014 22:16
Spune-i soacrei tale ca e nunta ta si tu iti alegi domnisoara de onoare nu ea.Sau avand in vedere ca nu te prea place spune-i viitorului tau sot ca nu esti de acord cu decizia mamei lui si sa-i explice el faptul ca e nunta voastra si voi decideti cine vor fi domnisori vostri si cum o sa va organizati nunta, iar ea sa-si vada de treaba ei.
Eu soacrei mele de la inceput i-am spus sa-si vada de ale ei ca eu imi fac nunta cum vreau eu.Trebuie sa fi impunatoare si sotul sa te sustina.
Multa bafta!!
anrya
Postat pe 16 Februarie 2014 22:45
De la: kudika_955611, la data 2014-02-16 22:06:08Buna fetelor!! sunt noua aici , nici macar nu stiu in ce sectiune ar fi trebuit sa cer sfaturi despre domnisoara mea de onoare , pe care nu o plac de loc . o sa incerc sa explic cat de cat ca sa intelegi povestea mea. Eu locuiesc impreuna cu soacra mea , care nu prea ma place ea .... in fine , intr-o zi am decis eu impreuna cu iubitul meu sa facem nunta , ok totul bine pana sa ai spunem si mamei lui , care la randul sau sa gandit ea sa imi puna domnisoara de onoare pe prietena fratelui iubitului meu , fara ne ceara parerea . Eu nu ma inteleg bine cu ea pentru ca a fost o mare escroaca cu mine acum 2 ani , si vreau sa spun ca ma marcat ce mi-a facut . in fine ideea e ca eu nu o vreau domnisoara de onoare dar soacramea a pus-o fara sa ne intrebe in numele nostru . ce sa fac ? dati-mi un sfat va rog !!! nu vreau sa fiu suparata in ziua nunti ca am o domnisoara de onoare pe care nu o plac deloc, si nici macar nu merita sa fie ea domnisoara mea de onoare . Va multumesc mult !


Sunteti majori si vaccinati, aveti tot dreptul sa faceti propriile voastre, insa trebuie doar sa indrazniti.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 17 Februarie 2014 08:28
*propriile voastre alegeri
Viorica_Ecaterina
Postat pe 17 Februarie 2014 08:28
De la: athos_007, la data 2014-02-16 22:16:22dar mai exact ce ti-a facut de nu o suporti?



Curiosule !
Rotty_
Postat pe 17 Februarie 2014 08:33
Cumnata mea si cu fratele iubitului meu lucreaza in franta de 5 ani, eu lucram in romania.
Fratele iubitului meu a vorbit cu cumnata mea sa ma cheme in franta, ca mi-a gasit ceva bun de munca, totul bine si frumos timp de o luna si jumatate, bineinteles ca locuiam toti sub acelasi acoperis intre timp a venit si iubitul meu, dupa care au inceput discutiile ea era foarte rautacioasa, tot timpul avea ceva de obiectat noi eram ca niste sclavi in casa ei si tot nu ii convenea nimic, vreau sa zic ca ne-am purtat super ok cu ea. Eu lucram cu ea la un restaurant, pana intr-o zi cand am ajuns de dimineata la munca si tot cauta motive de cearta si cand a venit timpul sa plecam acasa de la munca ea nu a vrut sa ma ia in masina ei si am venit pe jos aproape 15 km. Cand am ajuns acasa am vorbit cu iubitul meu i-am explicat ce sa intamplat el a vorbit cu fratele sau. Fratele sau i-a zis ca eu m-am luat de ea la munca si ca cautam motive de cearta, pe scurt ea a dat vina pe mine ba mai mult a inceput sa planga in fata noastra ca dupa ce ne-a dat de munca am ajuns sa ne batem joc de ea, deci ea si-a jucat un rol mai ceva ca in filme chiar i-am zis ca joaca foarte bine teatru. Dupa am mai stat aproximativ 2 saptamani in care patronii mi-au zis ca nu ma mai pot tine la munca. Probabil a pus ea o vorba "buna". In astea 2 saptamani a fost viata un calvar eu si cu iubitul dormeam in bucatarie, veneam de la munca pe la ora 1:00 noaptea.
Dimineata in jurul orei 06:00 ea venea in bucatarie si isi prepara cafeaua, aprindea toate luminile, avea un expresor de cafea care puneai cafeaua intr-un maner. (nu stiu exact cum se zice) chestia aia in care punea cafeaua zi de zi o trantea de chiuveta la 6 dimineata de ne trezeam speriati. Dupa ce isi prepara cafeaua pleca in camera ei si nu mai iesea pana la ora 11:00 ea isi prepara cafeaua aceia doar ca sa ne trezeasca pe noi, putea sa scuture sita aceia de la aparat cu o lingurita sau sub jetul de apa dar ea prefera sa il tranteasca de chiuveta care rasuna ca un clopot. Si multe alte chestii dar ar trebui sa scriu o carte. Sper ca nu v-am plictisit si am fost destul de explicita si imi cer scuze daca am "ucis" limba romana.
kudika_955611
Postat pe 18 Februarie 2014 00:01
Dupa 3 zile in care noi am incercat sa fim oameni dar nu aveam cu cine , ca ea nu ma suporta sub nici o forma , am decis sa plecam , am ajuns in romania acasa la soacra mea , unde noi ai povestisem ce sa intamplat . soacramea ia sunat a discutat cu ei de ce au facut asta , la care fratele iubitului meu a zis ca mie nu imi place munca , ca nu ma dat nici un patron afara ca am plecat singura , si ca am ceva cu iubita lui , de fapt ca avem ceva cu ea , in fine a aburito pe soacramea , care dupa ce a inchis nu a mai zis nimic . dupa un timp a inceput sa o barfeasca pe "cumnata" spunand ca la facut pe baiatul ei sa nu o mai ajute cu nimic si ca se va razbuna pe ea si ca ai va spune multe ... etc ., dar cand au venit acasa in vacanta nu ia spus nici macar date mai incolo , sa purtat ok cu ea . din contra tot pe mine se mai razbuna cateodata si are nervi, si ma jicneste prin apropouri.ea stia bine ca eu nu o mai puteam suporta pe iubita baiatului ei , si acum mi-a pus-o domnisoara de onoare pe ea si pe baiatu ei cavaler . eu nu stiu ce sa fac ca stiu sigur ca no sa imi fie bine sa o vad pe ea langa mine , si plus de asta stiu ca ar incerca sa imi strice nunta cu orice pret , ca este foarte rautacioasa. AZI am vorbit cu soacra mea si ia-m zis ca nu a facut bine ca nu a vorbit si cu noi cand sa gandit sa le spuna sa ne fie cavaler si domnisoara , si ia mia raspuns scurt : pai spune draga ca nu ai placerea sa ai ai cavalaeri la nunta ta si le transmit da sa stii ca se vor supara copii si nu stiu eu daca iti vor mai veni la nunta. NU STIU CE SA FAC!:(( Va multumesc ca sunteti aici si incercati sa ma ajutati.
kudika_955611
Postat pe 18 Februarie 2014 00:19
De la: kudika_955611, la data 2014-02-18 00:19:19Dupa 3 zile in care noi am incercat sa fim oameni dar nu aveam cu cine , ca ea nu ma suporta sub nici o forma , am decis sa plecam , am ajuns in romania acasa la soacra mea , unde noi ai povestisem ce sa intamplat . soacramea ia sunat a discutat cu ei de ce au facut asta , la care fratele iubitului meu a zis ca mie nu imi place munca , ca nu ma dat nici un patron afara ca am plecat singura , si ca am ceva cu iubita lui , de fapt ca avem ceva cu ea , in fine a aburito pe soacramea , care dupa ce a inchis nu a mai zis nimic . dupa un timp a inceput sa o barfeasca pe "cumnata" spunand ca la facut pe baiatul ei sa nu o mai ajute cu nimic si ca se va razbuna pe ea si ca ai va spune multe ... etc ., dar cand au venit acasa in vacanta nu ia spus nici macar date mai incolo , sa purtat ok cu ea . din contra tot pe mine se mai razbuna cateodata si are nervi, si ma jicneste prin apropouri.ea stia bine ca eu nu o mai puteam suporta pe iubita baiatului ei , si acum mi-a pus-o domnisoara de onoare pe ea si pe baiatu ei cavaler . eu nu stiu ce sa fac ca stiu sigur ca no sa imi fie bine sa o vad pe ea langa mine , si plus de asta stiu ca ar incerca sa imi strice nunta cu orice pret , ca este foarte rautacioasa. AZI am vorbit cu soacra mea si ia-m zis ca nu a facut bine ca nu a vorbit si cu noi cand sa gandit sa le spuna sa ne fie cavaler si domnisoara , si ia mia raspuns scurt : pai spune draga ca nu ai placerea sa ai ai cavalaeri la nunta ta si le transmit da sa stii ca se vor supara copii si nu stiu eu daca iti vor mai veni la nunta. NU STIU CE SA FAC!:(( Va multumesc ca sunteti aici si incercati sa ma ajutati.



Scumpa mea esti in situatia in care am fost si eu...Eu am avut mare noroc ca sotul meu m-a sustinut si chiar el i-a spus lu masa sa-si vada de treaba ei.Ideea e ca noi singuri ne-am platit tot si a fost nevoita sa inghita in sec.
Cel mai bine e daca puteti sa va platiti voi tot si sa nu se bage nici parinti tai nici ai lui.
Locuiti impreuna cu soacrata?
anrya
Postat pe 18 Februarie 2014 15:42
De la: kudika_955611, la data 2014-02-18 00:19:19Dupa 3 zile in care noi am incercat sa fim oameni dar nu aveam cu cine , ca ea nu ma suporta sub nici o forma , am decis sa plecam , am ajuns in romania acasa la soacra mea , unde noi ai povestisem ce sa intamplat . soacramea ia sunat a discutat cu ei de ce au facut asta , la care fratele iubitului meu a zis ca mie nu imi place munca , ca nu ma dat nici un patron afara ca am plecat singura , si ca am ceva cu iubita lui , de fapt ca avem ceva cu ea , in fine a aburito pe soacramea , care dupa ce a inchis nu a mai zis nimic . dupa un timp a inceput sa o barfeasca pe "cumnata" spunand ca la facut pe baiatul ei sa nu o mai ajute cu nimic si ca se va razbuna pe ea si ca ai va spune multe ... etc ., dar cand au venit acasa in vacanta nu ia spus nici macar date mai incolo , sa purtat ok cu ea . din contra tot pe mine se mai razbuna cateodata si are nervi, si ma jicneste prin apropouri.ea stia bine ca eu nu o mai puteam suporta pe iubita baiatului ei , si acum mi-a pus-o domnisoara de onoare pe ea si pe baiatu ei cavaler . eu nu stiu ce sa fac ca stiu sigur ca no sa imi fie bine sa o vad pe ea langa mine , si plus de asta stiu ca ar incerca sa imi strice nunta cu orice pret , ca este foarte rautacioasa. AZI am vorbit cu soacra mea si ia-m zis ca nu a facut bine ca nu a vorbit si cu noi cand sa gandit sa le spuna sa ne fie cavaler si domnisoara , si ia mia raspuns scurt : pai spune draga ca nu ai placerea sa ai ai cavalaeri la nunta ta si le transmit da sa stii ca se vor supara copii si nu stiu eu daca iti vor mai veni la nunta. NU STIU CE SA FAC!:(( Va multumesc ca sunteti aici si incercati sa ma ajutati.



Scumpa mea esti in situatia in care am fost si eu...Eu am avut mare noroc ca sotul meu m-a sustinut si chiar el i-a spus lu masa sa-si vada de treaba ei.Ideea e ca noi singuri ne-am platit tot si a fost nevoita sa inghita in sec.
Cel mai bine e daca puteti sa va platiti voi tot si sa nu se bage nici parinti tai nici ai lui.
Locuiti impreuna cu soacrata?
anrya
Postat pe 18 Februarie 2014 15:42
Poate sunt paralel cu subiectul..in parte, dar am fost si eu la prieteni si chiar cavaler o data si mireasa si-a ales ea domnisoara si mirele cavalerul. Cel putin in zona mea asa se obisnuieste chiar daca se nimeresc chiar cuplu.
Darius_
Postat pe 18 Februarie 2014 15:49
De la: Darius_, la data 2014-02-18 15:49:15Poate sunt paralel cu subiectul..in parte, dar am fost si eu la prieteni si chiar cavaler o data si mireasa si-a ales ea domnisoara si mirele cavalerul. Cel putin in zona mea asa se obisnuieste chiar daca se nimeresc chiar cuplu.


se obisnuieste atunci cand esti total independent atat in ceea ce priveste cheltuielile cat si a invitatiilor!
kiss_my_ass
Postat pe 18 Februarie 2014 15:52
buna anrya , iți mulțumesc pentru ca încerci sa ma ajuți , apreciez foarte mult . Iubitul meu a vorbit cu mama lui și ia explicat cum sta treaba , dar soacra mea e o persoana care se face ca înțelege și face tot ce vrea ea, e ca si cum iubitul meu a vorbit degeaba. noi suntem cu bãnuți noștri deci nu depindem de ea , dar locuim in aceeași casa , si nici la nunta nu ne ajuta cu nimic, bine nici nu as vrea sa ne ajute ca apoi ne-ar scoate ochii de fiecare data . La nunta am doar un cavaler de onoare{ fratele iubitului meu} si pe iubita lui ca domnișoarã de onoare , dar eu ma-m gândit sa pun încã o pereche din partea mea , sunt 2 copii de 13 si 14 ani , pe care ai vreau sa îmi fie cavaler si domnișoarã de onoare , si care sa îmi aducã lumânãrile, dar nu știu dacã e bine cum vreau sa fac , in felul asta nu as avea-o asa de aproape pe "cumnata" mea. E bine dacã as vorbi cu preotul si sa-i cer sfat dacã e bine sau nu ? Va mulțumesc mult!!!
kudika_955611
Postat pe 18 Februarie 2014 18:06
De la: kudika_955611, la data 2014-02-18 18:06:34buna anrya , iți mulțumesc pentru ca încerci sa ma ajuți , apreciez foarte mult . Iubitul meu a vorbit cu mama lui și ia explicat cum sta treaba , dar soacra mea e o persoana care se face ca înțelege și face tot ce vrea ea, e ca si cum iubitul meu a vorbit degeaba. noi suntem cu bãnuți noștri deci nu depindem de ea , dar locuim in aceeași casa , si nici la nunta nu ne ajuta cu nimic, bine nici nu as vrea sa ne ajute ca apoi ne-ar scoate ochii de fiecare data . La nunta am doar un cavaler de onoare{ fratele iubitului meu} si pe iubita lui ca domnișoarã de onoare , dar eu ma-m gândit sa pun încã o pereche din partea mea , sunt 2 copii de 13 si 14 ani , pe care ai vreau sa îmi fie cavaler si domnișoarã de onoare , si care sa îmi aducã lumânãrile, dar nu știu dacã e bine cum vreau sa fac , in felul asta nu as avea-o asa de aproape pe "cumnata" mea. E bine dacã as vorbi cu preotul si sa-i cer sfat dacã e bine sau nu ? Va mulțumesc mult!!!


Draga mea,in general,in astfel de situatii,mirii hotarasc cavalerul si domnisoara de onoare,parintii nu au niciun drept sa intervina in alegerea celor care vor tine lumanarile!!!Soacra ta sa isi vada de treburile ei,discuta cu iubitul tau astfel incat el sa rezolve problema cu mama lui!!!In cazul in care viitorul tau sot este indiferent fata de aceasta dorinta a ta,sincer,nu iti prevad un viitor frumos alaturi de el,caci ii va permite, tot timpul,mamei lui sa ia hotarari in locul vostru!!! Pur si simplu ii spui ca nu o doresti pe acea tanara domnisoara de onoare,fii directa cu ei,caci,altfel,le vei manca din palma si nu cred ca o sa-ti convina!!!!!!!
kudika_15804
Postat pe 18 Februarie 2014 19:02
Ceau draga mea eu te sfatuiesc cum ai zis si tu de altfel sa iti mai pui o pereche adica mai o domnisoara de onoare si un cavaler, dar de fapt poti sa ai si 10 domnisoare de onoare cate vrei si o poti ignora mai simplu.Eu de ex. am avut 2 domnisoare una din partea mea si una din partea sotului:adica verisoara lui si fosta prietena a lui frate-miu si cavaleri pe frate-miu si nepotu sotului asa ca poti sa pui pe cine vrei tu "din partea ta "ma refer si preotul nu are ce sa te sfatuiasca pt ca asta tre sa decida miri nu el el asta (preotul) poate sa iti zica ca nasi vostri tre sa fie casatoriti ca sa va fie nasi. Atat am avut de zis sper sa te ajute putin.BAFTA MULTA.
c_tynna26
Postat pe 23 Februarie 2014 12:06
De la: kudika_955611, la data 2014-02-16 22:06:08Buna fetelor!! sunt noua aici , nici macar nu stiu in ce sectiune ar fi trebuit sa cer sfaturi despre domnisoara mea de onoare , pe care nu o plac de loc . o sa incerc sa explic cat de cat ca sa intelegi povestea mea. Eu locuiesc impreuna cu soacra mea , care nu prea ma place ea .... in fine , intr-o zi am decis eu impreuna cu iubitul meu sa facem nunta , ok totul bine pana sa ai spunem si mamei lui , care la randul sau sa gandit ea sa imi puna domnisoara de onoare pe prietena fratelui iubitului meu , fara ne ceara parerea . Eu nu ma inteleg bine cu ea pentru ca a fost o mare escroaca cu mine acum 2 ani , si vreau sa spun ca ma marcat ce mi-a facut . in fine ideea e ca eu nu o vreau domnisoara de onoare dar soacramea a pus-o fara sa ne intrebe in numele nostru . ce sa fac ? dati-mi un sfat va rog !!! nu vreau sa fiu suparata in ziua nunti ca am o domnisoara de onoare pe care nu o plac deloc, si nici macar nu merita sa fie ea domnisoara mea de onoare . Va multumesc mult !



da poate-mi place mie...la asta te-ai gândit..fie ºi cale de-o clipã ?
quid_pro_quo
Postat pe 23 Februarie 2014 12:09
Zi ca ea si fa ca tine!
Las 'o sa creada ca e domnisoara ta de onoare; intre timp tu vezi de ale tale si la nunta spune-i clar ca nu este ea domnisoara aleasa de tine si ca tu ai deja o domnisoara de onoare pe care ai decis tu sa o pui nu soacra ta.
Eu asa as face.
Iar soacramii i as spune direct la nunta ca ai o domnisoara care ti'e prietena si daca nu i convine sa se impace cu ideea ca oricum ramane asa cum ai decis si sa puna domnisoare cand s-o marita ea!
kty_inge
Postat pe 23 Februarie 2014 22:48
Din punctul meu de vedere nu cred ca vei duce viata lunga alaturi de viitorul tau sot, decat daca va mutati de acolo cat mai repede posibil si crede-ma ca stiu ce vorbesc!
Intotdeauna vei fii un fel de bolovan intre sotul tau si soacra ta si nu vei putea schimba situatia niciodata decat atunci cand vei pleca de acolo. Tu de ce crezi ca nu ii spune nimic cumnatei tale? Pentru ca stie ca acesta nu locuieste acolo si daca nu se poarta bine cu ea nu il mai vede pe baiatul ei drag cu anii.
Orice ai face nu o vei putea multumii pentru ca ea este orbita de presupusa dragoste pe care i-o poarta baiatului ei si niciuna nu va fii destul de buna pentru el!
Cat despre nunta si povestea cu domnisoara de onoare ii spui soacrei tale ca pot sa faca ce vor, adica daca au binevointa sa vina la nunta distinsii domni sa vina, pentru ca nu vin pentru tine ci pentru fratele lui, daca nu asta e ...mai multa liniste .
verraa
Postat pe 24 Februarie 2014 00:32
De la: kudika_955611, la data 2014-02-16 22:06:08Buna fetelor!! sunt noua aici , nici macar nu stiu in ce sectiune ar fi trebuit sa cer sfaturi despre domnisoara mea de onoare , pe care nu o plac de loc . o sa incerc sa explic cat de cat ca sa intelegi povestea mea. Eu locuiesc impreuna cu soacra mea , care nu prea ma place ea .... in fine , intr-o zi am decis eu impreuna cu iubitul meu sa facem nunta , ok totul bine pana sa ai spunem si mamei lui , care la randul sau sa gandit ea sa imi puna domnisoara de onoare pe prietena fratelui iubitului meu , fara ne ceara parerea . Eu nu ma inteleg bine cu ea pentru ca a fost o mare escroaca cu mine acum 2 ani , si vreau sa spun ca ma marcat ce mi-a facut . in fine ideea e ca eu nu o vreau domnisoara de onoare dar soacramea a pus-o fara sa ne intrebe in numele nostru . ce sa fac ? dati-mi un sfat va rog !!! nu vreau sa fiu suparata in ziua nunti ca am o domnisoara de onoare pe care nu o plac deloc, si nici macar nu merita sa fie ea domnisoara mea de onoare . Va multumesc mult !


fugi de toti...di de donsoara de onoare si de iubi si de masa...daca viitorul sot,te lasa calcata in picioare de masa,fugi de toti si da-i dreacu cu neamu lor cu totu
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 26 Februarie 2014 10:57
Buna, te înțeleg foarte bine prin ce treci! Eu una cred ca ar trebuii sa ii spui direct in fata si soacra sa își mai vadã de treaba ei. Eu nu pot spune ca am trecut prin asta dar am persoane așa in familie care creeazã tot felul de probleme. E adevãrat ca problemele cu familia ta pot fi mai ușorr de rezolvat cãci nu treb sa te mai gândește si la partenerul tau si la faptul ca pe el l-ar putea durea faptul cãci tu si cu mama lui nu va înțelegeti dar nu cred ca trebuie sa suferi nici tu din treaba aceasta. Spune-i logodnicul-ui tai mai întâi si încearcã sa ii explici situația si poate puteți rezolva problema amândoi împreuna, si dacã nu merge atunci eu cred ca trebuie sa iei mãsuri puțin mai drastice si sa fi mai dura cu soacra. Eu nu a-și putea niciodatã sa las pe cineva sa imi controleze viața! Îți urez succes!
kudika_34195
Postat pe 9 Martie 2014 07:25
OP [poster initial], comportamentul pe care il descrii se cheama pasiv-agresiv, mai ales in ceea ce o priveste pe viitoarea ta nora, dar si viitoarea ta soacra e nitel asa [si apar in general ca o forma de abuz].

Daca te descurci cu engleza, cauta o carte numita 'Toxic Parents', sau ceva de-a face cu rude care sunt 'toxice'.

E foarte bine ca il ai pe logodnic de partea ta.
Reveille
Postat pe 15 Iunie 2014 08:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
focuri de artificii si efecte pirotehnice 1 De la: luminar 29 Martie 2011 09:38
Restaurante neserioase 1 De la: roxx84 6 Septembrie 2010 16:12
Florile din hartie pro sau contra 5 De la: Valy90 7 Aprilie 2011 21:32
BLANITA MIREASA 8 De la: Calin_ 13 Octombrie 2010 16:12
Cautam nasi de cununie 6 De la: kudika_995748 2 Ianuarie 2016 23:00