Setari Cookie-uri

Tatal copilului meu are un copil cu o alta femeie.

Am avut o relatie de un an cu un tip care imi jura iubire si toate cele, pana am ramas insarcinata iar el pur si simplu de atunci a disparut...Au trecut 3 ani de atunci, timp in care el nu s-a mai raspuns deloc cu mine, si-a schimbat nr de telefon si dus a fost, iar prietenii si fratii sai au fost instruiti sa nu imi dea informatii despre el de niciun fel, in sensul unui numar de telefon sau orice altceva. Dupa un timp nu am mai insistat nici eu, dragoste cu sila nu se poate. Am pastrat copilul, care acum e un baietel de 2 ani jumatate. Tot ce mai stiam de tatal lui e ca este logodit acum cu altcineva, iar azi am aflat o veste care m-a daramat sufleteste. Are un alt copil cu logodnica lui,tot un baietel are... nu am putut sa nu plang la vestea asta, mie mi-a zis mereu ca suntem prea tineri pentru un copil cand a aflat de sarcina mea, iar acum dupa 3 ani el deja are un copil cu alta. Nu stiu ce ma doare mai mult. Ca m-a respins pe mine si ca nu a vrut sa fiu mama copilului sau (cand a aflat de sarcina mi-a zis sa fac avort) sau ca si-a respins propriul copil, sange din sangele lui. Niciodata nu l-a vazut. Poate doar in poze. Am fost naiva cand am crezut in vorbele lui, ca isi doreste o familie cu mine, iar cand a aparut sarcina nu l-a mai interesat de soarta mea. Eu nu doresc raul copilului lui, pana la urma e un copilas la fel de nevinovat ca si al meu, dar in schimb cred ca m-as bucura sa aud ca viata l-a facut sa plateasca in vreun fel pentru ce mi-a facut mie si copilului sau. Fiindca nu pot sa nu ma gandesc, cu ce e mai bun copilul ei decat copilul meu? Gandurile astea nu imi dau pace. Imi zic ca o sa treaca si o sa vina si vremuri mai bune. Cel putin asa sper. Nu prea am cui sa povestesc ce simt de cand am aflat vestea asta si doar eu stiu ce e in sufletul meu acum.
kudika_nicole22
Postat pe 22 Iunie 2014 00:15
De la: kudika_nicole22, la data 2014-06-22 00:15:20Am avut o relatie de un an cu un tip care imi jura iubire si toate cele, pana am ramas insarcinata iar el pur si simplu de atunci a disparut...Au trecut 3 ani de atunci, timp in care el nu s-a mai raspuns deloc cu mine, si-a schimbat nr de telefon si dus a fost, iar prietenii si fratii sai au fost instruiti sa nu imi dea informatii despre el de niciun fel, in sensul unui numar de telefon sau orice altceva. Dupa un timp nu am mai insistat nici eu, dragoste cu sila nu se poate. Am pastrat copilul, care acum e un baietel de 2 ani jumatate. Tot ce mai stiam de tatal lui e ca este logodit acum cu altcineva, iar azi am aflat o veste care m-a daramat sufleteste. Are un alt copil cu logodnica lui,tot un baietel are... nu am putut sa nu plang la vestea asta, mie mi-a zis mereu ca suntem prea tineri pentru un copil cand a aflat de sarcina mea, iar acum dupa 3 ani el deja are un copil cu alta. Nu stiu ce ma doare mai mult. Ca m-a respins pe mine si ca nu a vrut sa fiu mama copilului sau (cand a aflat de sarcina mi-a zis sa fac avort) sau ca si-a respins propriul copil, sange din sangele lui. Niciodata nu l-a vazut. Poate doar in poze. Am fost naiva cand am crezut in vorbele lui, ca isi doreste o familie cu mine, iar cand a aparut sarcina nu l-a mai interesat de soarta mea. Eu nu doresc raul copilului lui, pana la urma e un copilas la fel de nevinovat ca si al meu, dar in schimb cred ca m-as bucura sa aud ca viata l-a facut sa plateasca in vreun fel pentru ce mi-a facut mie si copilului sau. Fiindca nu pot sa nu ma gandesc, cu ce e mai bun copilul ei decat copilul meu? Gandurile astea nu imi dau pace. Imi zic ca o sa treaca si o sa vina si vremuri mai bune. Cel putin asa sper. Nu prea am cui sa povestesc ce simt de cand am aflat vestea asta si doar eu stiu ce e in sufletul meu acum.
daca el a fost atat de dobitoc sa faca asa ceva si pur si simlu nu si-a dorit copilul tot ce ti-a ramas de facut e sa te duci la actuala lui partenera de viata si sa ii spui ca al mik al ei are un fratior ...sa ii spui asta zambind pt ca cu siguranta el si pe aia a mintito si dupa sa-l vezi u pe fat frumos ce face dupa aia
athos_is_back
Postat pe 22 Iunie 2014 04:05
De la: kudika_nicole22, la data 2014-06-22 00:15:20Am avut o relatie de un an cu un tip care imi jura iubire si toate cele, pana am ramas insarcinata iar el pur si simplu de atunci a disparut...Au trecut 3 ani de atunci, timp in care el nu s-a mai raspuns deloc cu mine, si-a schimbat nr de telefon si dus a fost, iar prietenii si fratii sai au fost instruiti sa nu imi dea informatii despre el de niciun fel, in sensul unui numar de telefon sau orice altceva. Dupa un timp nu am mai insistat nici eu, dragoste cu sila nu se poate. Am pastrat copilul, care acum e un baietel de 2 ani jumatate. Tot ce mai stiam de tatal lui e ca este logodit acum cu altcineva, iar azi am aflat o veste care m-a daramat sufleteste. Are un alt copil cu logodnica lui,tot un baietel are... nu am putut sa nu plang la vestea asta, mie mi-a zis mereu ca suntem prea tineri pentru un copil cand a aflat de sarcina mea, iar acum dupa 3 ani el deja are un copil cu alta. Nu stiu ce ma doare mai mult. Ca m-a respins pe mine si ca nu a vrut sa fiu mama copilului sau (cand a aflat de sarcina mi-a zis sa fac avort) sau ca si-a respins propriul copil, sange din sangele lui. Niciodata nu l-a vazut. Poate doar in poze. Am fost naiva cand am crezut in vorbele lui, ca isi doreste o familie cu mine, iar cand a aparut sarcina nu l-a mai interesat de soarta mea. Eu nu doresc raul copilului lui, pana la urma e un copilas la fel de nevinovat ca si al meu, dar in schimb cred ca m-as bucura sa aud ca viata l-a facut sa plateasca in vreun fel pentru ce mi-a facut mie si copilului sau. Fiindca nu pot sa nu ma gandesc, cu ce e mai bun copilul ei decat copilul meu? Gandurile astea nu imi dau pace. Imi zic ca o sa treaca si o sa vina si vremuri mai bune. Cel putin asa sper. Nu prea am cui sa povestesc ce simt de cand am aflat vestea asta si doar eu stiu ce e in sufletul meu acum.



Nu toate iubirile sunt facute sa reziste.
Lasa despicatul firului in patru, trecutul e trecut si atat.
Ocupa-te de copilul tau , intoarce-ti fata si gandurile spre viitor si fa-ti o viata adevarata.
Arno_28
Postat pe 22 Iunie 2014 10:19
De la: kudika_nicole22, la data 2014-06-22 00:15:20Am avut o relatie de un an cu un tip care imi jura iubire si toate cele, pana am ramas insarcinata iar el pur si simplu de atunci a disparut...Au trecut 3 ani de atunci, timp in care el nu s-a mai raspuns deloc cu mine, si-a schimbat nr de telefon si dus a fost, iar prietenii si fratii sai au fost instruiti sa nu imi dea informatii despre el de niciun fel, in sensul unui numar de telefon sau orice altceva. Dupa un timp nu am mai insistat nici eu, dragoste cu sila nu se poate. Am pastrat copilul, care acum e un baietel de 2 ani jumatate. Tot ce mai stiam de tatal lui e ca este logodit acum cu altcineva, iar azi am aflat o veste care m-a daramat sufleteste. Are un alt copil cu logodnica lui,tot un baietel are... nu am putut sa nu plang la vestea asta, mie mi-a zis mereu ca suntem prea tineri pentru un copil cand a aflat de sarcina mea, iar acum dupa 3 ani el deja are un copil cu alta. Nu stiu ce ma doare mai mult. Ca m-a respins pe mine si ca nu a vrut sa fiu mama copilului sau (cand a aflat de sarcina mi-a zis sa fac avort) sau ca si-a respins propriul copil, sange din sangele lui. Niciodata nu l-a vazut. Poate doar in poze. Am fost naiva cand am crezut in vorbele lui, ca isi doreste o familie cu mine, iar cand a aparut sarcina nu l-a mai interesat de soarta mea. Eu nu doresc raul copilului lui, pana la urma e un copilas la fel de nevinovat ca si al meu, dar in schimb cred ca m-as bucura sa aud ca viata l-a facut sa plateasca in vreun fel pentru ce mi-a facut mie si copilului sau. Fiindca nu pot sa nu ma gandesc, cu ce e mai bun copilul ei decat copilul meu? Gandurile astea nu imi dau pace. Imi zic ca o sa treaca si o sa vina si vremuri mai bune. Cel putin asa sper. Nu prea am cui sa povestesc ce simt de cand am aflat vestea asta si doar eu stiu ce e in sufletul meu acum.



Nu fi razbunatoare,caci raul dorit se va intoarce impotriva ta!!!Da,ai fost naiva,dar raul a fost deja facut,sa se inteleaga ca, nu pruncul tau este acel "rau",ci fapta iubitului tau,deci,...exista un copilas,care este mult prea pur ca tu sa vii acum sa aduci pete de Gri in viata voastra,a ta si a copilului tau!!!

Daca tu te-ai gandit sa aduci pe lume un copilas,aflandu-te intr-o relatie. DOAR de un an de zile,vreau sa iti spun ca ai fost de o inconstienta crasa,fara sa te gandesti,macar pentru o clipa,ca ,in orice relatie aflata in evolutie, NU TREBUIE sa grabesti lucrurile,cel putin panca cand iti vei da seama ca. barbatul de langa tine ,are toate atributele unui viitor tata!!Este clar si evident faptul ca acel barbat nu te-a iubit,deci ,acum,culege roadele naivitatii tale,DAR fara sa te gandesti la situatia amoroasa si familiala a fostului iubit!!El a gasit o alta partida,la fel de naiva ca si tine,a mai facut un copil,probabil,in acea relatie ,a investit cateva sentimente, de a ramas cu doamna respectiva!!!Pentru care motiv sa il intereseze soarta ta,cand nu a simtit nimic cu inima in relatia cu tine????Tu uiti ca vorbesti depre un reprezentant al barbatilor,al celor care spun multe,dar pentru care practica este infima,in raport cu teoria insusita!!!

Draga mea,tu ai drumul tau,ALES NUMAI DE TINE,nu ti-a impus nimeni sa devii mama,deci,,urneste-te la treaba si creste-ti copilul frumos si decent!!Daca tatal copilului va dori vreodata sa isi vada copilul,cred ca vei fi capabila sa raspunzi cererii lui in masura in care o merita!!! Cei doi copii sunt nevinovati,singurele persoane vinovate, sunteti voi,cele doua mame,care ati acceptat sa procreati copii cu un barbat ,doar cu numele!!!Crezi ca doamna respectiva este mai fericita decat tine????Nicidecum,caci omul se cunoaste de la bun inceput,dar,probabil,si ea a fost la fel de oarba ca tine!!!Poate vei veni sa imi spui ca tu ai hotarat sa pastrezi copilul,ca ai refuzat orice idee adusa de un eventual avort,voi fi de acord cu ele,dar acestea sunt simple vorbe,caci daca lucrurile ar fi fost astfel,nu ai fi fost prezenta pe acest forum!!!

Creste-ti coplul,nimic mai mult,asuma-ti responsabilitatea educatiei lui si incearca sa nu mai crezi in cuvintele barbatilor,decat in masura in care nu iti este afectata inima!!!
kudika_15804
Postat pe 22 Iunie 2014 10:44
De la: athos_is_back, la data 2014-06-22 04:05:32
De la: kudika_nicole22, la data 2014-06-22 00:15:20Am avut o relatie de un an cu un tip care imi jura iubire si toate cele, pana am ramas insarcinata iar el pur si simplu de atunci a disparut...Au trecut 3 ani de atunci, timp in care el nu s-a mai raspuns deloc cu mine, si-a schimbat nr de telefon si dus a fost, iar prietenii si fratii sai au fost instruiti sa nu imi dea informatii despre el de niciun fel, in sensul unui numar de telefon sau orice altceva. Dupa un timp nu am mai insistat nici eu, dragoste cu sila nu se poate. Am pastrat copilul, care acum e un baietel de 2 ani jumatate. Tot ce mai stiam de tatal lui e ca este logodit acum cu altcineva, iar azi am aflat o veste care m-a daramat sufleteste. Are un alt copil cu logodnica lui,tot un baietel are... nu am putut sa nu plang la vestea asta, mie mi-a zis mereu ca suntem prea tineri pentru un copil cand a aflat de sarcina mea, iar acum dupa 3 ani el deja are un copil cu alta. Nu stiu ce ma doare mai mult. Ca m-a respins pe mine si ca nu a vrut sa fiu mama copilului sau (cand a aflat de sarcina mi-a zis sa fac avort) sau ca si-a respins propriul copil, sange din sangele lui. Niciodata nu l-a vazut. Poate doar in poze. Am fost naiva cand am crezut in vorbele lui, ca isi doreste o familie cu mine, iar cand a aparut sarcina nu l-a mai interesat de soarta mea. Eu nu doresc raul copilului lui, pana la urma e un copilas la fel de nevinovat ca si al meu, dar in schimb cred ca m-as bucura sa aud ca viata l-a facut sa plateasca in vreun fel pentru ce mi-a facut mie si copilului sau. Fiindca nu pot sa nu ma gandesc, cu ce e mai bun copilul ei decat copilul meu? Gandurile astea nu imi dau pace. Imi zic ca o sa treaca si o sa vina si vremuri mai bune. Cel putin asa sper. Nu prea am cui sa povestesc ce simt de cand am aflat vestea asta si doar eu stiu ce e in sufletul meu acum.
daca el a fost atat de dobitoc sa faca asa ceva si pur si simlu nu si-a dorit copilul tot ce ti-a ramas de facut e sa te duci la actuala lui partenera de viata si sa ii spui ca al mik al ei are un fratior ...sa ii spui asta zambind pt ca cu siguranta el si pe aia a mintito si dupa sa-l vezi u pe fat frumos ce face dupa aia
Da , a mintit-o si pe ea, din surse sigure stiu ca nici ei nu i-a zis ca are un copil cu mine. Dar nu as putea sa ma duc sa ii zic niciodata in fata nimic, fiindca el nu e roman si prin urmare...nici ea nu este romanca, dar lasand la o parte asta, cred ca cel mai mult ma deranjeaza ca mie mi-a zis ca nu vrea un copil acum fiindca e prea devreme, si el deja are un bebe de vreo 6 luni cu aceasta femeie. Deci poate ca pe ea a iubit-o si pe mine nu, poate asta mi-a fost greu sa inteleg atunci cand am aflat aceasta veste. Oricum, viata merge inainte....
kudika_nicole22
Postat pe 22 Iunie 2014 12:41
De la: kudika_15804, la data 2014-06-22 10:44:49
De la: kudika_nicole22, la data 2014-06-22 00:15:20Am avut o relatie de un an cu un tip care imi jura iubire si toate cele, pana am ramas insarcinata iar el pur si simplu de atunci a disparut...Au trecut 3 ani de atunci, timp in care el nu s-a mai raspuns deloc cu mine, si-a schimbat nr de telefon si dus a fost, iar prietenii si fratii sai au fost instruiti sa nu imi dea informatii despre el de niciun fel, in sensul unui numar de telefon sau orice altceva. Dupa un timp nu am mai insistat nici eu, dragoste cu sila nu se poate. Am pastrat copilul, care acum e un baietel de 2 ani jumatate. Tot ce mai stiam de tatal lui e ca este logodit acum cu altcineva, iar azi am aflat o veste care m-a daramat sufleteste. Are un alt copil cu logodnica lui,tot un baietel are... nu am putut sa nu plang la vestea asta, mie mi-a zis mereu ca suntem prea tineri pentru un copil cand a aflat de sarcina mea, iar acum dupa 3 ani el deja are un copil cu alta. Nu stiu ce ma doare mai mult. Ca m-a respins pe mine si ca nu a vrut sa fiu mama copilului sau (cand a aflat de sarcina mi-a zis sa fac avort) sau ca si-a respins propriul copil, sange din sangele lui. Niciodata nu l-a vazut. Poate doar in poze. Am fost naiva cand am crezut in vorbele lui, ca isi doreste o familie cu mine, iar cand a aparut sarcina nu l-a mai interesat de soarta mea. Eu nu doresc raul copilului lui, pana la urma e un copilas la fel de nevinovat ca si al meu, dar in schimb cred ca m-as bucura sa aud ca viata l-a facut sa plateasca in vreun fel pentru ce mi-a facut mie si copilului sau. Fiindca nu pot sa nu ma gandesc, cu ce e mai bun copilul ei decat copilul meu? Gandurile astea nu imi dau pace. Imi zic ca o sa treaca si o sa vina si vremuri mai bune. Cel putin asa sper. Nu prea am cui sa povestesc ce simt de cand am aflat vestea asta si doar eu stiu ce e in sufletul meu acum.



Nu fi razbunatoare,caci raul dorit se va intoarce impotriva ta!!!Da,ai fost naiva,dar raul a fost deja facut,sa se inteleaga ca, nu pruncul tau este acel "rau",ci fapta iubitului tau,deci,...exista un copilas,care este mult prea pur ca tu sa vii acum sa aduci pete de Gri in viata voastra,a ta si a copilului tau!!!

Daca tu te-ai gandit sa aduci pe lume un copilas,aflandu-te intr-o relatie. DOAR de un an de zile,vreau sa iti spun ca ai fost de o inconstienta crasa,fara sa te gandesti,macar pentru o clipa,ca ,in orice relatie aflata in evolutie, NU TREBUIE sa grabesti lucrurile,cel putin panca cand iti vei da seama ca. barbatul de langa tine ,are toate atributele unui viitor tata!!Este clar si evident faptul ca acel barbat nu te-a iubit,deci ,acum,culege roadele naivitatii tale,DAR fara sa te gandesti la situatia amoroasa si familiala a fostului iubit!!El a gasit o alta partida,la fel de naiva ca si tine,a mai facut un copil,probabil,in acea relatie ,a investit cateva sentimente, de a ramas cu doamna respectiva!!!Pentru care motiv sa il intereseze soarta ta,cand nu a simtit nimic cu inima in relatia cu tine????Tu uiti ca vorbesti depre un reprezentant al barbatilor,al celor care spun multe,dar pentru care practica este infima,in raport cu teoria insusita!!!

Draga mea,tu ai drumul tau,ALES NUMAI DE TINE,nu ti-a impus nimeni sa devii mama,deci,,urneste-te la treaba si creste-ti copilul frumos si decent!!Daca tatal copilului va dori vreodata sa isi vada copilul,cred ca vei fi capabila sa raspunzi cererii lui in masura in care o merita!!! Cei doi copii sunt nevinovati,singurele persoane vinovate, sunteti voi,cele doua mame,care ati acceptat sa procreati copii cu un barbat ,doar cu numele!!!Crezi ca doamna respectiva este mai fericita decat tine????Nicidecum,caci omul se cunoaste de la bun inceput,dar,probabil,si ea a fost la fel de oarba ca tine!!!Poate vei veni sa imi spui ca tu ai hotarat sa pastrezi copilul,ca ai refuzat orice idee adusa de un eventual avort,voi fi de acord cu ele,dar acestea sunt simple vorbe,caci daca lucrurile ar fi fost astfel,nu ai fi fost prezenta pe acest forum!!!

Creste-ti coplul,nimic mai mult,asuma-ti responsabilitatea educatiei lui si incearca sa nu mai crezi in cuvintele barbatilor,decat in masura in care nu iti este afectata inima!!!
Da, a fost doar un an de relatie, timp in care eu m-am indragostit si i-am crezut vorbele cum ca vrea un copil cu mine, de fapt, acum inclin sa cred ca a zis toate astea ca sa facem sex neprotejat, iar eu in naivitatea mea l-am crezut, aveam 20 de ani... In fine, de avort nici nu am vrut sa aud, am fost la ecograf chiar in aceeasi zi in care am aflat de sarcina si i-am auzit inimioara batand, avea deja 6 saptamani de viata bebele,deci e adevarat ca nu mi-a impus nimeni sa fiu mama, si ca a fost alegerea mea, dar nu stiu ce femeie ar mai fi facut avort dupa ce ar fii auzit batand inima copilasului din ea. Eu una nu am putut si am zis ca o sa ma descurc singura cu acest copil chiar daca el nu l-a vrut. Nu vreau razbunare, dar m-a deranjat foarte mult felul in care m-a lasat cu un copil si imediat s-a apucat de facut un alt copil cu o alta femeie, al meu copil are 2 ani jumatate si al sau are deja 6 luni, deci poate ca nu ma deranjeaza ca are un copil, stiam ca dupa ce ne-am desparitit noi s-a implicat in alta relatie, deci era logic ca o sa aiba si copii la un moment dat, ce ma deranjeaza este ca il are ACUM, cand mie mi-a zis ca nu e pregatit sa fie tata, fiind amandoi tineri.In fine, am asteptat prea multe de la an om care a fost capabil doar de vorbe mari, nu si de fapte.
kudika_nicole22
Postat pe 22 Iunie 2014 12:57
De la un* om. Scuzati greselile.
kudika_nicole22
Postat pe 22 Iunie 2014 12:59
De la: kudika_nicole22, la data 2014-06-22 12:57:11
Da, a fost doar un an de relatie, timp in care eu m-am indragostit si i-am crezut vorbele cum ca vrea un copil cu mine, de fapt, acum inclin sa cred ca a zis toate astea ca sa facem sex neprotejat, iar eu in naivitatea mea l-am crezut, aveam 20 de ani... In fine, de avort nici nu am vrut sa aud, am fost la ecograf chiar in aceeasi zi in care am aflat de sarcina si i-am auzit inimioara batand, avea deja 6 saptamani de viata bebele,deci e adevarat ca nu mi-a impus nimeni sa fiu mama, si ca a fost alegerea mea, dar nu stiu ce femeie ar mai fi facut avort dupa ce ar fii auzit batand inima copilasului din ea. Eu una nu am putut si am zis ca o sa ma descurc singura cu acest copil chiar daca el nu l-a vrut. Nu vreau razbunare, dar m-a deranjat foarte mult felul in care m-a lasat cu un copil si imediat s-a apucat de facut un alt copil cu o alta femeie, al meu copil are 2 ani jumatate si al sau are deja 6 luni, deci poate ca nu ma deranjeaza ca are un copil, stiam ca dupa ce ne-am desparitit noi s-a implicat in alta relatie, deci era logic ca o sa aiba si copii la un moment dat, ce ma deranjeaza este ca il are ACUM, cand mie mi-a zis ca nu e pregatit sa fie tata, fiind amandoi tineri.In fine, am asteptat prea multe de la an om care a fost capabil doar de vorbe mari, nu si de fapte. [/quote]


Of,of,of,cred ca ai invatat ca ,viata este necrutatoare ,de cele mai multe ori!!!
Te-a mintit tot impul,draga mea,erai o copila,ai crezut in inima unui barbat,pe care l-ai iubit si inca il mai iubesti,sunt sigura de asta,dar care ti-a inselat asteptarile intr-un mod irevocabil,chiar si prin starea de graviditate ,pe care ti-a impus-o intr-um mod josnic si nedrept,dar pe toate acestea ,transforma-le in amintiri,daca vei putea,caci nu se mai poate repara nimic,cel putin in favoarea copilului!!
Tineretea traita fara responsabilitate aduce prejudicii morale de anvergura,si,in ceea ce priveste avortul,da-mi voie sa ma abtin de la comentarii inutile,caci este un subiect plin de sensibilitate si intimitate!!!A fost alegerea ta!!!

Trebuie sa inveti ca,unii barbati sunt mincinosi si tradatori fara scrupule!!Trebuie sa inveti ca ,oamenii nu sunt perfecti si ca unii profita de starea de bunavointa a celorlalti!!Trebuie sa inveti ca,iubirea isi cere ofranda,atunci cand este pangarita,murdarita fara rost!!!Trebuie sa inveti ca,barbatii nu sunt ceea ce spun ca sunt,cea mai mare parte dintre ei!!!Trebuie sa inveti ca,alaturi de barbatul ,pe care il iubesti,poti trai Iad-ul,daca iubirea ta nu este impartasita!!!Si trebuie sa inveti ca,un copil nu este bunul de consum al nimanui,care nu cere sa fie nascut,dar care cere respect si iubire,din partea ambilor parinti!!!Si ultimul lucru,pe care trebuie sa-l inveti este sa fii "FEMEIE" si "MAMA",in ciuda tuturor greutatilor!!!Nu conteaza ce face fostul iubit ,cati copii va mai face in, nu este tatal potrivit copilului tau,chiar daca din punct de vedere biologic,pruncul tau ii poarta genele!!!Nu te lasa subjugata de frustrari,caci cel care creste un copil este adevaratul parinte al copilului!!!

Domnul sa te ajute sa treci peste toate si sa iti cresti copilasul in pace si armonie!!!
kudika_15804
Postat pe 22 Iunie 2014 13:35
Draga mea,te inteleg perfect...!!! Nu e singurul barbat care procedeaza asa...!!! Marea majoritate vor aventuri...fara urmari...si fara protectie,daca se poate...!!! Dar...ai gresit..de la inceput...cand trebuia sa-i impui niste reguli..de protectie..!!! Acum...e tarziu,dar pe viitor ai grija ce faci...si in cine mai ai incredere.!!! Copilasul...e un ingeras..pe care iti doresc sa-l vezi mare..si realizat,iar ranchiuna sa nu-i porti..fostului...pentru ca el..te-a avertizat..ca nu vrea copii,iar faptul ca l-ai pastrat..a fost optiunea ta...!!! Deci,daca n-ai nici un fel de relatie cu el...si nu-ti plateste nici pensie alimentara.....si chiar daca ti-ar plati,considera-l un capitol inchis in viata ta...si roaga-te Domnului...pana cand vei reusi sa-l ierti si..uita...!!! Caci...vei gasi pe altcineva,care n-are copii...si-si doreste,iar daca te iubeste..iti va iubi si copilul...!!! Totul e sa te rogi cu credinta si sa nu lasi timpul sa zboare,caci..copilul..cu cat va creste...cu atat va admite mai greu un barbat in viata ta...si un tata in viata lui...!!! Dar,tine minte...fara iubire reciproca,respect reciproc..si intelegere reciproca...sa nu te mai legi la cap....caci n-ai face decat sa-ti complici viata ..in loc sa ti-o usurezi...!!! Iar copilul celalalt...nu e problema ta...de nici un fel...incearca sa gandesti pozitiv,caci bietul...si el e rodul dragostei...ca si al tau...si n-are nici o vina ca a aparut...pe lume....!!! Iti doresc din inima sanatate...si putere sa le duci..pe toate,caci cu voia Domnului..toate se vor rezolva...in timp...si la momentul potrivit...!!! Ofera-i copilului tau iubire nemarginita,ai grija de el....si vei avea un suflet iubitor..la batranete,caruia nu-i va fi indiferent cum traiesti...!!! Copiii sunt singura noastra avere...si trebuie sa investim in ei..tot ce avem mai bun de dat,caci...in rest...nu ducem nimic cu noi...in lumea celor drepti..!!! Mai astept vesti.!!! Doamne ajuta.! Amin.!!
kudika133347
Postat pe 20 Iulie 2014 07:12
in general femeile nu prea tin cont si de parerea partenerului care a participat la procreere ..pastreaza sau nu copilul in functie de strict ce isi doreste ea si nu e corect...iar de cele mai multe ori folosesc copilul ca mijloc de santaj emotional crezand ca el la vederea copilului ii va jura credinta vesnica...tu la un moment dat vei iubi din nou,vei fi ametita cu totul de cel nou iar coplul va fi sigurul ce va suferi pentru tot restul vietii..acum tot ce poti face e sa ai grija de cel mic sa-l iubesti cat pentru doi...noroc!
kudika_956012
Postat pe 20 Iulie 2014 07:54
Sa-i multumesti lui DUMNEZEU ca ai scapat de un mincinos,fiinca asa va face si cu celelante,nu este un om stabil
Iulia_Nechifor_1
Postat pe 20 Iulie 2014 07:54
De la: kudika_956012, la data 2014-07-20 07:54:20in general femeile nu prea tin cont si de parerea partenerului care a participat la procreere ..pastreaza sau nu copilul in functie de strict ce isi doreste ea si nu e corect...iar de cele mai multe ori folosesc copilul ca mijloc de santaj emotional crezand ca el la vederea copilului ii va jura credinta vesnica...tu la un moment dat vei iubi din nou,vei fi ametita cu totul de cel nou iar coplul va fi sigurul ce va suferi pentru tot restul vietii..acum tot ce poti face e sa ai grija de cel mic sa-l iubesti cat pentru doi...noroc!



Cand se intampla pur si sinmplu sa apara o sarcina chiar daca pe moment cei doi nu si-o doresc atunci amandoi trebuie sa-si asume raspunderea , de ce sunt judecate doar femeile ? oare ele raman insarcinate singure ?Multi dobitoci fug in momentul in care sunt pusi in aceasta situatie si multa lume ii plange pe ei ca vezi doamne el nu si-a dorit poate ca nici ea nu si-a dorit dar s-a intamplat iar avortul nu este o solutie , poate daca ar trebui sa avorteze ei alta ar fi situatia.
Din pacate copiii sufera ce mai mult.
In ceea ce te priveste cred ca ar fi bine ca sa faci demersurile necesare si sa-l obligi sa-si respecte obligatiile de tata pentru copilul tau .Nu trebuie sa te intereseze ce face el acum sau cu cine , ci sa faci ce trebuie pentru copilul tau .
kudika439642
Postat pe 20 Iulie 2014 09:38
Nu a iubit-o mai mult ci cred ca i-a fost frica de ea , sau ea a avut mai mult curaj si si-a impus punctul de vedere . De iubit asta cred ca se iubeste doar pe el atat timp cat nici de copilul lui nu este interesat .Ca ai scapat de el este foarte bine , copilul insa complica putin lucrurile , chiar daca are alta nationalitate sau etnie el tot trebuie sa-si indeplineasca atributiile de tata asa ca nu mai sta , fa-l sa recunoasca copilul .
kudika439642
Postat pe 20 Iulie 2014 09:43
Faptul ca nu si-a dorit copil la momentul acela nu e de condamnat. Nu inteleg cum mai exista in zilele noastre "accidente", cu atat de multe metode contraceptive..si inainte si dupã act. 😐
E dreptul fiecãrui om ( femeie sau barbat) sa-si aleagã momentul pt a avea un copil. Si ar fi absurd sa ii urasti copilul pe care si l-a dorit.. Problema este intre voi doi, nu intre el si copiii lui.. In sufletul lui își Iubește la fel de mult copiii.
kudika_14131
Postat pe 20 Iulie 2014 11:29
Viata nu-i necrutatoare ,oamenii sunt ignoranti.Atat!
kudika883715
Postat pe 20 Iulie 2014 11:45
cred ca si tu ai o oarecare doza de naivitate. iar el , este un asazis tata de profesie. Sunt de accord ca nu se poate trece prin viata ,,semanand" copii la fiecare relatie. dar asta este alta poveste. Parerea mea este ca , atunci cand el ti-a spus sa faci avort (puteai deduce ca nu isi dorea copilul daca ti-a facut o asemenea propunere) tu pastrand sarcina ti-ai asumai responsabilitatea de a fi parinte unic al acelui copil. Acum pentru binele micutului pasii ar fii urmatorii: un process de recunoastere a paternitatii, (un test ADN) urmat implicit de hotararea instantei de a-l oblige la mentinerea materiala a copilului. Despre altceva (intre tine si el) nici nu poate fi vorba , el refuzand din start convietuirea cu tine. Numai bine.
maria_doina
Postat pe 20 Iulie 2014 11:46
Nimeni nu are dreptul sa te judece, nimeni nu are dreptul sa te condamne-,,Sa ridice primul piatra cel care nu a gresit vreodata''.
Cu totii facem alegeri in viata mai bune, sau mai putin bune, dar le facem pentru ca asa am considerat in acel moment.
Este laudabil gestul tau, faptul ca ai pastrat acel copil.Sunt atatea femei care isi doresc sa fie mame, dar nu au aceasta sansa.Desigur ca acest copil al tau a venit pe lume ca tu sa inveti o lectie de viata si acest lucru nu a fost intamplator, cum nimic nu este intamplator in viata.
Esti o femeie curajoasa, puternica, cu siguranta ca esti si o mama buna, vad ca gandesti pozitiv si sunt sigura ca viata ta si a copilului tau va fi una frumoasa.
Ce o sa faci pe mai departe, daca o sa alegi ca cei doi frati sa se cunoasca, daca o sa alegi ca cealalta femeie sa afle de existenta ta si a copilului tau, tu alegi.Este dreptul tau si orice alegere vei face va fi una buna.
Din toata aceasta experienta, incearca sa vezi partea plina a paharului si anume, ca te-ai ales cu un copil sanatos, frumos, care iti umple viata si care te-a ajutat sa te maturizezi, sa evoluezi.
Va doresc sa va fie bine si sa va ocroteasca Dumnezeu !!!

kudika_954715
Postat pe 20 Iulie 2014 14:28
Este dureros sa treci prin asa ceva dar gindeste-te si la viitorul tau alaturi de cineva care ti-ar putea oferii mult mai mult dect ai fii putut avea cu acesta,si viata compenseaza in bine mamele viteze ca tine .Sanatae multa tie si copilasului tau
Liliana_Gancev_1
Postat pe 20 Iulie 2014 14:32
Nu ne-ai zis ce natie e nenea asta...turcalete, araboi sau tuciuriu de-al nostru?
kudika226898
Postat pe 20 Iulie 2014 15:23
Da-l in judecatra pentru pensie alimentara, copilul tau are nevoie de ea, nu cred ca la asta se asteapta si copilul tau (lui),are nevoie de sprijin macar material,fa-l sa plateasca ! Cere testul ADN. O merita din plin,de ce sa renunti la niste bani de care copilul tau are nevoie si i se cuvin ?

kudika463726
Postat pe 20 Iulie 2014 15:32
De la: kudika_956012, la data 2014-07-20 07:54:20in general femeile nu prea tin cont si de parerea partenerului care a participat la procreere ..pastreaza sau nu copilul in functie de strict ce isi doreste ea si nu e corect...iar de cele mai multe ori folosesc copilul ca mijloc de santaj emotional crezand ca el la vederea copilului ii va jura credinta vesnica...tu la un moment dat vei iubi din nou,vei fi ametita cu totul de cel nou iar coplul va fi sigurul ce va suferi pentru tot restul vietii..acum tot ce poti face e sa ai grija de cel mic sa-l iubesti cat pentru doi...noroc!


REFUZ SA CRED CA O FEMEIE POATE AVEA ASEMENEA IDEI CRETINE. presupun, deci, ca esti barbat.
.
asa ca du-te tu, desteptule, sa-ti scobeasca fundul pana iti vine sa innebunesti de durere, si dupa aia impune-i unei femei sa faca avort.
asta ca sa nu mai vorbim de implicatiile morale, psihologice si da, chiar sociale.
nu vrei copii.... prezervative se gasesc pe toate drumurile!
sau fa-ti vasectomie
dar nuuuuu
important e sa te simti tu bine
proasta n-are decat sa se descurce
sincer, v-as castra pe voi astia care va credeti superiori doar pentru ca v-a dat mama natura 2 cm de carne in plus
perce_neige
Postat pe 20 Iulie 2014 15:39
De la: kudika226898, la data 2014-07-20 15:23:38Nu ne-ai zis ce natie e nenea asta...turcalete, araboi sau tuciuriu de-al nostru?

De ce draga ...romanii... nu fac asemenea fapte !!!?
Sau sunt singura natie de barbati care intruchipeaza perfectiunea ?
-Iulya
Postat pe 20 Iulie 2014 15:53
LASA LUCRURILE ASA CUM SUNT ....VEZI DE VIATA TA SI A COPILULUI TAU...UN COPIL ESTE O FLOARE ...UN DAR DE LA DUMNEZEU....SI NT TE RAZBUNA...MAI DEVREME SAU MAI TARZIU FIECARE VA PLATI PENTRU FARADELEGILE FACUTE IN VIATA !
ITI DORESC MULTA SANATATE TIE SI COPILASULUI TAU !
kudika031580
Postat pe 20 Iulie 2014 17:30
da , un dobitoc mare , la fel ca si dobitocul care m-a parasit pe mine , lasandu-ma cu doi copii si plecand la una sau la alta ...ce ma deranjaza pe mine este lipsa de implicare a lui financiar vorbind , in cresterea copiilor ..nu trimite bani , nu intreaba de ei , habar n-am pe unde este ...eu incerc sa-mi traiesc viata asa cum e ea ..ce sa fac ..daca in urma cu 20 de ani , nu credeam ca el va face asa ceva ..acum nu mai cred ..am doua fete una de 18 si una de 9 ...sa-mi traiasca ..ca doar o mama au ..ca tac-su s-a dus la dracu sa-l ia ..
marjan
Postat pe 20 Iulie 2014 17:55
Dupa mine, tu pui gresit problema, nu aici, pe forum, ci in inima ta.
In urma cu 3ani ai iubit un barbat care te-a dezamagit, te-a respins cand s-a pus problema sa intemeiati o familie pentru copilul zamislit de voi doi. El te-a respins pe tine, iar pentru sarcina ta el a ales avortul, nu sa fie tata.
Ti-a spus solutia lui in legatura cu relatia voastra, a inchis usa si a plecat. A continuat sa traiasca, avand grija sa se protejeze de intruziunea, amestecul tau suparator...
Ai suferit, normal, dar ai decis sa devii mama. Decizia este a ta, cei mai multi felicitandu-te pentru asta. Ai un copil acum, esti mandra de el, sunt convinsa.
Singura cale de a-l sanctiona si responsabiliza cu forta pe barbatul care nu a vrut sa faca familie cu tine, desi pretindea ca te iubeste, este sa il chemi in instanta de judecata pentru stabilirea paternitatii si contributie financiara la intretinerea copilului tau. Nu stiu cat este de etic, moral, dar stiu ca este legal.
Nu este sanatos sa faci judecati de valoare asupra copiilor, al tau ori al altei femei care a facut copii cu acelasi barbat... copiii sunt copii,devin buni ori mai putin asa, dupa parinti, dupa educatie, dupa o multime de factori ce contribuie la formarea lor...
Traieste-ti viata impacata cu deciziile tale, dar incercand sa te detasezi de esecuri, ca sa poti evolua tu insati...asa cred ca ar trebui sa vezi...
Copilul tau e unic! Copilul celeilalte femei este unic si el. Fiecare copil merita sa aiba si, de regula, are toata dragostea noastra de mama. De aceea suntem unice, oricati barbati ne-ar iubi/dezamagi in existentza noastra. Sper sa te fi indemnat la reflectie, altfel interventia mea nu si-a atins scopul...
maybe
Postat pe 20 Iulie 2014 19:36
Salut,
Copiii ar trebui sa fie fructul unei dragoste implinite si impartite intre doi parteneri,insa viata arata altfel!
Nici unul din cei doi copii nu merita un astfel de tata iresponsdabil,care nu poate sa ofere dragoste unui ingeras!
Draga mea,el nu iubeste o persoana,el iubeste femeia,care este jucaria sexuala si ii satisface poftele,pina se plictiseste,sa gaseasca pe altcineva.
Deci,nu te mai gindi la el,zi-i multam lui Dumnezeu ca ai un copil sanatos si concentereaza-te sa ai un servici bun sa il poti creste,o sa vina soarele si pe drumul vietii tale!Curaj!!!
florica_dimb
Postat pe 20 Iulie 2014 19:42
Nu cred ca "razbunarea",a te duce la usa celeilalte,este cea mai buna metoda;poate sa-ti spuna tu esti trecutul si ea viitorul...ma rog si s-ar putea sa te "ingreuneze" si mai mult emotional si psihic;important este sa gasesti in tine forta de-a trece peste,eventual sa te ajuti cu o spovedanie,si cu siguranta gandurile se vor limpezii si-ti vei gasi si linistea de care ai nevoie. Multa bafta!
georgiana835
Postat pe 20 Iulie 2014 20:47
De la: georgiana835, la data 2014-07-20 20:47:12 Nu cred ca "razbunarea",a te duce la usa celeilalte,este cea mai buna metoda;poate sa-ti spuna tu esti trecutul si ea viitorul...ma rog si s-ar putea sa te "ingreuneze" si mai mult emotional si psihic;important este sa gasesti in tine forta de-a trece peste,eventual sa te ajuti cu o spovedanie,si cu siguranta gandurile se vor limpezii si-ti vei gasi si linistea de care ai nevoie. Multa bafta!

De aceeasi parere cum a zis si Georgiana incearca sa iti gasesti pacea ta interioara si o sa vezi ca o sa gasesti si persoana care o sa te pretuiasca pe tine ca femeie si pe copilul tau, ai incredere un pic in propriile forte, mult succes
structural_engineer
Postat pe 20 Iulie 2014 21:52
Sunt sigura cã în subcontientul tau, tu inca nu erai despartita, aveai niste iluzii posibil ca daca ar vedea copilul cit de minunat este va dori sa se intoarca la voi. Toate aceste ginduri, idei sau dorinte nici nu stiu cum sa le numesc sunt datorita faptului ca voi nu vati despartit direct, dar tu incercind sa il telefonezi, sa il gasesti ma face sa inteleg ca doreai sa ii faci cunostinta cu copilul. Ai cedat atunci cind ai vazut ca rudele lui nu iti dau nici un numar de contact cu gindul ca va aparea el vreodata la orizont si vezi discuta atunci.Dar aparitia lui nu a fost asa cum ti-ai imaginat-o tu, a fost mult mai dureroasa, pentru ca undeva in tine traia speranta ca poate se va razgindi si se va intoarce. Noutatea asta care ai aflat-o tu, ti-a ucis definitiv speranta pentru ca intelegi ca acolo este deja un copil, si asta e sfint. Tu treci inca o data prin despartirea asta cu atit mai mult ca l-ai iubit si ai si un copl cu el. Consider ca prima data cind ti-a spus ca nu doreste copii si te-a lasat insarcinata a fost mult mai dureros, acum trebuie doar sa gasesti puteri in tine, esti mai matura, copil e maricel. important este sa nu de agati de sperante moarte din start.
mandarina13
Postat pe 21 Iulie 2014 00:59
De la: maria_doina, la data 2014-07-20 11:46:20cred ca si tu ai o oarecare doza de naivitate. iar el , este un asazis tata de profesie. Sunt de accord ca nu se poate trece prin viata ,,semanand" copii la fiecare relatie. dar asta este alta poveste. Parerea mea este ca , atunci cand el ti-a spus sa faci avort (puteai deduce ca nu isi dorea copilul daca ti-a facut o asemenea propunere) tu pastrand sarcina ti-ai asumai responsabilitatea de a fi parinte unic al acelui copil. Acum pentru binele micutului pasii ar fii urmatorii: un process de recunoastere a paternitatii, (un test ADN) urmat implicit de hotararea instantei de a-l oblige la mentinerea materiala a copilului. Despre altceva (intre tine si el) nici nu poate fi vorba , el refuzand din start convietuirea cu tine. Numai bine.
kudika133347
Postat pe 21 Iulie 2014 08:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunt adevarate visele? 3 De la: scumpitika 16 August 2010 09:01
oare se mai poate schimba ceva? 6 De la: mihablonda 4 Mai 2010 14:40
Sfantul Valentin sau Valentine's Day(Dragobetele la romani) 12 De la: valita76 30 Aprilie 2009 11:53
Superstitii 23 De la: pickard 13 Iulie 2011 19:39
Amintiri din copilarie 9 De la: _dulcik_ 25 Aprilie 2009 12:08