Setari Cookie-uri

Intre dragoste si cariera?Ce ati alege?

Va salut dragelor !Sa incepem cu povestea mea:)Am stat ceva timp pe ganduri ...sa imi fac ,sa nu imi fac cont..si am hotarat intr-un final sa imi deschid un cont si mai ales sa imi deschid inima in fata voastra.As dori sa fiti subiective si sa nu ma ocoliti sau chestii de genul:)Bun.. Stau cu un baiat de 2 ani si 6 luni,au fost bune,au fost rele..am trecut prin toate impreuna.Cand l-am cunoscut eu eram o fire rebela,sociabila,distractiva si aveam cativa prieteni insa mai multi de sex masculin..imi placea sa ies,sa stau la o bere un suc dupa caz.Credeti ca e o problema sa ai prieteni de sex masculin?Eu cred ca nu!Dupa parerea mea barbatii/baietii nu sunt atat de invidiosi ca femeile ,sunt mai directi si poti afla si cum gandeste un barbat stand mereu prin anturaje cu ei.Sa nu credeti ca eram vreo baietoaasa sau asa ceva.Pur si simplu asa eram eu in largul meu.Insa relatiile de prietenie erau stric de prietenie...ceea ce iubitul meu considera ca este imposibil ca o femie si un barbat sa convietuioasca impreuna fara sa aibe vreun interes sau sa faca sex.Usor -usor de dragul lui am adoptat o viata mai linistita,petreceam mai mult timp acasa..am si invatat sa gatesc (ceea ce nu ma pasiona inainte).Intradevar unele prietenii nu imi faceau bine si am apreciat faptul ca m-am distantat de ele..insa alte prietenii nu meritau sa fie rupte.Am renuntat la orice mi-ar fi cerut el..de dragul dragostei.Am ajuns dupa atata timp mai singura ca niciodata..Cu el relatia e din ce in ce mai subreda..E un tip nehotarat,nu stie ce sa faca cu viata lui..iar eu simt nevoia de siguranta..De multe ori ma simt constransa ..imi impune sa nu urmez o facultate ca nu are timp sa mai astepte dupa mine.Pur si simplu crede ca imi voi ghida viata dupa el!!Sa fiu sincera..a existat o perioada cand as fi mers si in capatul lumii pentru el:(Insa de o vreme ma minte,eu descopar ca minte..si tot are nesimtirea sa nu recunoasca..e foarte secretos,este negativist..eu fiind o persoana optimista,visatoare..Am deschis ochii!Numai sunt naiva de altadada...m-as desparti si maine de el..insa ma retine ceva.Oare sa fi obisnuinta?Oare in adancul sufletului sa mai existe o urma de dragoste?Recunosc ca mai tin la el,insa numai exista dragostea aceea infloritoare ,pasionala...care ma facea sa visez ca o pustioaca...Vreau sa fac ceva cu viata mea!Vreau sa devin cineva prin proprile forte,nu vreau sa fac un copil si sa il chinui..sa aibe o viata plina de lipsuri cum am avut si eu...Este impulsiv..cand incerc sa discutam imi este foarte greu,parca face cum face si tot eu devin vinovata.Incredibil!Sunt derutata!!Tot ce imi doresc eu acum este sa imi termin studiile in liniste si pace si sa pot invata in tihna..Insa viata nu prea imi permite:( Sa judec ce imi spune mintea sau inima?Ce sa aleg?Ce sa fac?Ma dau batuta..am obosit...
kudika_969431
Postat pe 23 Iunie 2014 20:26
De la: kudika_969431, la data 2014-06-23 20:26:07Va salut dragelor !Sa incepem cu povestea mea:)Am stat ceva timp pe ganduri ...sa imi fac ,sa nu imi fac cont..si am hotarat intr-un final sa imi deschid un cont si mai ales sa imi deschid inima in fata voastra.As dori sa fiti subiective si sa nu ma ocoliti sau chestii de genul:)Bun.. Stau cu un baiat de 2 ani si 6 luni,au fost bune,au fost rele..am trecut prin toate impreuna.Cand l-am cunoscut eu eram o fire rebela,sociabila,distractiva si aveam cativa prieteni insa mai multi de sex masculin..imi placea sa ies,sa stau la o bere un suc dupa caz.Credeti ca e o problema sa ai prieteni de sex masculin?Eu cred ca nu!Dupa parerea mea barbatii/baietii nu sunt atat de invidiosi ca femeile ,sunt mai directi si poti afla si cum gandeste un barbat stand mereu prin anturaje cu ei.Sa nu credeti ca eram vreo baietoaasa sau asa ceva.Pur si simplu asa eram eu in largul meu.Insa relatiile de prietenie erau stric de prietenie...ceea ce iubitul meu considera ca este imposibil ca o femie si un barbat sa convietuioasca impreuna fara sa aibe vreun interes sau sa faca sex.Usor -usor de dragul lui am adoptat o viata mai linistita,petreceam mai mult timp acasa..am si invatat sa gatesc (ceea ce nu ma pasiona inainte).Intradevar unele prietenii nu imi faceau bine si am apreciat faptul ca m-am distantat de ele..insa alte prietenii nu meritau sa fie rupte.Am renuntat la orice mi-ar fi cerut el..de dragul dragostei.Am ajuns dupa atata timp mai singura ca niciodata..Cu el relatia e din ce in ce mai subreda..E un tip nehotarat,nu stie ce sa faca cu viata lui..iar eu simt nevoia de siguranta..De multe ori ma simt constransa ..imi impune sa nu urmez o facultate ca nu are timp sa mai astepte dupa mine.Pur si simplu crede ca imi voi ghida viata dupa el!!Sa fiu sincera..a existat o perioada cand as fi mers si in capatul lumii pentru el:(Insa de o vreme ma minte,eu descopar ca minte..si tot are nesimtirea sa nu recunoasca..e foarte secretos,este negativist..eu fiind o persoana optimista,visatoare..Am deschis ochii!Numai sunt naiva de altadada...m-as desparti si maine de el..insa ma retine ceva.Oare sa fi obisnuinta?Oare in adancul sufletului sa mai existe o urma de dragoste?Recunosc ca mai tin la el,insa numai exista dragostea aceea infloritoare ,pasionala...care ma facea sa visez ca o pustioaca...Vreau sa fac ceva cu viata mea!Vreau sa devin cineva prin proprile forte,nu vreau sa fac un copil si sa il chinui..sa aibe o viata plina de lipsuri cum am avut si eu...Este impulsiv..cand incerc sa discutam imi este foarte greu,parca face cum face si tot eu devin vinovata.Incredibil!Sunt derutata!!Tot ce imi doresc eu acum este sa imi termin studiile in liniste si pace si sa pot invata in tihna..Insa viata nu prea imi permite:( Sa judec ce imi spune mintea sau inima?Ce sa aleg?Ce sa fac?Ma dau batuta..am obosit...



Idealurile tale sunt NUMAI ale tale,sa nu crezi ca cel de langa tine ti le va impartasi,si in cazul tau,cu atat mai putin!!

Urmeaza-ti calea,transforma dorintele in realizari,fa-ti propriul viitor,caci nimeni nu o va face pentru tine sau in locul tau!!!Termina-ti studiile,munceste pentru implinirea si desavarsirea ta,este primordial sa o faci ACUM,nu dupa ani de zile,cand deja esti satula de o casnicie,care a devenit searbada,fara culoare si a reala frana in dezvoltarea ta!!In viata,fiecare lucru trebuie facut la timpul lui,fiecare pas trebuie pus pe cararea aleasa de tine,nu de ceilalti!!Cladeste-ti o baza ,care sa te ajute in evolutia ta,caci numai astfel te poti dedica si celorlalte preocupari si pasiuni!!!

In cazul tau,procedeaza dupa cum iti dicteaza ratiunea,dupa care ,poti trece la angajamentul inimii,o femeie trebuie sa fie independenta ,intai,pentru ea insasi,apoi ,pentru ceilalti!!!Barbati,ca iubitul tau???Sunt pe toate drumurile!!Tie nu iti trebuie un individualist,caci intrati in incompatibilitate!!!Tu nu ai nevoie de un mincinos,caci nimic consistent nu se construieste pe baza minciunilor!!

kudika_15804
Postat pe 23 Iunie 2014 20:46
De la: kudika_969431, la data 2014-06-23 20:26:07Va salut dragelor !Sa incepem cu povestea mea:)Am stat ceva timp pe ganduri ...sa imi fac ,sa nu imi fac cont..si am hotarat intr-un final sa imi deschid un cont si mai ales sa imi deschid inima in fata voastra.As dori sa fiti subiective si sa nu ma ocoliti sau chestii de genul:)Bun.. Stau cu un baiat de 2 ani si 6 luni,au fost bune,au fost rele..am trecut prin toate impreuna.Cand l-am cunoscut eu eram o fire rebela,sociabila,distractiva si aveam cativa prieteni insa mai multi de sex masculin..imi placea sa ies,sa stau la o bere un suc dupa caz.Credeti ca e o problema sa ai prieteni de sex masculin?Eu cred ca nu!Dupa parerea mea barbatii/baietii nu sunt atat de invidiosi ca femeile ,sunt mai directi si poti afla si cum gandeste un barbat stand mereu prin anturaje cu ei.Sa nu credeti ca eram vreo baietoaasa sau asa ceva.Pur si simplu asa eram eu in largul meu.Insa relatiile de prietenie erau stric de prietenie...ceea ce iubitul meu considera ca este imposibil ca o femie si un barbat sa convietuioasca impreuna fara sa aibe vreun interes sau sa faca sex.Usor -usor de dragul lui am adoptat o viata mai linistita,petreceam mai mult timp acasa..am si invatat sa gatesc (ceea ce nu ma pasiona inainte).Intradevar unele prietenii nu imi faceau bine si am apreciat faptul ca m-am distantat de ele..insa alte prietenii nu meritau sa fie rupte.Am renuntat la orice mi-ar fi cerut el..de dragul dragostei.Am ajuns dupa atata timp mai singura ca niciodata..Cu el relatia e din ce in ce mai subreda..E un tip nehotarat,nu stie ce sa faca cu viata lui..iar eu simt nevoia de siguranta..De multe ori ma simt constransa ..imi impune sa nu urmez o facultate ca nu are timp sa mai astepte dupa mine.Pur si simplu crede ca imi voi ghida viata dupa el!!Sa fiu sincera..a existat o perioada cand as fi mers si in capatul lumii pentru el:(Insa de o vreme ma minte,eu descopar ca minte..si tot are nesimtirea sa nu recunoasca..e foarte secretos,este negativist..eu fiind o persoana optimista,visatoare..Am deschis ochii!Numai sunt naiva de altadada...m-as desparti si maine de el..insa ma retine ceva.Oare sa fi obisnuinta?Oare in adancul sufletului sa mai existe o urma de dragoste?Recunosc ca mai tin la el,insa numai exista dragostea aceea infloritoare ,pasionala...care ma facea sa visez ca o pustioaca...Vreau sa fac ceva cu viata mea!Vreau sa devin cineva prin proprile forte,nu vreau sa fac un copil si sa il chinui..sa aibe o viata plina de lipsuri cum am avut si eu...Este impulsiv..cand incerc sa discutam imi este foarte greu,parca face cum face si tot eu devin vinovata.Incredibil!Sunt derutata!!Tot ce imi doresc eu acum este sa imi termin studiile in liniste si pace si sa pot invata in tihna..Insa viata nu prea imi permite:( Sa judec ce imi spune mintea sau inima?Ce sa aleg?Ce sa fac?Ma dau batuta..am obosit...



"Vreau sa fac ceva cu viata mea,sa devin cineva prin propriile forte ..."

Urmeaza ceea ce ti-ai propus iar daca el te iubeste cu adevarat , iti va sta alaturi si va sti sa te aprecieze , in cazul in care el se opune , nu renunta la studii !!! Ignora-i frustrarea si continua sa fii o femeie care stie ce vrea de la viata.
Succes.
-Iulya
Postat pe 26 Iunie 2014 00:15
Cariera este cea mai importanta la momentul asta.Tu esti singura persoana care nu te vei dezamagi niciodata...
Diana_2187
Postat pe 30 Iunie 2014 15:39
In viata mai ales noi femeile trebuie sa avem piinea si cutitul in mina noastra,URIT FOARTE URIT sa nu ai banutii tai. Sa facem meseriile care ne plac ,sa muncim cu demnitate fara compromisuri ca sa putem sa tinem capul sus si sa facem numai ce ne spune inima,nu va multumiti cu farmituri,frunturi din dragoste si sa nu premiteti o masa plina cu lacrimi. Mai bine o cana cu apa si o felie de piine si sa fii multumita ca nu depinzi de nimeni...
Iulia_Nechifor_1
Postat pe 3 Iulie 2014 16:44
De la: kudika_969431, la data 2014-06-23 20:26:07Va salut dragelor !Sa incepem cu povestea mea:)Am stat ceva timp pe ganduri ...sa imi fac ,sa nu imi fac cont..si am hotarat intr-un final sa imi deschid un cont si mai ales sa imi deschid inima in fata voastra.As dori sa fiti subiective si sa nu ma ocoliti sau chestii de genul:)Bun.. Stau cu un baiat de 2 ani si 6 luni,au fost bune,au fost rele..am trecut prin toate impreuna.Cand l-am cunoscut eu eram o fire rebela,sociabila,distractiva si aveam cativa prieteni insa mai multi de sex masculin..imi placea sa ies,sa stau la o bere un suc dupa caz.Credeti ca e o problema sa ai prieteni de sex masculin?Eu cred ca nu!Dupa parerea mea barbatii/baietii nu sunt atat de invidiosi ca femeile ,sunt mai directi si poti afla si cum gandeste un barbat stand mereu prin anturaje cu ei.Sa nu credeti ca eram vreo baietoaasa sau asa ceva.Pur si simplu asa eram eu in largul meu.Insa relatiile de prietenie erau stric de prietenie...ceea ce iubitul meu considera ca este imposibil ca o femie si un barbat sa convietuioasca impreuna fara sa aibe vreun interes sau sa faca sex.Usor -usor de dragul lui am adoptat o viata mai linistita,petreceam mai mult timp acasa..am si invatat sa gatesc (ceea ce nu ma pasiona inainte).Intradevar unele prietenii nu imi faceau bine si am apreciat faptul ca m-am distantat de ele..insa alte prietenii nu meritau sa fie rupte.Am renuntat la orice mi-ar fi cerut el..de dragul dragostei.Am ajuns dupa atata timp mai singura ca niciodata..Cu el relatia e din ce in ce mai subreda..E un tip nehotarat,nu stie ce sa faca cu viata lui..iar eu simt nevoia de siguranta..De multe ori ma simt constransa ..imi impune sa nu urmez o facultate ca nu are timp sa mai astepte dupa mine.Pur si simplu crede ca imi voi ghida viata dupa el!!Sa fiu sincera..a existat o perioada cand as fi mers si in capatul lumii pentru el:(Insa de o vreme ma minte,eu descopar ca minte..si tot are nesimtirea sa nu recunoasca..e foarte secretos,este negativist..eu fiind o persoana optimista,visatoare..Am deschis ochii!Numai sunt naiva de altadada...m-as desparti si maine de el..insa ma retine ceva.Oare sa fi obisnuinta?Oare in adancul sufletului sa mai existe o urma de dragoste?Recunosc ca mai tin la el,insa numai exista dragostea aceea infloritoare ,pasionala...care ma facea sa visez ca o pustioaca...Vreau sa fac ceva cu viata mea!Vreau sa devin cineva prin proprile forte,nu vreau sa fac un copil si sa il chinui..sa aibe o viata plina de lipsuri cum am avut si eu...Este impulsiv..cand incerc sa discutam imi este foarte greu,parca face cum face si tot eu devin vinovata.Incredibil!Sunt derutata!!Tot ce imi doresc eu acum este sa imi termin studiile in liniste si pace si sa pot invata in tihna..Insa viata nu prea imi permite:( Sa judec ce imi spune mintea sau inima?Ce sa aleg?Ce sa fac?Ma dau batuta..am obosit...


Eu nu pot sa spun : "fa asta sau cealalta"!.
Fa exact ce simti ca este important pentru tine, ca te defineste, ca te intregeste, ca iti satisfactie, echilibru si liniste, ca ai un drum si ca simti ca mergi pe el, dar sa fii sigura ca este cel bun.
Tu trebuie sa simti toate astea si sa iei hotararea cea buna pentru tine.
Multi barbati sunt cam primitivi, vor doar o "nevasta"cu copii si restul.Dar atat!
Daca tu vrei altceva,fa mai mult in sensul asta dar sa nu vii mai tarziu sascrii:"am gresit si cum sa fac sa-l intorc inapoi.?"
Daca stii ce iti doresti actioneaza in consecinta!
Arno_28
Postat pe 4 Iulie 2014 21:20
incercati sa intelegeti,,,nici o situatie nu seamana cu cealalta nici macar atunci cand pare
kudika_950728
Postat pe 5 Iulie 2014 00:22
nu ai cum sa alegi ceva ca sa nu se aleaga de tn,, tre sa alegi normalul
kudika_950728
Postat pe 5 Iulie 2014 00:26
De la: Iulia_Nechifor_1, la data 2014-07-03 16:44:22In viata mai ales noi femeile trebuie sa avem piinea si cutitul in mina noastra,URIT FOARTE URIT sa nu ai banutii tai. Sa facem meseriile care ne plac ,sa muncim cu demnitate fara compromisuri ca sa putem sa tinem capul sus si sa facem numai ce ne spune inima,nu va multumiti cu farmituri,frunturi din dragoste si sa nu premiteti o masa plina cu lacrimi. Mai bine o cana cu apa si o felie de piine si sa fii multumita ca nu depinzi de nimeni...

-Iulya
Postat pe 5 Iulie 2014 00:37
Intre dragoste si cariera?Ce ati alege?

Dar nu trebuie sa alegi nimic.
Schimbi dobitocul, gasesti altul mai destupat la minte si mergi mai departe si cu cariera si cu amorurile!
Easy!!!!!
Arno_28
Postat pe 5 Iulie 2014 20:48
Nu merita sa te sacrifici. Fa ce tu crezi ca e bine pt viata ta. Relatiile sunt relative. Cariera iti ramane. E esentiala cariera. Azi nu gasesti barbatul model ca pe vremea bunicii... asa ca fa treaba si lasa-l sa te minta daca asa vrei si tu.. sau concentreaza-te pe treaba si cariera. Iti dau un sfat, vezi ce aptitudini iti confera astrele.. din harta natala si fa cu drag o profesie toata viata... un barbat potrivit iti va scoate in cale chiar cariera..
kudika_970470
Postat pe 13 Iulie 2014 06:11
Dragostea este foarte importanta...dar facturile ti le poti plati cu o imbratisare??? :-)
bellerose36
Postat pe 13 Iulie 2014 07:37
eu zic ca ai o viata in fata ta ..mergi la scoala si lasa ti timp sa te maturizezi
trieste fiecare etapa a vietii
ina_irinus906
Postat pe 13 Iulie 2014 09:31
Care dragoste????? Nu ai decat o relatie toxica, draguta! Pune-l la punct pe individ si apoi fa-i vant! Nu e decat un dobitoc si un otravit care iti mananca viata.... nu are nimeni dreptul sa-ti distruga viitorul, sa-ti intre bine in cap asta! In cazul tau nu se pune problema alegerii intre dragoste si cariera.... la tine in relatie se pare ca dragostea nu exista, ca daca ar exista s-ar putea impaca foarte bine cu cariera!
darksukkubus69
Postat pe 13 Iulie 2014 13:34
De la: kudika_969431, la data 2014-06-23 20:26:07 Sa judec ce imi spune mintea sau inima?Ce sa aleg?Ce sa fac?Ma dau batuta..am obosit...


Raspuns:

De la: kudika_969431, la data 2014-06-23 20:26:07 Tot ce imi doresc eu acum este sa imi termin studiile in liniste si pace si sa pot invata in tihna...



Tinand cont de comportamentul lui se pare ca nu sunteti un cuplu compatibil.

www.youtube.com/watch?v=SEg2xz3zNsA

Vizioneaza acest filmultet despre compatibilitatea in cuplu si poate ca te vei convinge ca in acest moment despartirea este solutia cea mai buna pentru a-ti implini dorinta de a termina studiile.

Eu unul nu cred ca el isi va schimba pozitia referitor la terminarea studiilor.
Pare genul de barbat caruia ii place sa se situeze pe o pozitie superioara in fata unei femei. Daca nu esti genul caruia ii place sa aiba sefi care sa dicteze cum trebuie traita viata intr-o buna zi vei rabufni si tot la despartire vei ajunge.
Este de preferat sa o faci inainte de a aparea si un alt suflet in cuplul vostru. El pare genul care isi doreste o nevasta servitoare.
Radu_Cristian_1
Postat pe 13 Iulie 2014 16:41
Draga mea, nu esti singura in aceasta situatie.Din punctul meu de vedere, spun sa iesi din aceasta relatie, care-ti face mai mult rau decat bine. Gandeste-te la cariera ta, esti tanara, si-apoi nu accepta constrangerile de nici un fel, altfel incet incet, vei pierde libertatea, prietenii.
Fiica mea a patit la fel, doar ca ea terminase facultatea, avea prieteni buni, dar din pacate iubitul ei, era egoist, se gandea doar la el si din aceasta cauza ea, a amanat 5 ani sa-si gaseasca un servici, ca sa le fie bine. Acum lucreaza si ce crezi? Nu este bine, ca nu-i mai acorda lui toata atentia.
Ea sufera, nu se simte confortabil in aceasta relatie, desi il iubeste, dar nici nu poate sta la infinit fara sa faca ceva pentru ea. Asa ca, a ales sa devina independenta, daca el nu v-a accepta hotararea ei, il paraseste. Nici sa fi sluga la darloaga toata viata, nu este bine. Si oricat ai incerca sa-i faci pe plac, tot v=a gasi motive sa fie nemultumit.
Acum tu faci cum doresti, eu mi-am spus doar o parere, nu un sfat, ai painea si cutitul in mana ta, singura alegi ce crezi ca e mai bine pentru tine.Numai bine!
aianar
Postat pe 13 Iulie 2014 17:15
continuati drumul in viata,cariera e mult mai importanta decat orice barbat din lumea asta,fie el si DonJuan,independenta financiara i-ti garanteaza succesul!Multa Bafta!
kudika405550
Postat pe 15 Iulie 2014 17:37
Aaa, cariera!!
Darius_
Postat pe 15 Iulie 2014 20:48
De la: Darius_, la data 2014-07-15 20:48:21Aaa, cariera!!


Corect!

E mult mai usor sa ai succes in cariera decat sa ai o familie de succes.

Radu_Cristian_1
Postat pe 15 Iulie 2014 23:55
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-07-15 23:55:51
De la: Darius_, la data 2014-07-15 20:48:21Aaa, cariera!!


Corect!

E mult mai usor sa ai succes in cariera decat sa ai o familie de succes.



Sunt doua domenii distincte,nu se poate face comparatie intre ele!!

Viata m-a invatat ca ,daca nu lupti sa iti obtii independenta din toate punctele de vedere,devii dependenta de existenta partenerului,ceea ce nu am dorit niciodata!!Femeia,in general,si cea casatorita,in special,nu mai este de mult timp,bunul de folosinta al barbatului,ea poate fi orice in viata de cuplu,daca isi doreste aceasta !!!
kudika_15804
Postat pe 16 Iulie 2014 08:04
De la: kudika_15804, la data 2014-07-16 08:04:25
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-07-15 23:55:51
De la: Darius_, la data 2014-07-15 20:48:21Aaa, cariera!!


Corect!

E mult mai usor sa ai succes in cariera decat sa ai o familie de succes.



Sunt doua domenii distincte,nu se poate face comparatie intre ele!!

Viata m-a invatat ca ,daca nu lupti sa iti obtii independenta din toate punctele de vedere,devii dependenta de existenta partenerului,ceea ce nu am dorit niciodata!!Femeia,in general,si cea casatorita,in special,nu mai este de mult timp,bunul de folosinta al barbatului,ea poate fi orice in viata de cuplu,daca isi doreste aceasta !!!


Nu la asta m-am gandit cand am raspuns.

Am vrut sa precizez doar ca e mult mai greu sa ai grija de o familie decat de o cariera.
Radu_Cristian_1
Postat pe 16 Iulie 2014 09:44
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-07-16 09:44:16
De la: kudika_15804, la data 2014-07-16 08:04:25
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-07-15 23:55:51
De la: Darius_, la data 2014-07-15 20:48:21Aaa, cariera!!


Corect!

E mult mai usor sa ai succes in cariera decat sa ai o familie de succes.



Sunt doua domenii distincte,nu se poate face comparatie intre ele!!

Viata m-a invatat ca ,daca nu lupti sa iti obtii independenta din toate punctele de vedere,devii dependenta de existenta partenerului,ceea ce nu am dorit niciodata!!Femeia,in general,si cea casatorita,in special,nu mai este de mult timp,bunul de folosinta al barbatului,ea poate fi orice in viata de cuplu,daca isi doreste aceasta !!!


Nu la asta m-am gandit cand am raspuns.

Am vrut sa precizez doar ca e mult mai greu sa ai grija de o familie decat de o cariera.


Si este normal sa fie astfel,caci cariera este statica la un moment dat,pe cand,familia cunoaste transformari independente de vointa membrilor acelei familii,dar care sunt date de dezvoltarea inevitabila a societatii si care o pun la mari incercari!!
kudika_15804
Postat pe 16 Iulie 2014 11:57
Inainte de toate, cariera!!! Dragostea vine oricum si in orice situatii, asadar cariera este mult mai importanta decat orice! Doar ea iti asigura traiul zilei de maine!
rondina
Postat pe 16 Iulie 2014 13:50
De la: kudika_15804, la data 2014-07-16 11:57:26
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-07-16 09:44:16
De la: kudika_15804, la data 2014-07-16 08:04:25
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-07-15 23:55:51
De la: Darius_, la data 2014-07-15 20:48:21Aaa, cariera!!


Corect!

E mult mai usor sa ai succes in cariera decat sa ai o familie de succes.



Sunt doua domenii distincte,nu se poate face comparatie intre ele!!

Viata m-a invatat ca ,daca nu lupti sa iti obtii independenta din toate punctele de vedere,devii dependenta de existenta partenerului,ceea ce nu am dorit niciodata!!Femeia,in general,si cea casatorita,in special,nu mai este de mult timp,bunul de folosinta al barbatului,ea poate fi orice in viata de cuplu,daca isi doreste aceasta !!!


Nu la asta m-am gandit cand am raspuns.

Am vrut sa precizez doar ca e mult mai greu sa ai grija de o familie decat de o cariera.


Si este normal sa fie astfel,caci cariera este statica la un moment dat,pe cand,familia cunoaste transformari independente de vointa membrilor acelei familii,dar care sunt date de dezvoltarea inevitabila a societatii si care o pun la mari incercari!!


Daca ai ales partenerul potrivit este mult mai usor sa ai o familie de succes.
O cariera in care nu sti cu ce sefi ai de a face, sefi cu care trebuie comunici vrei nu vrei, poate fi mult mai dificil de gestionat decat viata de familie alaturi de partenerul potrivit.
Radu_Cristian_1
Postat pe 19 Iulie 2014 00:44
Draga mea, subscriu la ceea ce s-a scris pana acuma, cu riscul de a ma repeta.
As adauga faptul ca barbatul cu care esti nu isi doreste o femeie educata. O FEMEIE EDUCATA E O FEMEIE INDEPENDENTA !!!!!!
In timpul facultatii prietenul meu ma facea tocilara, nu ma lasa sa invat, era invidios pe succesul meu. Din pacate nu am vazut in asta un mare defect, ne-am casatorit.
Cred ca iti dai seama ce cosmar am trait cu el, ma jignea daca avansam la serviciu, m-am apucat sa invat engleza la nivel profesionist, imi trebuia in cariera, trebuia sa ma inchid in camera ca sa studiez, tocmai cand invatam mai bine trebuia sa ii pun supa in farfurie.
Eu cred ca tu te bucuri de succesul lui, asta trebuia sa fie reciproc. Daca nu, lasa-l.
Nu zic ca trebui sa pui cariera neaparat pe primul loc dar nici nu poti sa ramai in umbra barbatului.
Cu drag
Anca
anca_bm
Postat pe 11 Septembrie 2014 18:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum e my bine??? 42 De la: greierash_is_back 17 Octombrie 2009 12:59
help me 5 De la: Cassey_ 25 Mai 2009 08:37
video-chat?? 3 De la: luckyyyLuke 4 Martie 2009 16:56
Fericirea ..... 36 De la: contesina 14 Iunie 2011 21:13
cum sa tràiesti cu un barbat ZGÄRCIT ? 71 De la: kudika428300 6 Martie 2014 16:00