Setari Cookie-uri

Internet booking si alegerea unei agentii turistice necunoscute: ce riscuri, ce avantaje?

Am deschis acest topic pentru ca am avut, recent, o experienta dezastruoasa cu agentia ALIDA HOLIDAY, din Bucuresti, pe care as fi putut sa o evit daca as fi detinut toate informatiile la timp.

Am contractat initial, prin Internet booking, un circuit in Israel printr-o agentie, necunoscuta mie, din Bucuresti, dar cu care am comunicat corect si pe care am verificat-o inainte de semnarea contactului. Surpriza a intervenit chiar de la plecarea in circuit, cand am descoperit ca, de fapt, serviciile turistice erau asigurate prin ALIDA HOLIDAY si ghida ei, Carola Nzounza.

Am scris deja nemultumirile mele pe acest forum in legatura cu serviciile pe care mi le-a prestart Alida Holiday: http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/40389/agentii-de-turism-serioase/agentii-de-turism-serioase-pagina-3.html.

Am constatat, ulterior, cand m-am plans agentiei cu care incheiasem contractul, ca prestatorul nu poate fi tras la raspundere pentru nerespectarea prevederilor contractuale. Cel mult, tour operatorul poate inceta colaborarea cu el … daca vrea. Nici macar Oficiul pentru Protectia Consumatorului sau ANAT-ul nu pot face nimic altceva decat sa ia eventuale masuri punitive tot impotriva tour operatorului, fara ca prestatorul vinovat sa poata fi penalizat.

Consider, in acest caz, ca prestatorul se ascunde, in fapt, sub imaginea buna a tour operatorului pentru a nu-i putea fi cercetata reputatia inainte de semnarea contractului. Turistul poate avea, in acest caz, surprize neplacute dar pentru care prestatorul efectiv nu poate fi facut raspunzator.

Mai pot completa aspectele negative pe care le-am semnalat deja, atragand atentia asupra unei clauze oneroase pe care agentia Alida Holiday o mentine in contractul turistic – preluata si de alti tour operatori cu care aceasta coopereaza – si anume nerambursarea, nici macar partial, a sumei pe care turistul a platit-o daca acestuia ii este refuzata viza de intrare in Israel: http://www.monitorulsv.ro/Local/2013-01-30/Excursia-unor-suceveni-in-Israel-s-a-transformat-intr-un-cosmar.

Turistul este total dezavantajat, avand in vedere ca anularea rezervarilor este gratuita iar agentia il penalizeaza desi acesta nu a beneficiat, practic, de nici un serviciu din cele contractate: hotelier, de transport, ghid local … .

Am apelat la agentii NECUNOSCUTE doar de doua ori, si prima experienta a fost reusita, desi era vorba doar de rezervarea zborului si serviciilor hoteliere in Dubai, unde mi-am facut, la fata locului, propriul program de vizitare. Cea de-a doua agentie m-a pus, insa, serios pe ganduri (Israel – agentia ALIDA HOLIDAY) daca mai merita sa risc si sa acord vreodata incredere unei agentii necunoscute, chiar daca aceasta este "recomandata" de site-uri nationale de promovare precum http://www.infoturism.ro/.

Excursiile facute cu alte agentii turistice CUNOSCUTE (de mine: Eurotravel, Christian Tour si Paralela 45) au fost toate corecte. In circuitul realizat in Franta cu Christian Tour am avut si unele surprise mai putin placute legate de calitatea si amplasarea hotelurilor (de exemplu - in vecinatatea aeroportului din Nice) dar, per total, excursia s-a desfasurat in parametri normali.

Nu am avut nicio problema atunci cand am facut rezervarile PERSONAL si direct atat pentru avion cat si pentru hotel : New York, Roma, Barcelona, Paris, Viena, Budapest, Trieste.
kudika_969630
Postat pe 3 Iulie 2014 12:39
Foarte utile sfaturile tale, numai ca putin derutant titlul postarii>
Prin internet booking eu inteleg altceva, nu apelarea la o agentie prin internet, ci bookingul direct, atunci cand TOCMAI CA vrei sa eviti agentiile.
Si asta ar fi un subiect foarte interesant de abordat.

Eu apelez la agentii (agentie de fapt, caci este una singura pe care o folosesc de 10 ani) doar atunci cand vreau sa rezerv un sejur complet, care include mai multe genuri de servicii la pachet (avion, cazare, masa, diverse inchirieri, ..) si cand au, mai ales, reduceri substantiale.

Pe de alta parte, apelez la internet booking cand vreau sa sar agentia si imi rezerv bilete de avion direct de la companie sau imi caut si imi rezerv cazare prin site-urile de booking (unde ma pot gandi si razgandi de 3 ori inainte de a rezerva si unde nu imi ia nimeni banii inainte - ci am doar rezervarea pe care o garantez cu cardul dar de platit platesc la destinatie...)

Si nu am avut niciodata surprize neplacute.
Altfel, nu dau niciodata banii prin net, nimanui, imi poate trimite si "mama actelor".....
RalucaRalu
Postat pe 13 August 2014 15:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Avertisment! Paziti-va copii de traficanti rapitori cu masina! 0 De la: 6 Martie 2010 15:01
paralia 1 De la: kudika311013 1 August 2010 15:36
VREAU CONCEDIU IN GRECIA! 27 De la: fenechiu_marian 22 Februarie 2016 14:44
Excursie in Spania cu masina 6 De la: dumitrascu_nicu 3 Februarie 2010 15:44
Omega Hotels din Constanta - Adrian Lungu 2 De la: kudika_26583 8 Noiembrie 2015 21:01