Setari Cookie-uri

Ce e de facut in nebunia asta?

Dragele mele,duc un conflict cu mine si nu reusesc sa ii gasesc rezolvare. E vorba despre o relatie care imi mananca personalitatea.
Am incercat sa ma uit la problema mea detasat, si am sa v-o prezint dupa cum urmeaza:

Ei sunt impreuna de un an.
Si-au cunoscut parintii
Se iubeau foarte tare
Au facut in acest timp vacante minunate

Ea are 28 de ani
El e mai mare decat ea cu aproape 5 ani
Ea vrea sa se mute cu el
El spune ca nu e pregatit inca, mai are nevoie de un pic de timp, pentru ca e ceva nou pasul asta si nu a facut-o pana acum cu nimeni

Ea mai cocheteaza cateodata, cat sa se simta frumoasa, dar e fair play si face cunoscut ca deja exista un el
El cocheteaza cateodata, fara sa insele, doar nu face cunoscut ca exista o ea, chiar daca cochetatoarele stiu de ea

Ea il iubeste
El ii spune ca o iubeste

Ea il cam sufoca
El are nevoie de un pic de spatiu, dar nu ii spune, din respect
Ea vede si incearca sa i-l dea, dar ii e frica sa nu ii dea prea mult (de spaima cochetariilor)

Ea vrea atentie, el ii da, dar ea vrea mai multa
El are prea multa atentie

Ea incearca sa il faca sa se deschida mai mult si reuseste pe zice trece tot mai tare
El o admira pentru tot ceea ce e ea si o vede o pesona care va avea succes
El nu are prea mare incredere in capacitatile lui
Ea il incurajeaza mereu

Ea nu vrea sa il piarda
El nu vrea sa o piarda si nu o convinge ca o vrea
El e confuz, cand intervine exa cateodata si ii amesteca ideile (e o poveste relativ neincheiata, cred)
Ea il incurajeaza sa se vada cu exa sa isi clarifice ideile
El spune ca nu vrea sa vorbeasca despre asta, ca nu e nimic
Ea e optimista si spera ca ce e fost, dus e

Ea de cate ori reuseste sa reintareasca legaturile, exa reapare
El nu recunoaste ca ar fi o problema

Ea nu stie ce mai e de facut, poate o ajutati voi.


kudika_970879
Postat pe 14 Iulie 2014 04:44
De la: kudika_970879, la data 2014-07-14 04:44:53Dragele mele,duc un conflict cu mine si nu reusesc sa ii gasesc rezolvare. E vorba despre o relatie care imi mananca personalitatea.
Am incercat sa ma uit la problema mea detasat, si am sa v-o prezint dupa cum urmeaza:

Ei sunt impreuna de un an.
Si-au cunoscut parintii
Se iubeau foarte tare
Au facut in acest timp vacante minunate

Ea are 28 de ani
El e mai mare decat ea cu aproape 5 ani
Ea vrea sa se mute cu el
El spune ca nu e pregatit inca, mai are nevoie de un pic de timp, pentru ca e ceva nou pasul asta si nu a facut-o pana acum cu nimeni

Ea mai cocheteaza cateodata, cat sa se simta frumoasa, dar e fair play si face cunoscut ca deja exista un el
El cocheteaza cateodata, fara sa insele, doar nu face cunoscut ca exista o ea, chiar daca cochetatoarele stiu de ea

Ea il iubeste
El ii spune ca o iubeste

Ea il cam sufoca
El are nevoie de un pic de spatiu, dar nu ii spune, din respect
Ea vede si incearca sa i-l dea, dar ii e frica sa nu ii dea prea mult (de spaima cochetariilor)

Ea vrea atentie, el ii da, dar ea vrea mai multa
El are prea multa atentie

Ea incearca sa il faca sa se deschida mai mult si reuseste pe zice trece tot mai tare
El o admira pentru tot ceea ce e ea si o vede o pesona care va avea succes
El nu are prea mare incredere in capacitatile lui
Ea il incurajeaza mereu

Ea nu vrea sa il piarda
El nu vrea sa o piarda si nu o convinge ca o vrea
El e confuz, cand intervine exa cateodata si ii amesteca ideile (e o poveste relativ neincheiata, cred)
Ea il incurajeaza sa se vada cu exa sa isi clarifice ideile
El spune ca nu vrea sa vorbeasca despre asta, ca nu e nimic
Ea e optimista si spera ca ce e fost, dus e

Ea de cate ori reuseste sa reintareasca legaturile, exa reapare
El nu recunoaste ca ar fi o problema

Ea nu stie ce mai e de facut, poate o ajutati voi.




Eu iti recomand sa ai rabdare!!!Daca iubitul tau iti spune ca nu este pregatit pentru coabitare,nu il forta,asteapta si fii atenta la comportamentul lui,s-ar putea sa nu fie pregatit niciodata!!

Atat timp cat fosta iubita inca exista intre voi doi ,nu vei reusi sa te integrezi in relatie!!Problema este la partenerul tau,el trebuie sa clarifice lucrurile!!
kudika_15804
Postat pe 14 Iulie 2014 07:43
De la: kudika_970879, la data 2014-07-14 04:44:53....
Ea nu stie ce mai e de facut, poate o ajutati voi.





Ea are 28 de ani.
Ea nu mai poate spune ca nu are ceva experienta de viata.
Ea are propria dezvoltare personala.

Ea ar trebui sa-si defineasca foarte clar ce vrea de la viata.

Vrea cariera?
Vrea distractie?
Vrea copii si o familie inchegata?
Important e sa nu vrea prea multe deodata ca iese ca in povestea cu alergatul mai multor iepuri in acelas timp.


PS. Ca sa se lamureasca lucrurile Ea trebuie sa discute cu EX nu El.

Daca Ex a fost prima iubire nu se va intoarce neaparat la ea.
Singura problema e ca se vindeca intr-un timp destul de lung ranile mai ales daca a fost vorba de multi ani de relatie si ruptura a fost facuta pe cai civilizate.
Radu_Cristian_1
Postat pe 14 Iulie 2014 10:30
www.youtube.com/watch?v=SEg2xz3zNsA

Cred ca am plictisit deja cu acest LINK pe mai vechii useri ai forumului kudika.

Sper sa nu par plictisitor pentru ca il postez atat de des pe subiectele unde sunt probleme de cuplu.

Fac asta pentru ca mi-au parut foarte bine punctate elementele importante ale compatibilitatii unui cuplu.
Radu_Cristian_1
Postat pe 14 Iulie 2014 11:13
radule,,lasa ma sintagmele cu compatibilitati
kudika_950728
Postat pe 14 Iulie 2014 11:18
De la: kudika_970879, la data 2014-07-14 04:44:53

Ea mai cocheteaza cateodata, cat sa se simta frumoasa, dar e fair play si face cunoscut ca deja exista un el

El cocheteaza cateodata, fara sa insele, doar nu face cunoscut ca exista o ea, chiar daca cochetatoarele stiu de ea



La 28 respectiv 33 de ani cred ca va jucati cu focul.

Cochetatul asta este dinamita curata pentru ideea de a intemeia o familie.

Vizioneaza linkul trimis anterior si poate ca iti vei face o idee potrivita legata de compatibilitatea dintre voi.

In opinia mea voi doar va intelegeti bine.
In cazul vostru nu cred ca mai e vorba de fluturasii specifici unei iubiri pasionale.
Radu_Cristian_1
Postat pe 14 Iulie 2014 11:20
De la: kudika_950728, la data 2014-07-14 11:18:43radule,,lasa ma sintagmele cu compatibilitati


Daca ai o solutie mai buna esti invitatul meu sa o faci publica.

Eu unul ma bucur cand am ceva nou de invatat de la altcineva.

Radu_Cristian_1
Postat pe 14 Iulie 2014 11:22
nu am eu solutii ,,dar daca te ei dupa clisee totul poate prinde alta turnura,,trebui sa fi doar sincer cu yn si cu cel de langa tn
kudika_950728
Postat pe 14 Iulie 2014 11:25
Nu e vorba de clisee.

E vorba de diverse interpretari din care poti prelua anumite idei la care nu te-ai gandit pana atunci si cu care simti ca rezonezi.

Sinceritatea este intradevar foarte importanta dar nu intodeauna suficienta.
Uneori fiind lipsit de experienta de viata o poti interpreta gresit.
Radu_Cristian_1
Postat pe 14 Iulie 2014 12:05
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-07-14 12:05:13Nu e vorba de clisee.

E vorba de diverse interpretari din care poti prelua anumite idei la care nu te-ai gandit pana atunci si cu care simti ca rezonezi.

Sinceritatea este intradevar foarte importanta dar nu intodeauna suficienta.
Uneori fiind lipsit de experienta de viata o poti interpreta gresit.


eu nu vorbesc de imaturitate,,deci cliseele nu si au rostul,,ca si la zodii nu te lua dupaq ele sa nu se ia ele de tn
kudika_950728
Postat pe 14 Iulie 2014 12:55
De la: kudika_950728, la data 2014-07-14 12:55:19
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-07-14 12:05:13Nu e vorba de clisee.

E vorba de diverse interpretari din care poti prelua anumite idei la care nu te-ai gandit pana atunci si cu care simti ca rezonezi.

Sinceritatea este intradevar foarte importanta dar nu intodeauna suficienta.
Uneori fiind lipsit de experienta de viata o poti interpreta gresit.


eu nu vorbesc de imaturitate,,deci cliseele nu si au rostul,,ca si la zodii nu te lua dupaq ele sa nu se ia ele de tn


Informatiile nu sunt clisee.

Macar ai avut curiozitatea sa vizionezi Linkul postat de mine sau vorbesti doar asa ca sa te afli in treaba?

Nu toti au descoperit calea cea dreapta asa cum ai facut-o tu.

Unii sunt mai curiosi din fire si nu se multumesc cu o singura carte chiar daca unii sutin in ea sta adevarul unic si absolut.

Nu ai ce sa faci , asa e firea umana, mai curioasa din fire si dornica sa experimenteze lucruri noi.

Tu esti multumit de cunoasterea pe care o ai si asta iti ofera satisfactie si bucurie.
Asta nu inseamna ca toti trebuie sa urmeze calea pe care ai urmat-o tu.

Radu_Cristian_1
Postat pe 14 Iulie 2014 13:35
cunoasterea sau informatia nu inseamna can canuri prietene
kudika_950728
Postat pe 14 Iulie 2014 14:00
Nu ai raspuns la intrebare.

Ai vizionat linkul trimis de mine?
Radu_Cristian_1
Postat pe 14 Iulie 2014 14:28
multumesc frumos de raspuns... M-am gandit si eu sa vorbesc cu ex, dar totodata ma gandesc ca ar fi prea mult..
kudika_970879
Postat pe 14 Iulie 2014 16:24
De la: kudika_970879, la data 2014-07-14 16:24:42multumesc frumos de raspuns... M-am gandit si eu sa vorbesc cu ex, dar totodata ma gandesc ca ar fi prea mult..


Daca consideri ca el este alesul este bine sa vorbesti cu ea.
Sper ca daca faci acest pas sa il faci in sensul de a afla ce are ea de gand in privinta relatiei cu el.
Cu putin tact cred ca poti afla si alte informatii utile.
Radu_Cristian_1
Postat pe 14 Iulie 2014 16:32
Radu, ocmai am ascultat linkul pe care l=ai trimis. Multumesc, e foarte complex si de ajutor.
kudika_970879
Postat pe 14 Iulie 2014 16:56
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-07-14 14:28:13Nu ai raspuns la intrebare.

Ai vizionat linkul trimis de mine?


binenteles ca nu,,nu ma uit la clisee
kudika_950728
Postat pe 14 Iulie 2014 17:08
De la: kudika_970879, la data 2014-07-14 16:56:02Radu, ocmai am ascultat linkul pe care l=ai trimis. Multumesc, e foarte complex si de ajutor.


Pentru putin.

Ma bucur daca iti este de ajutor.

Radu_Cristian_1
Postat pe 14 Iulie 2014 17:15
De la: kudika_950728, la data 2014-07-14 17:08:38
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-07-14 14:28:13Nu ai raspuns la intrebare.

Ai vizionat linkul trimis de mine?


binenteles ca nu,,nu ma uit la clisee


Dar iti dai la greu cu parerea despre ceva ce nu ai vazut.

Curat murdar coane Niculae.
Radu_Cristian_1
Postat pe 14 Iulie 2014 17:17
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-07-14 17:17:22
De la: kudika_950728, la data 2014-07-14 17:08:38
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-07-14 14:28:13Nu ai raspuns la intrebare.

Ai vizionat linkul trimis de mine?


binenteles ca nu,,nu ma uit la clisee


Dar iti dai la greu cu parerea despre ceva ce nu ai vazut.

Curat murdar coane Niculae.


sunt destulee clisee de genul pe net ,,nu cred ca s bune la ceva,,si in zodii sunt o gramada chestii ca te potrivesti cu cutare sau cutare,,,prietene daca crezi in asa ceva cu atat mai mult se agata de tn,,fi liber
kudika_950728
Postat pe 14 Iulie 2014 17:21
De la: kudika_950728, la data 2014-07-14 17:21:36
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-07-14 17:17:22
De la: kudika_950728, la data 2014-07-14 17:08:38
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-07-14 14:28:13Nu ai raspuns la intrebare.

Ai vizionat linkul trimis de mine?


binenteles ca nu,,nu ma uit la clisee


Dar iti dai la greu cu parerea despre ceva ce nu ai vazut.

Curat murdar coane Niculae.


sunt destulee clisee de genul pe net ,,nu cred ca s bune la ceva,,si in zodii sunt o gramada chestii ca te potrivesti cu cutare sau cutare,,,prietene daca crezi in asa ceva cu atat mai mult se agata de tn,,fi liber


Atat timp cat nu sti despre ce este vorba si iti dai cu parerea nu faci altceva decat sa dai dovada de ignoranta si suficienta.

Nu a pomenit nimeni nimic de zodii dar te-ai grabit tu sa faci repede analogi fara sa ai habar despre ce este vorba.

Bine ca ai fost sincer si ai recunoscut ca nu ai vizionat linkul respectiv.

Radu_Cristian_1
Postat pe 14 Iulie 2014 17:28
radule crede ma daca ma uit la el e foarte probabil sa am mai multe de zis decat daca nu l vad


nu trebui sa te ei dupa ceva prestabilit si sa ti ei unele decizii in viata in functie de asta
kudika_950728
Postat pe 14 Iulie 2014 17:39
Multumesc pentru raspuns
incec sa am rabdare si sa nu iau decizii impulsive
kudika_970879
Postat pe 14 Iulie 2014 18:08
De la: kudika_950728, la data 2014-07-14 17:39:28radule crede ma daca ma uit la el e foarte probabil sa am mai multe de zis decat daca nu l vad


nu trebui sa te ei dupa ceva prestabilit si sa ti ei unele decizii in viata in functie de asta


Nicule, tie iti este suficienta Biblia.
Tu gasesti raspuns la toate in Biblie.

Trebuie sa intelegi ca nu toata lumea este ca tine astfel incat sa se multumeasca cu o singura sursa de informatii.

Mi-ar parea bine sa ti cont de aceasta observatie: Un Om Intelept nu isi da cu parerea despre ceva ce nu cunoaste si nu a studiat, si nici nu are idei preconcepute pe care si-le expune ca fiind postulate.

Radu_Cristian_1
Postat pe 14 Iulie 2014 22:13
De la: kudika_970879, la data 2014-07-14 18:08:47Multumesc pentru raspuns
incec sa am rabdare si sa nu iau decizii impulsive


Intra pe subiectul Kudika :

http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/59753/Esti-pregatit-pregatita-sa-ai-un-copil/1.html


Vei gasi un raspuns foarte intelept de la kudika_15804.

Analizeaza-l cu atentie.


Timpul este cel mai pretios lucru in viata asta.
Nu il poti cumpara cu toti bani din lume si nici nu il poti da inapoi.

Din acest motiv este bine sa iti definesti foarte clar ce iti doresti de la viata si cum si unde te vezi peste 10, 20, 30 de ani.

La 28 de ani copilaria a trecut.

Ia haturile in maini.
Poarta o discutie serioasa cu prietenul tau legat de modul in care vezi tu viitorul si determina-l sa iti spuna daca isi doreste sa faca parte din planurile tale de viitor.

Daca il convingi ca el este alesul tau si ca nu te vei transforma intr-o nevasta ca cele din bancurile si povestile de larga circulatie ai toate sansele sa porti o discutie serioasa pe tema viitorului vostru.

Este foarte important de stiut daca va doriti copii amandoi sau preferati sa duceti o viata de adolescent in continuare.

Daca va doriti copii din tot sufletul si nu pentru ca asa trebuie sfatul meu este sa nu mai pierdeti timpul.

Trebuie sa ti cont de faptul ca pe an ce trece resimti din ce in ce mai mult noptile pierdute, pe langa asta iti pierzi mult mai usor rabdarea.

In plus cu cat inaintezi in varsta scade si disponibilitatea de a te juca iar pentru o devoltare armonioasa copiii au mare nevoie de parteneri de joaca si pana la o anumita varsta primi parteneri de joaca sunt parintii.

Iti doresc sa iti definesti foarte clar ce vrei in viata si sa gasesti calea de a atinge telurile propuse.
Radu_Cristian_1
Postat pe 14 Iulie 2014 22:48
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-07-14 22:13:19
De la: kudika_950728, la data 2014-07-14 17:39:28radule crede ma daca ma uit la el e foarte probabil sa am mai multe de zis decat daca nu l vad


nu trebui sa te ei dupa ceva prestabilit si sa ti ei unele decizii in viata in functie de asta


Nicule, tie iti este suficienta Biblia.
Tu gasesti raspuns la toate in Biblie.

Trebuie sa intelegi ca nu toata lumea este ca tine astfel incat sa se multumeasca cu o singura sursa de informatii.

Mi-ar parea bine sa ti cont de aceasta observatie: Un Om Intelept nu isi da cu parerea despre ceva ce nu cunoaste si nu a studiat, si nici nu are idei preconcepute pe care si-le expune ca fiind postulate.


informatii sunt multe,,si multe sunt informatii ce nu ti trebuiesc pentru ca sunt eronate,,ti am zis daca l vad crede ma ca sar putea sa am mai multe de spus si nu stiu daca ti convine,,pot sa ti dau si eu nenumarate filmulete la care sa te uiti si nu doar biblia este informatie ca eu nu ti zic ca filmuletul asta este informatia ta
kudika_950728
Postat pe 14 Iulie 2014 23:08
De la: kudika_950728, la data 2014-07-14 23:08:01
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-07-14 22:13:19
De la: kudika_950728, la data 2014-07-14 17:39:28radule crede ma daca ma uit la el e foarte probabil sa am mai multe de zis decat daca nu l vad


nu trebui sa te ei dupa ceva prestabilit si sa ti ei unele decizii in viata in functie de asta


Nicule, tie iti este suficienta Biblia.
Tu gasesti raspuns la toate in Biblie.

Trebuie sa intelegi ca nu toata lumea este ca tine astfel incat sa se multumeasca cu o singura sursa de informatii.

Mi-ar parea bine sa ti cont de aceasta observatie: Un Om Intelept nu isi da cu parerea despre ceva ce nu cunoaste si nu a studiat, si nici nu are idei preconcepute pe care si-le expune ca fiind postulate.


informatii sunt multe,,si multe sunt informatii ce nu ti trebuiesc pentru ca sunt eronate,,ti am zis daca l vad crede ma ca sar putea sa am mai multe de spus si nu stiu daca ti convine,,pot sa ti dau si eu nenumarate filmulete la care sa te uiti si nu doar biblia este informatie ca eu nu ti zic ca filmuletul asta este informatia ta


Spre deosebire de tine eu nu ma supar daca cineva are o alta opinie decat a mea.

Ma supar doar daca vrea sa mi-o impuna cu forta avand ca singur argument faptul ca este posesorul adevarului suprem.

Eu iti respect opiniile. Asta nu inseamna ca trebuie sa le si impartasesc.

Ce pot spune este faptul ca dintr-o multitudine de pareri poate rezulta intr-un final solutia potrivita pentru cei care cauta raspunsuri.

Sa sti ca as fi apreciat criticile tale la adresa acelui filmulet. Din pacate tu te-ai multumit sa-l bagatelizezi fara sa sti despre ce este vorba.

E optiunea ta si fara sa iti dai seama aceasta optiune te defineste.
Radu_Cristian_1
Postat pe 14 Iulie 2014 23:24
ms frumos ,,,.ma defineste asa se mai uita si altii la filmulete cu evolutia si cred ca e reala


ai grija la ce te uiti fi liber nu te lua dupa standarde ,tocmai asta te defineste
kudika_950728
Postat pe 14 Iulie 2014 23:29
adevarul.ro/life-style/dragoste-si-sex/cat-dureaza-relatie-totul...


Un articol despre :
Cât dureazã o relaþie în care totul se întâmplã prea repede.

Radu_Cristian_1
Postat pe 16 Iulie 2014 01:55
http://adevarul.ro/life-style/dragoste-si-sex/cat-dureaza-relatie-totul-intampla-repede-1_53c0fd380d133766a859d379/index.html

Linkul functional pentru ce am scris mai sus.
Radu_Cristian_1
Postat pe 16 Iulie 2014 01:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce ziceti de relatiile virtuale,au sanse sa se finalizeze cu fericiti pana la adanci batraneti? 52 De la: xandra79 16 Iulie 2009 18:30
traducere piesa ' a fleur de toi' vitta plss 21 De la: desi_desiree 26 Septembrie 2010 17:54
Cum sunt barbatii varsator? 3 De la: kudika010627 2 Septembrie 2012 22:42
buna fetelor. 18 De la: nicegirl 5 Aprilie 2013 11:01
eu rac el fecioara.... 13 De la: micutadaria 6 Martie 2009 19:43