Setari Cookie-uri

Iubitul meu- prea mandru de el

Buna. Eu am 23 de ani si peste 1 saptamana plec in Italia cu iubitul meu, ne mutam acolo. Dar pana atunci, viitoarea mea soacra are grija de comportamentul lui, obisnuit fiind de acasa (de la mama lui) sa arunce cu mici laude. De exemplu soacra imi spune cat de scump fard si-a cumparat, ce relatii importante are ea, iubitul meu face la fel. El incearca sa vorbeasca cu tot felul de " vedete" pe facebook si apoi imi spune uite cu cine am vb, vreau sa am poza cu el sa imi pun pe facebook si tot felul de lucruri cat de smecher ar fi el cu asta. Si despre lumea pe care o cunoaste mereu spune: asta e directorul de acolo si are ff multi bani si cat de smecher e el, si ca el il cunoaste si cand ii zic ca se lauda zice ca nu e asa ca mie nimic nu imi convine. Mereu ma intreaba cum arata, in comparate cu altii, mama lui povestea ca au fost plecati la niste neamuri mai demult la o casa si a fost iubitul meu si inca 3 baieti si un domn tot il lauda pe iubitul meu ca innoata foarte bine, cat de deoseit este etc. Soacra mai povesteste cum merge la spital in vizita si ea duce cea mai buna mancare si arata celmai bine etc. El face la fel. Chiar azi zicea ca numai in strainatate sunt conditii sa mergi la mare, ca aici nu e nimic frumos cand eu zic ceva bun despre marea de la noi. Mereu parca e mai presus, cunostintele lui suntt cele mai bune, mereu o suna pe maicasa cand facem ceva daca zic eu nu face pana nu aproba maicasa. Trebuia sa cumparam un cadou (eu si el) la o prietena de-a lui maicasa si ea stie deja ca o bratara de aur parerea mea nici nu conteaza, parca mereu vrea sa arate ceea ce nu este. Si acasa la ea vaiii cat gatesc si cum sunt ei dar curatenia lasa de dorit si mancarea la fel. Mereu doar lauda si eu sunt o persoana foarte modesta ( am si eu o situatie materiala la fel ca si a lui) nu imi place niciodata sa ma laud si urasc lucrurile astea. Ce sa fac??:(
kudika_971320
Postat pe 20 Iulie 2014 15:11
puuuuuuuuuuuuuuffffffffffffff,prietenul tau,ar trebui sa mai lase laudatul asta al mamei,,,,,ca e cam enervant,daca nu se potoleste cu aerele astea de vedeta,,,,,,,,,,,,,,cred ca ar trebui sa/l lasi...........
NEGRUTTTT
Postat pe 20 Iulie 2014 15:32
De la: kudika_956391, la data 2014-07-20 15:32:07puuuuuuuuuuuuuuffffffffffffff,prietenul tau,ar trebui sa mai lase laudatul asta al mamei,,,,,ca e cam enervant,daca nu se potoleste cu aerele astea de vedeta,,,,,,,,,,,,,,cred ca ar trebui sa/l lasi...........
,,,,pt ca tu nu o sa mai contezi,,,,decat maica/sa........
NEGRUTTTT
Postat pe 20 Iulie 2014 15:33
De ce nu-i spui lui ceea ce ai relatat aici ?
Si la urma urmei daca-i cere mamei un sfat nu este atat de rau ....incearca sa te apropii de ea mai mult , sa devii cea mai buna prietena a soacrei tale , astfel va lua si ea in considerare parerile tale , fii isteata chiar si el iti va acorda apoi mai multa atentie in ceea ce priveste deciziile voastre proprii.
Povestea cu laudatul .....eu zic ca exagerezi .
-Iulya
Postat pe 20 Iulie 2014 16:02
A si inca ceva : esti o mica barfitoare
-Iulya
Postat pe 20 Iulie 2014 16:03
De la: kudika_971320, la data 2014-07-20 15:11:26Buna. Eu am 23 de ani si peste 1 saptamana plec in Italia cu iubitul meu, ne mutam acolo. Dar pana atunci, viitoarea mea soacra are grija de comportamentul lui, obisnuit fiind de acasa (de la mama lui) sa arunce cu mici laude. De exemplu soacra imi spune cat de scump fard si-a cumparat, ce relatii importante are ea, iubitul meu face la fel. El incearca sa vorbeasca cu tot felul de " vedete" pe facebook si apoi imi spune uite cu cine am vb, vreau sa am poza cu el sa imi pun pe facebook si tot felul de lucruri cat de smecher ar fi el cu asta. Si despre lumea pe care o cunoaste mereu spune: asta e directorul de acolo si are ff multi bani si cat de smecher e el, si ca el il cunoaste si cand ii zic ca se lauda zice ca nu e asa ca mie nimic nu imi convine. Mereu ma intreaba cum arata, in comparate cu altii, mama lui povestea ca au fost plecati la niste neamuri mai demult la o casa si a fost iubitul meu si inca 3 baieti si un domn tot il lauda pe iubitul meu ca innoata foarte bine, cat de deoseit este etc. Soacra mai povesteste cum merge la spital in vizita si ea duce cea mai buna mancare si arata celmai bine etc. El face la fel. Chiar azi zicea ca numai in strainatate sunt conditii sa mergi la mare, ca aici nu e nimic frumos cand eu zic ceva bun despre marea de la noi. Mereu parca e mai presus, cunostintele lui suntt cele mai bune, mereu o suna pe maicasa cand facem ceva daca zic eu nu face pana nu aproba maicasa. Trebuia sa cumparam un cadou (eu si el) la o prietena de-a lui maicasa si ea stie deja ca o bratara de aur parerea mea nici nu conteaza, parca mereu vrea sa arate ceea ce nu este. Si acasa la ea vaiii cat gatesc si cum sunt ei dar curatenia lasa de dorit si mancarea la fel. Mereu doar lauda si eu sunt o persoana foarte modesta ( am si eu o situatie materiala la fel ca si a lui) nu imi place niciodata sa ma laud si urasc lucrurile astea. Ce sa fac??:(



Poti sa faci orice altceva,numai renunta la aceasta mahala!!!!

Ce sa faci???

In primul rand,ceea ce ai spus aici,spune-i deschis prietenului tau,daca relatia voastra este atat de serioasa incat plecati impreuna in Italia!!!
In al doilea rand,atat timp cat mama sa se afla intre voi doi,vei fi deranjat ade acest lucru,spune-i,si aceasta,iubitului tau!!!

In al treilea rand,familia prietenului tau este compusa din oameni laudarosi si mandri,ceea ce le va dauna in viitor,caci nu pot amagi tot timpul pe ceilalti!!!In aceste cazuri se recomanda revenirea la modestie!!!

In al patrulea rand,uita-te la mama lui si iti vei vedea iubitul,familia este prima locatie in care se formeaza caracterul si personalitatea unei persoane!!!

In al cincilea rand,te sfatuiesc sa ramai in Romania,caci nu vei fi multumita de iubitul tau in Italia,obiceiurile lui nu se vor schimba,dimpotriva!!

In al saselea rand,iti recomand sa renunti la barfa de salon,caci te descalifica complet!!

In al saptelea rand,uita-te in gradina personala,dupa care, poti trece la analiza facuta asupra altor persoane!!Ai comis niste greseli,stii care sunt???"Cine se aseamana,se aduna!!"
kudika_15804
Postat pe 20 Iulie 2014 16:46
Nu stiu la ce barfa va referiti, poate nu m-am exprimat eu ok pentru ca ma grabeam sau daca barfa e faptul ca imi spun problema aici, pentru ce mai e bun forumul? Ideea e ca eu i-am spus dar el fiind obisnuit asa i se pare foarte normal, mai spune si faptul ca nu i-a mai spus nimeni asta. Si i-am explicat ca, colegii de munca nu o sa spuna "bai, esti laudaros". Si-a schimbat unele reactii de genul " uite ce bine arat" care erau cica glume si ma deranjau la culme. Eu ma inteleg bine cu mama lui dar este foarte cicalitoare, il suna tot timpul cand iesim undeva sau este altundeva decat acasa, ii trimite mesaje, ii spune ce sa faca desi are 28 de ani si am prins putina ciuda pe ea si prefer sa nu fim cele mai bune prietene. Nu mi se pare normal sa il cicaleasca si i-am spus si acest lucru si a vorit cu ea sa nu mai fie asa stresanta(panala urma il deranja si pe el). El ma iubeste foarte mult si imi arata asta, acest lucru ma deranjeaza pentru ca deja sunt satula de laude. Sunt laude mici cele mai multe, uite ce bine merge masina mea, uite eu locuiesc in centru, uite ce scumpi adidasi mi-am luat, uite ala pe care il stiu cat de inteligent e si cati bani are si cate a facut si a dres...in esenta nu e un om rau, dar ceea ce ma doare este ca i se pare normal sa se laude, adica sa vorbeasca asa (parca ar fi cu nasul asa sus, imposibil de ajuns) si nu exagerez pentru ca si o matusa de a lui mai facea glume " terminati voi cu lauda asta". Nu vreau sa renunt la el pentru ca are foarte multe calitati si doar acest lucru ma deranjeaza...dar foarte tare! Zilnic la fel...
kudika_971320
Postat pe 20 Iulie 2014 22:16
Nu ii cere sfatul mamei, o intreaba orice si se sfatuiesc cand noi avem planuri de casatorie cui i-ar conveni sa ii spun eu iubitului : hai la cladirea x ca e pe strada y si el sa spuna : sigur e acolo? o sa o intreb si pe mama....e sufocant nu cred ca e vorba despre un sfat ci mai degraba orice face, face cu aprobarea mamei...a mai incetat cand i-am spus eu...si daca am ajuns sa apelez la persoane necunoscute inseamna ca e o problema care ma macina, nu ceva din lipsa de ocupatie sau exagerare..sunt mult mai multe situatii si as scrie o carte daca le-as spune pe toate...
kudika_971320
Postat pe 20 Iulie 2014 22:25
De la: kudika_971320, la data 2014-07-20 22:16:39Nu stiu la ce barfa va referiti, poate nu m-am exprimat eu ok pentru ca ma grabeam sau daca barfa e faptul ca imi spun problema aici, pentru ce mai e bun forumul? Ideea e ca eu i-am spus dar el fiind obisnuit asa i se pare foarte normal, mai spune si faptul ca nu i-a mai spus nimeni asta. Si i-am explicat ca, colegii de munca nu o sa spuna "bai, esti laudaros". Si-a schimbat unele reactii de genul " uite ce bine arat" care erau cica glume si ma deranjau la culme. Eu ma inteleg bine cu mama lui dar este foarte cicalitoare, il suna tot timpul cand iesim undeva sau este altundeva decat acasa, ii trimite mesaje, ii spune ce sa faca desi are 28 de ani si am prins putina ciuda pe ea si prefer sa nu fim cele mai bune prietene. Nu mi se pare normal sa il cicaleasca si i-am spus si acest lucru si a vorit cu ea sa nu mai fie asa stresanta(panala urma il deranja si pe el). El ma iubeste foarte mult si imi arata asta, acest lucru ma deranjeaza pentru ca deja sunt satula de laude. Sunt laude mici cele mai multe, uite ce bine merge masina mea, uite eu locuiesc in centru, uite ce scumpi adidasi mi-am luat, uite ala pe care il stiu cat de inteligent e si cati bani are si cate a facut si a dres...in esenta nu e un om rau, dar ceea ce ma doare este ca i se pare normal sa se laude, adica sa vorbeasca asa (parca ar fi cu nasul asa sus, imposibil de ajuns) si nu exagerez pentru ca si o matusa de a lui mai facea glume " terminati voi cu lauda asta". Nu vreau sa renunt la el pentru ca are foarte multe calitati si doar acest lucru ma deranjeaza...dar foarte tare! Zilnic la fel...



Daca doar acest lucru te deranjeaza,lucreaza la acest capitol pana cand iubitul tau va renunta la obiceiurile urate!!Lauda nu este mandrie,dimpotriva!!!Stilul lui de a vorbi depreciat este deranjant si trebuie sa inteleaga acest lucru!!!

In ceea ce te priveste,limiteaza caracterizarile facute asupra celorlalti,doar la ce este de interes,caci,in caz contrar, te imbraci in vesminte nepotrivite!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Iulie 2014 22:26
Faptul ca am spus: cicalitoare, sufocanta, stresanta despre soacra mea sau chestiile ca el este cu nasul pe sus? E adevarat ca nu vorbesc frumos despre ei dar simt multa furie si suparare...si probabil la nervi mai greseste omul. Da, are un stil depreciat cu care s-a obisnuit de 28 de ani...cam greu de schimbat. Multumesc mult! :)
kudika_971320
Postat pe 20 Iulie 2014 22:33
Barbatii astia nu pot gandi singuri? Stiu si eu pe unul insurat, cu copil si tot tacamul care la orice gest cat de mic o suna pe ma-sa si o intreaba daca face bine, daca sa faca asa sau alt fel. Sa nu mai zic de ma-sa care cand il vede parca i-a iesit Dumnezeul in cale. Parca o aud, "cat de frumos e baietu' meu", "masina cum are baietu' meu nici directorii n-au", "costum de asta ca baietu' meu nici presedintele n-are". Si multe alte tampenii de genul.

Incearca sa ii explici ca fiecare om are un anumit statut social si daca vorbeste cu nu stiu ce celebritate, asta nu inseamna ca el are banii sau statulul ei. Trebuie sa invete sa aprecieze ceea ce are si sa cantareasca totul la rece.

Si din proprie experienta, un barbat care este ata de apropiat de mama, chiar condus de ea, iti va face viata un adevarat calvar daca te vei casatori cu el si nu isi va schimba deloc atitudinea. Orice ce ai zice tu diferit de ma-sa, va fi gresit. Daca te vei pune vreodata in gura cu ma-sa, tu vei fi cea care greseste. Gandeste-te nu de multe ci de foarte multe ori inainte sa alegi sa iti continui viata cu un asemenea barbat!
surubelnita
Postat pe 29 Iulie 2014 00:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ciudat? 31 De la: steffy91 28 Noiembrie 2011 13:49
cum imi dau seama dak mai pot ramane cu el sau nu? 4 De la: kudika_3218 27 Februarie 2012 10:10
barbatul capricorn 9 De la: Myria_Celeron 17 Martie 2012 23:00
Un articol extrem de bun 1 De la: kudika147642 18 Martie 2010 19:11
niste pareri va rog... 13 De la: lief 14 Februarie 2008 17:20