Setari Cookie-uri

Relatia imposibila din cauza banilor

Buna. Numele meu este Corina si am 20 de ani.
Nu stiu de unde sa incep,incerc sa fiu cat mai directa.
Iubesc la nebunie un baiat,dar din pacate nu putem fi impreuna,din cauza situatiei financiare. Nu vreau sa ma credeti materialista,dar cu banii pe care ii am nu ma pot descurca.
Sunt studenta si locuiesc cu chirie in orasul unde invat,cam la 50 de km de unde locuiesc,la tara. Parintii mei neavand un venit stabil,nu isi permit sa imi dea mai mult de 50 de lei saptamanal bani de cheltuiala si ii inteleg,imi platesc facultatea 2400 de lei anual,chiria 500 de lei pe luna. Din astia 50 de lei 26 de lei ma costa drumul pana acasa vinerea si inapoi duminica.
Baiatul pe care il iubesc este un baiat simplu care munceste pentru banii lui,pe care il cunosc de cand aveam 14 ani,iar el 15. Atunci a fost o dragoste la prima vedere, de cand ne-am vazut prima data ne-am indragostit instantaneu si deja a doua zi am inceput oficial o relatie,care a durat un an si jumatate,dar care din nefericire s-a destramat,eram niste copii fara minte si ne certam pentru tot felul de prostii,ce-i drept eu eram cam cicalitoare si cam stresanta cateodata si intr-un final ne-am despartit si o buna perioada de timp nu am mai tinut legatura.
Anul trecut el mi-a trimis o cerere de prietenie pe fb si de atunci am inceput sa conversam. La inceput doar ca amici,eu avand o relatie de 3 ani. Vorbeam pe fb, la telefon din cand in cand,povesteam totul ca amici si nimic altceva pana intr-o zi cand din intamplare ne-am intalnit si am zis sa bem un suc impreuna. Atat a trebuit ca sentimentele sa revina la viata si din partea mea si din partea lui. Intr-un final s-a ajuns unde nu trebuia sa se ajunga in acea zi,dar dupa aceea amandoi ne-am dat seama de greseala si am hotarat sa nu ne mai vedem fata in fata si sa o lasam mai usor cu conversatul. Mintea spunea asta,dar inima..... cat timp statea pe facebook ma uitam mereu daca e on si imi venea sa il intreb de vorba,nu ma puteam abtine. Imi era foarte rusine de prietenul meu stiind ce am facut,iar sentimentele pentru el brusc au inceput sa moara. Nu ma mai gandeam la nimic decat la baiatul pe care il iubeam din tot sufletul. Cu timpul am inceput sa vb iarasi din ce in ce mai des si chiar sa ne vedem. Mi-am zis : Nu e bine asa! dar il iubeam mai mult decat ma iubeam pe mine, iar in ochii lui sclipea iubirea, stiam ca si el ma iubeste din tot sufletul. Stiam ca sunt intr-o situatie dificila,iar el imi spunea sa nu ne mai vedem ca nu e bine,dar pe mine ma bufnea plansul cand auzeam din gura lui asa ceva. Stand int-o zi singura in casa am hotarat ca trebuie sa fac ceva: ori nu mai vorbesc cu iubirea vietii mele(dar cum?? nu imi imaginez asa ceva) ori renunt la relatia oficiala. Intre timp prietenul meu a aflat ca m-am intalnit cu altcineva,au intervenit discutii iar pe el l-a scapat gura si m-a jignit. Am zis Gata! si am incheiat relatia cu el.
Pe o parte aveam remuscari,totusi e o relatie de 3 ani,el ma iubeste si imi face toate poftele, dar dupa aproape 2 luni in care eram cu iubirea vietii mele nu imi mai imaginam viata fara el. Eram bucuroasa ca suntem din nou impreuna.
Totul a mers bine un timp,pana au intervenit probleme financiare. El nu putea sa ma ajute,eu cu ce aveam imi era imposibil sa ma desurc,sa traiesti o saptamana cu 24 de lei nu e posibil. El mi-a reprosat ca sunt materialista,ca am pretentii .... Ce-i drept,mai am si eu cate un moft care poate e mai mult sau mai putin costisitor,dar nu exagerez. Primele 2 saptamani dupa despartire au fost groaznice,nu am dormit in 2 saptamani cat pentru o noapte. Cum imi aduceam aminte de el,instantaneu plangeam. Cate o ora doua.
Apoi a venit vacanta,perioada in care am stat singura,nu am mai vrut deloc o relatie. Si acum,dupa 4 luni ma gandesc in orice moment la el si de multe ori incep sa plang.
Acum sunt cu un baiat,dar nu il iubesc. Stau cu el doar pentru ajutorul pe care mi-l ofera. Eu tot la iubirea mea ma gandesc.
Vreau sa ies din cercul asta urat al banilor dar nu stiu cum. am incercat sa ma angajez,dar programul la facultate e foarte aiurea,adica intr-o zi am cursuri dmineata,in alta zi dupa-amiaza. As face orice sa pot sa castig si eu niste bani sa ma pot intretine si sa fiu cu baiatul pe care il iubesc. Nu imi trebuie nimic,decat sa am ce manca si cu ce sa vin la tara si inapoi.
Dati-mi o ideie,sunt disperata! Va implor!
kudika_974557
Postat pe 5 Octombrie 2014 11:23
Cauta un alt loc de munca ,limiteaza-te la atat cat ai ,termina-ti studiile , gandeste-te ca parintii tai fac sacrificii mari pt a te intretine.
Lasa iubirile si banii pt moment , vei avea timp de ele , cand vei fi pe picioarele tale.
Acel baiat daca te iubea , nu ti-ar fi reprosat nimic , actualul nu iti va aduce fericirea cu banii lui. Uita-i si concentreaza-te pe studii , invata , ca inveti pt tine iar mai tarziu vei avea banii tai !
kudykkka
Postat pe 5 Octombrie 2014 12:25
Banii nu tin loc de dragoste si nici invers!
Ce e mai important pentru tine?
Amorurile sau cariera si studiile?Nu se exclud dar se pare ca trebuie sa alegi la momentul asta!
Si alegerea e in curtea ta!
Nu poate nimeni sa iti spuna ce sa alegi doar tu stii ce are prioritate!
Si mai ales unde vrei sa ajungi!
Arno_28
Postat pe 5 Octombrie 2014 12:47
De la: kudika_974557, la data 2014-10-05 11:23:49Buna. Numele meu este Corina si am 20 de ani.
Nu stiu de unde sa incep,incerc sa fiu cat mai directa.
Iubesc la nebunie un baiat,dar din pacate nu putem fi impreuna,din cauza situatiei financiare. Nu vreau sa ma credeti materialista,dar cu banii pe care ii am nu ma pot descurca.
kudika_15804
Postat pe 5 Octombrie 2014 12:48
De la: kudika_973641, la data 2014-10-05 12:25:41Cauta un alt loc de munca ,limiteaza-te la atat cat ai ,termina-ti studiile , gandeste-te ca parintii tai fac sacrificii mari pt a te intretine.
Lasa iubirile si banii pt moment , vei avea timp de ele , cand vei fi pe picioarele tale.
Acel baiat daca te iubea , nu ti-ar fi reprosat nimic , actualul nu iti va aduce fericirea cu banii lui. Uita-i si concentreaza-te pe studii , invata , ca inveti pt tine iar mai tarziu vei avea banii tai !


i-ai dat sfaturi bune dar fara sponsor fata nu-si poate plati faculatatea!
Cam greu de ales, nu crezi?
Arno_28
Postat pe 5 Octombrie 2014 12:53
De la: kudika_15804, la data 2014-10-05 12:48:37
De la: kudika_974557, la data 2014-10-05 11:23:49Buna. Numele meu este Corina si am 20 de ani.
Nu stiu de unde sa incep,incerc sa fiu cat mai directa.
Iubesc la nebunie un baiat,dar din pacate nu putem fi impreuna,din cauza situatiei financiare. Nu vreau sa ma credeti materialista,dar cu banii pe care ii am nu ma pot descurca.



1.De ce ai inceput cursurile unei facultati,daca nu existau posibilitati de intretinere???
2.Ca opinie personala,ai inceput cam devreme relatiile amoroase,in loc sa te preocupe realele probleme ale existentei tale.
3.Exista posibilitati de a lucra la domiciliu,daca programul facultatii nu permite deplasarea la servici.
4.Din ce localitate esti???Exista si servicii part time,cauta-le si apeleaza la ele.
5.Iti trebuie un loc de munca,asta este clar,astfel incat sa devii independenta din punct de vedere financiar si sa nu mai depinzi de suportul partenerului din relatie.
5.Cati barbati ai avut in viata ta pana acum??Trei??Si iubesti ,doar pe primul!!!Este trist,ca accepti sa depinzi de un barbat,dar daca nu ai un loc de munca,va trebui sa accepti acest compromis,dar ar fi de inteles daca l-ai iubi pe cel,care este atat de generos.
6.Nu poti forta pe nimeni,nici chiar pe parintii tai,sa te sustina pe timpul urmarii cursurilor universitare,daca nu sunt posibilitati,ar fi trebuit sa te gandesti,intai,la acest aspect,apoi,la cel legat de barbati si de amor!!Serviciul,draga mea,cauta sa castigi propriul salariu,chiar daca intrerupi,temporar,facultatea!!!Dar cred ca nu iti va placea aceasta idee!!
kudika_15804
Postat pe 5 Octombrie 2014 12:57
De la: Arno_28, la data 2014-10-05 12:53:19
De la: kudika_973641, la data 2014-10-05 12:25:41Cauta un alt loc de munca ,limiteaza-te la atat cat ai ,termina-ti studiile , gandeste-te ca parintii tai fac sacrificii mari pt a te intretine.
Lasa iubirile si banii pt moment , vei avea timp de ele , cand vei fi pe picioarele tale.
Acel baiat daca te iubea , nu ti-ar fi reprosat nimic , actualul nu iti va aduce fericirea cu banii lui. Uita-i si concentreaza-te pe studii , invata , ca inveti pt tine iar mai tarziu vei avea banii tai !


i-ai dat sfaturi bune dar fara sponsor fata nu-si poate plati faculatatea!
Cam greu de ales, nu crezi?



"Parintii mei neavand un venit stabil,nu isi permit sa imi dea mai mult de 50 de lei saptamanal bani de cheltuiala si ii inteleg,imi platesc facultatea 2400 de lei anual,chiria 500 de lei pe luna."""

Parintii fetei isi fac datoria de a-i plati necesarul , ei ii ramane doar sa invete !
Este tanara , isi doreste multe dar se poate lipsi pt ca viitorul ei , sa nu depinda de banii barbatilor.
Are de ales intre sacrificiul parintilor , sa fie cerebrala , sau sa-si piarda capul pt bani ...dezamagindu-si parintii , devenind o femeie dependenta de banii altora !
Deci are de ales .
kudykkka
Postat pe 5 Octombrie 2014 13:08
De la: kudika_973641, la data 2014-10-05 13:08:00
De la: Arno_28, la data 2014-10-05 12:53:19
De la: kudika_973641, la data 2014-10-05 12:25:41Cauta un alt loc de munca ,limiteaza-te la atat cat ai ,termina-ti studiile , gandeste-te ca parintii tai fac sacrificii mari pt a te intretine.
Lasa iubirile si banii pt moment , vei avea timp de ele , cand vei fi pe picioarele tale.
Acel baiat daca te iubea , nu ti-ar fi reprosat nimic , actualul nu iti va aduce fericirea cu banii lui. Uita-i si concentreaza-te pe studii , invata , ca inveti pt tine iar mai tarziu vei avea banii tai !


i-ai dat sfaturi bune dar fara sponsor fata nu-si poate plati faculatatea!
Cam greu de ales, nu crezi?



"Parintii mei neavand un venit stabil,nu isi permit sa imi dea mai mult de 50 de lei saptamanal bani de cheltuiala si ii inteleg,imi platesc facultatea 2400 de lei anual,chiria 500 de lei pe luna."""

Parintii fetei isi fac datoria de a-i plati necesarul , ei ii ramane doar sa invete !
Este tanara , isi doreste multe dar se poate lipsi pt ca viitorul ei , sa nu depinda de banii barbatilor.
Are de ales intre sacrificiul parintilor , sa fie cerebrala , sau sa-si piarda capul pt bani ...dezamagindu-si parintii , devenind o femeie dependenta de banii altora !
Deci are de ales .


Da, ai dreptate!
Nu citisem bine si daca parintii platesc studiile chiar are de ales!
Arno_28
Postat pe 5 Octombrie 2014 13:15
Va Multumesc pentru sfaturi!
Am citit tot ce mi-ati spus, si incerc sa si raspund.
Un loc de munca am cautat,dar marea problema e ca nu am un program stabil la facultate,adica luni si joi am cursuri de la ora 11 la ora 14, iar marti, miercuri si vineri de la ora 17 la ora 20. Oriunde am incercat sa sustin un interviu mi s-a spu: ori de dimineata,ori dupa amiaza.
Tin sa precizez ca imi respect parintii pentru efortul pe care il depun sa ma tina in scoala,si stiu ca si pentru ce imi pot oferi fac eforturi mari. Cineva spunea ca la varsta mea am avut deja 3 relatii: Pot spune ca singura relatie adevarata a fost cea de 3 ani si jumatate, cel cu care stau acum v-am spus de ce sunt cu el,iar cu baiatul vietii mele parca nu o pot numi relatie,era amandoi copii,ne intalneam pe ascuns,etc cred ca toata lumea a trecut prin asta.
Acum pot spune ca sunt cu nervii la pamant, aseara am incercat sa am o discutie cu cel pe care-l iubesc, nu de alta dar nu mai vorbisem de ceva timp sio simteam nevoia sa stiu ca e bine,dar el ma respinge. Daca il intreb ceva raspunde strict si la subiect, daca nu il intreb nu zice nimic. L-am intrebat cum mai e viata lui si mi-a spus ca ce ma intereseaza. Au urmat doua ore de plans si o noapte alba. Nu mai suport viata asta ...........
kudika_974557
Postat pe 6 Octombrie 2014 19:56
De la: kudika_974557, la data 2014-10-06 19:56:18Va Multumesc pentru sfaturi!
Am citit tot ce mi-ati spus, si incerc sa si raspund.
Un loc de munca am cautat,dar marea problema e ca nu am un program stabil la facultate,adica luni si joi am cursuri de la ora 11 la ora 14, iar marti, miercuri si vineri de la ora 17 la ora 20. Oriunde am incercat sa sustin un interviu mi s-a spu: ori de dimineata,ori dupa amiaza.
Tin sa precizez ca imi respect parintii pentru efortul pe care il depun sa ma tina in scoala,si stiu ca si pentru ce imi pot oferi fac eforturi mari. Cineva spunea ca la varsta mea am avut deja 3 relatii: Pot spune ca singura relatie adevarata a fost cea de 3 ani si jumatate, cel cu care stau acum v-am spus de ce sunt cu el,iar cu baiatul vietii mele parca nu o pot numi relatie,era amandoi copii,ne intalneam pe ascuns,etc cred ca toata lumea a trecut prin asta.
Acum pot spune ca sunt cu nervii la pamant, aseara am incercat sa am o discutie cu cel pe care-l iubesc, nu de alta dar nu mai vorbisem de ceva timp sio simteam nevoia sa stiu ca e bine,dar el ma respinge. Daca il intreb ceva raspunde strict si la subiect, daca nu il intreb nu zice nimic. L-am intrebat cum mai e viata lui si mi-a spus ca ce ma intereseaza. Au urmat doua ore de plans si o noapte alba. Nu mai suport viata asta ...........



Cum ai dori sa reactioneze tanarul respectiv cunoscand faptul ca te afli in alta relatie???Eu,daca s fi in locul lui,nu ti-as acorda niciun pic de atentie!!! Imi pare rau ca iti spun asta,dar eu,una,nu agreez astfel de situatii,sunt mama si nu mi-ar placea ca fiica mea sa faca astfel de compromisuri!!!! Partea cu iubirea copilareasca este cunoscuta tuturor,dar nu aceasta este gravitatea situatiei in sine,ci faptul ca te-ai angajat la ceva,ce nu poti duce!!!!!!Nu inteleg ceva!!Parintii tai te ajuta asa cum o fac,dar domniile lor nu se gandesc cu ce si cum te intretii,gandesc ca ar fi trebuit sa ia in calcul si acest aspect,daca tot te ajuta financiar,si cunoscand situatia ta!!!Ori lasa acest aspect la latitudinea ta si a bunavointei diversilor tineri???!Ei stiu ca esti cu acel tanar intr-o relatie,ca iti este suport financiar???Ce parere au,ca parinti vorbind????Este dificil sa traiesti in astfel de conditii,mai ales ca urmezi si cursurile unei facultati!!!

Sunt doua variante:
1.Continui sa fii intretinuta acelui tanar pan ala sfarsitul facultatii,acceptand viata ,pe care o ai acum.
2.Ingheti anul universitar,iti cauti un loc de munca,termini cu relatiile materialiste si rencepi facultatea atunci cand vei avea un buget personal,la care se va adauga si contributia parintilor!!Domniile lor ar fi trebuit sa se gandeasca la toate aspectele,cand au hotarat ca fiica lor sa fie studenta!!Nu poti manca aer,nu te poti intretine ,doar cu apa si cu ce mai pica dintr-o parte sau alta!!!Sper sa nu ajungi sa te prostituezi pentru a obtine castiguri banesti,cu toate ca ceea ce faci acum tot o forma de prostitutie este,caci nu il iubesti pe acel tanar,dar profiti de pe urma lui!!!
kudika_15804
Postat pe 6 Octombrie 2014 20:10
De la: kudika_974557, la data 2014-10-06 19:56:18Va Multumesc pentru sfaturi!
Am citit tot ce mi-ati spus, si incerc sa si raspund.
Un loc de munca am cautat,dar marea problema e ca nu am un program stabil la facultate,adica luni si joi am cursuri de la ora 11 la ora 14, iar marti, miercuri si vineri de la ora 17 la ora 20. Oriunde am incercat sa sustin un interviu mi s-a spu: ori de dimineata,ori dupa amiaza.
Tin sa precizez ca imi respect parintii pentru efortul pe care il depun sa ma tina in scoala,si stiu ca si pentru ce imi pot oferi fac eforturi mari. Cineva spunea ca la varsta mea am avut deja 3 relatii: Pot spune ca singura relatie adevarata a fost cea de 3 ani si jumatate, cel cu care stau acum v-am spus de ce sunt cu el,iar cu baiatul vietii mele parca nu o pot numi relatie,era amandoi copii,ne intalneam pe ascuns,etc cred ca toata lumea a trecut prin asta.
Acum pot spune ca sunt cu nervii la pamant, aseara am incercat sa am o discutie cu cel pe care-l iubesc, nu de alta dar nu mai vorbisem de ceva timp sio simteam nevoia sa stiu ca e bine,dar el ma respinge. Daca il intreb ceva raspunde strict si la subiect, daca nu il intreb nu zice nimic. L-am intrebat cum mai e viata lui si mi-a spus ca ce ma intereseaza. Au urmat doua ore de plans si o noapte alba. Nu mai suport viata asta ...........



Draga mea , tu ai ales banii in locul iubirii !!!
Pt ce anume aveai nevoie de atatea bani , pt mofturi ?
Stii cat fete sunt in situatia ta ? Sunt destule , dar raman cerebrale , isi vad de studii , apreciind efortul parintilor .
Nu-ti cauta scuze , daca ai pus banii pe primul loc inca de pe acum , nu vad sa ai un viitor stralucit.Incearca si vorbeste cu mama ta , poate va face un efort peste puterile ei , si iti va da mai multi bani de cheltuiala , cauta-ti si un loc de munca in putinul timp liber pe care-l ai.
Deciziile pe care le iei acum , va depinde viitorul tau.
kudykkka
Postat pe 7 Octombrie 2014 18:55
Draga mea, iubirea la varsta de 20 de ani este adolescentina, iluzorie,inconstienta, de cele mai multe ori. Vei vedea ca, maturizandu-te, vei aborda altfel si "iubirea". Pentru el ai facut o pasiune, dar este trecatoare odata cu cresterea fiintei si personalitatii tale. Mai tarziu vei simti adevarata fata a iubirii. Eu am gasit-o abia la 45 de ani. Categoric, nu e o regula sa fii si tu asemenea mie, insa e o iubire constienta, matura, bazata si pe acumularile vietii mele. Asa ca ar trebui sa te detasezi putin de baiatul pe care crezi ca-l iubesti cu atata pasiune si sa nu mai pui atata presiune psihica pe tine. Nu zic sa te desparti de el, dar sa incerci sa fii mai detasata. Stiu, sfaturile din afara sunt usor de dat, dar greu de facut dinlauntrul tau. Timpul le va rezolva pe toate. Singura iti vei da seama ce vei avea de facut. Culege sfaturile care ti se potrivesc cel mai bine din tot ceea ce ti-au scris oamenii pe acest forum. Iti doresc succes in viata si in dragoste! Cu bine, Claudia- 47 de ani
kudika_969217
Postat pe 30 Noiembrie 2014 10:49
Draga mea este adevarat ca banii sunt un rau necesar,dar sunt posibilitati sa castigi bani si de acasa.Sunt oferte pe net,uita-te si vezi poate poti castiga astfel ceva banuti.Nu sta la mana nimanui nu este un lucru bun.Macar incearca poate reusesti.Si tine cu dintii de facultate,ca daca ai carte ai parte.Lasa iubirile ai timp si ptr.asta.Esti tanara.Incearca sa imbini utilul cu placutul.Sa auzim numai de bine.Cu pretuire si aleasa prietenie.LUCIA.
kudika_973046
Postat pe 30 Noiembrie 2014 11:00
esti o proasta tu nu stii ce e iubirea dc l-ai fi iubit nu ai sta cu altul ptr bani stii ceva eu nu am nici un ban si nu m-as injosi sa stau cu un barbat ptr bani mai bine mor, stii ceva mai bine lasa-l in pace pe baiatul ala care nu are bani si te iubeste da-mi-l mie ca o sa ti-l fur stiu sa sparg parole la pc i-ati adio de la el ca o sa il pierzi il iau eu aflu de pe ce calc scrii si asa aflu id lui de fb si o sa il cuceresc
sunamita75
Postat pe 30 Noiembrie 2014 12:27
Draga Sunamita ma faci sa rad asa de una singura.Nu treb.sa faci pe nimeni prost.Se poate comenta si cu vorbe bune.Si mai ales ca esti domnisoara.Cat despre faptul ca sti sa spargi parole.................nu este o fapta buna.Nu ma-s lauda cu asa ceva.
kudika_973046
Postat pe 30 Noiembrie 2014 15:27
De la: Carmen_13, la data 2014-10-05 12:25:41Cauta un alt loc de munca ,limiteaza-te la atat cat ai ,termina-ti studiile , gandeste-te ca parintii tai fac sacrificii mari pt a te intretine.
Lasa iubirile si banii pt moment , vei avea timp de ele , cand vei fi pe picioarele tale.
Acel baiat daca te iubea , nu ti-ar fi reprosat nimic , actualul nu iti va aduce fericirea cu banii lui. Uita-i si concentreaza-te pe studii , invata , ca inveti pt tine iar mai tarziu vei avea banii tai !


Foarte corect sfat! Eu mi-am închinat viața soțului și copiilor mei. Am 52 de ani și patru copii. Am un soț care se întâlnește cu alte femei din când în când. Acum 14 ani am început sã mã gândesc la o carierã. Am fãcut o facultate pe care nu am finalizat-o cu licențã. Din 2010 soțul a început sã aibã relații din ce în ce mai des cu alte femei. Acum recent i-am spus cã poate sã facã orice vrea...Mã întorc sã-mi dau licența și sã devin psiholog. Am fãcut și 6 ani de psihanalizã. Îmi este foarte greu fãrã banii personali în astfel de condiții. M-a ținut toatã viața casnicã și m-am chinuit foarte mult. Sper ca povestea mea sã te trezeascã la realitate. Îți trebuie sã fii pe picioarele tale în primul rând. Pe urmã poți sã-ți gãsești o relație care sã se bazeze pe prietenie. Dragostea trece dar prietenia rãmâne. Bãiatul de care te-ai îndrãgostit foarte tare nu a fost și nu este și prietenul tãu.Nu te respectã și aproape aș spune cã nici nu te iubește. Se iubește doar pe sine, aș zice. Dar egoiștii de fapt se tem sã iubeascã adevãrat. Va fi greu. Imagineazã-ți cum îmi este și mie. Nu te lãsa. Iubește dar rãmâi treazã, fii atentã la prioritãți. Dorințele se împlinesc numai când este posibil pe principiul realitãții. Dacã ceva nu e fezabil mai bine renunți la acea dorințã pe moment. Dacã ceva e imposibil nu e bine sã trãiești toatã viața încercând sã compensezi ceva ce nu poți avea. Golul acesta nu se va umple ci va crește dacã tot încerci sã compensezi pierderi. Dorințele se mai schimbã...se pot modela, adapta la realitate.Succes!
kudika_976762
Postat pe 30 Noiembrie 2014 16:36
De la: kudika_976762, la data 2014-11-30 16:36:09
De la: Carmen_13, la data 2014-10-05 12:25:41Cauta un alt loc de munca ,limiteaza-te la atat cat ai ,termina-ti studiile , gandeste-te ca parintii tai fac sacrificii mari pt a te intretine.
Lasa iubirile si banii pt moment , vei avea timp de ele , cand vei fi pe picioarele tale.
Acel baiat daca te iubea , nu ti-ar fi reprosat nimic , actualul nu iti va aduce fericirea cu banii lui. Uita-i si concentreaza-te pe studii , invata , ca inveti pt tine iar mai tarziu vei avea banii tai !


Foarte corect sfat! Eu mi-am închinat viața soțului și copiilor mei. Am 52 de ani și patru copii. Am un soț care se întâlnește cu alte femei din când în când. Acum 14 ani am început sã mã gândesc la o carierã. Am fãcut o facultate pe care nu am finalizat-o cu licențã. Din 2010 soțul a început sã aibã relații din ce în ce mai des cu alte femei. Acum recent i-am spus cã poate sã facã orice vrea...Mã întorc sã-mi dau licența și sã devin psiholog. Am fãcut și 6 ani de psihanalizã. Îmi este foarte greu fãrã banii personali în astfel de condiții. M-a ținut toatã viața casnicã și m-am chinuit foarte mult. Sper ca povestea mea sã te trezeascã la realitate. Îți trebuie sã fii pe picioarele tale în primul rând. Pe urmã poți sã-ți gãsești o relație care sã se bazeze pe prietenie. Dragostea trece dar prietenia rãmâne. Bãiatul de care te-ai îndrãgostit foarte tare nu a fost și nu este și prietenul tãu.Nu te respectã și aproape aș spune cã nici nu te iubește. Se iubește doar pe sine, aș zice. Dar egoiștii de fapt se tem sã iubeascã adevãrat. Va fi greu. Imagineazã-ți cum îmi este și mie. Nu te lãsa. Iubește dar rãmâi treazã, fii atentã la prioritãți. Dorințele se împlinesc numai când este posibil pe principiul realitãții. Dacã ceva nu e fezabil mai bine renunți la acea dorințã pe moment. Dacã ceva e imposibil nu e bine sã trãiești toatã viața încercând sã compensezi ceva ce nu poți avea. Golul acesta nu se va umple ci va crește dacã tot încerci sã compensezi pierderi. Dorințele se mai schimbã...se pot modela, adapta la realitate.Succes!


Apreciez la randul meu , mesajul tau .
"iubeste dar ramai treaza " ..acestea sunt cuvintele unei femei puternice
kudykkka
Postat pe 30 Noiembrie 2014 16:43
Ciudat...si cat de simplut. Draga de ea. Se „vinde sexual” pentru bani sau pentru mici mofturi...! Cu se numeste asta? Se plange de iubire la 20 de ani? Parintii stiu in ce fel de viata a fiicei investesc bani si poate cate incredere...? E vina lor oare ca nu au un venit mai mare sau stabil? Ma intreb: e studenta? Nu poate apela la un part-time pentru cateva zile, distributie pliante, orice aduce un venit chiar si minim...? Toate cursurile trebuie sa le frecventeze? Munca nu e o rusine. Nu trezeste mustrari de contiinta! Asta din cate stiu. Ori mandria e mai usor de cumparat langa un barbat cu bani despre care declara online ca nici macar nu il iubeste? Mi se pare mie sau fata noastar chiar se lauda ca e intretinuta...?
In rest. Scuze. Nu prea intervin pe forumuri. Doar ce-mi cade sub privire, vad si inteleg uneori cate ceva de genul asta - strigator la cer, de altfel. Punct.
Ea_1314
Postat pe 30 Noiembrie 2014 17:26
Poți alege o activitate part-time care-ți poate oferi un confort financiar și-ți poate susține proiectele viitoare. Locuri de munca noi si pentru toþi !
OFERTA NOASTRÃ ESTE DEJA UN FENOMEN !!
Va oferim pe loc contract legal! Din ce in ce mai mulþi oameni lucreazã cu noi! Au fost acordate si primele plãți! Avem dovada disponibila pentru toþi!
Oferim si cerem seriozitate maximã!
NU este o afacere de tip MLM!
Cãutam operatori online care sa lucreze 3 ore pe zi, cu un câºtig de 300 dolari lunar.
Detalii vã oferim dupã ce trimiteþi textul "INFO" la adresa de email: alfi2204@yahoo.com
kudika_26424
Postat pe 30 Noiembrie 2014 23:07
De la: Ea_1314, la data 2014-11-30 17:26:22Ciudat...si cat de simplut. Draga de ea. Se „vinde sexual” pentru bani sau pentru mici mofturi...! Cu se numeste asta? Se plange de iubire la 20 de ani? Parintii stiu in ce fel de viata a fiicei investesc bani si poate cate incredere...? E vina lor oare ca nu au un venit mai mare sau stabil? Ma intreb: e studenta? Nu poate apela la un part-time pentru cateva zile, distributie pliante, orice aduce un venit chiar si minim...? Toate cursurile trebuie sa le frecventeze? Munca nu e o rusine. Nu trezeste mustrari de contiinta! Asta din cate stiu. Ori mandria e mai usor de cumparat langa un barbat cu bani despre care declara online ca nici macar nu il iubeste? Mi se pare mie sau fata noastar chiar se lauda ca e intretinuta...?
In rest. Scuze. Nu prea intervin pe forumuri. Doar ce-mi cade sub privire, vad si inteleg uneori cate ceva de genul asta - strigator la cer, de altfel. Punct.
[/quote

Nu te mai enerva. Conștientizeazã mai bine de ce te enervezi. De ce nu ești mai tolerantã!? Am sã-ți dau un exemplu. Un tip se strãduiește din rãsputeri sã nu întârzie la slujbã. Face eforturi deosebite. La un moment dat la locul sãu de muncã se angajeazã un tânãr. El întârzie mai mereu. Se adapteazã greu la program. E la început de drum. Ceilalți colegi îl privesc cu simpatie și îngãduințã...Își amintesc cum au fost primele sãptãmâni de servici pentru ei înșiși...Mai fac glume,îl mai iau peste picior tovãrãșește! Doar sunt mai vechi...unii aproape în prag de pensie. Omul nostru s-a enervat de-a binelea. Se simte nedreptãțit de viațã, de colegul nou, de colectivul de colegi ... Se enerveazã de-a binelea, ba chiar începe sã-l urascã pe noul coleg. De ce oare? Mereu își zice. Uite cât efort fac eu sã nu întârzii!!! Iar lui nici nu-I pasã! Ce se întâmplã? Ai zice cã avem de-a face cu leneșul și harnicul! Douã persoane aflate la antipod. Dar, oare de ce face colegul harnic atîtea eforturi sã nu întârzie? Cine este un harnic veritabil se scoalã fãrã efort dimineața. Abia așteaptã sã ajungã la servici, ba chiar ajunge mai devreme și fãrã efort. De unde atâta efort? Pentru cã vorbim despre un leneș mascat. Care face efort sã nu manifeste acest defect dar fãrã a se schimba. Trãsãtura a cãzut în inconștient. Nu s-a schimbat. Continuã sã fie leneș dar se ferește sã se manifeste. Totuși aceastã trãsãturã îi sare în ochi la celãlalt și de aceea se enerveazã când vede toleranța glumeațã a colegilor sãi. Acest aspect se numește umbra. În inconștient, în umbra nu se aflã numai trãsãturi negative îngropate acolo, de fricã , de rușine...ci și unele trãsãturi pozitive.Dacã te enerveazã unele aspecte la alții, ele se aflã îngropate la tine,în umbra. Conștientizeazã-le și nu te vei mai enerva.

Searã bunã!
kudika_976762
Postat pe 1 Decembrie 2014 20:46
De la: kudika_974557, la data 2014-10-06 19:56:18Va Multumesc pentru sfaturi!
Am citit tot ce mi-ati spus, si incerc sa si raspund.
Un loc de munca am cautat,dar marea problema e ca nu am un program stabil la facultate,adica luni si joi am cursuri de la ora 11 la ora 14, iar marti, miercuri si vineri de la ora 17 la ora 20. Oriunde am incercat sa sustin un interviu mi s-a spu: ori de dimineata,ori dupa amiaza.
Tin sa precizez ca imi respect parintii pentru efortul pe care il depun sa ma tina in scoala,si stiu ca si pentru ce imi pot oferi fac eforturi mari. Cineva spunea ca la varsta mea am avut deja 3 relatii: Pot spune ca singura relatie adevarata a fost cea de 3 ani si jumatate, cel cu care stau acum v-am spus de ce sunt cu el,iar cu baiatul vietii mele parca nu o pot numi relatie,era amandoi copii,ne intalneam pe ascuns,etc cred ca toata lumea a trecut prin asta.
Acum pot spune ca sunt cu nervii la pamant, aseara am incercat sa am o discutie cu cel pe care-l iubesc, nu de alta dar nu mai vorbisem de ceva timp sio simteam nevoia sa stiu ca e bine,dar el ma respinge. Daca il intreb ceva raspunde strict si la subiect, daca nu il intreb nu zice nimic. L-am intrebat cum mai e viata lui si mi-a spus ca ce ma intereseaza. Au urmat doua ore de plans si o noapte alba. Nu mai suport viata asta ...........


Nu e bine sã insiști în direcția în care ești respinsã. Îți face rãu. Știi asta. Cred cã sunt lucruri pe care nu le înțelegi sau nu poți sã le accepți încã. Sunt dureroase, e adevãrat. Dar s-ar putea și sã nu știi sã le accepți. Pentru cã tu crezi cã sunt de neacceptat dar nu este adevãrat. Cu sufletul nu prea se poate minți. Tu simți cã el te respinge dar nu înțelegi de ce. Tu îl iubești. De ce te respinge cel pe care îl iubești? Pentru cã nu poate rãspunde la fel? Crezi cã ar trebui sã fie cineva vinovat? Realitatea este cea care este. Unele lucruri sunt posibile,altele nu. Oamenii rãspund cu mai mult sau mai puțin curaj în fața greutãților vieții. Fiecare dupã puteri. Când apar greutãți financiare oamenii rãspund diferit. La unii sentimentul iubirii sporește, la alții se diminueazã.În final...imaturitatea își spune cuvântul. Dar tu nu ești numai condițile tale materiale, nu ești numai banii...mulți sau puțini. Dacã el nu poate mai mult nu trebuie sã te superi...nici sã suferi. Atât poate el. Și asta se poate accepta. Nu știe sã ți-o spunã și poate cã îi este rușine și atunci devine rejectiv...Poate cã îi este fricã sã meargã mai departe. Este de înțeles? Oamenii au mereu tot felul de neputințe...mai mici sau mai mari. Nu îți neglija sãnãtatea. Nu îți irosi energia atât de prețioasã...Poți sã înțelegi o neputințã. O poți scuza. Asta îți va permite sã redevii lucidã. Și, cel mai important lucru,sã-ți reîntregești sufletul. Întoarce-te la tine! Și tu însãți ai nevoie de tine! Nu-i așa?
kudika_976762
Postat pe 2 Decembrie 2014 23:44
De la: kudika_976762, la data 2014-12-01 20:46:34
De la: Ea_1314, la data 2014-11-30 17:26:22Ciudat...si cat de simplut. Draga de ea. Se „vinde sexual” pentru bani sau pentru mici mofturi...! Cu se numeste asta? Se plange de iubire la 20 de ani? Parintii stiu in ce fel de viata a fiicei investesc bani si poate cate incredere...? E vina lor oare ca nu au un venit mai mare sau stabil? Ma intreb: e studenta? Nu poate apela la un part-time pentru cateva zile, distributie pliante, orice aduce un venit chiar si minim...? Toate cursurile trebuie sa le frecventeze? Munca nu e o rusine. Nu trezeste mustrari de contiinta! Asta din cate stiu. Ori mandria e mai usor de cumparat langa un barbat cu bani despre care declara online ca nici macar nu il iubeste? Mi se pare mie sau fata noastar chiar se lauda ca e intretinuta...?
In rest. Scuze. Nu prea intervin pe forumuri. Doar ce-mi cade sub privire, vad si inteleg uneori cate ceva de genul asta - strigator la cer, de altfel. Punct.
[/quote

Nu te mai enerva. Conștientizeazã mai bine de ce te enervezi. De ce nu ești mai tolerantã!? Am sã-ți dau un exemplu. Un tip se strãduiește din rãsputeri sã nu întârzie la slujbã. Face eforturi deosebite. La un moment dat la locul sãu de muncã se angajeazã un tânãr. El întârzie mai mereu. Se adapteazã greu la program. E la început de drum. Ceilalți colegi îl privesc cu simpatie și îngãduințã...Își amintesc cum au fost primele sãptãmâni de servici pentru ei înșiși...Mai fac glume,îl mai iau peste picior tovãrãșește! Doar sunt mai vechi...unii aproape în prag de pensie. Omul nostru s-a enervat de-a binelea. Se simte nedreptãțit de viațã, de colegul nou, de colectivul de colegi ... Se enerveazã de-a binelea, ba chiar începe sã-l urascã pe noul coleg. De ce oare? Mereu își zice. Uite cât efort fac eu sã nu întârzii!!! Iar lui nici nu-I pasã! Ce se întâmplã? Ai zice cã avem de-a face cu leneșul și harnicul! Douã persoane aflate la antipod. Dar, oare de ce face colegul harnic atîtea eforturi sã nu întârzie? Cine este un harnic veritabil se scoalã fãrã efort dimineața. Abia așteaptã sã ajungã la servici, ba chiar ajunge mai devreme și fãrã efort. De unde atâta efort? Pentru cã vorbim despre un leneș mascat. Care face efort sã nu manifeste acest defect dar fãrã a se schimba. Trãsãtura a cãzut în inconștient. Nu s-a schimbat. Continuã sã fie leneș dar se ferește sã se manifeste. Totuși aceastã trãsãturã îi sare în ochi la celãlalt și de aceea se enerveazã când vede toleranța glumeațã a colegilor sãi. Acest aspect se numește umbra. În inconștient, în umbra nu se aflã numai trãsãturi negative îngropate acolo, de fricã , de rușine...ci și unele trãsãturi pozitive.Dacã te enerveazã unele aspecte la alții, ele se aflã îngropate la tine,în umbra. Conștientizeazã-le și nu te vei mai enerva.

Searã bunã!
Ea_1314
Postat pe 3 Decembrie 2014 21:45
Stimata doamna,daca sotul dvoastra se intalneste cu alte femei,nu va-ti pus n iciodata intrebarea de ce? Poate nu are acasa ceea ce ii trebuie.Este ff greu sa sti sa-ti ti barbatul langa tine.Sigur cauta la altele ceea ce la dvoastra nu gaseste.
kudika_973046
Postat pe 4 Decembrie 2014 17:38
De la: kudika_973046, la data 2014-12-04 17:38:20Stimata doamna,daca sotul dvoastra se intalneste cu alte femei,nu va-ti pus n iciodata intrebarea de ce? Poate nu are acasa ceea ce ii trebuie.Este ff greu sa sti sa-ti ti barbatul langa tine.Sigur cauta la altele ceea ce la dvoastra nu gaseste.


Poate cã soțul Acela despre care vorbiți aici cautã diversitatea. Zic și eu! Este destul de greu sã gãsești diversitatea femininã într-o singurã femeie! Dacã soțul Acela se plânge cã nu a avut destule experiențe la viața sa, este destul de greu sã-l ții cum spuneți dv. Pe de altã parte, vârsta de 5o de ani este vârsta crizei masculine!Dacã soțul Acela are 50 de ani,atunci cuplul este supus acestui risc... Și asta în afarã de cazurile în care soția este gravidã sau a nãscut proaspãt iar soțul a devenit tatã! (Mai la început de drum...sã zicem.) Pentru cã paternitatea este tot un fel de maternitate,unii domni care sunt puțin mai nesiguri pe masculinitatea lor ...înceascã sã se reconfirme ca barbați intrând în alte relații...

Bãrbații sunt mai supuși riscului plictiselii din cauza rutinei decât femeile.

Femeile - obiect sunt cele care sunt permanent la dispoziția partenerului sau familiei uitând de nevoile proprii...ceea ce poate cauza o reacție!
O femeie care așteaptã sã fie fãcutã fericitã, o femeie mai dependentã, poate sã creeze într-un bãrbat (orice bãrbat aproape) racția de sufocare, de responsabilizare ...care îl poate pune pe fugã.

Unele femei aleg barbați rejectivi sau imaturi - poate - din cauza istoriei personale (a copilãriei, unde au avut un pãrinte rece afectiv, sau rejectiv, sau ambii!)

Ceea ce este valabil și pentru unii barbați!

Motivele sunt foarte multe. Nu putem ști sigur.

Unele persoane au ștacheta foarte sus, cautã un ideal!

Etc...

Pe de altã parte, dacã cineva care nu dorea sã fie cãsãtorit, pentru cã nu apreciazã cãsãtoria, a eșuat într-o cãsnicie,(a ieșit la un mal din greșealã,în loc sã mai navigheze în larg și sã fie liber...) un astfel de om nu are cum sã fie ținut. Poate cã s-a cãsãtorit ca sã dea un nume și o familie unor copii nevinovați (deși poate cã a fãcut cam mulți!, oare de ce ?)...Lãudabil. dar e greu sã faci fațã la așa ceva chiar dacã ți-ai propus dacã nu ești fãcut pentru a fi cãsãtorit ci îți place viața fãrã obligații. Și atunci, e normal sã nu gãsești la nevastã ceea ce vrei dacã vrei...fãrã obligații! O relație sau alta dar fãrã obligații!

Zic și eu!
kudika_976762
Postat pe 5 Decembrie 2014 00:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatie complicata 1 De la: kudika_1034881 23 Decembrie 2018 18:23
Iubire sau ratiune? Cum poti iubi si totusi sa pleci? 20 De la: sweety13 7 Iunie 2009 12:27
Relatii mai intime intre vecini exista ? 33 De la: andreea_n_x 25 Martie 2010 11:23
RELATIE DE 5 ANI 3 De la: kitty_krieger 16 Mai 2010 14:52
Iubesti sau faci ceea ce trebuie? 14 De la: Heavenly_angel 8 Septembrie 2009 10:37