Setari Cookie-uri

O fi sau o nu fii? Sunt sau nu insarcinata?

Buna, am si eu o intrebare, pe data de 11 oct am avut ultima zi de mentruatie si urmatoarea ar fi cam pe 10 noiembrie, dar in ultima saptamana sau doua am intretinut relatii sexuale cu iubitul meu, as dori sa stiu daca am facut calculul cum trebuie si sunt insarcinata deoarece ma simt ca burta mi e asa de tare(nu la palpatie dar cand incerc sa strang burta) nu am nici un alt simptom in afara de putina greata in timpul zilei, dar nu stiu daca e ca ma gandesc eu prea mult sau .. Vreau sa precizez ca luna viitoare e nunta noastra si as dorii sa il surprind pentru ca isi doreste la nebunie un bebe..
kudika477651
Postat pe 24 Octombrie 2014 20:36
De la: kudika477651, la data 2014-10-24 20:36:15Buna, am si eu o intrebare, pe data de 11 oct am avut ultima zi de mentruatie si urmatoarea ar fi cam pe 10 noiembrie, dar in ultima saptamana sau doua am intretinut relatii sexuale cu iubitul meu, as dori sa stiu daca am facut calculul cum trebuie si sunt insarcinata deoarece ma simt ca burta mi e asa de tare(nu la palpatie dar cand incerc sa strang burta) nu am nici un alt simptom in afara de putina greata in timpul zilei, dar nu stiu daca e ca ma gandesc eu prea mult sau .. Vreau sa precizez ca luna viitoare e nunta noastra si as dorii sa il surprind pentru ca isi doreste la nebunie un bebe..



Este prematur sa prezinti simptomele unei eventuale sarcini!!!

"11 oct am avut ultima zi de mentruatie "___Tinand cont de exactitatea spuselor tale,hm,este posibil sa fi ramas insarcinata,daca contactul sexual a fost neprotejat si acesta a avut loc in perioada de ovulatie!!Nu esti clara in prezentarea situatiei tale!!!

kudika_15804
Postat pe 25 Octombrie 2014 07:58
da, presupun ca sunt premature, vreau sa precizez ca cu aproape 3 luni am renuntat la anticonceptionale, deobicei imi venea mentruatia lunea, dar prima luna dupa ce am renuntat mi-a venit vineri (3 zile mai devreme) a doua luna a venit martea (1 zi mai tarziu) si luna asta nu mi a venit deloc, desi am simptome de balonare, crampe..dar nu ma deranjeaza sani sau altceva, tin sa mentionez ca am avut relatii neprotejate ...am facut un test de sarcina saptamana trecuta si a iesit negativ...ce o fii?
kudika477651
Postat pe 5 Noiembrie 2014 23:05
De la: kudika477651, la data 2014-11-05 23:05:20da, presupun ca sunt premature, vreau sa precizez ca cu aproape 3 luni am renuntat la anticonceptionale, deobicei imi venea mentruatia lunea, dar prima luna dupa ce am renuntat mi-a venit vineri (3 zile mai devreme) a doua luna a venit martea (1 zi mai tarziu) si luna asta nu mi a venit deloc, desi am simptome de balonare, crampe..dar nu ma deranjeaza sani sau altceva, tin sa mentionez ca am avut relatii neprotejate ...am facut un test de sarcina saptamana trecuta si a iesit negativ...ce o fii?



Inainte de a lua contraceptiv aveai menstra neregulata????Repet,exista riscul aparitiei unei sarcini nedorite,daca contactele au fost neprotejate!!Sfatul meu este de a te prezenta la medicul ginecolog,unde sa ii explici natura problemei tale,mentionand tipul de contraceptiv administrat si spunandu-i istoricul starii tale,din punct de vedere al desfasurarii menstrei,intrucat cred ca aici este problema reala!!!Mai asteapta o saptamana!!!!!Contraceptivele regleaza un ciclu menstrual dereglat,dar nu o fac definitiv!!!
kudika_15804
Postat pe 6 Noiembrie 2014 07:25
nu mai stiu daca inainte de a lua contraceptive a fost regulat, adica sa vina in exact aceiasi zi in fiecare luna cum venea cand luam contaceptive(luni) .. Mai astept o saptamana sa vad.. Daca nu, dau o vizita la medic sa vedem..
kudika477651
Postat pe 6 Noiembrie 2014 09:02
Mentruatia venea lunar dar nu stiu daca venea exact in aceiasi zi cum venea cand luam contraceptive..
kudika477651
Postat pe 6 Noiembrie 2014 09:04
De la: kudika477651, la data 2014-11-06 09:02:55 nu mai stiu daca inainte de a lua contraceptive a fost regulat, adica sa vina in exact aceiasi zi in fiecare luna cum venea cand luam contaceptive(luni) .. Mai astept o saptamana sa vad.. Daca nu, dau o vizita la medic sa vedem..



Exact!!! Draga mea,un control ginecologic este binevenit oricand!!O sarcina aduce,pe langa absenta menstrei,si alte simptome,pe care ,deocamdata,nu le prezinti,dar asta nu inseamna ca nu pot aparea!!Contraceptivele aduc o substanta hormonala in corp,care pot bulversa organismul!!!Mai poti astepta ceva timp,dar incearca sa fii mai atenta cu viata intima,daca nu iti doresti un bebe!!!
kudika_15804
Postat pe 6 Noiembrie 2014 09:12
Fara suparare 651 , dar cum poti sa fi atat de superficiala , incat sa nu mai stii daca ai ciclul regulat sau nu ?
Rotty_
Postat pe 6 Noiembrie 2014 09:15
Nu sunt superficiala, nu am avut contact sexual pana mi-am cunoscut viitorul sot, si de aceea nu am tinut cont de de zile. Dupa ce am inceput contactul sexual am inceput si contraceptivele si am tinut cont de tot.
Dupa cum am mentionat mai sus, ne dorim un bebe foarte mult. Multumesc.. Da, mi am programat un control ginecologic :)
kudika477651
Postat pe 6 Noiembrie 2014 14:10
De la: kudika477651, la data 2014-11-06 14:10:39Nu sunt superficiala, nu am avut contact sexual pana mi-am cunoscut viitorul sot, si de aceea nu am tinut cont de de zile. Dupa ce am inceput contactul sexual am inceput si contraceptivele si am tinut cont de tot.
Dupa cum am mentionat mai sus, ne dorim un bebe foarte mult. Multumesc.. Da, mi am programat un control ginecologic :)



Daca nu sunteti casatoriti inca ,cunoasteti-va cat puteti de mult,invatati-va ,unul cu celalalt,simtit-va defectele si calitatile si acceptati-le reciproc,nu te grabi la maritis decat in momentul in care consideri ca iubitul tau este partenerul potrivit tie,nu va grabiti sa procreati pana nu simtiti ca sunteti pregatiti pentru a deveni parinti!!!
kudika_15804
Postat pe 6 Noiembrie 2014 14:18
Ne cunoastem de foarte mult timp, am fost prieteni foarte buni pana sa decidem sa fim impreuna, avem 4 ani decand suntem impreuna si simtim ca este timpul si pentru noi sa ne casatorim si sa avem copii
kudika477651
Postat pe 6 Noiembrie 2014 15:32
De la: kudika477651, la data 2014-11-06 15:32:07Ne cunoastem de foarte mult timp, am fost prieteni foarte buni pana sa decidem sa fim impreuna, avem 4 ani decand suntem impreuna si simtim ca este timpul si pentru noi sa ne casatorim si sa avem copii


In acest caz,mult succes!!!! Medicul va va indruma corespunzator!!!
kudika_15804
Postat pe 6 Noiembrie 2014 15:35
Multumesc mult!
kudika477651
Postat pe 6 Noiembrie 2014 15:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Masaj prenatal 5 De la: iulia9 11 Decembrie 2011 03:29
salut! 4 De la: gogu1938 26 Martie 2010 09:57
buna fetele 1 De la: healthy015462 25 Aprilie 2010 22:49
'Reteta bunului simt' 56 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 08:41
Saptamana a 7-a de sarcina, scurgere maronie ! 8 De la: kudika_1034203 27 Februarie 2020 10:15