Setari Cookie-uri

Purtati ochelaric cu lentile progresive? sfat, va rog mult

Sper ca am postat in catgoria corecta, as avea nevoie de un sfat legat de achizitionarea ochelarilor cu lentile progresive.
Am o miopie mai veche si acum nu vad nici la apropiere si am fost la control unde mi s-au recomandat acesti ochelari progresivi, care sa ma ajute si la aproape si la citit.
As vrea sa stiu daca foloseste cineva aceste lentile si de la ce firme sunt. Am cautat mai multe variante, la zeiss, essilor, hoya si am vazut ca pretul difera si la fel si anumite caracteristici.
Nu stiu cum sa ma hotarasc si m-ar ajuta o parere din experienta proprie, de exemplu, am inteles ca multi oameni au probleme cu adaptarea la cele progresive, ca dau inclusiv dureri de cap.
AndreeaConstantin
Postat pe 17 Noiembrie 2014 10:18
Sa stii ca tatal meu are lentile progresive si i-au trebuit vreo 3 perechi sa se acomodeze foarte bine cu ei, pentru ca ii greseau montajul sau se acomoda mai greu, asa cum ai zis tu. Ultima pereche sigur e de la esilor, nu stiu celelalte de la ce erau, dar nu erau de la aceasi. el acum e foarte multumit de ei, sunt mai scumpi, dar sunt personalizati mai bine pentru nevoile lui. Stiu ca atunci cand i-a ales s-a uitat pe site-uri si din strainatate si cei mai multi esilor recomandau, pentru ca sunt foarte inovatori si investesc in tehnologii mai noi. Dar, cum ziceam, sunt mai scumpi. Depinde de tine cum vrei sa investesti.
succes si sanatate
AIrina
Postat pe 17 Noiembrie 2014 11:12
Mersi pentru raspuns, conteaza si pretul, dar ma gandesc ca e o investitie pe termen lung, oricum stiu din experienta ca lentilele bune, cu mai multe tratamente sunt mai scumpe.
Ce voiam sa te intreb este unde anume si-a facut tatal tau ochelarii, daca mai stii? De unde si-a luat aceste lentile, ca stiu ca si optica e importanta. Intreb in special de bucuresti, dar sunt aceleasi lanturi mari de optica in toate orasele, deci ma ajuta orice sfat.
AndreeaConstantin
Postat pe 17 Noiembrie 2014 14:14
Noi suntem din Suceava, tata de acolo si-a luat, dar poti sa cauti la ei pe site optici in orice oras. Ai mai multe informatii acolo si despre ofertele lor. Sanatate multa!

http://www.essilor.ro/RO/Pagini/storelocator.aspx
AIrina
Postat pe 17 Noiembrie 2014 15:48
Cred ca-si fac publicitate sau ceva, ca am dat si eu peste ei recent, pe pagina de Facebook. Mi se pare tare ca am vazut o oferta la ei de 1+1, la lentilele Varilux - eu nu ma pricep la probleme legate de vedere, dar mi-a atras atentia ca poti sa ai o singura pereche de ochelari pentru toate distantele. Ai mei au cate doua perechi de ochelari (deh, varsta), au unii pentru apropiere si altii pentru departare - ca li s-a cam dus vederea. O sa ma interesez mai bine care e faza. Oricum, cred ca ar fi amazing sa le fac cadou de sarbatori lentile de la Essilor, daca sunt asa cum zic ei, sa poti sa vezi cu o pereche de lentile si de aproape si la departare.
Onuta_Rota_1
Postat pe 2 Decembrie 2014 20:29
Imi plac discutiile de pe forumul acesta, unele chiar sunt ajutatoare. Sa stiti ca am ales si eu Essilor, datorita voua - nu am nevoie de lentile varilux, dar mi-am luat niste lentile pentru protectie de calculator.
Onuta_Rota_1
Postat pe 17 Decembrie 2014 13:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cabinet stomatologic Suceava 1 De la: laura_simona 17 Noiembrie 2012 13:01
Nervi sau stres? 6 De la: kudika_32367 29 Iulie 2013 17:27
o parere,informatii,poate un medic ortoped daca exista pe aici? 10 De la: kudika_8553 8 Decembrie 2012 21:24
Cabinet psihologic Bucuresti, Sector.2 1 De la: kudika_3130 27 Februarie 2012 10:44
Nutritionist deosebit Dr. Panaite centrul de slabire Kilostop 6 De la: siminica 7 Iunie 2010 09:59