Setari Cookie-uri

help! e prea sufocant!

Buna, dragele mele! Am mare nevoie de sfatul vostru, caci nu stiu ce sa mai fac, cum sa mai procedez...pe scurt: am inceput de 1 luna o relatie cu un tip, proaspat divortat. Intalnirile nu au fost decat in numar de 3, caci, intre timp, am plecat din tara; pe prioada absentei mele fizice, ne-am apropiat suflteste f mult, prin mesaje si telefoane. Toate bune si frumoase pana aici, desi ceva semne ca lucrurile s-ar putea sa scartaie aveam. Eu: am 35 ani, am o cariera frumoasa, imi doresc din tot sufletul o familie. El: un barbat matur, recent divortat dupa o casnicie lunga, dornic de asemnea de o relatie serioasa. Problema: e mult prea sufocant. In sensul ca, daca nu reusesc sa ma vad cu el o zi, e o adevarata tragedie, imi reproseaza ca sufera, ca nu mai poate, ca vrea sa fie mereu cu mine. Sa ma insoteasca la serviciu, la manichiura, oriunde se poate. Ca nu vrea sub nici o forma sa treaca 2 zile intre intalniri. Discutiile au aparut in contextul in care ma intorsesem in tara dupa un zbor de aprox 24 ore cu avionul. Replica lui: dormi in avion, eu vreau sa te vad si sa stam impreuna. Ne-am vazut un pic, dupa care a doua zi nu. A fost o reala tragedie: ce suferinta, nu mai poate, e disperat, e prost ca s-a implicat, ca daca-l iubesc trebuie sa-l vad musai, ca nu vrea decat sa stea sa se uite la mine daca vreau sa dorm...mi se pare mie sau e prea mult? Dupa doar 3 intalniri si mesaje, declaratii din partea lui ca ma iubeste, sunt viata lui, si alte alea. Parerea mea e ca nu poti iubi chiar asa repede...am incercat sa discut, sa explic cum vad eu lucrurile, degeaba..concluzia e aceeasi, ca eu vreau o relatie moderna. I-am explicat ca lucrurile evolueaza in timp, ca imi doresc sa fiu cu el, dar ca ma sufoca. Nu am nici o sansa. Ce sa fac?
danielaanton
Postat pe 30 Noiembrie 2014 12:24
De la: danielaanton, la data 2014-11-30 12:24:35Buna, dragele mele! Am mare nevoie de sfatul vostru, caci nu stiu ce sa mai fac, cum sa mai procedez...pe scurt: am inceput de 1 luna o relatie cu un tip, proaspat divortat. Intalnirile nu au fost decat in numar de 3, caci, intre timp, am plecat din tara; pe prioada absentei mele fizice, ne-am apropiat suflteste f mult, prin mesaje si telefoane. Toate bune si frumoase pana aici, desi ceva semne ca lucrurile s-ar putea sa scartaie aveam. Eu: am 35 ani, am o cariera frumoasa, imi doresc din tot sufletul o familie. El: un barbat matur, recent divortat dupa o casnicie lunga, dornic de asemnea de o relatie serioasa. Problema: e mult prea sufocant. In sensul ca, daca nu reusesc sa ma vad cu el o zi, e o adevarata tragedie, imi reproseaza ca sufera, ca nu mai poate, ca vrea sa fie mereu cu mine. Sa ma insoteasca la serviciu, la manichiura, oriunde se poate. Ca nu vrea sub nici o forma sa treaca 2 zile intre intalniri. Discutiile au aparut in contextul in care ma intorsesem in tara dupa un zbor de aprox 24 ore cu avionul. Replica lui: dormi in avion, eu vreau sa te vad si sa stam impreuna. Ne-am vazut un pic, dupa care a doua zi nu. A fost o reala tragedie: ce suferinta, nu mai poate, e disperat, e prost ca s-a implicat, ca daca-l iubesc trebuie sa-l vad musai, ca nu vrea decat sa stea sa se uite la mine daca vreau sa dorm...mi se pare mie sau e prea mult? Dupa doar 3 intalniri si mesaje, declaratii din partea lui ca ma iubeste, sunt viata lui, si alte alea. Parerea mea e ca nu poti iubi chiar asa repede...am incercat sa discut, sa explic cum vad eu lucrurile, degeaba..concluzia e aceeasi, ca eu vreau o relatie moderna. I-am explicat ca lucrurile evolueaza in timp, ca imi doresc sa fiu cu el, dar ca ma sufoca. Nu am nici o sansa. Ce sa fac?



Da,este prea mult pentru tine,domnul respectiv este posesiv si cred ca si exagereaza foarte mult!!Ce varsta are domnia sa!!!Cred ca are peste patruzeci si cinci de ani,nu????Sa nu imi spui ca are mult mai multi ani, decat am presupus!!!!!!

Nu este genul tau de barbat!!!!Te-ai invatat cu o anumita libertate,si el este mult prea acaparator!!!!
kudika_15804
Postat pe 30 Noiembrie 2014 12:49
nu conteaza cati ani are,ce face el e copilaresc,,arata i ce ai scris aici spune i sa inceteze ca strica tot
kudika_976884
Postat pe 30 Noiembrie 2014 13:00
Am incercat. Pe moment e de acord, dupa care se dezice a doua zi. Si da, are 47 de ani, vreo o fami, ie si face presiuni. Ufff
danielaanton
Postat pe 30 Noiembrie 2014 13:03
De la: danielaanton, la data 2014-11-30 13:03:40Am incercat. Pe moment e de acord, dupa care se dezice a doua zi. Si da, are 47 de ani, vreo o fami, ie si face presiuni. Ufff


Spune-i ca ,si tu,dorestri o familie,dar nu vrei sa fii fortata si supusa unei presiuni!!!
kudika_15804
Postat pe 30 Noiembrie 2014 13:12
De la: danielaanton, la data 2014-11-30 12:24:35Buna, dragele mele! Am mare nevoie de sfatul vostru, caci nu stiu ce sa mai fac, cum sa mai procedez...pe scurt: am inceput de 1 luna o relatie cu un tip, proaspat divortat. Intalnirile nu au fost decat in numar de 3, caci, intre timp, am plecat din tara; pe prioada absentei mele fizice, ne-am apropiat suflteste f mult, prin mesaje si telefoane. Toate bune si frumoase pana aici, desi ceva semne ca lucrurile s-ar putea sa scartaie aveam. Eu: am 35 ani, am o cariera frumoasa, imi doresc din tot sufletul o familie. El: un barbat matur, recent divortat dupa o casnicie lunga, dornic de asemnea de o relatie serioasa. Problema: e mult prea sufocant. In sensul ca, daca nu reusesc sa ma vad cu el o zi, e o adevarata tragedie, imi reproseaza ca sufera, ca nu mai poate, ca vrea sa fie mereu cu mine. Sa ma insoteasca la serviciu, la manichiura, oriunde se poate. Ca nu vrea sub nici o forma sa treaca 2 zile intre intalniri. Discutiile au aparut in contextul in care ma intorsesem in tara dupa un zbor de aprox 24 ore cu avionul. Replica lui: dormi in avion, eu vreau sa te vad si sa stam impreuna. Ne-am vazut un pic, dupa care a doua zi nu. A fost o reala tragedie: ce suferinta, nu mai poate, e disperat, e prost ca s-a implicat, ca daca-l iubesc trebuie sa-l vad musai, ca nu vrea decat sa stea sa se uite la mine daca vreau sa dorm...mi se pare mie sau e prea mult? Dupa doar 3 intalniri si mesaje, declaratii din partea lui ca ma iubeste, sunt viata lui, si alte alea. Parerea mea e ca nu poti iubi chiar asa repede...am incercat sa discut, sa explic cum vad eu lucrurile, degeaba..concluzia e aceeasi, ca eu vreau o relatie moderna. I-am explicat ca lucrurile evolueaza in timp, ca imi doresc sa fiu cu el, dar ca ma sufoca. Nu am nici o sansa. Ce sa fac?


E o perioada prea scurta de timp , intr-o luna de zile ati avut posibilitatea de a fi impreuna , ceea ce este foarte putin , probabil ca devine posesiv fara sa realizeze , daca ati fi petrecut mult mai mult timp impreuna , aceea posesivitatea s-ar fi diminuat in timp.
Daca totusi consideri ca este exagerat si grabeste lucrurile , nu da sansa de a va cunoaste mult mai bine in timp , pt a fi siguri daca sunteti pe aceeasi unda de a merge pe acelasi drum in viata.
Din cele relatate de tine , parerea mea e ca.. nu este genul tau , este exact contrariul tau , tu o fire independenta , el posesiv din fire.
Ai capacitatea de a analiza daca iti doresti pe viitor aceasta relatie.Succes.
kudykkka
Postat pe 30 Noiembrie 2014 17:12
ce inseamna o fire independenta desteptelor ,,carmenoaso incepi sa copii toate,,,,,,,nu auziti ca si ea vrea familie ca are o varsta
kudika_976884
Postat pe 30 Noiembrie 2014 17:40
De la: kudika_976884, la data 2014-11-30 17:40:01ce inseamna o fire independenta desteptelor ,,carmenoaso incepi sa copii toate,,,,,,,nu auziti ca si ea vrea familie ca are o varsta

Ma desteptule , intr-o relatie totul trebuie sa vina de la sine din ambele parti , ori daca unul este posesiv iar celalalt se simte sufocat , relatia nu va merge.
Posesivule , exemplu : eu sunt o fire independenta , te-am lamurit
kudykkka
Postat pe 30 Noiembrie 2014 17:52
De la: Carmen_13, la data 2014-11-30 17:52:34
De la: kudika_976884, la data 2014-11-30 17:40:01ce inseamna o fire independenta desteptelor ,,carmenoaso incepi sa copii toate,,,,,,,nu auziti ca si ea vrea familie ca are o varsta

Ma desteptule , intr-o relatie totul trebuie sa vina de la sine din ambele parti , ori daca unul este posesiv iar celalalt se simte sufocat , relatia nu va merge.
Posesivule , exemplu : eu sunt o fire independenta , te-am lamurit


nu cred ca te ai lamurii nici pe tn daca ai gandii,,,

nu,,dc? pentru ca isi doreste o relatie tu nu iar intr o relatie nu poti fi independent ca altfel nu ai mai fi intr o nici un fel de relatie decat cu tn insuti,,,,binenteles ca e sufocant ca se comporta copilareste si poate strica tot daca continua,asta nu inseamna ca e ea independenta
kudika_976884
Postat pe 30 Noiembrie 2014 17:58
De la: kudika_976884, la data 2014-11-30 17:58:35
De la: Carmen_13, la data 2014-11-30 17:52:34
De la: kudika_976884, la data 2014-11-30 17:40:01ce inseamna o fire independenta desteptelor ,,carmenoaso incepi sa copii toate,,,,,,,nu auziti ca si ea vrea familie ca are o varsta

Ma desteptule , intr-o relatie totul trebuie sa vina de la sine din ambele parti , ori daca unul este posesiv iar celalalt se simte sufocat , relatia nu va merge.
Posesivule , exemplu : eu sunt o fire independenta , te-am lamurit


nu cred ca te ai lamurii nici pe tn daca ai gandii,,,

nu,,dc? pentru ca isi doreste o relatie tu nu iar intr o relatie nu poti fi independent ca altfel nu ai mai fi intr o nici un fel de relatie decat cu tn insuti,,,,binenteles ca e sufocant ca se comporta copilareste si poate strica tot daca continua,asta nu inseamna ca e ea independenta


Ba e o fire independenta , iar el un posesiv

kudykkka
Postat pe 30 Noiembrie 2014 18:02
mda e greu sa recunosti ca n ai dreptate dar nu i o noutate
kudika_976884
Postat pe 30 Noiembrie 2014 18:03
De la: kudika_976884, la data 2014-11-30 18:03:52mda e greu sa recunosti ca n ai dreptate dar nu i o noutate

Ai dreptate
kudykkka
Postat pe 30 Noiembrie 2014 18:16
tu ai iubita,,te chero mucio
kudika_976884
Postat pe 30 Noiembrie 2014 18:25
De la: kudika_976884, la data 2014-11-30 18:25:20tu ai iubita,,te chero mucio

Din cauza noastra , ramane lumea fascinata in fata monitorului
eu te chero simplu
kudykkka
Postat pe 30 Noiembrie 2014 18:31
Asa e, sunt independenta ...imi doresc o relatie, dar nu asa, sufocanta...si sunt de acord ca totul trebuie sa vina treptat, in timp...
danielaanton
Postat pe 30 Noiembrie 2014 20:15
De la: danielaanton, la data 2014-11-30 20:15:39Asa e, sunt independenta ...imi doresc o relatie, dar nu asa, sufocanta...si sunt de acord ca totul trebuie sa vina treptat, in timp...



Draga mea,ceea ce ne-ai spus noua spune-i si partenerului tau astfel incat sa te inteleaga si sa isi ajusteze graba de a intemeia o familie!!!Nu este rau ca isi doreste o familie,dar este neintelept sa precipiteze desfasurarea lucrurilor intre voi,exista acea diferenta de varsta,care il determina sa se grabeasca,dar uita un lucru fundamental,...tot ce se incheie in graba nu este durabil!!!!
kudika_15804
Postat pe 30 Noiembrie 2014 20:21
De la: kudika_15804, la data 2014-11-30 20:21:57
De la: danielaanton, la data 2014-11-30 20:15:39Asa e, sunt independenta ...imi doresc o relatie, dar nu asa, sufocanta...si sunt de acord ca totul trebuie sa vina treptat, in timp...



Draga mea,ceea ce ne-ai spus noua spune-i si partenerului tau astfel incat sa te inteleaga si sa isi ajusteze graba de a intemeia o familie!!!Nu este rau ca isi doreste o familie,dar este neintelept sa precipiteze desfasurarea lucrurilor intre voi,exista acea diferenta de varsta,care il determina sa se grabeasca,dar uita un lucru fundamental,...tot ce se incheie in graba nu este durabil!!!!


eronat din nou,,,le zici oamenilor niste sabloane ce nu sunt reale curcubeu,,cunosc eu multe relatii durabile facute in graba

incearca sa vb altfel,,multe din relatiile pecetluite in graba nu sunt durabile nu toate curcubeu ca ai putea fi tu una dintre cele la care merg si pentru ca ai sabloane in cap ai putea sa ti tai craca singura,,pastreaza ti aceste idei pentru tn
kudika_976884
Postat pe 30 Noiembrie 2014 20:42
De la: danielaanton, la data 2014-11-30 20:15:39Asa e, sunt independenta ...imi doresc o relatie, dar nu asa, sufocanta...si sunt de acord ca totul trebuie sa vina treptat, in timp...


atunci independento nu mai cauta relatie ca aia presupune sa nu fi independenta ci dependent unul de altul,facand exceptand fixatiile lui de care vorbesti
kudika_976884
Postat pe 30 Noiembrie 2014 20:45
iar aici nu vorbim de independenta financiara ca nu a pomenit nimeni de asa ceva,,si si asta cand esti cu cineva nu trebui sa existe
kudika_976884
Postat pe 30 Noiembrie 2014 20:49
O relatie inseamna sa infloresti alaturi de partener, nu sa-ti ia tot aerul ...sa-i cauti prezenta, sa-l vrei aproape,dar sa-ti pastrezi individualitatea, si nicidecum sa devii dependent(a) de el
danielaanton
Postat pe 30 Noiembrie 2014 21:21
De la: danielaanton, la data 2014-11-30 21:21:10O relatie inseamna sa infloresti alaturi de partener, nu sa-ti ia tot aerul ...sa-i cauti prezenta, sa-l vrei aproape,dar sa-ti pastrezi individualitatea, si nicidecum sa devii dependent(a) de el


Exact , este vorba despre aceea independenta individuala in doi
kudykkka
Postat pe 30 Noiembrie 2014 21:27
De la: danielaanton, la data 2014-11-30 21:21:10O relatie inseamna sa infloresti alaturi de partener, nu sa-ti ia tot aerul ...sa-i cauti prezenta, sa-l vrei aproape,dar sa-ti pastrezi individualitatea, si nicidecum sa devii dependent(a) de el


pai tu intelegi dependenta dp cum te invata societatea adica ft prost,,,,sa fi dependent de el inseamna sa l iubesti draguta iar asta nu ti altereaza cu nimic individualitatea,,ti am zis ca el dp cum il prezinti tu logic ca e posesiv si se poarta copilareste lucru de care tre sa scape ca probabil te pierde
kudika_976884
Postat pe 30 Noiembrie 2014 21:49
De la: Carmen_13, la data 2014-11-30 21:27:56
De la: danielaanton, la data 2014-11-30 21:21:10O relatie inseamna sa infloresti alaturi de partener, nu sa-ti ia tot aerul ...sa-i cauti prezenta, sa-l vrei aproape,dar sa-ti pastrezi individualitatea, si nicidecum sa devii dependent(a) de el


Exact , este vorba despre aceea independenta individuala in doi


tu vz de treaba ta ca ma ocup eu,,tu raspunde mi la intrebari
kudika_976884
Postat pe 30 Noiembrie 2014 21:51
Nu ai cum sa nu te amuzi de ceea ce poti sa citesti pe acest forum ;)) ...cat despre acest subiect nu am cum sa nu observ cum faceti comparatii intre "posesiv" si "independent" de parca ar fi din aceiasi categorie cand de fapt poti fi in acelasi timp si posesiv si independent , adica sa nu depinzi de acea persoana chiar daca ti-o doresti si o vrei doar pt. tine cum de asemenea sunt eu, dar mai trebuie sa stii si cand sa oferi spatiu acelei persoane, as putea spune ca o parte din mine se regaseste in ceea ce ai povestit de acel tip cu toate ca eu sunt mult mai tanar si asta nu inseamna ca e o fire dependenta de tine, posesiva da poate fi si nu varsta e motivul pt. care se comporta asa sunt mai multi factori, mai bine ai vb deschis cu el si l-ai intreba dc ii este teama. :)
Only_One
Postat pe 1 Decembrie 2014 03:11
De la: danielaanton, la data 2014-11-30 21:21:10O relatie inseamna sa infloresti alaturi de partener, nu sa-ti ia tot aerul ...sa-i cauti prezenta, sa-l vrei aproape,dar sa-ti pastrezi individualitatea, si nicidecum sa devii dependent(a) de el



Exact,draga mea,si ceea ce spui este valabil pentru ambii parteneri!!!!Parerea mea este ca trebuie sa va acomodati ,mai mult,unul cu celalalt,caci posesivitatea oboseste,tracaseaza,devine sufocanta,aceasta trebuie sa inteleaga iubitul tau!!!Tu,la randul tau,trebuie sa fii constienta de faptul ca,orice relatie,aduce o doza de ingradire a libertatii personale ,pentru ca orice angajament sentimental inseamna daruire din toate punctele de vedere,renuntare la anumite tabieturi si obiceiuri,si implicare profunda spre buna desfasurare a acelei legaturi!!!Nu te mai poti mentine pe acelasi palier ,ca atunci cand esti singura,fara responsabilitatea unui posibil cuplu!!!Discutati mai mult,cunoasteti-va reciproc,aveti un timp de relatie prea scurt pentru a avansa spre o consolidare a ceea ce simtiti unul pentru celalalt!!!Nu grabiti lucrurile,caci nimic important nu se face in furia trecerii timpului!!!
kudika_15804
Postat pe 1 Decembrie 2014 08:27
De la: kudika_15804, la data 2014-12-01 08:27:26
De la: danielaanton, la data 2014-11-30 21:21:10O relatie inseamna sa infloresti alaturi de partener, nu sa-ti ia tot aerul ...sa-i cauti prezenta, sa-l vrei aproape,dar sa-ti pastrezi individualitatea, si nicidecum sa devii dependent(a) de el



Exact,draga mea,si ceea ce spui este valabil pentru ambii parteneri!!!!Parerea mea este ca trebuie sa va acomodati ,mai mult,unul cu celalalt,caci posesivitatea oboseste,tracaseaza,devine sufocanta,aceasta trebuie sa inteleaga iubitul tau!!!Tu,la randul tau,trebuie sa fii constienta de faptul ca,orice relatie,aduce o doza de ingradire a libertatii personale ,pentru ca orice angajament sentimental inseamna daruire din toate punctele de vedere,renuntare la anumite tabieturi si obiceiuri,si implicare profunda spre buna desfasurare a acelei legaturi!!!Nu te mai poti mentine pe acelasi palier ,ca atunci cand esti singura,fara responsabilitatea unui posibil cuplu!!!Discutati mai mult,cunoasteti-va reciproc,aveti un timp de relatie prea scurt pentru a avansa spre o consolidare a ceea ce simtiti unul pentru celalalt!!!Nu grabiti lucrurile,caci nimic important nu se face in furia trecerii timpului!!!



e bn ca ti ai mai revenit in fire fata de prima postare,,de aia tu trebui sa te gandesti de cateva ori innainte sa postezi
kudika_976884
Postat pe 1 Decembrie 2014 15:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fidelitate - Sexualitate = ??? 6 De la: arhanghel 15 Martie 2010 01:37
Ce faci atunci cand iubesti doi barbati? 117 De la: chris_marie 25 Noiembrie 2014 11:02
privire insistenta 100 De la: yumy 28 Mai 2011 09:11
Portretul ideal al femeii. 185 De la: yssa2010 13 Ianuarie 2012 10:38
Un sfat prietenesc de la voi 27 De la: Barbie30_ 31 Octombrie 2011 21:47