Setari Cookie-uri

Pe cine e mai bine sa aleg?

Buna fetelor. De ceva timp am o problema cu care ma confrunt si simt ca o iau razna uneori. Am 19 ani si pana acum doua luni am avut o relatie superba de 2 ani. A fost prima mea iubire, genul de iubire pasionala, dusa la extrem, am fi facut orice unul pentru celalalt, o iubire care bate filmele. Am trait alaturi de el cele mai frumoase momente, surprize in mijlocul noptii, nopti intregi in care plangeam de fericire si niste sentimente extrem de puternice. El are o situatie materiala mai proasta si a facut foarte multe sacrificii pentru mine si mereu a dat totul pentru a ma face fericita. La fel am facut si eu sacrificii pentru el, ne-am schimbat impreuna. In ultima vreme incepusem sa devenim nemultumiti si sa nu ne mai apreciem unul pe altul. El este o persoana dezordonata, nu are multi prieteni, nu se tine de promisiuni si este foarte schimbator. Eu am cunoscut un tip si am vrut sa ies cu el sa vad cum e, sa ies si cu altcineva ca doar am 19 ani si am vazut putine la viata mea. Nu aveam intentia sa insel, ci doar sa vad si cum sunt alti barbati. Mi-a placut foarte mult de acest tip, este aranjat, ordonat, are planuri de viitor, are teluri in viata, are multi prieteni si relatii peste tot. Mi-a placut de el ca persoana, am avut discutii la alt nivel. L-am inselat pe prietenul meu si dupa m-am despartit de el pentru a fi cu al doilea. Dar nu voiam sa fie ceva de durata, ci doar cat sa experimentez si apoi sa ma intorc la primul(mai ales ca si el "experimentase" alte fete cat a fost cu mine). Am inceput parca sa ma indragostesc de al doilea care imi ofera tot si se poarta superb si simt ca alaturi de el ma dezvolt si cunosc. Ma simt bine cu el, dar nu e iubire pasionala. Fostul ar face orice sa fim inapoi impreuna, dar langa el, desi e iubire adevarata, nu simt ca ma dezvolt deloc. El toata relatia tot ce a facut a facut pentru mine, a renuntat la forte multe pentru mine si acum i-am frant inima rau de tot. Inca mai vorbim.. Sufar si eu foarte mult. Plang mult, dar simt ca orice alegere as face, ar fi una gresita. Ma gandesc non stop la fostul si simt ca se rupe inima in mine. dar stiu ca daca ne-am impaca, iar nu s-ar tine de promisiuni etc. As vrea sa fie mai matur, mai responsabil..dar nu se poate. Care ar fi in viziunea voastra o alegere corecta?
kudika_977501
Postat pe 7 Decembrie 2014 19:40
Decide-te pe un singur topic acum pe care sa-ti raspund
kudykkka
Postat pe 7 Decembrie 2014 19:43
pe asta. la primul am formulat ciudat si s-a inteles altceva
kudika_977501
Postat pe 7 Decembrie 2014 19:51
De la: kudika_977501, la data 2014-12-07 19:51:36pe asta. la primul am formulat ciudat si s-a inteles altceva




Care ar fi in viziunea voastra o alegere corecta?


La varsta ta , sper ca scoala este pe primul loc.
Prieteniile la aceste varste , nu raman definitive pana la adanci batraneti ...poate in foarte rare cazuri.
Relatiile pe care le-ai descris , nu sunt ceea ce tu iti doresti intr-o relatie , atunci lasa-i si cauta un alt baiat care sa indeplineasca criteriile pe care tu le doresti .
Daca vei ramane in aceasta confuzie , sunt sigura ca nici de scoala nu iti va mai arde
Asa ca , nu este important nici unul dintre ei pt moment , prioritatea ta este scoala , fiecare noua zi din viata , te va maturiza si de fiecare data iti vei dorii mai mult , pana in ziua in care vei fi destula de matura de a lega o relatie in care sa te regasesti asa cum doresti tu.
kudykkka
Postat pe 7 Decembrie 2014 20:05
Cu scoala nu am probleme. Sunt printre cei mai buni la facultate. Intrebarea mea era daca ati alege persoana pe care o iubiti si care va da "fluturi in stomac" cand o vedeti sau persoana alaturi de care sa va dezvoltati si de la care aveti ce invata? Nu este o optiune pentru mine sa raman singura acum
kudika_977501
Postat pe 7 Decembrie 2014 20:41
Iubirea asta e posibil sa fie unica in viata la intensitatea care e. Sa fie iubirea vietii mele cum se spune. Sunt convinsa ca voi intalni la o varsta pe cineva pe care sa-l iubesc in toate sensurile. Dar nu cred ca exista dragoste mai intensa ca prima dragoste. Dar simt ca ma tine pe loc..
kudika_977501
Postat pe 7 Decembrie 2014 20:43
De la: kudika_977501, la data 2014-12-07 20:41:22Cu scoala nu am probleme. Sunt printre cei mai buni la facultate. Intrebarea mea era daca ati alege persoana pe care o iubiti si care va da "fluturi in stomac" cand o vedeti sau persoana alaturi de care sa va dezvoltati si de la care aveti ce invata? Nu este o optiune pentru mine sa raman singura acum

Spun ce as face eu : as alege ceea ce iubesc , acolo unde exista iubire , te pozi dezvolta in timp pas cu pas .
In cealalta relatie indiferent ce realizari vei avea, nu te vor multumi , vei fi mereu in cautarea iubirii pt ca iti va lipsi.
Tu procedeaza cum doresti
kudykkka
Postat pe 7 Decembrie 2014 20:52
De la: kudika_977501, la data 2014-12-07 20:43:32Iubirea asta e posibil sa fie unica in viata la intensitatea care e. Sa fie iubirea vietii mele cum se spune. Sunt convinsa ca voi intalni la o varsta pe cineva pe care sa-l iubesc in toate sensurile. Dar nu cred ca exista dragoste mai intensa ca prima dragoste. Dar simt ca ma tine pe loc..


Daca -l iubeai pe primul , nici prin gand nu iti trecea sa te duci cu celalalt.
De aceea ti-am zis cauta-l pe al treilea , ca habar nu ai ce e iubirea...
Te tine pe loc pt ca te simti vinovata fata de el , nu merita sa-i faci asa ceva....daca cel de al 2-lea ar fi indeplinit ceea ce tu iti doresti , nici nu iti mai pasa de primul.
Poate asa ai invatat ceva, sper.
kudykkka
Postat pe 7 Decembrie 2014 21:14
De la: kudika_977501, la data 2014-12-07 20:41:22Cu scoala nu am probleme. Sunt printre cei mai buni la facultate. Intrebarea mea era daca ati alege persoana pe care o iubiti si care va da "fluturi in stomac" cand o vedeti sau persoana alaturi de care sa va dezvoltati si de la care aveti ce invata? Nu este o optiune pentru mine sa raman singura acum



In orice relatie in care exista iubire reala si sincera ,exista si acea dezvoltare personala,caci cei doi vin,fiecare in parte, in completarea,evolutia pozitiva a celuilalt!!!Atunci cand iubesti nu esti frana pentru fiinta iubita,dimpotriva!!!

Ca sa iti raspund la intrebare,DA,AS ALEGE PARTENERUL ,PE CARE IL IUBESC SI CARE MA IUBESTE,chiar daca acela nu are posibilitati financiare iesite din comun!!Totul se face cand exista iubire,caci iubirea inseamna respect ,ajutor acordat celuilalt si colaborare,egoismul disparand din acea relatie!!!

De ce nu este o optiune sa ramai singura acum,nu ai cu cine sa petreci sarbatorile???

DRga amea,esti inca un copil,dar ca un sfat pentru viitor,indreapta-te spre persoana ,care te iubeste SI PE CARE O IUBESTI CU ADEVARAT!!!
kudika_15804
Postat pe 8 Decembrie 2014 06:59
Hello , imi voi da si eu cu parerea , o sa fiu putin mai dur .
Ce naiba este in capul tau ?
In primul rand pe primul il tii ca pe a 20-a roata la caruta " sa experimentez si sa ma intorc la primul !" ,,, ce suflet ai fato , nu meriti nici macar un strop de iubire ce ti-a oferit tie fostul tau prieten
Ok , ai zis ca primul nu are , nu drege , nu face ok , lasa-l NU IL MAI CONTACTA , INCETEAZA ORICE RELATIE CU EL PENTRU A-L LASA PE ACESTA SA-SI REVINA SI SA-SI GASEASCA PE CINEVA CARE SA-L MERITE!!!
Desparte te de al doilea fiind nici nu il iubesti , si il vei face si pe el sa sufere!
Scuza-ma ca sunt dur , dar nu esti multumita de nici unul din ei asa ca varianta este sa-i eliberezi pe amandoi daca nu esti egoista!
now000
Postat pe 10 Decembrie 2014 00:08
Hmm, eu zic sa ii pui fata in fata si sa faci o lista cu pro si contra, cel care are dupa opinia ta mai mult pro castiga...akm serios vorbind oare chiar a trebuit sa inseli acea mare "iubire" a ta, nu puteai doar sa ii zici adio inainte chiar daca stiai ca probabil te vei intoarce inapoi la el si uite ca nu mai exista cuvantul "inselat" la tn in constiinta, ai grija ce alegeri faci ca va trebui sa traiesti cu ele si stai linistita ca se va gasi la randul tau cineva care sa ajungi sa il iubesti si apoi sa te insele ca na "karma is a bitch!" sau poate o sa ai noroc cn stie.
Umila mea parere ar fi ca atunci cand gasesti pe cineva si tii la el si el la tn sa nu-i dai drumu' indiferent daca are mici defecte cum ar fi dezordinea si alte maruntisuri pt ca rar gasesti pe cineva care sa tina la tn si sa se sacrifice pt tn.
Daca te gandesti bn micile lui defecte nici nu se compara cu defectul tau de a insela.
Only_One
Postat pe 10 Decembrie 2014 01:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Distanta 12 De la: andrea083 4 Iunie 2013 07:58
NU MA JUDECATI 22 De la: pisicuta_razboinica 5 Noiembrie 2009 14:03
O problema... 30 De la: MaraDonna 13 Octombrie 2009 19:40
Il iubesc dar nu ne potrivim 23 De la: Eu93llr 7 Aprilie 2013 10:39
tine legatura cu fosta! :0 13 De la: oana_petronia1 22 Mai 2013 00:22