Setari Cookie-uri

Mai mult decat o cafenea!!

Pentru cei impatiti de cafea in Bucuresti, pe Mihai Eminescu exista un loc minunat numit Guido Coffee. Nu este o cafenea stricto senso, este un magazin de cafea de specialitate, cu prajitorie proprie si scoala de cafea (ofera cursuri de espresso, de lattee art, curs de metode alternative de a prepara cafeaua). La ei poti, fie sa iti cumperi o cafea preparata de ei, pe care sa o iei la pachet (pentru ca nu sunt o cafenea, nu au locuri in care sa stai si sa bei cafeaua), fie sa iti cumperi cafea, pe care sa o prepari acasa sau la birou.

Aici, cine este pasionat de cafea si tot ce inseamna acest lucru: de la preparare, degustare, metode alternative, retete, soiuri, curiozitati le poate afla de la oamenii care te intimpina cu caldura si profesionalis.
Iar profesionalismul trebuie inteles in sesnsul cel mai propriu: oamenii din spatele Guido Coffee sunt extrem de pasionati de ceea ce fac si au expertiza in domeniul cafelei, ei sunt si membri ai Asociatiei de Cafea de Specialitate din Europa. Floriana Vlaicu este dublu campion national Coffee in Good Spirits 2011-2012, locul 6, respectiv 9 mondial Coffee in Good Spirits.
Marti si sambata au sesiuni de public cupping, cu intrare libera, la care se pot inscrie toti cei care vor sa deguste cafeaua lor, sa invete lucruri despre cafeaua de specialitate, sa stie cum sa o recunoasca, sa ia contact cu gusturi si arome diferite, care sa ii ajute sa isi aleaga in final - acea cafea care ar fi pe gustul lor).

Acu, de sarbatori au si niste pachete promotionale cu reduceri substantiale, care contin cafea + un aparat alternativ de facut cafea, pe care sa le poti oferi cadou.

Mie mi s-a parut o idee foarte oirginala, nu am mai intilnit pana acum conceptul acesta inr Romania, drept care nici nu am stiut prea bine la ce categori sa va impartasesc descoperirea asta
Pentru carcotasi: am aflat si ca descoperirea mea nu e tocmai noua, ca exista din 2010, dar pentru mine e nou-nouta si cred ca merita si impartasita!
maria_popescu2011
Postat pe 8 Decembrie 2014 14:23
Am fost si eu acolo Guido Coffee nu e o cafenea, asa e, dar e un loc magic!
In perioada asta au niste pachete cadou, daca nu aveti alta idee sau daca vreti ceva absolut original. Am primit si eu de Mos Nicolae cadou un dispozitiv de preparat un fel de cafea la filtru (o cheama metoda V60 si gustul este absolut minuntat pentru ca amplifica dulceata si reduce aciditatea cafelei) , 100 de filtre, o rasnita, un filtru, un recipient de sticla, un termometru si doua pachete de cafea pe care nu le-am mai vazut pana acum pe piata romaneasca, cu un gust foarte sofisticat: una din Buenos Aires si alta Emporium din Panama.
Si, era sa uit un lucru esential: o reteta speciala de preparat cafelele astea.
Credeti-ma ca este primul an in care ma bucur de un cadou pentru sufletul meu (parfumuri, truse si bluze, fara numar, am primit in fiecare an, cred ca 2 sau 3 au fost pe gustul meu, din toate :()
jurnalul
Postat pe 8 Decembrie 2014 17:47
...NU STIAM CA AICI SE FACE SI PUBLICITATE.!!!!!!!
kudika_976467
Postat pe 28 Decembrie 2014 12:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
La suc cu Mirinda! 5 De la: kudika_10344 25 Octombrie 2012 16:13
Cum ne imbracam cand iesim in cafenele/ baruri / cluburi? 23 De la: nikky21 16 Martie 2009 23:52
Mai mult decat o cafenea!! 3 De la: maria_popescu2011 28 Decembrie 2014 12:59
UNA NOCHE DE TANGO! seara de tango argentinian la Iasi 2 De la: TangoFeliz 24 Februarie 2010 00:04
Zebra Caffe sãrbãtorește ziua bãrbatului 1 De la: Veenman 8 Martie 2011 15:37