Setari Cookie-uri

Ce sa-i mai fac...?

Am terminat de curand (acum o luna) o relatie cu un baiat. Ce pot sa zic e ca e un baiat cu suflet bun, saritor si se vedea ca ma iubeste, insa era destul de rece cand eram la distanta (eu sunt la facultate in alt oras), nu stia cum sa se poarte cu mine, sa comunice si sa facem fata distantiei. I-am spus intr-un final ca daca nu se schimba ceva intre noi eu renunt, si a preferat sa renuntam. El m-a mai cautat si dupa, sa se mai intereseze de mine, sa-mi spuna ca-i e dor si etc. insa imediat dadea, din senin, in tot felul de reprosuri. Se certa cu mine pentru faze de acum nu stiu cate saptamani. Cel mai mult m-a durut cand mi-a zis ca nu il merit, ca a facut prea multe, ca vrea ceva mai bun, si dadea vina pe mine pentru despartire, lucru care m-a facut si pe mine sa ii zic vorbe la nervi. M-a durut fiinda stiu ca si eu am tras la relatia asta si am tinut destul de tare la el.
Cum am ajuns in situatia asta urata in care am ajuns, el voia totusi sa ne mai jucam impreuna jocuri online. Stiu ca faza asta e foarte copilareasca, dar am acceptat, si cum in jocuri de retea se mai injura, s-a atacat foarte tare zicand ca eu ii vorbesc lui urat si s-a luat de mine si m-a blocat pe facebook. Eu am incercat sa ii explic ca nu lui ii vorbeam urat, dar nimic. Da, are 24 de ani, dar gandeste de 14. Desi am reactionat si eu urat in acel moment, dupa aceea am incercat sa ii vorbesc frumos sa aplanez conflictul, insa el nu mai vrea sa stie de mine, sa vorbeasca cu mine, sa auda de mine, sa ma vada... Zice ca sa-l las in pace, ca nu ii mai pasa, dar daca e asa, de ce ma evita cu orice pret?

Stiu ca e foarte copilaresc tot ce am povestit, dar imi vine greu sa cred ca e atat de imatur, totusi de ani buni se intretine singur... Nu stiu de ce se poarta asa cu mine si ce sa-i fac, sa-i zic, ca sa fim macar prieteni. Fiindca ma doare sa ma trateze ca pe dusmanul vietii lui, desi in toate lunile astea eu i-am fost alaturi.
aceeasi_eu_13
Postat pe 23 Decembrie 2014 21:44

Lasa-l un timp, poate isi revine si chestia e ca nu poti sa ramai doar prieten pur si simplu mai ales daca cel putin unul din voi a tinut la celalalt, cand se termina o iubire se termina urat de cele mai multe ori si asta din cauza pierderii persoanei iubite, in alte cazuri se termina "de comun acord" care bineinteles nu exista asa ceva, unul din cei 2 accepta despartirea chiar daca nu o vrea si sufera, dar trebuie...asa ca mai bine nu mai intervii asupra situatiei decat daca il vrei inapoi si te vrea si el.
P.S: Chestia cu hai sa ramanem prieteni nu ti-o recomand si nici nu incerca sa ii fii prieten pt ca asta doare cel mai rau in special daca el mai tine la tn.
Only_One
Postat pe 23 Decembrie 2014 22:06
Pai l-am lasat un timp, s-a facut deja o luna si aceiasi nervi ii are pe mine, inca ma ,,dispretuieste'' (daca ii putem spune asa), inca ma evita. :( Inteleg ca l-a ranit despartirea, si pe mine la fel, inteleg ca a avut refulari, la fel ca mine... dar oare merit un asemenea comportament? Nu inteleg de ce se poarta asa urat cu mine. Nu e vorba ca neaparat il pot vedea doar ca pe un prieten, dar ma doare ca atunci cand mi se face dor si pun mana pe telefon, imi raspunde cu cea mai mare raceala. E o chestie barbateasca?
aceeasi_eu_13
Postat pe 23 Decembrie 2014 22:34
Normal ca nu este, suna cliseic, dar nu toti suntem la fel! Poate vrea sa treaca peste aceasta despartire si sa isi continue viata si-o fi gasit alta fata si tu tot incerci sa iei contactul cu el sau pot fi atatea posibilitati pt care se poarta asa si nu prea ai ce face in legatura cu asta decat sa ii urmezi exemplul chiar daca iti va fi dificil, asta a fost sa fie, ori accepti ori mai incerci, depinde de tn.
Parerea mea e ca, cu cat incerci mai mult si el nu vrea si te respinge cu atat se va indeparta tot mai mult de tine, asta am patit eu, acum nu stiu daca asa e in toate cazurile, uneori trebuie sa lasi sa vina totul de la sine daca nu merge incercand, alteori trebuie sa tot incerci pana reusesti, depinde de caz si depinde de tine de ceea ce vrei, dar ai grija ca ceea ce vrei nu e mereu ceea ce iti trebuie.
Only_One
Postat pe 23 Decembrie 2014 22:58
De la: aceeasi_eu_13, la data 2014-12-23 22:34:07Pai l-am lasat un timp, s-a facut deja o luna si aceiasi nervi ii are pe mine, inca ma ,,dispretuieste'' (daca ii putem spune asa), inca ma evita. :( Inteleg ca l-a ranit despartirea, si pe mine la fel, inteleg ca a avut refulari, la fel ca mine... dar oare merit un asemenea comportament? Nu inteleg de ce se poarta asa urat cu mine. Nu e vorba ca neaparat il pot vedea doar ca pe un prieten, dar ma doare ca atunci cand mi se face dor si pun mana pe telefon, imi raspunde cu cea mai mare raceala. E o chestie barbateasca?



Daca te "dispretuieste" ignorandu-te,termina cu lamentarea si vezi-ti de viata ta!!Nicio femeie nu merita un astfel de comportament,chiar daca poate si acea femeie are o atitudine nepotrivita in relatia cu partenerul sau!!!!De ce iti place sa cersesti iubirea?????Este umilitor pentru o femeie!!!!"Chestie barbateasca???NU,este prostie barbateasca,dar meriti un astfel de comportament din partea lui, pentru ca te lasi folosita si calcata in picioare!!!!Ti se face dor de el????Este normal daca il iubesti!!Dar,lui,de cate ori i se face dor de tine???Niciodata!!!Sesizezi nuanta?????
kudika_15804
Postat pe 24 Decembrie 2014 07:47
Cred ca exagerezi putin :)) nu s-a lasat nimeni calcat in picioare si nici nu i-am cerut (cersit) nimic. Singurele dati in care l-am cautat a fost ca sa ii dau un exemplu de maturitate si sa pastram o relatie civilizata, insa el inca e foarte suparat pe mine si ma depaseste cu mult situatia. Dar da, nu ar trebui sa imi bat capul daca omul se poarta asa...
aceeasi_eu_13
Postat pe 24 Decembrie 2014 13:23
De la: aceeasi_eu_13, la data 2014-12-24 13:23:54Cred ca exagerezi putin :)) nu s-a lasat nimeni calcat in picioare si nici nu i-am cerut (cersit) nimic. Singurele dati in care l-am cautat a fost ca sa ii dau un exemplu de maturitate si sa pastram o relatie civilizata, insa el inca e foarte suparat pe mine si ma depaseste cu mult situatia. Dar da, nu ar trebui sa imi bat capul daca omul se poarta asa...


Hai ca-ti spun eu ce-l deranjeaza , faptul ca vrei sa-l schimbi si in acelasi timp sa-l conduci , aici e problema , ti-a dat de inteles , daca-l placi asa cum e , bine iar deciziile trebuie sa le luati impreuna , nu doar tu .
Ai precizat ca munceste si se intretine singur ,el doreste o partenera , nu o vrajitoare
Reflecta si analizeaza .
-Dyna-
Postat pe 30 Decembrie 2014 20:23
Nu stiu de unde ai dedus tu toate astea si nu iti prea impartasesc parerea, eu niciodata sau rareori i-am impus ceva. Si cand nu imi placea ceva, nu ii ziceam ,,fa asta'' sau ,,nu mai fa aia'', ci pur si simplu ii explicam cum ma face sa ma simt in legatura cu ce face el.
Ca i-am zis eu ca ori se schimba, ori plec... ei bine nu mai aveam ce face. Ti-ar placea un partener care, la distanta (daca il lasi de capul lui) schimba cu tine doar cateva vorbe pe zi, nu te suna niciodata, doar tu il suni, nu iti vorbeste cu ,,iubito'' ci cu ,,ba'' si cand e implicat in hobby-urile lui aproape ca uita de tine? Nu zic ca mereu a fost asa, la un moment dat am reusit sa il mai incalzesc, dar tot la asta a revenit. Eu ce mai era sa-i zic? Trebuia sa o inchei direct, insa am zis sa ii las lui decizia, daca mai crede ca se poate schimba ceva intre noi sau vrea si el sa terminam. Cred ca ai luat-o putin pe aratura cu ,,vrajitoarea'' ta.
aceeasi_eu_13
Postat pe 31 Decembrie 2014 01:33
Posibil sa o fi luat pe aratura , ca si tine dealtfel ,era o simpla parere , printre care mi-am permis si o mica gluma .
Iti doresc ca noul an , sa-ti indeplinesca dorinta vrajitoareo
-Dyna-
Postat pe 31 Decembrie 2014 11:38
Mersi, la fel.
aceeasi_eu_13
Postat pe 1 Ianuarie 2015 14:25
De la: aceeasi_eu_13, la data 2015-01-01 14:25:49Mersi, la fel.


Reflecta la ceea ce ti-am zis si ramai asa cum esti , nu te schimba
-Dyna-
Postat pe 1 Ianuarie 2015 14:39
Auzi, dar daca tu ai hotarat sa-i dai papuci, acu' de ce te mananca sa-l mai cauti? Nu ai concluzionat singura ca el nu e ceea ce tu-ti doresti? Aaaa, las-o pe aia cu "ma dispretuieste pe nedrept, desi eu i-am fost alaturi", sincer bazaconia asta nu tine. El te-a cautat pt ca avea oarece chestii fata de tine, tu ai dat curs pt ca asta ti-a gadilat nitel orgoliul, iar cand lucrurile s-au dus spre un sfarsit definitiv, tu esti cea care implora atentia. Era firesc ca el sa-ti intoarca spatele si sa te faca sa te simti acum mizerabil. E doar un exemplu de orgoliu masculin (prostesc, dar masculin!). Te-ai gandit ca, poate, acel interes al lui de dupa incheierea relatiei era doar pt a te face pe tine sa te intorci, ca apoi sa-ti dea el papucii (ceea ce si face acum)? Indiferent ce fel crezi tu ca ar fi el ca om, extrem de multi barbati au orgoliul asta prostesc ca ei trebuie sa fie cei care dau papucii.
puiut_77
Postat pe 16 Ianuarie 2015 09:13
Nu stiu daca nu e evident acest lucru, dar eu nu l-am cautat ca sa ma impac cu el, l-am cautat ca sa rezolv conflictul asta si sa nu ne mai purtam ca doi copii, sa ne lasam loc de buna ziua cum s-ar zice. Chiar daca o prietenie intre fosti e de cele mai multe ori imposibila, nu-ti pica bine nici sa vezi ca se adopta atitudinea asta fata de tine. Ca te evita, ca refuza sa mai vorbeasca cu tine, ca te dispretuieste si e suparat de mama focului pe tine din nimic; fiindca simti ca nu meriti si cu atat mai mult doare cand vine de la o persoana la care ai tinut. Cum crezi ca m-am simtit cand eram la un suc cu niste cunostinte comune, si cand cineva l-a chemat printre noi, el a facut cale intoarsa cand a auzit ca sunt si eu acolo? Ma pune intr-o situatie foarte proasta atat la mine in suflet, cat si fata de ceilalti.

Dar sincer, acum, la vreo 2 luni dupa cele intamplate, am inceput sa ma obisnuiesc cu ideea. Asa ca da... nu prea e nimic de facut.
aceeasi_eu_13
Postat pe 17 Ianuarie 2015 14:19
nu exista prietenie intre 2 oameni ce se iubesc,,daca unul nu iubeste zice hai sa fim prieteni
george1
Postat pe 17 Ianuarie 2015 15:37
este mai bine asa
incearca sa mergi mai departe si vei vedea ca vei cunoaste o persoana care sa te merite.
Alice-29
Postat pe 24 Februarie 2015 19:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pareri... 14 De la: nor_pufos 2 Ianuarie 2009 00:33
sunt disperata 77 De la: kudika226325 25 Septembrie 2011 22:21
cum pot sa ma las de fumat 29 De la: lucic_fifa 20 Mai 2009 23:38
o intrebare 2 De la: Ionyssa 24 Februarie 2011 19:54
Cum sa trec peste aceasta situatie? 7 De la: marco918 24 Decembrie 2009 04:03