Setari Cookie-uri

as dori o parere, un sfat daca se poate

salutare tuturor,
Mi se spune Dida si va cer o parere deoarece sunt intr-o mare dilema.
Ca tot romanul care cauta un trai mai bun peste hotare, am plecat si eu. Si dupa lungi probleme, examene de echivalare a diplomelor si alte chesti legate de munca iatama si pe mine ca am reusit sa lucrez in Maastricht- Olanda, ca medic.
Tocmai ce am impinit 31 de ani si cu toate astea in legatura cu partea sentimentala sunt varza :D.
Problema mea sta in felul urmator.
prin anul 2 de facultate m-am indragostit lulea de un baiat si dupa 6 luni de relatie ne-am casatorit. toate bune si frumoase pana in noiembrie 2008 cand a avut un accident de masina si a degedat pe loc. am suferit un soc atat de puternic incat mi-a albit parul. cu greu am trecut peste si m-am refugiat in cariera,in munca si iar munca. parca totul era pasiv si ipsit de orice emotie, pana acum 3 ani cand eram de garda si a venit un pacient cu o usoara forma de paralizie pe partea stanga, provocata de o forma usoara a unui preinfart.
dupa investigatii si multe analize si la rugamintea managerului spitalului (un prieten extraordinar care ma ajutat enorm) si pentru un comision excelent :P am acceptat sa fiu medicul personal al pacientului Andree (42 de ani pe atunci). si uite asa am facut terapie si fizioterapie cu el.pt el acea semiparalizie insemna sfarsitu caci meseria lui este compozitor, violonist.
treptat intre noi sa legat ceva mult mai intens decat o prietenie. nu pot spune cu exactitate cand si cum dar am ajuns sa il iubesc enorm. am avut o reatie fara obligati, cand ne intalneam ne simteam extraordinar si pot sa spun ca ma suna in fiecare seara, era extrem de atent si de iubitor, romantic. calatoreste foarte mult cu muzicienii lui si este extrem de ocupat si cu toate astea isi facea timp mereu pentru mine.
de acest Craciun fosta lui sotie a suferit o interventie chirurgicala extrem de complicata si am observat ca Andree al meu are sentimente puternice fata de ea.
in urma unei dicutii a recunoscut ca nu a incetat sa o iubeasca, fapt ce ma durut enorm si am hotarat sa luam o pauza. de fapt eu am cerut pauza. de atunci nu i-am mai raspuns la telefon, nici la e-mailuri si l-am ocolit cat am putut de mult. el ma suna in fiecare seara si in fiecare dimineata indiferent unde s-ar afla si imi lasa mesaj cum ca ma iubeste si ca ii este dor de mine. il iubesc dar nu pot sa il impart cu alta, nu pot sa traiesc cu faptul ca el o iubeste poate mai mut pe fosta sotie.(am aflat ca fosta a divortat pe motivul ca sa saturat sa stea atat de mult singura si el sa fie doar plecat).
ce sa fac? sa ma reantorc la el? sau sa las totul asa cum este acum. simt ca o iau razna si simt o durere imensa in inima. mie dor de el, de muzica lui, de modul cum ma alinta si ma trezea dimineata, dar cu acest dor imi vine in minte privirea gingasa si plina de iubire ce o avea cand si-a privit fosta sotie in acea dimineata a spital. ce sa fac?
Dida-1984
Postat pe 16 Ianuarie 2015 11:01
va rog scuzati greselile de ortografie.... stiu ca sunt cam multe
Dida-1984
Postat pe 16 Ianuarie 2015 11:03
De la: Dida-1984, la data 2015-01-16 11:01:42salutare tuturor,
Mi se spune Dida si va cer o parere deoarece sunt intr-o mare dilema.
Ca tot romanul care cauta un trai mai bun peste hotare, am plecat si eu. Si dupa lungi probleme, examene de echivalare a diplomelor si alte chesti legate de munca iatama si pe mine ca am reusit sa lucrez in Maastricht- Olanda, ca medic..............................................


Casatoria lui esuata este si va ramane o etapa importanta a vietii sale,de aici mentinandu-se acele sentimente fata de fosta sotie,si,cu atat mai mult,acele emotii se vor mentine,daca si-a iubit sotia,in ciuda naturii profesiei lui,care i-a dat foarte multa libertate de miscare in exteriorul familiei!!!Trebuie sa intelegi aceste lucruri,daca nu exista si alte motive,care sa te determine sa te distantezi de el!!Ceea ce ai spus aici trebuia discutat cu iubitul tau,in scopul indepartarii negurei,care ti-a cuprins inima!!!Iubitul tau,prin natura firii sale,fiind violonist,este si romantic,sensibil,deci este nostalgic si melancolic,nu????Dat fiind faptul ca tu ai declarat ca relatia voastra a fost,cel putin la inceputul ei,una fara obligatii,cred ca tu ti-ai schimbat punctul de vedere implicandu-te ,mult mai mult,emotional si afectiv,si cred ca si iubitul tau a facut-o,dar a ramas atasat de fosta sotie!!!Nu stiu cat de grav este acest lucru si in ce masura va poate afecta relatia,dar pana nu vei discuta clar si la obiect cu partenerul tau acest aspect,nu te vei linisti si pauza prelungita in relatie va deveni inutila!!!

Draga mea,atunci cand vorbim de iubire sincera,nu putem spune ca iubim doi parteneri,fostul si actualul,simultan,este imposibil si eu,una,nu cred in asa ceva!!!Deci,se impune o discutie cu iubitul tau pentru a stabili pozitia ta si a fostei in inima lui!!!Trebuie sa existe o prioritate,dar este bine de aflat,de cine este reprezentata acea prioritate!!Fii deschisa fata de iubitul tau,spune-i problema,care te apasa,iar daca domnia sa va fi capabil sa faca a analiza a situatiei in ansamblu,iti va da raspunsul,daca nu pe cel dorit,cel putin va fi onest in exprimarea unuia dintre cele doua raspunsuri posibile!! De ce trebuie sa fiti separati,cand puteti clarifica problema???

Pe de alta parte,daca iubitul tau si-a recunoscut iubirea fata de fosta sotie,nu cred ca vei fi pe o pozitie avantajoasa in sufletul lui,decat daca va sti sa faca departajarea trecutului de prezent,si aceasta trebuie sa afli in scurt timp,caci,altfel,relatia empatica dintre ei te va macina tot timpul!!!

El nu a avut motive pentru care sa recurga la separarea de fosta sotie,ea nu a suportat stilul si ritmul lui de viata,datorita profesiei sale,dar vin si te intreb,tu vei putea face fata activitatii lui generata de deplasarile si lipsa de la domiciliu,in cazul in care presupunem ca va impacati????Este un aspect foarte important,pe care va trebui sa il iei in calcul,caci priveste emotiile si gandurile tale,ce nu iti vor da pace!!!!!!!

Se spune ca,in orice relatie,in cazul in care apar probleme,daca exista o comunicare onesta intre parteneri,oricare dintre problemele existente se poate rezolva intr-un fel sau altul!!!Incearca sa pui in aplicare aceasta,caci afisarea unei gelozii,fara ca aceasta sa fie suportata de anumite sentimente sau actiuni este neavenita!!


Tu traiesti cu acel domn si numai tu simti daca te iubeste cu adevarat sau nu,deci dialogul este solutia salvatoare in cazul tau!!!

Aceste pauze luate in relatii nu sunt intotdeauna calea dreapta,ce trebuie sa fie urmata!!Eu sunt adepta discutiilor si a hotararilor directe,nu cred in valoarea pauzelor,caci atunci cand iubesti nu ai nevoie de timp de gandire,iubesti pur si simplu!!!Daca crezi ca ai incredere in partenerul tau si daca aceasta nu este insotita de dubii,inseamna ca il iubesti si RECIPROCA este valabila,intotdeauna!!!Spne-i tot ce te supara,fii curajoasa,caci ce conteaza,sa fii fericita sau sa te zbati ,in continuu, in tristete???
kudika_15804
Postat pe 16 Ianuarie 2015 11:44
da,,toti violonisti sunt niste romantici iti dai seama de aia canta la vioara altfel canta la bas
casataria e importanta de aici acele sentimente,,pai de unde altundeva curcubeu din mina,,,daca nu ai mai vorbi de dragul de a vorbi poate ti ar prinde bn
george1
Postat pe 16 Ianuarie 2015 12:12
De la: Dida-1984, la data 2015-01-16 11:03:52va rog scuzati greselile de ortografie.... stiu ca sunt cam multe


Nu sunt cam multe, sunt tone!
Te rog nu mai spune ca esti medic, aveam alta parere despre acea categorie si imi este greu sa te incadrez in randul lor.
Stiam ca mai exista doctori doar sa nu moara bolnavii dintr-o greseala de ortografie. Nu ca sa ne omorati cu ele.
kudika_975045
Postat pe 16 Ianuarie 2015 23:37
Dida , ai descris atasamentul tau fata de el , si iubirea lui fata de sotie .

"in urma unei dicutii a recunoscut ca nu a incetat sa o iubeasca !!!

imi vine in minte privirea gingasa si plina de iubire ce o avea cand si-a privit fosta sotie in acea dimineata a spital. "


"nu pot sa traiesc cu faptul ca el o iubeste poate mai mut pe fosta sotie...."

Intrebarea mea este : cei doi sunt inca impreuna ?
Daca raspunsul este DA ; uita-l !






-Dyna-
Postat pe 17 Ianuarie 2015 10:16
De la: kudika_975045, la data 2015-01-16 23:37:17
De la: Dida-1984, la data 2015-01-16 11:03:52va rog scuzati greselile de ortografie.... stiu ca sunt cam multe


Nu sunt cam multe, sunt tone!
Te rog nu mai spune ca esti medic, aveam alta parere despre acea categorie si imi este greu sa te incadrez in randul lor.
Stiam ca mai exista doctori doar sa nu moara bolnavii dintr-o greseala de ortografie. Nu ca sa ne omorati cu ele.


Si-a scris povestea cu sufletul , nu a omorat pe nimeni din lipsa unor litere sau a unor mici greseli gramaticale , cu sau fara cratema.
-Dyna-
Postat pe 17 Ianuarie 2015 10:43
De la: -Dyna-, la data 2015-01-17 10:43:58
De la: kudika_975045, la data 2015-01-16 23:37:17
De la: Dida-1984, la data 2015-01-16 11:03:52va rog scuzati greselile de ortografie.... stiu ca sunt cam multe


Nu sunt cam multe, sunt tone!
Te rog nu mai spune ca esti medic, aveam alta parere despre acea categorie si imi este greu sa te incadrez in randul lor.
Stiam ca mai exista doctori doar sa nu moara bolnavii dintr-o greseala de ortografie. Nu ca sa ne omorati cu ele.


Si-a scris povestea cu sufletul , nu a omorat pe nimeni din lipsa unor litere sau a unor mici greseli gramaticale , cu sau fara cratema.


Poate ai dreptate si n-a omorat pe nimeni. Doar parerea mea prea buna despre tinerii doctori, iar asta nu se pune. Dar cred ca n-ar fi fost deloc rau sa isi fi luat si sufletul cu ea la scoala.

Si on topic: Barbatii buni nu mai sunt buni? Voua va plac doar aia "adevarati", care eventual isi stalcesc fostele in bataie?

Mda, cum ziceam: nimic nu ma convinge ca Dida e doctorita.
kudika_975045
Postat pe 17 Ianuarie 2015 12:19
De la: kudika_975045, la data 2015-01-17 12:19:05
De la: -Dyna-, la data 2015-01-17 10:43:58
De la: kudika_975045, la data 2015-01-16 23:37:17
De la: Dida-1984, la data 2015-01-16 11:03:52va rog scuzati greselile de ortografie.... stiu ca sunt cam multe


Nu sunt cam multe, sunt tone!
Te rog nu mai spune ca esti medic, aveam alta parere despre acea categorie si imi este greu sa te incadrez in randul lor.
Stiam ca mai exista doctori doar sa nu moara bolnavii dintr-o greseala de ortografie. Nu ca sa ne omorati cu ele.


Si-a scris povestea cu sufletul , nu a omorat pe nimeni din lipsa unor litere sau a unor mici greseli gramaticale , cu sau fara cratema.


Poate ai dreptate si n-a omorat pe nimeni. Doar parerea mea prea buna despre tinerii doctori, iar asta nu se pune. Dar cred ca n-ar fi fost deloc rau sa isi fi luat si sufletul cu ea la scoala.

Si on topic: Barbatii buni nu mai sunt buni? Voua va plac doar aia "adevarati", care eventual isi stalcesc fostele in bataie?

Mda, cum ziceam: nimic nu ma convinge ca Dida e doctorita.


1- Nu stiam ca sufletul unui om , are nevoie de scoala si studii.
Doctorii sunt simpli oameni ca si tine si fiecare are povestea sa de viata , ce nu are nicio legatura cu studiile.

2- Voua va plac ...
Necunoscandu-le pe" voua" ...ai dat un verdict sau un diagnostic ?
Tema era cu totul alta....se pare ca o modifici dupa bunul tau plac.

3- Sigur ai o colectie frumusica , pe raftul convingerilor tale.

Viata nu tine cont de studiile si gramatica nimanui.Exista si doctori care-si bat sotiile . sufletul unui om nu are nicio legatura cu studiile.
Corecteaza-ma
-Dyna-
Postat pe 17 Ianuarie 2015 13:01
De la: kudika_975045, la data 2015-01-17 12:19:05imeni. Doar parerea mea prea buna despre tinerii doctori, iar asta nu se pune. Dar cred ca n-ar fi fost deloc rau sa isi fi luat si sufletul cu ea la scoala.

Si on topic: Barbatii buni nu mai sunt buni? Voua va plac doar aia "adevarati", care eventual isi stalcesc fostele in bataie?

Mda, cum ziceam: nimic nu ma convinge ca Dida e doctorita.


1.Trebuie sa invatam sa scriem corect din punct de vedere gramatical si literar,caci exprimarea corecta in limba materna este una dintre caile prin care ne identificam ca natiune!!Un aspect este sa gressti din graba tastarii si cu totul altul este cel legat de carentele in cunostintele obligatorii dupa anii de scoala urmati!!!Din pacate,exista astfel de useri,dar trebuie sa existe toleranta in aceasta directie!!!
2.Nu toti medicii tineri sunt neinstruiti,nu trebuie sa generalizam,caci,din fericire,Universitatea de Medicina a ramas una dintre Universitatile de prestigiu din Romania!!

3.Barbati buni sau adevarati???Hmmm,din punctul meu de vedere,barbatii,care apeleaza la violenta domestica nu pot fi numiti barbati,sunt ,doar niste caricaturi,neinspirate imitatii ale fiintei umane!!
kudika_15804
Postat pe 17 Ianuarie 2015 13:07
De la: kudika_975045, la data 2015-01-16 23:37:17
De la: Dida-1984, la data 2015-01-16 11:03:52va rog scuzati greselile de ortografie.... stiu ca sunt cam multe


Nu sunt cam multe, sunt tone!
Te rog nu mai spune ca esti medic, aveam alta parere despre acea categorie si imi este greu sa te incadrez in randul lor.
Stiam ca mai exista doctori doar sa nu moara bolnavii dintr-o greseala de ortografie. Nu ca sa ne omorati cu ele.



imi pare rau ca te-am ofensat cu greselile mele de ortografie si cu faptul ca nu mi-am pus diploma de studi la vedere pentru a demonstra ca sunt medic

imi cer scuze pentru asta, dar gramatica limbii romane nu a fost niciodata punctul meu forte (nu o spun ca o scuza dar eu am facut scoala la nemti iar limba romana era pe locul 2), si de ani buni vorbesc si scriu tot mai rar aceasta limba.

cand mi sa recomandat acest forum, nu am fost prea incantata si sincer ma asteptam la altceva.
oricum, multumesc celor ce mi-au citit povestioara si va multumesc si pentru pareri si critici.
o zi buna la toata lumea


kudika_975045 corecteaza si aceasta postare si critica in continuare caci acesta e scopul pana la urma nu?
Dida-1984
Postat pe 17 Ianuarie 2015 13:18
De la: Dida-1984, la data 2015-01-16 11:03:52va rog scuzati greselile de ortografie.... stiu ca sunt cam multe


Exista persoane care nu au inteles mesajul scuzelor tale.
In locul tau , mi-as retrage scuzele
-Dyna-
Postat pe 17 Ianuarie 2015 13:24
De la: Dida-1984, la data 2015-01-17 13:18:35

imi pare rau ca te-am ofensat cu greselile mele de ortografie si cu faptul ca nu mi-am pus diploma de studi la vedere pentru a demonstra ca sunt medic

imi cer scuze pentru asta, dar gramatica limbii romane nu a fost niciodata punctul meu forte (nu o spun ca o scuza dar eu am facut scoala la nemti iar limba romana era pe locul 2), si de ani buni vorbesc si scriu tot mai rar aceasta limba.

cand mi sa recomandat acest forum, nu am fost prea incantata si sincer ma asteptam la altceva.
oricum, multumesc celor ce mi-au citit povestioara si va multumesc si pentru pareri si critici.
o zi buna la toata lumea


kudika_975045 corecteaza si aceasta postare si critica in continuare caci acesta e scopul pana la urma nu?



Dida,nu lua totul in tragic,acest site este ,doar un spatiu virtual si nimic mai mult!!!Viata reala,cu probleme stringente este dincolo de "peretii" acestui site,acolo se dau adevaratele batalii,nu aici!!Insa,am o rugaminte,daca imi permiti acestui lucru,nu iti uita limba materna,caci ,inainte de toate,esti cetatean roman,dupa care,poti avea "n" alte cetatenii!!Multumesc!!
kudika_15804
Postat pe 17 Ianuarie 2015 13:25
De la: -Dyna-, la data 2015-01-17 10:16:58Dida , ai descris atasamentul tau fata de el , si iubirea lui fata de sotie .

"in urma unei dicutii a recunoscut ca nu a incetat sa o iubeasca !!!

imi vine in minte privirea gingasa si plina de iubire ce o avea cand si-a privit fosta sotie in acea dimineata a spital. "


"nu pot sa traiesc cu faptul ca el o iubeste poate mai mut pe fosta sotie...."

Intrebarea mea este : cei doi sunt inca impreuna ?
Daca raspunsul este DA ; uita-l !









nu,nu sunt impreuna, stau separat, dar Andree mereu a avut grije de ea si mereu a avut grije ca ea sa nu duca lipsa de nimic. (stiu de la Andree ca atat timp cat au fost casatoriti ea nu a lucrat iar dupa divort si-a deschis un mic salon de manichiura,masaj, ceva de genu, doar ca banii castigati de aici nu ii ajung pentru stilul ei de viata cu care e invatata).
Dida-1984
Postat pe 17 Ianuarie 2015 13:26
De la: kudika_15804, la data 2015-01-17 13:25:32
De la: Dida-1984, la data 2015-01-17 13:18:35

imi pare rau ca te-am ofensat cu greselile mele de ortografie si cu faptul ca nu mi-am pus diploma de studi la vedere pentru a demonstra ca sunt medic

imi cer scuze pentru asta, dar gramatica limbii romane nu a fost niciodata punctul meu forte (nu o spun ca o scuza dar eu am facut scoala la nemti iar limba romana era pe locul 2), si de ani buni vorbesc si scriu tot mai rar aceasta limba.

cand mi sa recomandat acest forum, nu am fost prea incantata si sincer ma asteptam la altceva.
oricum, multumesc celor ce mi-au citit povestioara si va multumesc si pentru pareri si critici.
o zi buna la toata lumea


kudika_975045 corecteaza si aceasta postare si critica in continuare caci acesta e scopul pana la urma nu?



Dida,nu lua totul in tragic,acest site este ,doar un spatiu virtual si nimic mai mult!!!Viata reala,cu probleme stringente este dincolo de "peretii" acestui site,acolo se dau adevaratele batalii,nu aici!!Insa,am o rugaminte,daca imi permiti acestui lucru,nu iti uita limba materna,caci ,inainte de toate,esti cetatean roman,dupa care,poti avea "n" alte cetatenii!!Multumesc!!



stiu foarte bine unde este realitatea si sincer am inceput sa scriu aici la recomandarea unei colege (psihiatru), romanca si ea din Campina.
Cea mai frumoasa parte din viata mea am trait-o in Romania si nu uit niciodata ca sunt Romanca.
Am observat greselile de ortografie si mi-am cerut scuze cititorilor, dar crede-ma ca atunci cand te doare sufletul numai de comentari rautacioase(indiferent pe ce motiv) nu ai chef
Dida-1984
Postat pe 17 Ianuarie 2015 13:33
De la: kudika_15804, la data 2015-01-17 13:07:26
De la: kudika_975045, la data 2015-01-17 12:19:05imeni. Doar parerea mea prea buna despre tinerii doctori, iar asta nu se pune. Dar cred ca n-ar fi fost deloc rau sa isi fi luat si sufletul cu ea la scoala.

Si on topic: Barbatii buni nu mai sunt buni? Voua va plac doar aia "adevarati", care eventual isi stalcesc fostele in bataie?

Mda, cum ziceam: nimic nu ma convinge ca Dida e doctorita.


1.Trebuie sa invatam sa scriem corect din punct de vedere gramatical si literar,caci exprimarea corecta in limba materna este una dintre caile prin care ne identificam ca natiune!!Un aspect este sa gressti din graba tastarii si cu totul altul este cel legat de carentele in cunostintele obligatorii dupa anii de scoala urmati!!!Din pacate,exista astfel de useri,dar trebuie sa existe toleranta in aceasta directie!!!
2.Nu toti medicii tineri sunt neinstruiti,nu trebuie sa generalizam,caci,din fericire,Universitatea de Medicina a ramas una dintre Universitatile de prestigiu din Romania!!

3.Barbati buni sau adevarati???Hmmm,din punctul meu de vedere,barbatii,care apeleaza la violenta domestica nu pot fi numiti barbati,sunt ,doar niste caricaturi,neinspirate imitatii ale fiintei umane!!



Barbatii, sau fiintele mai bine zis, ce apeleaza la violenta, eu le numesc erori genetice ale fiintei umane.
erori genetice ce nu trebuie sa traiasca printre noi. poate ma credeti sadica cand spun asta dar am intalnit sute de cazuri de abuz fizic in care victima a sfarsit prin deces iar agresorul nu are nici macar mustrari de constiinta

Dida-1984
Postat pe 17 Ianuarie 2015 13:39
De la: Dida-1984, la data 2015-01-17 13:33:027 13:25:32']
stiu foarte bine unde este realitatea si sincer am inceput sa scriu aici la recomandarea unei colege (psihiatru), romanca si ea din Campina.
Cea mai frumoasa parte din viata mea am trait-o in Romania si nu uit niciodata ca sunt Romanca.
Am observat greselile de ortografie si mi-am cerut scuze cititorilor, dar crede-ma ca atunci cand te doare sufletul numai de comentari rautacioase(indiferent pe ce motiv) nu ai chef


Totul se invata in viata,inclusiv sa iti insusesti o alta optica privind activitatea de pe aceste site-uri de socializare,Dida,esti tanara,nu te pripi in reactii,caci,sa iti spun sincer,oricine ti-ar citi postarea nu ar crede ca esti medic de formatie,caci exprimarea ta nu a fost una academoca,DAR nu aceasta este important,ci faptul ca nu esti impacata cu relatia in care te afli in acest moment!!!

Citind cele postate de tine mai sus,vreau sa te intrb ceva:

Esti pregatita sa fii a doua cunoscuta in ecuatia iubitului tau,caci domnia sa isi iubeste fosta sotie,o va face tot timpul de acum incolo si o va sprijini in orice problema,care va aparea in viitor???????Este foarte important sa constientizezi acest adevar si sa ti-l asumi corespunzator,tocmai pentru evitarea frustrarilor,care te vor domina tot timpul!!!Daca nu esti pregatita pentru asa ceva,nu face un pas inainte,care va fi urmat,inevitabil,de multi pasi inapoi,ori de cate ori iubitul tau va alerga sa isi ajute fosta partenera de viata!!!
kudika_15804
Postat pe 17 Ianuarie 2015 13:44
Dida, presupun ca au si copii , probabil de aceea trebuie sa-i fie alaturi in momentul in care are nevoie.

La randul tau fiind femeie , poti intelege ca asa e omenesc.

Cum tu nu esti motivul separarii lor , asculta-ti inima !
Restul lasa pe seama celor ce corecteaza
-Dyna-
Postat pe 17 Ianuarie 2015 13:47
De la: george1, la data 2015-01-16 12:12:00da,,toti violonisti sunt niste romantici iti dai seama de aia canta la vioara altfel canta la bas
casataria e importanta de aici acele sentimente,,pai de unde altundeva curcubeu din mina,,,daca nu ai mai vorbi de dragul de a vorbi poate ti ar prinde bn



in general toti violonisti sunt romantici, dar Andree este printre cei mai romantici.
casatoria este foarte importanta dar daca ti-ai prinde sotia in pat cu instalatorul? sau cu tipul ce repara acoperisul? sau mai stiu eu cine, si tot ea cu gura mare ca a ajuns la asta pentru ca nu are ce face ca tu esti plecat mai tot timpul si ca ea e singura, ca nu are ocupatie si nici nu te-ar insotii ca se plictiseste, ai contiua sa o intreti dupa ce tot ea cere divortul? ai continua sa ii alimentezi contul bancar in fiecare luna? ai mai iubio?
o iau eu cumva razna sau toate astea sunt anormale
Dida-1984
Postat pe 17 Ianuarie 2015 13:50
De la: -Dyna-, la data 2015-01-17 13:47:33Dida, presupun ca au si copii , probabil de aceea trebuie sa-i fie alaturi in momentul in care are nevoie.

La randul tau fiind femeie , poti intelege ca asa e omenesc.

Cum tu nu esti motivul separarii lor , asculta-ti inima !
Restul lasa pe seama celor ce corecteaza


nu au copii pentru ca domnia ei nu a vrut niciodata copii.

in schimb are un catel ce sta o perioada la ea si alta perioada la el :D
Dida-1984
Postat pe 17 Ianuarie 2015 13:55
De la: Dida-1984, la data 2015-01-17 13:55:35
De la: -Dyna-, la data 2015-01-17 13:47:33Dida, presupun ca au si copii , probabil de aceea trebuie sa-i fie alaturi in momentul in care are nevoie.

La randul tau fiind femeie , poti intelege ca asa e omenesc.

Cum tu nu esti motivul separarii lor , asculta-ti inima !
Restul lasa pe seama celor ce corecteaza


nu au copii pentru ca domnia ei nu a vrut niciodata copii.

in schimb are un catel ce sta o perioada la ea si alta perioada la el :D




Si totusi ..contul pe care il finanteaza , e oare pt catel
-Dyna-
Postat pe 17 Ianuarie 2015 14:01
nu ma opun sa o ajute, daca el vrea sa ii ofere bani e liber, sunt banii lui si poate sa faca ce vrea cu ei, dar nu pot sa stau si sa privesc cum ea isi bate joc si el accepta sa fie bataia ei de joc.
o sa radeti acum dar, e ca si cum ar fi vrajit in asa fel incat sa-i mannce din palma cand vrea ea.
sincer nu stiu ce sa mai cred.....
uitati va povestesc o intamplare.
era trecut de miezul noptii si ea il suna isterica ca a patit nu stiu ce chestie la masina si ca nu poate sa iasa din parcare si sa se duca sa o duca acasa. Ia zis sa ia un taxi si a inceput sa tipe si sa urle la el ca nu vrea sa o ajute si ca se razbuna pe ea si multe altele, iar el sa imbracat si sa dus dupa ea.
Dida-1984
Postat pe 17 Ianuarie 2015 14:05
De la: -Dyna-, la data 2015-01-17 14:01:10
De la: Dida-1984, la data 2015-01-17 13:55:35
De la: -Dyna-, la data 2015-01-17 13:47:33Dida, presupun ca au si copii , probabil de aceea trebuie sa-i fie alaturi in momentul in care are nevoie.

La randul tau fiind femeie , poti intelege ca asa e omenesc.

Cum tu nu esti motivul separarii lor , asculta-ti inima !
Restul lasa pe seama celor ce corecteaza


nu au copii pentru ca domnia ei nu a vrut niciodata copii.

in schimb are un catel ce sta o perioada la ea si alta perioada la el :D




Si totusi ..contul pe care il finanteaza , e oare pt catel


cu siguranta e al catelului
Dida-1984
Postat pe 17 Ianuarie 2015 14:07
De la: Dida-1984, la data 2015-01-17 13:50:10
De la: george1, la data 2015-01-16 12:12:00da,,toti violonisti sunt niste romantici iti dai seama de aia canta la vioara altfel canta la bas
casataria e importanta de aici acele sentimente,,pai de unde altundeva curcubeu din mina,,,daca nu ai mai vorbi de dragul de a vorbi poate ti ar prinde bn



in general toti violonisti sunt romantici, dar Andree este printre cei mai romantici.
casatoria este foarte importanta dar daca ti-ai prinde sotia in pat cu instalatorul? sau cu tipul ce repara acoperisul? sau mai stiu eu cine, si tot ea cu gura mare ca a ajuns la asta pentru ca nu are ce face ca tu esti plecat mai tot timpul si ca ea e singura, ca nu are ocupatie si nici nu te-ar insotii ca se plictiseste, ai contiua sa o intreti dupa ce tot ea cere divortul? ai continua sa ii alimentezi contul bancar in fiecare luna? ai mai iubio?
o iau eu cumva razna sau toate astea sunt anormale



El nu a vrut sa divorteze,dar s-a ajuns la separare la intentia fostei sotii!! Isi iubeste,inca,fosta sotie,este vident acest lucru!!

Referitor la ce am tastat referindu-ma la romantism,toate persoanele care iubesc Arta,care activeaza in vreun compartiment de-al ei sunt inclinate spre sensibilitate,romantism,pasiune,caci asa sunt nascute,este ceva independent de vointa lor,sunt firi artistice cu aplecare spre frumosul profund al Artei!!!Nu numai violonistii,ci toti care iubesc muzica si Arta in general!!! Cine nu are un astfel de suflet,ii poate judeca pe ceilalti la nesfarsit,caci,oricum,nu vor ajunge la profunzimea acelor persoane!!!
kudika_15804
Postat pe 17 Ianuarie 2015 14:08
De la: Dida-1984, la data 2015-01-17 13:55:35
De la: -Dyna-, la data 2015-01-17 13:47:33Dida, presupun ca au si copii , probabil de aceea trebuie sa-i fie alaturi in momentul in care are nevoie.

La randul tau fiind femeie , poti intelege ca asa e omenesc.

Cum tu nu esti motivul separarii lor , asculta-ti inima !
Restul lasa pe seama celor ce corecteaza


nu au copii pentru ca domnia ei nu a vrut niciodata copii.

in schimb are un catel ce sta o perioada la ea si alta perioada la el :D



Normal,catelul fostei sotii este cu mult mai important decat sentimentele tale!!!Lasand gluma la o parte,iubitul tau joaca pe doua terenuri de Golf!!!"Daca nu curge,pica"!!!Asta este realitatea!!
kudika_15804
Postat pe 17 Ianuarie 2015 14:10
Dumnezeule,... o iau razna... sau a luat-o Andree razna
cred ca imi trebuie o betie buna si apoi un sut in marele popou ca poate asa imi vine si mie mintea la cap ....
eram atat de linistita si toate erau ok.... , dar mi-a trebuit sa ma indragostesc si uite-ma acum intoarsa cu fundul in sus si cu inima facuta bucati.
ehh ... probabil fara durere nu este fericire si invers.

Dida-1984
Postat pe 17 Ianuarie 2015 14:15
De la: Dida-1984, la data 2015-01-17 14:05:25nu ma opun sa o ajute, daca el vrea sa ii ofere bani e liber, sunt banii lui si poate sa faca ce vrea cu ei, dar nu pot sa stau si sa privesc cum ea isi bate joc si el accepta sa fie bataia ei de joc.
o sa radeti acum dar, e ca si cum ar fi vrajit in asa fel incat sa-i mannce din palma cand vrea ea.
sincer nu stiu ce sa mai cred.....
uitati va povestesc o intamplare.
era trecut de miezul noptii si ea il suna isterica ca a patit nu stiu ce chestie la masina si ca nu poate sa iasa din parcare si sa se duca sa o duca acasa. Ia zis sa ia un taxi si a inceput sa tipe si sa urle la el ca nu vrea sa o ajute si ca se razbuna pe ea si multe altele, iar el sa imbracat si sa dus dupa ea.


Hm , interesant mai ai astfel de amanunte ?
-Dyna-
Postat pe 17 Ianuarie 2015 14:16
De la: kudika_15804, la data 2015-01-17 14:10:53
De la: Dida-1984, la data 2015-01-17 13:55:35
De la: -Dyna-, la data 2015-01-17 13:47:33Dida, presupun ca au si copii , probabil de aceea trebuie sa-i fie alaturi in momentul in care are nevoie.

La randul tau fiind femeie , poti intelege ca asa e omenesc.

Cum tu nu esti motivul separarii lor , asculta-ti inima !
Restul lasa pe seama celor ce corecteaza


nu au copii pentru ca domnia ei nu a vrut niciodata copii.

in schimb are un catel ce sta o perioada la ea si alta perioada la el :D



Normal,catelul fostei sotii este cu mult mai important decat sentimentele tale!!!Lasand gluma la o parte,iubitul tau joaca pe doua terenuri de Golf!!!"Daca nu curge,pica"!!!Asta este realitatea!!


sa sti ca m-am gandit si la asta, dar nu este Andree genul de fiinta care sa joace pe doua terenuri.
Andree pune pasiune si suflet in orice face si sufera pentru durerea fiecarui coleg de-a lui.
un coleg de-a lui mi-a povestit zilele trecute ca in Ajunul Craciunului (atunci i-am cerut eu timp) la vazut plangand si trandind viara.
Dida-1984
Postat pe 17 Ianuarie 2015 14:20
De la: Dida-1984, la data 2015-01-17 14:15:04Dumnezeule,... o iau razna... sau a luat-o Andree razna
cred ca imi trebuie o betie buna si apoi un sut in marele popou ca poate asa imi vine si mie mintea la cap ....
eram atat de linistita si toate erau ok.... , dar mi-a trebuit sa ma indragostesc si uite-ma acum intoarsa cu fundul in sus si cu inima facuta bucati.
ehh ... probabil fara durere nu este fericire si invers.



Concluzie finala : pune-i vioara in mana si trimite-l acolo unde-i sta inima.

Daca erai atat de indragostita de el , nu ai fi acordat nicio atentie amanuntelor care sunt de o mare importanta , esenta se afla in lucrurile mici.

Cauta un contrabas si vezi sa nu ai aibe nici catel si nici pisica
-Dyna-
Postat pe 17 Ianuarie 2015 14:25
De la: -Dyna-, la data 2015-01-17 13:01:55
1- Nu stiam ca sufletul unui om , are nevoie de scoala si studii.

Tu ai spus: "Si-a scris povestea cu sufletul"

De la: -Dyna-, la data 2015-01-17 13:01:552- Voua va plac ...
Necunoscandu-le pe" voua" ...ai dat un verdict sau un diagnostic ?

Nici verdict, nici diagnostic -nu am competentele necesare. :) Era doar o intrebare.

De la: -Dyna-, la data 2015-01-17 13:01:55
Tema era cu totul alta....se pare ca o modifici dupa bunul tau plac.
...
Corecteaza-ma

De la: -Dyna-, la data 2015-01-17 13:47:33
Restul lasa pe seama celor ce corecteaza


De ce te tot certi cu mine? Nu e loc pt 2 pareri pe ditamai forumul?

Indiferent de tonul tau, eu nu pot sa accept ca cineva e medic, pt asta a citit tone de carti, scrie in lb romana, dar nu s-a lipit gramatica deloc... Ok, sunt la zid, e impardonabil!
Tu nu poti accepta pe cei care care au o alta parere decat tine, aici nu e un forum ci un fel de ora de consiliere psihologica si din punctul tau de vedere eu am stricat atmosfera...Ok! Mea culpa! Va las pe voi, cei ce va pricepeti, dar intuitia imi spune ca totul se va rezolva daca o ia de nevasta, asa ca ajutati fata cumva.










kudika_975045
Postat pe 17 Ianuarie 2015 14:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sper sa aveti timp sa cititi :) 57 De la: scorpio67 6 Martie 2011 18:08
Indragostita de ce-l mai bun prieten! 17 De la: MOTOCROS 28 Noiembrie 2011 13:59
Nu vreau sa par prea disperata, dar as vrea sa ma apropiu de el... 10 De la: steffy91 5 Ianuarie 2012 21:34
Iubire imposibila din cauza parintiilor mei ! 46 De la: kudika326239 23 Iulie 2011 14:29
spuff 0 De la: 29 August 2009 10:23