Setari Cookie-uri

Sa aleg cu mintea sau cu sufletul? Pasiune sau respect?

Ce e mai important in viata unei femei care isi doreste pt viitor o familie frumoasa, pasiunea si iubirea ca in adolescenta sau respectul,increderea partenerului?
Am 23 de ani si o relatie de aproape 4 ani.in primii 2,3 a fost iubire pasionala si din partea mea.In ultima jumatate de an,din partea mea simt ca exista mai mult obisnuinta si atasare decat iubirea pura. Simt ca iubesc cu mintea,nu cu inima.Nu exista aspecte de ordin material,pt ca el nu are o situatie prea fericita cu ai lui, dar amandoi avem aceleasi planuri de viitor care se vor implini in curand si vom avea posibilitatea reala de a fi independenti si de a ne cladi un viitor frumos. Ne respectam reciproc,el ma iubeste nebuneste,nu face greseli de neiertat,a fost si e fidel si totusi problema e la mine.Nu sunt cu toata inima in relatia asta.E genul de om mai pesimist,mai trist,retras,introvertit, dar inteligent si muncitor. Eu insa sunt plina de viata,vesela,optimista,sociabila.
Oare nepotrivirea asta de caracter ma va face sa ma condamn la o viata de nefericire daca aleg sa ramanem impreuna, pt ca el are de gand sa ne casatorim in urmatoarea perioada.Ma sperie ideea ca ma voi simti captiva intr-o relatie in care iubesc cu mintea 80%.
Cele dintre voi cu mai multa experienta de viata ce ma sfatuiti? Sa aleg siguranta,iubirea si increderea pe care mi le ofera sau sa caut pana cand voi iubi doar cu inima?
kudika_981320
Postat pe 14 Februarie 2015 23:34
experienta de viata nu inseamna trecerea prin mai multe paturi

tu l ai cunoscut nu noi ,spune i ce te nemultumeste si incerca ti sa va intelege ti,,totul se rezolva,,ia si marita te
george-
Postat pe 15 Februarie 2015 07:53
In orice relatie de lunga durata se instaleaza la un moment dat rutina. Asta nu inseamna ca nu-ti iubesti partenerul ,dar (normal) nu mai ai tot timpul "fluturasi" in stomac cand il intalnesti.
320 , cred ca pe tine te sperie mai mult nepotrivirea dintre voi si asta trebuie sa-ti dea de gandit. Chiar daca aveti teluri comune , nu aveti preocupari comune , iar asta va distruge in timp relatia.
Parerea mea. Nu trebuie sa o iei ca pe un sfat. Zi buna si inteleapta iti doresc.
Rotty_
Postat pe 15 Februarie 2015 08:49
aha,,,adica nepotrivirea dintre ei o vede dp 3 ani,,interesant,,,dp ce ne plictisim de unii o bagam cu nepotrivire de caracter,,ft interesant
george-
Postat pe 15 Februarie 2015 09:00
Cand esti indragostit/a , treci multe cu vederea . Sau tu nu cunosti asta George ?
Rotty_
Postat pe 15 Februarie 2015 09:21
total gresit ,nu poti pluti pe nori 3 ani fara sa observi lucruri,,,,e vb de plictiseala mai mult decat a fost dragoste
george-
Postat pe 15 Februarie 2015 09:54
De la: kudika_981320, la data 2015-02-14 23:34:33Ce e mai important in viata unei femei care isi doreste pt viitor o familie frumoasa, pasiunea si iubirea ca in adolescenta sau respectul,increderea partenerului?
Am 23 de ani si o relatie de aproape 4 ani.in primii 2,3 a fost iubire pasionala si din partea mea.In ultima jumatate de an,din partea mea simt ca exista mai mult obisnuinta si atasare decat iubirea pura. Simt ca iubesc cu mintea,nu cu inima.Nu exista aspecte de ordin material,pt ca el nu are o situatie prea fericita cu ai lui, dar amandoi avem aceleasi planuri de viitor care se vor implini in curand si vom avea posibilitatea reala de a fi independenti si de a ne cladi un viitor frumos. Ne respectam reciproc,el ma iubeste nebuneste,nu face greseli de neiertat,a fost si e fidel si totusi problema e la mine.Nu sunt cu toata inima in relatia asta.E genul de om mai pesimist,mai trist,retras,introvertit, dar inteligent si muncitor. Eu insa sunt plina de viata,vesela,optimista,sociabila.
Oare nepotrivirea asta de caracter ma va face sa ma condamn la o viata de nefericire daca aleg sa ramanem impreuna, pt ca el are de gand sa ne casatorim in urmatoarea perioada.Ma sperie ideea ca ma voi simti captiva intr-o relatie in care iubesc cu mintea 80%.
Cele dintre voi cu mai multa experienta de viata ce ma sfatuiti? Sa aleg siguranta,iubirea si increderea pe care mi le ofera sau sa caut pana cand voi iubi doar cu inima?



Iubirea adevarata aduce respect,incredere,multumire ,siguranta amintita de tine si adevar!!Atunci cand iubesti cu adevarat,nu poti alege decat cu inima,si celelalte vor rezulta din acea iubire!!!Personal,am ales cu inima,chiar daca,cateodata,am fost dezamagita,dar ,pana la urma,intuitia inimii mele nu m-a inselat!!Cand iubesti,nu exista incertitudini!!!

A fi bunul barbatilor nu inseamna ca esti iubita,ci doar folosita!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Februarie 2015 10:09
mm,,,a fi bunul barbatilor,ft matura afirmatie
george-
Postat pe 15 Februarie 2015 10:12
el o iubeste zice ea ea sa cam plictisit,,tot ea e bun,,,dar na,,noi cand avem ce avem cu barbatii trebui sa ne aratam ,,,iubirea,,,,
george-
Postat pe 15 Februarie 2015 10:14
" A fi bunul barbatilor nu inseamna ca esti iubita,ci doar folosita!!! "


Bela , nu era vorba de asa ceva aici.
Rotty_
Postat pe 15 Februarie 2015 10:17
si chiar daca referirea ta e sa nu inceapa sa zburde,arata cu degetul tot spre barbarti,,din iubire multa,,
george-
Postat pe 15 Februarie 2015 10:18
De la: kudika_981320, la data 2015-02-14 23:34:33Ce e mai important in viata unei femei care isi doreste pt viitor o familie frumoasa, pasiunea si iubirea ca in adolescenta sau respectul,increderea partenerului?
Am 23 de ani si o relatie de aproape 4 ani.in primii 2,3 a fost iubire pasionala si din partea mea.In ultima jumatate de an,din partea mea simt ca exista mai mult obisnuinta si atasare decat iubirea pura. Simt ca iubesc cu mintea,nu cu inima.Nu exista aspecte de ordin material,pt ca el nu are o situatie prea fericita cu ai lui, dar amandoi avem aceleasi planuri de viitor care se vor implini in curand si vom avea posibilitatea reala de a fi independenti si de a ne cladi un viitor frumos. Ne respectam reciproc,el ma iubeste nebuneste,nu face greseli de neiertat,a fost si e fidel si totusi problema e la mine.Nu sunt cu toata inima in relatia asta.E genul de om mai pesimist,mai trist,retras,introvertit, dar inteligent si muncitor. Eu insa sunt plina de viata,vesela,optimista,sociabila.
Oare nepotrivirea asta de caracter ma va face sa ma condamn la o viata de nefericire daca aleg sa ramanem impreuna, pt ca el are de gand sa ne casatorim in urmatoarea perioada.Ma sperie ideea ca ma voi simti captiva intr-o relatie in care iubesc cu mintea 80%.
Cele dintre voi cu mai multa experienta de viata ce ma sfatuiti? Sa aleg siguranta,iubirea si increderea pe care mi le ofera sau sa caut pana cand voi iubi doar cu inima?




Gandeste-te mai bine si vezi unde anume gresesti tu .
Decizia de a te casatori cu el sau nu , iti apartine .
Sustii ca 80% iubesti cu mintea , un procent destul de mare ,ai atunci capacitatea de a stii ceea ce vrei de la viata.
-Dyna-
Postat pe 15 Februarie 2015 11:31
De la: Rotty_, la data 2015-02-15 10:17:58" A fi bunul barbatilor nu inseamna ca esti iubita,ci doar folosita!!! "


Bela , nu era vorba de asa ceva aici.


Nu stiu ce e cu tine in ultimul timp , ai inceput sa nu mai intelegi :)

Cand un barbat te iubeste cu adevarat , esti folosita ce era asa de greu de inteles ?!
Este fata cumva bunul lui , sa o iubeasca atat de mult , dracia naibii
-Dyna-
Postat pe 15 Februarie 2015 11:37
Intr-adevar, nepotrivirea de carcater nu o vezi dupa atata timp. Am simtit-o de la bun inceput, dar nu a fost atat de deranjanta. Mai mult de atat,in anii astia noi doi am evoluat invers proportional.Pe masura ce eu "infloream", el se izola de putinii amicii/prietenii ai lui,incat in momentul de fata,daca vrem sa mai socializam si cu alti oameni,il scot eu la intalniri cu prietenele mele,pt ca el nu are niciun amic,prieten e mult spus.

kudika_981320
Postat pe 15 Februarie 2015 11:41
Oricum,nu aspectul cu viata sociala este cel mai important acum.Este doar unul din altele.
Poate e doar o perioada de incertitudine din partea mea, sau poate ca in ultima vreme nu am bagat de seama cum iubirea a fost inlocuita de obisnuinta,rutina.
kudika_981320
Postat pe 15 Februarie 2015 11:50
De la: Rotty_, la data 2015-02-15 10:17:58" A fi bunul barbatilor nu inseamna ca esti iubita,ci doar folosita!!! "


Bela , nu era vorba de asa ceva aici.



Credeam ca ai inteles mesajul,dar,ma og,...intelegeti ce vreti!!! Am facut referire la faptul ac femeile,care nu sunt iubite sincer,sunt doar folosite,oricat de mult ar iubi femeia cu inima,cu ratiunea si cu ce mai vrea ea!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Februarie 2015 11:53
daca ai simtito,nu ne mai zice noua zi ti tie,,,nu era deranjanta probabil ca sexul o anihilea,,,vrei sa te desparti de el ca n are prieteni?ha,,buna incercare,,nu mai cauta motive ,,ia de maritate viata e eterna nu limitata,,vorbiti intelegeti va
george-
Postat pe 15 Februarie 2015 11:54
De la: kudika_981320, la data 2015-02-15 11:50:50Oricum,nu aspectul cu viata sociala este cel mai important acum.Este doar unul din altele.
Poate e doar o perioada de incertitudine din partea mea, sau poate ca in ultima vreme nu am bagat de seama cum iubirea a fost inlocuita de obisnuinta,rutina.


lasa prostiile si ia si marita te
george-
Postat pe 15 Februarie 2015 11:55
De la: kudika_15804, la data 2015-02-15 11:53:35
De la: Rotty_, la data 2015-02-15 10:17:58" A fi bunul barbatilor nu inseamna ca esti iubita,ci doar folosita!!! "


Bela , nu era vorba de asa ceva aici.



Credeam ca ai inteles mesajul,dar,ma og,...intelegeti ce vreti!!! Am facut referire la faptul ac femeile,care nu sunt iubite sincer,sunt doar folosite,oricat de mult ar iubi femeia cu inima,cu ratiunea si cu ce mai vrea ea!!!


amandoua referiri arata cu degetul tot impotriva barbatilor,,din pacate e obisnuinta la tn,te a dus capul pana si la gaini sa faci astfel de referiri
george-
Postat pe 15 Februarie 2015 11:57
De la: kudika_981320, la data 2015-02-15 11:50:50Oricum,nu aspectul cu viata sociala este cel mai important acum.Este doar unul din altele.
Poate e doar o perioada de incertitudine din partea mea, sau poate ca in ultima vreme nu am bagat de seama cum iubirea a fost inlocuita de obisnuinta,rutina.



Rutina intervine in orice tip de relatie,draga mea,si nu degeaba se spune ca,iubirea si focul ei ,trebuie sa fie intretinute de catre ambii parteneri!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Februarie 2015 12:04
ce se spune curcubeu,,ce parteneri,,daca tu n ai auzit de barbati adevarati;parteneri intre ce si ce
george-
Postat pe 15 Februarie 2015 12:08
ai atat de multa iubire ca cn stie ce consideri tu barbatii
george-
Postat pe 15 Februarie 2015 12:10
De la: kudika_15804, la data 2015-02-15 11:53:35
De la: Rotty_, la data 2015-02-15 10:17:58" A fi bunul barbatilor nu inseamna ca esti iubita,ci doar folosita!!! "


Bela , nu era vorba de asa ceva aici.



Credeam ca ai inteles mesajul,dar,ma og,...intelegeti ce vreti!!! Am facut referire la faptul ac femeile,care nu sunt iubite sincer,sunt doar folosite,oricat de mult ar iubi femeia cu inima,cu ratiunea si cu ce mai vrea ea!!!



Bella, poate ca eu nu te-am inteles , atata pot...
dar ..fata zice ca este iubita , ea nu-l iubeste..unde anume s-a referit ca iubeste si nu este iubita , fiind folosita ?!
Ceea ce zici tu , nu are legatura cu tema acestui topic , no offence.
-Dyna-
Postat pe 15 Februarie 2015 12:13
De la: -Dyna-, la data 2015-02-15 12:13:47
De la: kudika_15804, la data 2015-02-15 11:53:35
De la: Rotty_, la data 2015-02-15 10:17:58" A fi bunul barbatilor nu inseamna ca esti iubita,ci doar folosita!!! "


Bela , nu era vorba de asa ceva aici.



Credeam ca ai inteles mesajul,dar,ma og,...intelegeti ce vreti!!! Am facut referire la faptul ac femeile,care nu sunt iubite sincer,sunt doar folosite,oricat de mult ar iubi femeia cu inima,cu ratiunea si cu ce mai vrea ea!!!



Bella, poate ca eu nu te-am inteles , atata pot...
dar ..fata zice ca este iubita , ea nu-l iubeste..unde anume s-a referit ca iubeste si nu este iubita , fiind folosita ?!
Ceea ce zici tu , nu are legatura cu tema acestui topic , no offence.

Intre noi este exclusa ideea de folosinta. Relatia nu a deviat intr-acolo incat sa fim doar un obiect, unul pt celalalt.
kudika_981320
Postat pe 15 Februarie 2015 12:19
serios,,ciudat,,daca zici ca nu prea il mai iubesti pentru unele lucruri ,atunci ce a devenit pentru tn?

lasa prostiile si ia si maritate,nu mai visa sa ti ei zboru
george-
Postat pe 15 Februarie 2015 13:32
De la: george-, la data 2015-02-15 13:32:22serios,,ciudat,,daca zici ca nu prea il mai iubesti pentru unele lucruri ,atunci ce a devenit pentru tn?

lasa prostiile si ia si maritate,nu mai visa sa ti ei zboru


Jumatate din comentariile tale sunt despre maritis, las-o pe ea sa aleaga nu o mai impinge tu de la spate in fata altarului :))
Only_One
Postat pe 15 Februarie 2015 16:43
a ales deja cand a facut hata hata,,nu ne hatanim asa de capul nostru

com mele nu s juma despre maritis
george-
Postat pe 15 Februarie 2015 16:54
De la: kudika_981320, la data 2015-02-14 23:34:33Ce e mai important in viata unei femei care isi doreste pt viitor o familie frumoasa, pasiunea si iubirea ca in adolescenta sau respectul,increderea partenerului?
Am 23 de ani si o relatie de aproape 4 ani.in primii 2,3 a fost iubire pasionala si din partea mea.In ultima jumatate de an,din partea mea simt ca exista mai mult obisnuinta si atasare decat iubirea pura. Simt ca iubesc cu mintea,nu cu inima.Nu exista aspecte de ordin material,pt ca el nu are o situatie prea fericita cu ai lui, dar amandoi avem aceleasi planuri de viitor care se vor implini in curand si vom avea posibilitatea reala de a fi independenti si de a ne cladi un viitor frumos. Ne respectam reciproc,el ma iubeste nebuneste,nu face greseli de neiertat,a fost si e fidel si totusi problema e la mine.Nu sunt cu toata inima in relatia asta.E genul de om mai pesimist,mai trist,retras,introvertit, dar inteligent si muncitor. Eu insa sunt plina de viata,vesela,optimista,sociabila.
Oare nepotrivirea asta de caracter ma va face sa ma condamn la o viata de nefericire daca aleg sa ramanem impreuna, pt ca el are de gand sa ne casatorim in urmatoarea perioada.Ma sperie ideea ca ma voi simti captiva intr-o relatie in care iubesc cu mintea 80%.
Cele dintre voi cu mai multa experienta de viata ce ma sfatuiti? Sa aleg siguranta,iubirea si increderea pe care mi le ofera sau sa caut pana cand voi iubi doar cu inima?



Tu ai stat cu el prima data din dragoste apoi cum ai zis tu a devenit obisnuinta, apoi el si-a facut cunoscuta intentia de a se casatori cu tine si tie cu siguranta iti era mai bine inainte de a auzi de propunerea lui, probabil iti place mai mult termenul de libertate si ideea de casatorie construieste un zid in jurul tau sau cel putin asa ai impresia.
Teama aceea ca daca o sa fi nefericita alaturi de el, pai pana acum cum ai fost? De ce ti-ai pus tocmai acum aceasta intrebare? Iubesti cu mintea 80% si nu stii ce vrei, de obicei cei ce iubesc cu inima se lupta cu sentimentele impotriva ratiunii. Tu iti spui ca iubesti cu mintea, dar e o anomalie, aia se numeste doar respect, iubirea se face doar cu inima!! Ma mir cum de nimeni nu a observat evidentul...
Ca sfat daca tot ai cerut, mai bine mai prelungiti aceasta relatie inainte de marele pas atat cat sa te faca sa te hotarasti ce anume vrei. Nu e nici o graba.
Only_One
Postat pe 15 Februarie 2015 17:05
De la: Only_One, la data 2015-02-15 17:05:04
De la: kudika_981320, la data 2015-02-14 23:34:33Ce e mai important in viata unei femei care isi doreste pt viitor o familie frumoasa, pasiunea si iubirea ca in adolescenta sau respectul,increderea partenerului?
Am 23 de ani si o relatie de aproape 4 ani.in primii 2,3 a fost iubire pasionala si din partea mea.In ultima jumatate de an,din partea mea simt ca exista mai mult obisnuinta si atasare decat iubirea pura. Simt ca iubesc cu mintea,nu cu inima.Nu exista aspecte de ordin material,pt ca el nu are o situatie prea fericita cu ai lui, dar amandoi avem aceleasi planuri de viitor care se vor implini in curand si vom avea posibilitatea reala de a fi independenti si de a ne cladi un viitor frumos. Ne respectam reciproc,el ma iubeste nebuneste,nu face greseli de neiertat,a fost si e fidel si totusi problema e la mine.Nu sunt cu toata inima in relatia asta.E genul de om mai pesimist,mai trist,retras,introvertit, dar inteligent si muncitor. Eu insa sunt plina de viata,vesela,optimista,sociabila.
Oare nepotrivirea asta de caracter ma va face sa ma condamn la o viata de nefericire daca aleg sa ramanem impreuna, pt ca el are de gand sa ne casatorim in urmatoarea perioada.Ma sperie ideea ca ma voi simti captiva intr-o relatie in care iubesc cu mintea 80%.
Cele dintre voi cu mai multa experienta de viata ce ma sfatuiti? Sa aleg siguranta,iubirea si increderea pe care mi le ofera sau sa caut pana cand voi iubi doar cu inima?



Tu ai stat cu el prima data din dragoste apoi cum ai zis tu a devenit obisnuinta, apoi el si-a facut cunoscuta intentia de a se casatori cu tine si tie cu siguranta iti era mai bine inainte de a auzi de propunerea lui, probabil iti place mai mult termenul de libertate si ideea de casatorie construieste un zid in jurul tau sau cel putin asa ai impresia.
Teama aceea ca daca o sa fi nefericita alaturi de el, pai pana acum cum ai fost? De ce ti-ai pus tocmai acum aceasta intrebare? Iubesti cu mintea 80% si nu stii ce vrei, de obicei cei ce iubesc cu inima se lupta cu sentimentele impotriva ratiunii. Tu iti spui ca iubesti cu mintea, dar e o anomalie, aia se numeste doar respect, iubirea se face doar cu inima!! Ma mir cum de nimeni nu a observat evidentul...
Ca sfat daca tot ai cerut, mai bine mai prelungiti aceasta relatie inainte de marele pas atat cat sa te faca sa te hotarasti ce anume vrei. Nu e nici o graba.



Pardon "iubirea se simte doar cu inima" si iubesti doar cu inima! :D
Only_One
Postat pe 15 Februarie 2015 17:10
sfatul tau e deplasat
dc? simplu ,relatia e destul de prelungita,ideile ei sunt imprastiate
george-
Postat pe 15 Februarie 2015 17:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sfantul Valentin sau Valentine's Day(Dragobetele la romani) 12 De la: valita76 30 Aprilie 2009 11:53
aaa femeia rac si barbatu pesti...? 2 De la: touch_me 2 Iunie 2010 10:27
complex are barbatul asta? dar c am eu de nu l las o data? c sa fac?????????? 22 De la: cami_goanga10 26 Martie 2010 19:00
definitii... 6 De la: yoannasim 13 Iulie 2009 23:51
vreau sa ma regasesc 22 De la: MissRainbow 31 Ianuarie 2012 20:43