Setari Cookie-uri

Ce ar fi drept,corect si intelept sa fac?

Am 21 de ani si sunt la facultate. Eu cu prietena mea,sau vechea mea prietena de suflet( cea mai buna )..nu stiu cum sa o numesc am avut in urma cu 4 luni o disputa pe baza unui dezacord de opinie . Ea a luat hotararea sa nu mai fim asa apropiate in conditiile in care din primul an de cand ne-am cunoscut stiam totul una despre alta,inclusiv ne chemam una la cealalta acasa,ne distram impreuna,ne simteam super.
Eu a doua zi,dupa ce ne-am suparat putin, m-am dus sa-mi cer iertare, sa-i explic ca nu trebuia nici eu nici ea sa ne ratoim degeaba. Ea totusi a considerat ca daca cineva reuseste astfel de performante ca nu ar mai trebui sa relationeze asa mult,astfel,am fost trimisa la coada. Am implorat-o sa nu lasam lucrurile asa,dar a fost in zadar. A spus ca are nevoie de timp sa se gandeasca..."bine" am zis, voi avea rabdare..(p.s. o vedeam ca pe o sora :D )
Ideea e ca am rabdat si am rabdat,si incercam sa vorbesc cu ea,sa ii arat ca sunt o prietena buna si imi pare rau..
Dar ea m-a lasat balta toata vacanta de Craciun..

Dupa ce eu m-am stresat..si m-am gandit..si am zis ca e mai bine daca uit de ea..se termina vacanta si ne revedem la facultate unde vad ca ea se poarta frumos cu mine, vorbeste pe ciupite, apoi ma lasa balta..

Nu ma intelegeti gresit,nu sunt o persoana posesiva,si da, da sunt heterosexuala convinsa. E doar faptul ca imi place sa am mai putini prieteni si mai apropiati pe care ma pot baza..si nu stiu..ce ar fi bine,corect sa fac? Sa incerc sa o uit printr-o oarecare nepasare indusa..sau totusi sa astept..nu stiu..(Specific pentru fani ca sunt o scorpioanca,iar ea o leoaica)
Pulbere-de-stele
Postat pe 5 Martie 2015 20:06
lasa prostiile cu zodii

ce sa astepti?sa ce?vz de treaba ta vorbeste cu ea daca e nevoie daca nu te baga in seama vz de tn,,si lasa zodiile
inchizitialuicurcubeu
Postat pe 5 Martie 2015 20:18
Dar este corect sa lasi o prietenie sa se rupa pur si simplu? Adica,de ea nu stiu ce pot spune,dar este okay din partea mea sa las toate legaturile sa se rupa?
Pulbere-de-stele
Postat pe 5 Martie 2015 22:13
pai daca ea zici ca le lasa tu ce legaturi mai vrei
inchizitialuicurcubeu
Postat pe 5 Martie 2015 22:15
De la: Pulbere-de-stele, la data 2015-03-05 20:06:43 Am 21 de ani si sunt la facultate. Eu cu prietena mea,sau vechea mea prietena de suflet( cea mai buna )..nu stiu cum sa o numesc am avut in urma cu 4 luni o disputa pe baza unui dezacord de opinie . Ea a luat hotararea sa nu mai fim asa apropiate in conditiile in care din primul an de cand ne-am cunoscut stiam totul una despre alta,inclusiv ne chemam una la cealalta acasa,ne distram impreuna,ne simteam super.
Eu a doua zi,dupa ce ne-am suparat putin, m-am dus sa-mi cer iertare, sa-i explic ca nu trebuia nici eu nici ea sa ne ratoim degeaba. Ea totusi a considerat ca daca cineva reuseste astfel de performante ca nu ar mai trebui sa relationeze asa mult,astfel,am fost trimisa la coada. Am implorat-o sa nu lasam lucrurile asa,dar a fost in zadar. A spus ca are nevoie de timp sa se gandeasca..."bine" am zis, voi avea rabdare..(p.s. o vedeam ca pe o sora :D )
Ideea e ca am rabdat si am rabdat,si incercam sa vorbesc cu ea,sa ii arat ca sunt o prietena buna si imi pare rau..
Dar ea m-a lasat balta toata vacanta de Craciun..

Dupa ce eu m-am stresat..si m-am gandit..si am zis ca e mai bine daca uit de ea..se termina vacanta si ne revedem la facultate unde vad ca ea se poarta frumos cu mine, vorbeste pe ciupite, apoi ma lasa balta..

Nu ma intelegeti gresit,nu sunt o persoana posesiva,si da, da sunt heterosexuala convinsa. E doar faptul ca imi place sa am mai putini prieteni si mai apropiati pe care ma pot baza..si nu stiu..ce ar fi bine,corect sa fac? Sa incerc sa o uit printr-o oarecare nepasare indusa..sau totusi sa astept..nu stiu..(Specific pentru fani ca sunt o scorpioanca,iar ea o leoaica)



Daca nu este conciliabila,nu forta nota,caci nu este cazul!!Prietenii adevarati se asculta reciproc,incearca sa se inteleaga,sa ierte greselile involuntare,sa fie suport real,nu fictiv,unul,pentru celalalt!!!

Diferentele de opinie au libertate,chiar si in relatiile de prietenie,si tocami faptul ca prietenul bun stie sa asculte parerea celuilalt,fara a se supara sau reactiona necorespunzator,face diferenta in acest tip de relatie!!

Nu iti face atatea probleme,daca prietena ta te-ar fi respectat,ar fi acceptat un nou dialog intre voi,in directia lamuririi lucrurilor!!!Calitatea prietenilor da calitate acelei relatii de prietenie!!Nu uita acest adevar.
kudika_15804
Postat pe 6 Martie 2015 07:15
De la: Pulbere-de-stele, la data 2015-03-05 20:06:43 Am 21 de ani si sunt la facultate. Eu cu prietena mea,sau vechea mea prietena de suflet( cea mai buna )..nu stiu cum sa o numesc am avut in urma cu 4 luni o disputa pe baza unui dezacord de opinie . Ea a luat hotararea sa nu mai fim asa apropiate in conditiile in care din primul an de cand ne-am cunoscut stiam totul una despre alta,inclusiv ne chemam una la cealalta acasa,ne distram impreuna,ne simteam super.
Eu a doua zi,dupa ce ne-am suparat putin, m-am dus sa-mi cer iertare, sa-i explic ca nu trebuia nici eu nici ea sa ne ratoim degeaba. Ea totusi a considerat ca daca cineva reuseste astfel de performante ca nu ar mai trebui sa relationeze asa mult,astfel,am fost trimisa la coada. Am implorat-o sa nu lasam lucrurile asa,dar a fost in zadar. A spus ca are nevoie de timp sa se gandeasca..."bine" am zis, voi avea rabdare..(p.s. o vedeam ca pe o sora :D )
Ideea e ca am rabdat si am rabdat,si incercam sa vorbesc cu ea,sa ii arat ca sunt o prietena buna si imi pare rau..
Dar ea m-a lasat balta toata vacanta de Craciun..

Dupa ce eu m-am stresat..si m-am gandit..si am zis ca e mai bine daca uit de ea..se termina vacanta si ne revedem la facultate unde vad ca ea se poarta frumos cu mine, vorbeste pe ciupite, apoi ma lasa balta..

Nu ma intelegeti gresit,nu sunt o persoana posesiva,si da, da sunt heterosexuala convinsa. E doar faptul ca imi place sa am mai putini prieteni si mai apropiati pe care ma pot baza..si nu stiu..ce ar fi bine,corect sa fac? Sa incerc sa o uit printr-o oarecare nepasare indusa..sau totusi sa astept..nu stiu..(Specific pentru fani ca sunt o scorpioanca,iar ea o leoaica)


Ce descrii tu ne este prietenie, doar rautate si lipsa de caracter.
Arno_28
Postat pe 8 Martie 2015 17:11
Draga mea,! Putine persoane stiu ce inseamna o prietenie adevarata.Putini stiu cum se pastreaza o prietenie.Am avut si eu o prietena sa zicem vreo 13 ani.Dar ea era prietena cu mine doar din interes.Eu amfost sincera si timp de 13 ani ,am ajutat-o asa cum nimeni nu a ajutat-o.Apoi si-a dat in petic,si am lasat-o in plata domnului.Mi-a parut ff rau,de multe ori ma gandesc la fosta si falsa mea prietena.Dar nu o caut si nu ii vorbesc.Daca cineva nu ma vrea o data eu nu il vrea.u de 2 ori,.
kudika_973046
Postat pe 9 Martie 2015 17:00
In realitate „prietena „ ta s-a saturat de aceasta prietenie asa de stransa , isi doreste sa scape ...las-o....Pentru ce sa silesti un om sa faca ceva ce nu-si doreste? pentru ca tu sa te simti bine?...nu-i corect.
cristina55
Postat pe 9 Martie 2015 18:32
da, si eu am patit-o cu prietene false, care se purtau frumos din interes :( nu trebuie sa pierzi vremea cu ele
alinageomax
Postat pe 10 Martie 2015 21:37
De la: kudika_973046, la data 2015-03-09 17:00:47Draga mea,! Putine persoane stiu ce inseamna o prietenie adevarata.Putini stiu cum se pastreaza o prietenie.Am avut si eu o prietena sa zicem vreo 13 ani.Dar ea era prietena cu mine doar din interes.Eu amfost sincera si timp de 13 ani ,am ajutat-o asa cum nimeni nu a ajutat-o.Apoi si-a dat in petic,si am lasat-o in plata domnului.Mi-a parut ff rau,de multe ori ma gandesc la fosta si falsa mea prietena.Dar nu o caut si nu ii vorbesc.Daca cineva nu ma vrea o data eu nu il vrea.u de 2 ori,.


Fara suparare, dar intre fete exista foarte multa invidie oricat de bune prietene sunt.
kudika_981773
Postat pe 10 Martie 2015 23:43
Si eu am un prieten de genul asta, doar ca de obicei cand il caut nu imi raspunde si ma cauta el cand are nevoie de ceva. Si mai si zice ca imi este ca un frate. Din pacate sunt slab si mereu il ajut si il sprijin.
kudika_981773
Postat pe 10 Martie 2015 23:46
De la: Pulbere-de-stele, la data 2015-03-05 20:06:43 Am 21 de ani si sunt la facultate. Eu cu prietena mea,sau vechea mea prietena de suflet( cea mai buna )..nu stiu cum sa o numesc am avut in urma cu 4 luni o disputa pe baza unui dezacord de opinie . Ea a luat hotararea sa nu mai fim asa apropiate in conditiile in care din primul an de cand ne-am cunoscut stiam totul una despre alta,inclusiv ne chemam una la cealalta acasa,ne distram impreuna,ne simteam super.
Eu a doua zi,dupa ce ne-am suparat putin, m-am dus sa-mi cer iertare, sa-i explic ca nu trebuia nici eu nici ea sa ne ratoim degeaba. Ea totusi a considerat ca daca cineva reuseste astfel de performante ca nu ar mai trebui sa relationeze asa mult,astfel,am fost trimisa la coada. Am implorat-o sa nu lasam lucrurile asa,dar a fost in zadar. A spus ca are nevoie de timp sa se gandeasca..."bine" am zis, voi avea rabdare..(p.s. o vedeam ca pe o sora :D )
Ideea e ca am rabdat si am rabdat,si incercam sa vorbesc cu ea,sa ii arat ca sunt o prietena buna si imi pare rau..
Dar ea m-a lasat balta toata vacanta de Craciun..

Dupa ce eu m-am stresat..si m-am gandit..si am zis ca e mai bine daca uit de ea..se termina vacanta si ne revedem la facultate unde vad ca ea se poarta frumos cu mine, vorbeste pe ciupite, apoi ma lasa balta..

Nu ma intelegeti gresit,nu sunt o persoana posesiva,si da, da sunt heterosexuala convinsa. E doar faptul ca imi place sa am mai putini prieteni si mai apropiati pe care ma pot baza..si nu stiu..ce ar fi bine,corect sa fac? Sa incerc sa o uit printr-o oarecare nepasare indusa..sau totusi sa astept..nu stiu..(Specific pentru fani ca sunt o scorpioanca,iar ea o leoaica)



Eu cred ca prietenii nu sunt trofee si nici nu se tin pe noptiere in dormitor.
Sunt oameni cu viata proprie, cu dorinte si vointa proprie, iar tu o o imatura , egoista si rautacioasa.
Fa-ti o viata si lasa-i si pe altii sa respire , nu-i mai sufoca.
Arno_28
Postat pe 15 Martie 2015 07:52
Tu scorpion si ea leu :)))) Cea mai tare combinatie. Arata-i ca inca o consideri o prietena buna si daca ea continua sa se manifeste la fel ia-o ca atare fara sa pui la suflet. Leii sunt orgoliosi din fire. Eu sunt leu, stiu ce vorbesc.
ionutspiridon
Postat pe 15 Martie 2015 09:14
Am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare cu a ta insa nu era un prieten ci prietena. Am incercat sa repar situatia insa n-am avut prea mare succes. Dupa o perioada de incercari de impacare am incetat sa mai fac ceva in sensul asta si am luat situatia ca atare. Nu are rost sa ma consum degeaba pentru cineva caruia parea ca ii sunt indiferent.
ionutspiridon
Postat pe 15 Martie 2015 09:42
De la: Pulbere-de-stele, la data 2015-03-05 20:06:43 Am 21 de ani si sunt la facultate. Eu cu prietena mea,sau vechea mea prietena de suflet( cea mai buna )..nu stiu cum sa o numesc am avut in urma cu 4 luni o disputa pe baza unui dezacord de opinie . Ea a luat hotararea sa nu mai fim asa apropiate in conditiile in care din primul an de cand ne-am cunoscut stiam totul una despre alta,inclusiv ne chemam una la cealalta acasa,ne distram impreuna,ne simteam super.
Eu a doua zi,dupa ce ne-am suparat putin, m-am dus sa-mi cer iertare, sa-i explic ca nu trebuia nici eu nici ea sa ne ratoim degeaba. Ea totusi a considerat ca daca cineva reuseste astfel de performante ca nu ar mai trebui sa relationeze asa mult,astfel,am fost trimisa la coada. Am implorat-o sa nu lasam lucrurile asa,dar a fost in zadar. A spus ca are nevoie de timp sa se gandeasca..."bine" am zis, voi avea rabdare..(p.s. o vedeam ca pe o sora :D )
Ideea e ca am rabdat si am rabdat,si incercam sa vorbesc cu ea,sa ii arat ca sunt o prietena buna si imi pare rau..
Dar ea m-a lasat balta toata vacanta de Craciun..

Dupa ce eu m-am stresat..si m-am gandit..si am zis ca e mai bine daca uit de ea..se termina vacanta si ne revedem la facultate unde vad ca ea se poarta frumos cu mine, vorbeste pe ciupite, apoi ma lasa balta..

Nu ma intelegeti gresit,nu sunt o persoana posesiva,si da, da sunt heterosexuala convinsa. E doar faptul ca imi place sa am mai putini prieteni si mai apropiati pe care ma pot baza..si nu stiu..ce ar fi bine,corect sa fac? Sa incerc sa o uit printr-o oarecare nepasare indusa..sau totusi sa astept..nu stiu..(Specific pentru fani ca sunt o scorpioanca,iar ea o leoaica)
cauta-ti alta cu care sa te intelegi si sa vorbesti pe neciupite
INTELIGENTUL-
Postat pe 15 Martie 2015 11:22
Nu stiu ce sa zic. Dar daca ea vrea sa rupa reltia de prietenie, retrage-te.Dragoste(in ghilimele)nu se poate.Pote intr-o zi te va cauta.
Si-si va da seama ca a pierdut o prietena, sau ca va avea nevoie de o prietena adevarata, cum ai fost tu.
Numai bine!
kudika146021
Postat pe 15 Martie 2015 11:44
Esti foarte tanara, vei mai vedea asa ceva!Poate fi si din cauza unei relatii de-a ta cu vreun tip care i-a placut si ei...cine stie?Pai daca esti scorpioanca, ce astepti?"Otraveste-o" cu o indiferenta si mai si, "ciupeste" conversatia cu ea mai repede decat o face ea, afiseaza buna-dispozitie dar NU disponibilitate in ce-o priveste...
Si ce-i mai important, iesi din asta.Nu esti dorita, de ce-ai mai sta s-o cauti sau sa explici ceva?Este asa cum este.Cauta alte prietene, sau invata sa fii si singura(o vreme).
Eu am inteles ca prietenie "la catarama" nu exista intre femei, oricand vor fi super-invidioase;ca prietenii ca-n filme probabil n-o sa gasesc.Din punctul meu de vedere cu o femeie poti fi doar amica; femeile, si mai ales romancele, si mai ales cele tinere, se vor vedea oricand la concurenta cu prietena, colega, sefa, subalterna, cu oricine!Imprieteneste-te intai cu tine, apoi vezi ce mai faci...A, si nu astepta sa se "intoarca", n-o va face!
Voyager
Postat pe 15 Martie 2015 13:26
Pacat dragele mele,prietene daca sunteti prietene ar trebuie sa fie respect reciproc si incredere.Asta daca nu va place sa faceti swingers.Si swingers este o forma frumoasa de a te elibera de stres daca il intelegi si iti place.Ptr asta inseamna sa fi noncomformista,libertina in tot ceea ce faci sa iti placa sa fi degajata,spontana dar sigura pe tine.Cat despre relatia cu prietena ta ma repet daca exista respect exista totul.Si nu ar trebui sa va distantati daca chiar sunteti prietene,ar trebui sa fie un dialog serios deschis intre voi si atata tot.Va doresc mult succes si luciditate in tot ceea ce ve-ti face pe viitor.Cu stima si pietenie sincera,Serafim Claudiu.
Argentinianu
Postat pe 15 Martie 2015 22:51
Buna, eu cred ca prietena ta chiar isi dorea sa se elibereze de prietenia voastra si nu stia cum sa actioneze asa ca a gasit momentu prin acest dezacord ce a-ti avut.
Daca ar fi fost o prietena adevarata, de nadejde, cand ai mers la ea sa i ceri scuze, sa lasati totu in urma nu ti-ar fi spus sa o lasati mai usor cu prietenia voastra si din contra ar fi procedat ca tine dar pe semne ca nu a fost asa.
Raspuns-ul il ai singura asa ca nu mai fa nici o miscare si las-o pe ea sa faca ea urmatoarea miscare iar daca nu continua-ti viata, ca prietene ca ea gasesti pe toate drumurile.

Stiu ca suna dur si probabil doare dar incearca sa deschizii bine ochii, nu mai fia naiva si increzatoare, pentru ca traim intr-o lume plina de dusmanie si invidie in care o prietenie adevarata rar mai exista. Suntem ca oile printre lupi.
Multa bafta pe mai departe.
mojito
Postat pe 16 Martie 2015 13:07
Orice lucru spart, chiar de-i lipit, rãmân urme! Nu mai este ca la început! E în firea lucrurilor! Ulciorul nu merge de prea multe ori la apã! E timpul sã accepþi astfel de provocãri! Nici o alianþã’n lume nu a fost eternã!
Mys_Saly_1
Postat pe 16 Martie 2015 18:25
De la: Pulbere-de-stele, la data 2015-03-05 20:06:43 Am 21 de ani si sunt la facultate. Eu cu prietena mea,sau vechea mea prietena de suflet( cea mai buna )..nu stiu cum sa o numesc am avut in urma cu 4 luni o disputa pe baza unui dezacord de opinie . Ea a luat hotararea sa nu mai fim asa apropiate in conditiile in care din primul an de cand ne-am cunoscut stiam totul una despre alta,inclusiv ne chemam una la cealalta acasa,ne distram impreuna,ne simteam super.
Eu a doua zi,dupa ce ne-am suparat putin, m-am dus sa-mi cer iertare, sa-i explic ca nu trebuia nici eu nici ea sa ne ratoim degeaba. Ea totusi a considerat ca daca cineva reuseste astfel de performante ca nu ar mai trebui sa relationeze asa mult,astfel,am fost trimisa la coada. Am implorat-o sa nu lasam lucrurile asa,dar a fost in zadar. A spus ca are nevoie de timp sa se gandeasca..."bine" am zis, voi avea rabdare..(p.s. o vedeam ca pe o sora :D )
Ideea e ca am rabdat si am rabdat,si incercam sa vorbesc cu ea,sa ii arat ca sunt o prietena buna si imi pare rau..
Dar ea m-a lasat balta toata vacanta de Craciun..

Dupa ce eu m-am stresat..si m-am gandit..si am zis ca e mai bine daca uit de ea..se termina vacanta si ne revedem la facultate unde vad ca ea se poarta frumos cu mine, vorbeste pe ciupite, apoi ma lasa balta..

Nu ma intelegeti gresit,nu sunt o persoana posesiva,si da, da sunt heterosexuala convinsa. E doar faptul ca imi place sa am mai putini prieteni si mai apropiati pe care ma pot baza..si nu stiu..ce ar fi bine,corect sa fac? Sa incerc sa o uit printr-o oarecare nepasare indusa..sau totusi sa astept..nu stiu..(Specific pentru fani ca sunt o scorpioanca,iar ea o leoaica)



Draga mea,

Dacã ea așa simte, asta e! Cred cã ai fãcut tot ce ți-a stat în putințã pentru aceastã prietenie.Nu cred cã e cazul sã te mai frãmânți. În plus, e leoaicã. Cu leii poți avea astfel de surprize. Dar poți sã lași zodiile...oricum este același lucru pentru cã ai judecat dupã tine și ai aplicat exact ce merge la tine. Nu mai judeca dupã tine. Ție îți trece cu un pic de rãsfãț, cu o vorbã bunã, cu o cerere de iertare. Nu merge așa cu toatã lumea! Asta e clar.Deci...asta e! Succes în alte relații de prietenie.!
kudika_976762
Postat pe 21 Martie 2015 14:57
De la: Argentinianu, la data 2015-03-15 22:51:23Pacat dragele mele,prietene daca sunteti prietene ar trebuie sa fie respect reciproc si incredere.Asta daca nu va place sa faceti swingers.Si swingers este o forma frumoasa de a te elibera de stres daca il intelegi si iti place.Ptr asta inseamna sa fi noncomformista,libertina in tot ceea ce faci sa iti placa sa fi degajata,spontana dar sigura pe tine.Cat despre relatia cu prietena ta ma repet daca exista respect exista totul.Si nu ar trebui sa va distantati daca chiar sunteti prietene,ar trebui sa fie un dialog serios deschis intre voi si atata tot.Va doresc mult succes si luciditate in tot ceea ce ve-ti face pe viitor.Cu stima si pietenie sincera,Serafim Claudiu.


Iar ai aparut cu porcariile tale?
Da, du-te , mai ciudatule pe site-uri de profil si mai lasa-ne!
Arno_28
Postat pe 28 Martie 2015 09:03
Draga mea, prietenii nu ti-i alegi tu, ei se aleg singuri, sa tii minte asta! Prietenia nu se cerseste, se castiga, se respecta si dainuie!
kudika_981534
Postat pe 28 Martie 2015 17:33
Draga mea, am observat ca ai trecut cu vederea sa spui motivul pentru care prietena ta s-a suparat. Presupun ca tu ai suparat-o, avand in vederea ca te-ai dus sa-ti ceri scuze. Poate nu a fost prima oara si asa cum zicea cineva mai sus ea astepta mai demult sa scape de tine. Poate pentru ea lucrurile "scartaiau" mai demult si a suportat deja pana a ajuns la limita rabdarii.Chiar nu te mai vrea in preajma, daca nu stii sa ii respecti anumite "cerinte" legate de relatia voastra. Nu toti oamenii sunt la fel. Chiar daca sunt lucruri care tie ti se par minore, picatura cu picatura, nemultumirile se strang. Sunt oameni care nu suporta jignirile, asa cum sunt altii care trec usor peste ele, chiar in gluma. Dar se pare ca tu esti cea care a pierdut o prietenie care conta pentru tine si acum nu prea mai ai ce face. Esti tanara, iti vei mai face prietene, poate ai noroc si vor fi unele de calitate.Dar data viitoare fii mai atenta. Si cu cine te imprietenesti, sa "rezonati" in caractere si comportament. Dar fii atenta si cum te porti sa nu o mai scrantesti.Oamenii inteligenti invata, daca nu din experientele altora, macar din propriile intamplari.n
MIAFAROW
Postat pe 7 Aprilie 2015 14:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Atractie intre doua prietene 63 De la: Summer_ 8 Decembrie 2010 21:44
FAZAN NOU 40767 De la: loreceian 10 Februarie 2016 15:23
Comuniunea 13 De la: SveIa 30 Ianuarie 2009 16:29
Prietenie interzisa 47 De la: Micaell 10 Iunie 2011 15:17
prietenie intre o fata si un baiat 36 De la: miss_darine 23 Noiembrie 2009 20:58