Setari Cookie-uri

Am nevoie de un sfat

Buna ziua tuturor! Am sa va povestesc pe scurt relatia mea de 3 ani cu prietenul cu care impart acelasi pat de cand aveam 8 luni de relatie.

In prezent am 21 de ani si inca locuiesc cu aceasta persoana. Relatia noastra nu a avut cel mai fericit inceput din toate. Am inceput-o ca o relatie la distanta, iar dupa o luna i-am descoperit discutii pe facebook cu o fata anume din cercul lui de prieteni, careia ii scria fanteziile pe care le avea cu ea si tot ce i-ar face ei. Cand l-am confruntat cu faptul ca aflasem de existenta acestor conversatii, el mi-a jurat ca a renuntat complet sa se mai vada cu aceasta fata, iar eu l-am iertat. L-am crezut si inca il cred ca nu s-a mai vazut cu aceasta femeie.

E, problema relatiei noastre a aparut undeva inainte sa ne mutam impreuna. Eu am continuat sa tin legatura cu un fost iubit (primul barbat din viata mea), cu care nu mai aveam decat o relatie de banala prietenie si nimic mai mult. Conversatiile noastre aveau loc pe facebook si nu contineau nimic dubios, asa cum spune el. Ba mai mult, ne si vedeam din cand in cand sa stam de vorba, dar intradevar, eu nu i-am spus niciodata lui de acest aspect. Fiind putin mai paranoic din fire mi-a verificat contul de fb si acolo a descoperit ca eu ma intalneam cu acest fost iubit al meu. Cearta a fost monumentala, dar m-a iertat si am continuat relatia. Nu m-a crezut totusi niciodata ca eu nu am avut vreo relatie intima cu acel barbat in timp ce eram cu el, desi eu chiar nu am avut. Si ne-am mutat impreuna, l-am pus pe acest baiat la ignore, impreuna cu toti fostii mei prieteni si relatia parea sa mearga foarte bine. Singura problema era ca de fiecare data cand ne certam el aducea in discutie faptul ca l-as fi inselat atunci cu acel barbat. Intre timp, orice discutie cu baietii de pe fb i se parea dubioasa si era impotriva ei. Niciodata nu l-am inselat si niciodata nu am avut ganduri sa il insel, pentru ca il iubesc si l-am iubit de la inceput.

Well, paranoia lui totusi a continuat. Daca eu ma foloseam in vreo cearta de relatia pe care i-o descoperisem in prima luna de relatie, el mi-o intorcea ca nu este deloc relevanta, ca era la inceput si ca eu vorbeam si ma intalneam cu fostul iubit dupa 8 luni de relatie. Degeaba discutiile aratau clar ca nu sunt decat banale, ca intre doi oameni care se cunosc de mult, el tot crede pana si in ziua de azi ca l-am inselat atunci.

E, sa zburam putin in timp si sa ajungem acum vreo luna. De curand am inceput sa lucrez full-time si petrec, din pacate, mult mai putin timp acasa cu el. El inca studiaza si are foarte mult timp liber. Acum cateva luni a trecut si printr-o mare tragedie pierzandu-si tatal si desi nu recunoaste, s-a schimbat enorm si este intr-o continue depresie. Toate supararile lui le arunca asupra mea si intreaga lui angoasa mi-o transmite si mie.

La acest loc de munca se intampla sa lucreze si un fost coleg de al nostru de apartament (persoana cu care am impartit apartamentul cand ne-am mutat prima oara impreuna). Niciodata nu am avut vreo treaba cu acest baiat, dar el, in paranoia lui, cand ne-am mutat din acel apartament a vazut fire de par de al meu in camera acelui baiat. Deseori mergeam nu doar eu, dar si el la acel baiat in camera pentru ca eram amici. Este absolut normal, din punctul meu de vedere sa gasesti fire de par de al meu peste tot, pentru ca am parul lung si deseori imi cade parul. De atunci, de cand a descoperit, a prins o mare aversiune impotriva acestui baiat. Ba mai mult, acum vreo luna m-a acuzat ca il insel cu el, deoarece luam acelasi tren inapoi acasa. Fiind colegi de munca terminam aproape in acelasi timp si evident venim impreuna spre orasul in care locuim (facem naveta).

I-am explicat cat de jignita ma simt si cat de tare ma deranjeaza sa fiu acuzata constant ca il insel, dar nu vrea sa inteleaga si ne certam asa de tare, momente cand ma acuza ca doar din vina mea face asa ceva. Au trecut mai bine de 2 ani de cand a crezut ca l-am inselat si in continuare imi face zilele amare si imi distruge nervii scotandu-mi ochii pentru presupusa inselare. De vreo luna incoace insista ca l-as insela cu acest baiat de la locul de munca si fostul nostru coleg de apartament. A ajuns pana ieri sa ma sune in timp ce eram in tren si dupa ce am discutat i-am spus ca as vrea sa motai putin pana ajung la destinatie. Zis si facut, inchid telefonul si ma pun sa dorm putin. Suparat ca vezi doamne nu mai vorbesc cu el mi-a scris ca cum se face ca mereu vin cu acest baiat pe tren si ca acuma ma loghez si deloghez de pe fb in acelasi timp cu el, ca si cum mi-as petrece timpul din tren inselandu-l pe el cu acest baiat. Cand am auzit asta am izbucnit. Mi se pare absurd, mi se par niste acuzatii atat de absurde ca nu le mai suport si nici inteleg. Eu nu mi-am pierdut niciodata timpul cautandu-i cu cine vorbeste si ce face, de ce rade la telefon sau ce se aude in jurul lui. El face asta mereu si este extrem de posesiv.

Am tot zis ca il las daca mai face asta si mereu isi cere scuze si tot o mai face, acuzandu-ma ca o face doar din cauza mea, ca eu i-am dat candva motive sa se indoiasca. Nu are deloc incredere in mine, dar mereu insista ca are. Faptele nu demonstreaza asta.

Ce sa fac? Mi-e frica sa ma despart de el pentru ca mi-e frica de cum va fi fara el si pentru ca, in rest este un baiat deosebit si foarte atent care intradevar ma iubeste.
kudika_984823
Postat pe 2 Aprilie 2015 20:14
Buna,
Esti sigura ca in timp aceasta gelozie a lui nu se va transforma in ceva violent ?
Sunt pline stirile de femei batute, omorate de barbati gelosi.
Esti sigura ca vrei sa ai o viata alaturi de un asemnea om ?
Sunt intrebari la care doar tu stii raspunul, orice sfat al nostru este in necunostinta de cauza.
alias26
Postat pe 2 Aprilie 2015 20:58
[quote name='kudika_984823' date='2015-04-02 20:14:08'.........................................
Am tot zis ca il las daca mai face asta si mereu isi cere scuze si tot o mai face, acuzandu-ma ca o face doar din cauza mea, ca eu i-am dat candva motive sa se indoiasca. Nu are deloc incredere in mine, dar mereu insista ca are. Faptele nu demonstreaza asta.

Ce sa fac? Mi-e frica sa ma despart de el pentru ca mi-e frica de cum va fi fara el si pentru ca, in rest este un baiat deosebit si foarte atent care intradevar ma iubeste.
[/quote]................................................


Prea multa gelozie,crezi ca o poti suporta mult timp de acum incolo?????

Flirtul pe siteurile de socializare este in mare voga,chiar daca se afirma cu tarie contrariul!!!Ati gresit amandoi cu acele dialoguri pe Facebook,care este unul dintre cele mai false siteuri de asa zisa socializare,cand ,de fapt,acolo se practica altceva si la libera alegere!!!

Daca "iti este frica" sa te desparti de el,ce cauti aici,crezi ca vreunul dintre noi ii poate atenua din gelozia persistenta???Si de ce trebuie sa iti fie teama intr-o relatie,daca stii ca esti corecta fata de partenerul tau??Nu inteleg!!!!

Discuta cu el si puneti lucrurile la punct.
kudika_15804
Postat pe 3 Aprilie 2015 09:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fosta iubita a actualului iubit 67 De la: missalexandra 20 Octombrie 2013 11:55
Care este expert in gelozie ? Ajutor ! 30 De la: Sarikiz 10 Aprilie 2013 08:23
hy 11 De la: c3ry_crazy 2 Septembrie 2014 15:24
Gelozia 39 De la: kudika_15024 23 Septembrie 2012 10:45
ce faceti daca aflati din greseala ca iubitul/iubita are o adresa de mail alta decat cea oficiala?si despre care voi nu stiati si nu v-a spus? 31 De la: fatuk_me 31 Iulie 2009 18:11