Setari Cookie-uri

nu inteleg ce se intampla cu ea

Buna ziua, va scriu aceste randuri pentru a incerca sa inteleg mai bine comportamentul femeii pe care o iubesc.

Ne stim din facultate insa nu am fost impreuna dar drumurile ni s-au intersectat si de 1 an si jumatate am avut o frumoasa relatie. ne-am petrecut sarbatorile impreuna cu familia ei, am respectat-o si i-am aratat cat de mult tin la ea,

O surprindeam cu flori, uneori chiar ramanea socata intr-un mod placut. Am incercat mereu sa ii arat cat de mult tin la ea.

La fel am simtit ca ma iubeste, mi-a aratat ca ma iubeste si ca tine la mine, mi-a fost si imi este si acuma alaturi intr-un fel,
Nu ne-am certat niciodata, ne mai suparam uneori...dar trecea si nu era nimic grav.

Insa ea brusc s-a schimbat, atat de brusc incat am ramas socat, m-am speriat pt ca cu o saptamana inainte totul era bine si apoi mi-a cerut sa o las in pace...sa facem o pauza...ca vrea sa fie singura. Nu pot sa inteleg de ce?
Nu i-am gresit cu nimic si nici ea mie, nu ne-am inselat, mereu ne-am respectat. Stiu ca nu are pe altul si nici nu vrea..pt ca ar fi putut...
Este foarte irascibila, daca ii pun mana pe umeri devine agitata si imi spune sa ii dau pace.
Am mai iesit in ultima perioada...ne-am mai vazut...dar nu ma lasa nici sa o sarut... Cumva uneori ma lasa sa o tin de mana, sa o sarut pe umeri...alteori nu ma lasa nici de mana sa o tin.

Inainte ma suna zilnic...daca nu ii raspundeam insista si se ingrijora...acuma nici nu ma mai suna, doar eu o mai sun, eventual ma suna dupa ce vede ca are apel pierdut.

Mi-a spus...ca eu merit mai mult decat poate ea sa imi ofere, ca ea e un om de nimic...ca se simte inferioara mie. Dar i-am spus ca o iubesc asa cum e...nu vreau mai mult, nu vreau sa imi demonstreze nimic in plus.
Nu poate accepta ca eu o iubesc mai mult decat ma iubeste ea? ca sunt atasat de ea?
Parca am simtit ca ii e frica sa nu ma dezamageasca...sa nu ma faca sa sufar cumva, habar nu am. Mi-a cerut sa fiu mai rece, mai indiferent si detasat fata de ea...

Cumva mi se pare un comportament infantil...totusi, avem amandoi 27 de ani.

Eu m-am destainuit i-am zis cat tin la ea, i-am zis ca e totul pt mine ca e parte din viata mea si efectiv i-au dat lacrimile.

Nu inteleg ce e cu ea...stie ca nu e bine ce face...stie ca imi face rau...cumva vad ca se lupta parca cu ea ca sa nu imi mai faca rau si sa ne continuam relatia

Pentru mine ea e parte din viata mea, din sufletul meu. Simt ca nu pot sa traiesc fara ea...deja nu dorm bine, sunt agitat, efectiv simt ca sunt gol...sunt fara vlaga, fara viata...

Va rog spuneti-mi ce sa cred? ce sa fac? nu vreau sa renunt la ea, asa "imperfecta si inferioara" cum se considera pentru mine ea e jumatatea mea, ma completeaza!

Multumesc,

Un barbat care iubeste.
GepettoP
Postat pe 1 Iunie 2015 14:57
De la: GepettoP, la data 2015-06-01 14:57:32Buna ziua, va scriu aceste randuri pentru a incerca sa inteleg mai bine comportamentul femeii pe care o iubesc.

Ne stim din facultate insa nu am fost impreuna dar drumurile ni s-au intersectat si de 1 an si jumatate am avut o frumoasa relatie. ne-am petrecut sarbatorile impreuna cu familia ei, am respectat-o si i-am aratat cat de mult tin la ea,

O surprindeam cu flori, uneori chiar ramanea socata intr-un mod placut. Am incercat mereu sa ii arat cat de mult tin la ea.
.........................................


De ce se consideara iubita ta inferioara si de ce este irascibila in prezenta ta??Exista niste motive intemeiate,dar nu este pregatita sa ti le spuna!!!!Nu cred in veridicitatea sentimentelor ei!!!Si inca ceva,infantilismul nu apare la varsta de douazeci si sapte de ani!!!Esti infantil sau nu esti,inca de la nastere,cu certitudine!!Infantilismul nu este ceva dobandit in timp!!
kudika_15804
Postat pe 1 Iunie 2015 15:08
Se simte inferioara pt ca are 27 de ani si totusi sta in chirie cu inca 3 fete, pentru ca nu castiga suficient la locul de munca, pentru ca intelectual ar fi sub mine... la urma urmei mi se par bullshit-uri chestiile astea si nu inteleg de ce nu trece peste.


Plus pentru ca parintii ei ii reproseaza ca nu se descurca...si ea vrea cumva sa le arate ca o sa se descurce mai bine

Nu stiu de ce e irascibila, de ce nu ma lasa sa o sarut, sa o tin de mana...imi spune ca "nu simte nevoia"...ca simte nevoia sa fie singura...lasata in pace
GepettoP
Postat pe 1 Iunie 2015 15:21
Imi e greu sa inteleg ce se intampla. M-a rugat sa o las o perioada, cumva sa fie singura sa se impace cu ea. Ceva de genul le zicea si prietenilor comuni "ca vrea o pauza si ca nu vrea sa renunte la mine" . CUmva sunt bulversat.


2 saptamani nu am vorbit si nu ne-am vazut de loc. Apoi am simtit nevoia sa o sun...ne-am vazut la un ceai mi-a zis ca se simte mai bine daca am lasat-o o perioada.
GepettoP
Postat pe 1 Iunie 2015 15:28
De la: GepettoP, la data 2015-06-01 15:21:54Se simte inferioara pt ca are 27 de ani si totusi sta in chirie cu inca 3 fete, pentru ca nu castiga suficient la locul de munca, pentru ca intelectual ar fi sub mine... la urma urmei mi se par bullshit-uri chestiile astea si nu inteleg de ce nu trece peste.


Plus pentru ca parintii ei ii reproseaza ca nu se descurca...si ea vrea cumva sa le arate ca o sa se descurce mai bine

Nu stiu de ce e irascibila, de ce nu ma lasa sa o sarut, sa o tin de mana...imi spune ca "nu simte nevoia"...ca simte nevoia sa fie singura...lasata in pace



Pretexte!!! Daca ar fi fost astfel,aceasta situatie nu i-ar fi permis sa intre in relatia cu tine,daca este atat de intransigenta cu ea insasi!!Pe de alta parte,cred ca ii lipseste increderea in sine,si problemele,care stau la baza lipsei de incredere, trebuie cautate in familia ei!!Spuneti ca va iubiti!!!!!! In acest caz,nu ar trebui sa existe atata desconsiderare,caci iubirea nu cere doctorate,locuinte extravagante si alte prostii de genul asta,ea exista sau nu!!!"Nivel intelectual"???Ce inseamna aceasta in interiorul relatiei de iubire???Cand faceati dragoste,va scoteati diplomele de merit,dictionarele adecvate unei nopti de amor si vi le puneati la marginea patului????

Daca nu mai simte nevoia de tine,las-o in pace,este foarte simplu,nu poti obliga pe nimeni sa ramana agatat/agatata de cineva,pentru care nu mai nutreste sentimente!!Sarutul face parte din manifestarile iubirii!!
kudika_15804
Postat pe 1 Iunie 2015 15:38
De la: GepettoP, la data 2015-06-01 15:28:43Imi e greu sa inteleg ce se intampla. M-a rugat sa o las o perioada, cumva sa fie singura sa se impace cu ea. Ceva de genul le zicea si prietenilor comuni "ca vrea o pauza si ca nu vrea sa renunte la mine" . CUmva sunt bulversat.


2 saptamani nu am vorbit si nu ne-am vazut de loc. Apoi am simtit nevoia sa o sun...ne-am vazut la un ceai mi-a zis ca se simte mai bine daca am lasat-o o perioada.



Se simte mai bine in lipsa ta?????? Hmmm,tinere,sa iti spun ceva!!!!Atunci cand iubesti o persoana,nu exista astfel de situatii,nu are cum,caci iubirea doreste fizic si psihic,doresti persoan a respectiva,o vrei cat mai mult timp langa tine,sa o simti,sa o atingi,sa discuti cu ea,pur si simplu,prezenta ei iti aduce acea stare de bine si incantare!!!Poate,toate aceste dorinte au devenit nesemnificative in relatiile de astazi sau poate varsta mea nu imi da voie sa gandesc la maniera la care se gandeste in zilele noastre,in relatiile sentimentale,nu stiu,dar Iubirea este vie acolo unde se doreste si se traieste efectiv!!!Nu o mai sufoca,daca iubita ta doreste singuratatea,ofera-i-o,cu demnitate si decenta!!!
kudika_15804
Postat pe 1 Iunie 2015 15:46
Eu doar vreau sa inteleg ce se intampla cu ea.

Imi e greu sa inteleg de ce s-a schimbat atat de brusc.

Asa este, cumva simt ca ii lipseste increderea in sine....stima de sine.

Eu vreau doar niste sfaturi, niste pareri, poate voi ati mai trecut prin asta :)

GepettoP
Postat pe 1 Iunie 2015 15:52
in mintea ei femeia cu fustite scurte de mai sus a trecut prin asta de 20 de ori,,ba chiar a trait viata prietenei tale,,,nu asculta prostiile spuse de ea


nu o cunoastem pe fata cu care esti,tu o cunosti nu noi,iar o situatie nu seamana cu alta nu mai cauta asemanari inexistente,,vorbeste cu ea nu cu noi
kudika_982635
Postat pe 1 Iunie 2015 15:57
De la: GepettoP, la data 2015-06-01 15:52:35Eu doar vreau sa inteleg ce se intampla cu ea.

Imi e greu sa inteleg de ce s-a schimbat atat de brusc.

Asa este, cumva simt ca ii lipseste increderea in sine....stima de sine.

Eu vreau doar niste sfaturi, niste pareri, poate voi ati mai trecut prin asta :)



1.Nu vei intelege ce anume se intampla,pana cand iubita ta va dori sa fie sincera cu tine.

2.Schimbarea brusca are explicatii,dar acestea iti vor fi date cand partenera ta se va simti pregatita sa ti le ofere.

3.Si-a pierdut increderea in sine datorita,poate,unor evenimente neplacute,petrecute in perioada anterioara,de care,familia ei nu este straina!!In acest caz,va trebui sa lupte cu temerile ei si sa fie incurajata de catre cei apropiati!!!

4.Sfat___Las-o in pace,daca va considera ca este necesar sa isi justifice comportamentul, o va face!!!Nu imediat,dar o va face la momentul potrivit,chiar daca va fi prea tarziu pentru tine!!!
Nu am trecut prin asa ceva,m-am ferit,pe parcursul vietii,sa relationez cu oameni incerti sentimental!!!
kudika_15804
Postat pe 1 Iunie 2015 16:01
iar ,,sfatul,,ei ignoral,e foarte departe din pacate sa poate sfatui pe cineva
kudika_982635
Postat pe 1 Iunie 2015 16:06
De la: GepettoP, la data 2015-06-01 14:57:32Buna ziua, va scriu aceste randuri pentru a incerca sa inteleg mai bine comportamentul femeii pe care o iubesc.

Ne stim din facultate insa nu am fost impreuna dar drumurile ni s-au intersectat si de 1 an si jumatate am avut o frumoasa relatie. ne-am petrecut sarbatorile impreuna cu familia ei, am respectat-o si i-am aratat cat de mult tin la ea,

O surprindeam cu flori, uneori chiar ramanea socata intr-un mod placut. Am incercat mereu sa ii arat cat de mult tin la ea.

La fel am simtit ca ma iubeste, mi-a aratat ca ma iubeste si ca tine la mine, mi-a fost si imi este si acuma alaturi intr-un fel,
Nu ne-am certat niciodata, ne mai suparam uneori...dar trecea si nu era nimic grav.

Insa ea brusc s-a schimbat, atat de brusc incat am ramas socat, m-am speriat pt ca cu o saptamana inainte totul era bine si apoi mi-a cerut sa o las in pace...sa facem o pauza...ca vrea sa fie singura. Nu pot sa inteleg de ce?
Nu i-am gresit cu nimic si nici ea mie, nu ne-am inselat, mereu ne-am respectat. Stiu ca nu are pe altul si nici nu vrea..pt ca ar fi putut...
Este foarte irascibila, daca ii pun mana pe umeri devine agitata si imi spune sa ii dau pace.
Am mai iesit in ultima perioada...ne-am mai vazut...dar nu ma lasa nici sa o sarut... Cumva uneori ma lasa sa o tin de mana, sa o sarut pe umeri...alteori nu ma lasa nici de mana sa o tin.

Inainte ma suna zilnic...daca nu ii raspundeam insista si se ingrijora...acuma nici nu ma mai suna, doar eu o mai sun, eventual ma suna dupa ce vede ca are apel pierdut.

Mi-a spus...ca eu merit mai mult decat poate ea sa imi ofere, ca ea e un om de nimic...ca se simte inferioara mie. Dar i-am spus ca o iubesc asa cum e...nu vreau mai mult, nu vreau sa imi demonstreze nimic in plus.
Nu poate accepta ca eu o iubesc mai mult decat ma iubeste ea? ca sunt atasat de ea?
Parca am simtit ca ii e frica sa nu ma dezamageasca...sa nu ma faca sa sufar cumva, habar nu am. Mi-a cerut sa fiu mai rece, mai indiferent si detasat fata de ea...

Cumva mi se pare un comportament infantil...totusi, avem amandoi 27 de ani.

Eu m-am destainuit i-am zis cat tin la ea, i-am zis ca e totul pt mine ca e parte din viata mea si efectiv i-au dat lacrimile.

Nu inteleg ce e cu ea...stie ca nu e bine ce face...stie ca imi face rau...cumva vad ca se lupta parca cu ea ca sa nu imi mai faca rau si sa ne continuam relatia

Pentru mine ea e parte din viata mea, din sufletul meu. Simt ca nu pot sa traiesc fara ea...deja nu dorm bine, sunt agitat, efectiv simt ca sunt gol...sunt fara vlaga, fara viata...

Va rog spuneti-mi ce sa cred? ce sa fac? nu vreau sa renunt la ea, asa "imperfecta si inferioara" cum se considera pentru mine ea e jumatatea mea, ma completeaza!

Multumesc,

Un barbat care iubeste.



Dragoste cu sila nu se poate!

E paradoxal sa iubesti atat de mult , sa oferi atat de mult si sa ti se refuze asemenea daruri pertioase!Dar asa e viata!
Am fost in situatia iubitei tale, am intalnit un om ca tine si am incercat din rasputeri sa fiu cu el sa imi deschid mintea si inima catre el si ceea ce imi oferea dar dragostea nu a venit.Pur si simplu nu l-am putut iubi.
dar ce stiu eu? E doar o parere.
Singura in masura sa iti incheie chinul e doar ea.crere-i sa fie sincera sa iti spuna adevarul chiar daca doare. Emai bine asa, oricare ar fi acest adevar.
Arno_28
Postat pe 7 Iunie 2015 09:49
De la: GepettoP, la data 2015-06-01 15:52:35Eu doar vreau sa inteleg ce se intampla cu ea.

Imi e greu sa inteleg de ce s-a schimbat atat de brusc.

Asa este, cumva simt ca ii lipseste increderea in sine....stima de sine.

Eu vreau doar niste sfaturi, niste pareri, poate voi ati mai trecut prin asta :)



Nimeni nu poate stii mai bn ca voi doi ce se intampla in interiorul relatiei si de ce s-a ajuns aici..nu stiu nu e plauzibil..gandeste-te mai bn, ceva s-a rupt undeva sau ceva i s-a intamplat iubitei tale...sufera de depresie, are o afectiune sau si-a gasit, din pacate, pe altcineva. Ultima parte cu si-a gasit pe altcineva pare pentru tine ceva imposibil, doar pentru ca ea sustine contrariul si ca le-a spus prietenilor vostrii ca e vorba de o pauza si atat...pai poate spune asta ca sa nu te raneasca sau pentru ca nu are curajul sa iti spuna ce se intampla cu adevarat.
Sincer imi pare rau pt tine, pt voi si poate e vorba doar de o depresie si atat. Ofera-i spatiul de care are nevoie si las-o pe ea sa vina la tine, doar asa vei fii sigur ca ea inca te iubeste si doreste sa stea alaturi de tine. Multa sanatate si iubire !
verraa
Postat pe 12 Iunie 2015 22:27
Poate are o depresie, sau poate stresul cu munca si cu banii o ajunge din urma, nu inseamna neaparat ca nu te mai iubeste.
Eu am trecut prin ceva asemanator: din cauza stresului ajunsesem sa ma simt sufocata de al meu si i-am zis ca vreau sa ne despartim, desi inca il iubeam, apoi timp de doua luni, pana am reusit sa imi pun ordine in viata, mai vorbeam doar rar, la telefon sau prin scrisori (suntem mai romantici, asa) si acum suntem din nou impreuna si relatia noastra este mai puternica decat inainte.
Poate nu stii tu chiar tot ce se intampla cu ea, dar crede-ma ca familia, banii, locul de munca si criticul interior pot sa te roada pana nu mai ramane nimic din tine, si apare teama de a nu-i rani pe ceilalti. Cel mai bine cred ca este sa ai putina rabdare si sa vezi ce face ea.
Grimalkin
Postat pe 14 Iunie 2015 12:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
da sau nu 45 De la: _dulcik_ 25 Aprilie 2009 11:56
ciudat!el?sau eu? 16 De la: hajimemasho 3 Ianuarie 2010 14:31
Nu sunt fericita 13 De la: kudika_952600 25 Ianuarie 2014 11:40
Relatii virtuale 32 De la: dea_odeen 24 Noiembrie 2010 01:45
CAUT PRIETENE CU CARE SA IES . 38 De la: sirghea 28 Septembrie 2010 20:43