Setari Cookie-uri

Castiga un cantar de bucatarie de la Dr. Oetker!

Impartaseste-ne pe scurt, mai jos, o bucurie a copilariei tale legata de gusturile dragi de acasa si poti castiga unul dintre cele 10 cantare de bucatarie Heinner de la Dr. Oetker.

Concursul se desfasoara in perioada 29 iunie- 9 iulie iar castigatorii vor fi anuntati pe 10 iulie, in cadrul acestui topic.

Extragerea se va realiza pe platforma Tragerilasorti.ro.

Mult succes!
concursKudika
Postat pe 29 Iunie 2015 17:15
De la: concursKudika, la data 2015-06-29 17:15:39Impartaseste-ne pe scurt, mai jos, o bucurie a copilariei tale legata de gusturile dragi de acasa si poti castiga unul dintre cele 10 cantare de bucatarie Heinner de la Dr. Oetker.

Concursul se desfasoara in perioada 29 iunie- 9 iulie iar castigatorii vor fi anuntati pe 10 iulie, in cadrul acestui topic.

Extragerea se va realiza pe platforma Tragerilasorti.ro.

Mult succes!
kudika_975941
Postat pe 29 Iunie 2015 18:11
Imi amintesc cu placere de zilele cand mergeam la bunica si ne intamplina cu un parfum cald de valinile si gogosi gata aranjate sa fie mancate de pofticiosii nepoti. Avea atata energie ca la varta ei inaintata facea cate un lighean mare cu gogosi. Amintirile copilariei ne revin pe rand ori de cate ori trecem pe langa o cofetarie sau o placintarie, patiserie, prin parfumul elegant de scortisoara si vanilie, branza dulce aromata si inconfundabilul miros de ciocolata amaruie! Cine isi mai aminteste de bomboanele fondante sau de serbetul servit intr-un pahar cu ara rece... ce vremuri!
kudika_975941
Postat pe 29 Iunie 2015 18:22
Imi amintesc de o delicioasa si aratoasa delicatesa pe care o numeam "prajitura cu bulion" pentru ca asa si era.. avand pasta de tomate incorporata in foaia de prajitura ce se coace pe spatele tavii. Culoarea portocalie rezultata, foaia pufoasa si contrastul cu o crema de ciocolata o pot face oricand irezistibila. Sigur ... daca ai cantar ca sa nu gresesti cantitatile si daca nu mananci prea multa ca sa nu mai incapi pe nici un cantar ;)
Ar mai fi si pandispanul cu fructe care sigur va avea numai nota 10.... pentru ca are 10 linguri de faina, 10 de zahar, 10 de ulei si 10 de lapte. Desigur niste galbenusuri pe cat te lasa inima si un praf de copt nu trebuie uitate iar la final albusul batut spuma cu zahar, intins peste prajitura si lasat inca vreo cateva minute pana prinde un pic de culoare. Si aici iti trebuie cantar... ca sa vezi cat poti sa mananci caci altfel te fura peisajul cu asa o bunatate ;)
kudika044991
Postat pe 29 Iunie 2015 21:49
Buna tuturor!

Sunt un fan inrait al dulceturilor!
Nu pot sa spun ca am un fel preferat,dar cand fac dulceata de prune imi aduc aminte de copilarie.
Cum mergeam in livada si culegeam prune,cum ne urcam in copaci,iar bunica ne certa sa ne dea jos ca nu cumva sa patim ceva.
Iar atunci cand bunica facea dulceata noi eram primii care o degustam.
kudika_989789
Postat pe 29 Iunie 2015 23:40
Imi amintesc cu multa bucurie de copilarie, cand mergeam la tara la bunici, iar bunica ne facea cate un lighean cu scovergi, sa nu mai zic ce miros divin aveau cozonacii, orezul cu lapte proaspat de la vacuta din curte, dulceturile, toate aveau un gust exceptional cu care nu ma voi mai intalni niciodata si de care imi este tare dor.
candys_0409
Postat pe 30 Iunie 2015 00:42
Buna ziua,

Copilaria imi aduce aminte de gustul dulcetii de visine. Mama avea in camara tot felul de borcane cu conserve de casa, dar cea mai minunata pentru mine era cea de visine... si aceasta a ramas si in prezent.
kudika174662
Postat pe 30 Iunie 2015 07:20
adoram diminetile de vara, cand eram in vacanta la bunici si ne trezea bunica cu un teanc imens de turte facute pe plita pe care le mancam cu dulceata de cirese negre...
adrianas18
Postat pe 30 Iunie 2015 09:02
Imi amintesc cu placere cand mergeam in aceasta perioada cu parintii la cules de fructe de padure si cand ajungeam acasa se transformau in dulceturi delicioase de afine,zmeura,fragi umplind toata casa de arome imbietoare.
Dante_Flori_1
Postat pe 30 Iunie 2015 10:06
Despre ce sa vorbesc mai intai? Ador dulciurile. Ador sa le prepar pentru cei dragi, dar ADOR sa le savurez. De asemenea, de cand ma stiu am iubit dulceturile si gemurile. Cand eram copil, nu exista dimineata (mai ales in perioadele reci), in care sa nu savurez ceaiul de dimineata asociat cu dulceata sau gem. Intotdeaua o ajutam pe mama sa prepare dulceata sau gemul. Mama nu era si nici acum nu este fan inrait decat a dulcetii de visine si gutui, gemullui de prune.
Eu ... ador sa prepar o multime de dulceturi si gemuri : dulceata de cirese, in special albe si cele amarui (negre)- dar din pacate ciresul amarui din curtea socrilor mei s-a uscat; dulceata de visine care este nelipsita mai ales la orezul cu lapte si clatite, dulceata de zmeura (tot din curtea socrilor mei), dulceata de mure (pe acestea doua le pregatesc, de ani de zile, doar cu Gelfix fiindca au un gust fantastic),dulceata de affine - pe care le urmaresc in piata, dulceata de prune, de smochine (tot din curtea socrilor mei - dar din pacate, nu are suficiente smochine in fiecare an), de gutui, peltea de gutui, gemurile de caise si prune (dar din pacate anul acesta caisii sunt foarte goluti). Este posibil sa fi scapat ceva. Oricum am uitat compoturile - de caise, piersici - aici mi-am adus aminte de dulceata de piersici(fetele mele nu prea adora dulceturile ca mine, dar adora sa mearga in camara sa aleaga). Ceea ce nu pregatesc este compotul de visine - prefer sa umplu doua sertare de congelator cu visine : pentru sirop, compot si, categoric, prajitura rapida cu visine.Anul trecut, fiindca prietena mea are cativa trabdafiri de dulceata, am pregatit si putina dulceata de trandafiri si chiar putin sirop, dar, desi sunt delicatese, fetele mele nu le agreeaza. Ador dulceata de nuci verzi, dar nu m-am incumetat inca sa o pregatesc : in primul rand nu am nuc disponibil, au in schimb vecinii mei, dar, inca nu am reusit sa-mi fac curaj. Poate anul viitor.
Oricum, preferatele mele sunt dulceturile de zmeura si mur si affine (care iti coloreaza gura in albastru, ca atunci cand eram copii si bunica ne badijona gatul cu albastru de metil), iar cu Gelfix sunt bestiale. Fantastice! Ceea ce vreau pentru anul viitor este sa plantez rubarba ori sa cumpar, de asemenea sa incerc sa prepar dulceata de fructe de soc. Urati-mi success!
kudika188688
Postat pe 30 Iunie 2015 10:20
Dulceata de capsuni a fost si va ramane preferata mea. In copilarie o savuram mereu la bunica, pe o felie de paine aburinda, unsa cu unt de casa, în clãtite, orez cu lapte/gris cu lapte asezonate cu minunata dulceata de capsuni.
panacris
Postat pe 30 Iunie 2015 10:37
Inca mai merg la bunica mea pentru a manca gemul de prune facut de ea si imi aduc aminte ca imi placea sa mananc gemul chiar cand era facut, foarte fierbinte direct din vas.
dana_popescu600
Postat pe 30 Iunie 2015 12:26
Atatea amintiri placute! Mama mea este o bucatareasa desavarsita si mereu ne rasfata cu diferite preparate si cel putin de 2- 3 ori pe saptamana cu ceva dulce! Printre deserturile mele preferate "banalul" gris cu lapte si cu dulceata deasupra! Gust pe care nu l-am mai intalnit!
c_ella99
Postat pe 30 Iunie 2015 12:35
Eu sunt o mare gurmannda. Sunt multe gusturi care imi aduc aminte cplipele frumoase ale copilariei dar cel mai mult imi place dulceata de nuci pe care mama o facea. Are un gust dulce si e super buna.
kudika_959372
Postat pe 30 Iunie 2015 13:15

Ca la mama acasa este un sentiment. E dragostea cu care mama sterge fiecare borcan de dulceata, felul in care il pune pe raft, camara plina ochi cu bunatati. Ca la mama acasa este atunci cand ai pofta de ceva bun si stii intotdeauna ce si unde sa cauti. Ca la mama acasa este tot timpul anului, dar mai ales toamna.Imi aduc aminte cu bucurie atunci cand mama pregatea gemul de prune, aruncand in borcan si cateva miezuri de nuca sau in dulceata de mere sau de portocale niste scortisoara si anason. Dulcele va fi cu atat mai bun cu cat va fi in echilibru cu condimentele folosite.
giani1974
Postat pe 30 Iunie 2015 13:41
Mirosul tortului de mere, gandul la gustul placut al pandispanului cu visine erau singurele lucruri care te convingeau sa intri in casa intr-o zi de vara, cand te jucai neobosit de dimineata pana seara.
romisj
Postat pe 30 Iunie 2015 14:29
Nu ma surprine faptul ca,citind postarile colegilor mei de site,m-m intors in timp,in anii copilariei mele,una dintre cele mai frumoase perioade ale vietii mele si sunt convinsa ca toti devenim nostalgici cand ne aducem aminte de anii in care totul era atat de usor,cand sufletul ne era imaculat,visand si dorind necontenit!!Dar,...sa revin la ideea de baza!!!

Dulceturile,atat degustarea ,cat si prepararea lor,m-au preocupat de-a lungul anilor!!!Copilaria mi-a fost insotita de parfumul dulcetii de trandafiri pregatita de mama mea, din petale de trandafiri proaspat culese din tufele de trandafiri de dulceata crescute in curtea casei parintesti!!Culegandu-le cu migala,palmele ei luau mirosul trandafirilor,miros ce il simteam patrunzand in noi,copiii ei, cu fiecare alint si imbratisare parinteasca!!!Sunt amintiri dulci,dar care dor ,caci toate imi aduc aminte de chipul mamei mele,care m-a parasit tocmai cand aveam mai multa nevoie de mangaierea ei!!! Deasemenea,o alta amintire draga sufletului meu ma duce in perioada vacantelor scolare de Vara petrecute la bunicii din partea mamei,cand bunica ne facea peltea din cirese si visine,cand bucatarioara mica,se umplea de miresme imbietoare,cand borcanasele asteptau cuminti sa fie umplute si sa fie duse pe policioarele din camara batraneasca!!!Bunica ne invita la prima degustare a peltelei si era fericita cand vedea cum ne manjeam la gura cu pelteaua calduta ,caci nu aveam rabdare sa se raceasca!!Painea facuta in casa se intovarasea cu pelteaua inmiresmata si miresmele se impleteau incingandu-ne simturile!!!Ne bateam pe feliile de paine aburinda,ce asteptau sa fie unse cu pelteaua mult dorita!!! Bunica,nadusita toata ne potolea setea cu apa rece si proaspata scoasa din fantana din curte,privindu-ne cu drag si dragoste de bunica!!!Anii au trecut,noi,nepotii ei am crescut,bunicii au plecat de langa noi,dar au ramas amintirile,clipe dragi mie,despre care povestesc copiilor mei ,si,nu de putine ori,lacrimile se ingana in inima mea cu dorul de muica si bunicii mei,dar aceasta este viata,un bagaj urias,de amintiri cu miros si gust de dulceata!!!
kudika_15804
Postat pe 30 Iunie 2015 15:10
Imi placea foarte mult sa merg sa adun mure din care bunica imi facea dulceata mea preferata,pe care o foloseam mai ales la clatite si adoram gogosile ei cu vin,taiate in forma patrata :)
Alina_Ticula
Postat pe 30 Iunie 2015 15:13
imi aduc cu drag aminte de dulcetutile si cozonacii bunicii.
kudika059384
Postat pe 30 Iunie 2015 15:14
Imi aduc aminte de bunica mea, abia se tinea pe picioare, avea cam 80 de ani dar an de an camara era plina cu tot felul de bunatati. Cand aveam vre-o 10 ani mi-a zis ca face dulceata de visine, mie nu-mi plac deloc dar dulceata mai buna decat cea facuta de bunica, nu am mai mancat niciodata! Nu a pus decat visine si zahar dar stiu ca a fiert-o vre-o jumatate de zi afara, in ceaun, in august. Eu stateam la racoare si bunica mesteca de zor..
calugarita5
Postat pe 30 Iunie 2015 15:15
Imi amintesc cu placere de vacantele petrecute la bunici. Cam pe vremea asta, culegeam zmeura si dupa ce ne saturam de mancat, punea restul zmeurei cu zahar pana fructele isi lasau sucul, apoi faceam impreuna cu bunica dulceata de zmeura, pe care o spumam cu grija. Dulceata era delicioasa si o savuram cu un pahar rece de limonada sau socata.
krisp
Postat pe 30 Iunie 2015 15:20
imi aduc aminte de clatitele facute de bunica facute cu dulceata de cirese amare ! Un deliciu !
gogupintenogu
Postat pe 30 Iunie 2015 15:21
Imi aduc aminte si acum de cornuletele "arici" facute de bunica in postul Pastelui, dar de care nu trebuia sa ne atingem pana la Paste...Doamne cum mirosea camara ei!
jenipirvu
Postat pe 30 Iunie 2015 15:26
Imi aduc aminte cu bucurie in suflet de perioada copilariei cand mergeam la bunici impreuna cu verisorii mei iar draga noastra bunica ne astepta cu tot felul de bunatati , gogosi, clatite cu dulceata dude albe si negre,friganele cu zahar dar nu in unltimul rand adoram atunci cand ne lasa sa framantam aluatul pt lichiu si cozonaci...iubeam sa ne murdarim mainile, sa cantarim noi produsele si sa batem spuma de ou cu telul greu...mi-e dorrrrr vreau sa fiu copil din nou...
ancastoica19
Postat pe 30 Iunie 2015 15:28
Si eu imi amintesc cu multa bucurie de copilarie, cand mergeam la tara la bunici, iar de sarbatori bunica ne facea cozonac.
Mirosul de cozonac proaspat scos din cuptor, aroma de portocale si scortisoara, bunatatile preparate in casa, linistea si caldura caminului, bucuria de a-i avea pe cei dragi alaturi, aceasta era magia sarbatorilor de iarna.
Nanu_Ana_1
Postat pe 30 Iunie 2015 15:33
Imi amintesc de scovrgile cu zahar pudra, erau o bunatate, acum numai face nimeni asa ceva....mancam doar de la magazine.
kudika_975059
Postat pe 30 Iunie 2015 15:39
plãcinta copilãriei mele...Plãcinta olteneascã cu praz, cartofi și brânzã cu foi din aluat dospit.
Bunica mea era o gospodinã și o bucãtãreasã grozavã, o femeie frumoasã, blajinã și tare harnicã, pe care am adorat-o. cam toate vacanțele de varã mi le petreceam la ea. Mã cucerea cu chipul ei cald și blând, cu hainele simple și ușoare pe care le purta mereu, cu bunãtãțile pe care mi le pregãtea și cu care mã rãsfãța întotdeauna.Am sã mã întorc în timp, în copilãria mea, parcã vãd și acum cuptorul din ”vatrã”, mereu pregãtit și încins, dornic sã primeascã tãvile mari sau oalele de lut cu mâncare.
ElyT
Postat pe 30 Iunie 2015 15:42
O mare bucurie in copilarie era sa merg la tara unde bunica ma intampina cu aroma prajiturii proaspat scoase din cuptor. Mirosul tortului de mere, gandul la gustul placut al pandispanului cu visine erau singurele lucruri care ma convingeau sa intru in casa intr-o zi de vara, cand ma jucam neobosit de dimineata pana seara.
geooprea
Postat pe 30 Iunie 2015 15:43
Aproape in fiecare an mergeam la bunici in Teleorman, acolo bunica facea cea mai gustoasa placinta cu branza care putea exista.Cred ca punea mai multe oua decat trebuia, pentru ca iesa pe margini compozitia si apoi se rumenea bine.Aceea era partea care imi placea cel mai mult.
catip
Postat pe 30 Iunie 2015 15:49
Unul dintre gusturile copilariei, care mi-a ramas in minte dupa atata timp, este cel al cozonacilor de casa, pregatiti pe atunci si de strabunica mea. Se faceau doar la sarbatorile importante, insa abundau de nuca si prospetime, spre deosebire de variantele gasite acum in comert...
Balan_Adrian_1
Postat pe 30 Iunie 2015 15:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castiga unul dintre cele 3 parfumuri Calvin Klein de dama oferite de Arome de Lux! 746 De la: concursKudika 26 Aprilie 2013 12:02
Concurs BioBeauty 2624 De la: kudika088011 17 Aprilie 2010 19:53
Twist Secret de la BaByliss Paris este solutia perfecta pentru cosite, codite sau orice fel de impletituri! 243 De la: concursKudika 10 Martie 2016 09:10
Castiga o rochie SenseLimitedEdition! 343 De la: concursKudika 5 Ianuarie 2015 20:39
Castiga una dintre cele doua rochii de zi oferite de Sense! 549 De la: concursKudika 24 Iulie 2014 18:17