Setari Cookie-uri

Castiga un cantar de bucatarie de la Dr. Oetker!

Imi aduc aminte cu mare drag si dor de papanasii cu
cacao pe care i facea bunica mea,mi.e dor de acele clipe!Erau atat de moi,dulci si buni cum nu am mai mancat de atunci!Mi.am propus sa fac si eu mama vor iesi ca si cei facuti de bunica mea!
Loredana_Cerece___1
Postat pe 30 Iunie 2015 16:01
De cozonacii imensi imi aduc aminte, aromati si pufosi. Cand ii scotea din cuptor abia asteptam sa savuram unul.
albastreaua
Postat pe 30 Iunie 2015 16:15
Nu am cum sa uit dulceata bunicii din cirese amare pe care o serveam dimineata afara in curte in aer curat cu paine si lapte.
nadryanna
Postat pe 30 Iunie 2015 16:19
marul pe bat in zahar ars
Irina_Nadia_Stefan_1
Postat pe 30 Iunie 2015 16:30
In cautarea timpului pierdut al tineretilor mele ,nu madlenele sunt cheia spre aducerile-aminte din copilarie, ci cozonacul facut de mamaia mea de Craciun,intr-un vas mic special,fapt care ma facea sa ma simt cel mai important om din viata ei.
nina55
Postat pe 30 Iunie 2015 16:45
Amintiri, multe si frumoase amintiri!
Imi amintesc de multe gusturi din copilaria mea! Imi amintesc de truda mamei mele din fiecare toamna cand pregatea conserve pentru iarna! Borcane, multe borcane cu zacusca, gemuri, dulceturi etc. De Lasata Secului, la noi in familie se batea alvita - legata cu sfoara de lustra. In falilie seara era o cina draguta cand mama ne servea cu lapte rece din frigider, in farfurie, cu putina sare si mamaliguta fierbinte - era un deliciu. Pregnant imi vine in minte gustul laptelui cu gris - cate mamici mai dau copiilor acest deliciu - cu nelipsita din camara noastra, dulceata de afine. Ani intregi mergeam in zona Sf Gheorghe si culegeam afine pe care mamica mea le transforma in sirop si dulceata pe care apoi le savuram noi, cele 2 fiice, acum mature,ramase cu multe si frumoase amintiri din copilaria noastra! Multumesc pentru oportunitate!
gabydo55
Postat pe 30 Iunie 2015 16:49
Dulceata de gutui pe care o prepara bunica avea un gust si un aspect deosebit.N-am reusit niciodata sa prepar una la fel de buna!
kudika_3483
Postat pe 30 Iunie 2015 16:52
Aroma copilariei imi aduce aminte de clatite cu dulceata de visine, cele facute de mama raman cele mai gustoate si mai indragite.
ivanka82
Postat pe 30 Iunie 2015 17:33
Imi amintesc cu drag si lacrimi in ochi de tatal meu care de 3 ani nu mai este langa mine,langa noi,de dulciuri,prajituri,gogosi si papanasi se ocupa doar el,gogosile aromate si facute cu dragoste,clatite cu dulceata as vrea sa mai mananc o data facute de mainile lui...
kudika_976203
Postat pe 30 Iunie 2015 17:50
Imi amintesc de copilaria mea ASTFEL; atunci cand mama ne facea clatite cu dulceata de prune,mie si fratelui meu.
kudika_975702
Postat pe 30 Iunie 2015 18:11
Imi amintesc cu bucurie si drag de tartele cu crema de vanilie si spuma de capsuni pe care obisnuia sa le prepare bunica mea. Sora ei era experta intr-o delicatesa similara, tarte cu vanilie si spuma de trandafiri. Din pacate niciuna nu mai se afla printre noi.
irinao
Postat pe 30 Iunie 2015 18:42
Toamna era un ritual deosebit,atunci cand se facea dulceata de prune bistrite.Acest ritual dura 24 ore ancepand cu culesul,spalatul si desfacutul pruneloar urmat desigur de fiertul prunelor La gura focului se povesteau vrute si nevrute Fara FB,eventual cu un radio Degustarea o faceam noi copii
Florica_Dragan_1
Postat pe 30 Iunie 2015 18:43
Imi amintesc de vremurile cand mergeam la bunica mea si imi punea in farfurie de lut iahnie de fasole cu un gust pe care doar ea stia sa il creeze. Nu il pot descrie! Era UNIC si DESAVARSIT!
dunuk
Postat pe 30 Iunie 2015 18:59
Una dintre cele mai frumoasa si gustoase...amintiri din copilarie este legata de pregatirea gemului si a dulcetii de catre bunica mea.Incepea vara devreme si termina toamana tarziu,astfel incat in camara existau toate sortimentele de la nuci verzi si trandafiri pana la gutui,Aromate si frumos aranjate mi-au fascinat copilaria.Acum incerc sa pastrez traditia spre incantarea familiei mele!
luminita11
Postat pe 30 Iunie 2015 19:11
Cu drag si dor, imi amintesc de minciunele facute de mama si dulceata de gutui cu nuci, pe care o facea bunica.
polleta
Postat pe 30 Iunie 2015 19:19
Eu cand ma gandesc la copilarie , imi vine in minte mirosul dulcetii de prune facute in ceaun de catre bunica mea.
Nu era o dulceata oarecare la care saraca bunica s-a obosit, ci si noi nepotelele si nepotii. Cand eram mai marisori noi eram responsabili cu culesul prunelor, baietii scuturau pomii, iar noi fetele le puneam intr-un cos mai mare, era o adevarata munca in echipa.
Gustul dulcetii era si mai bun pentru ca stiam ca si noi am contribuit la ea, din pacate astazi nu se intampla la fel, noi am crescut, fiecare la casa lui la bloc , iar gradina este tot acolo cu pruni, dar acum alti copii se bucura de ea, dupa moartea bunicii am vandut si casa si gradina plini cu pruni.
Atunci cand facem gemuri acasa tot timpul imi aduc cu mare placere de vremurile de alta data , la vacanta mare pe care o petreceam la bunica intr-un sat oarecare, si eram tare mandre ca noi cei de la oras putem merge in vacanta la sat, nu ca acum copiii din ziua de azi se mandresc cu vacante pe care le petrec in strainatate .
Multumesc !
kudika413157
Postat pe 30 Iunie 2015 19:19
Imi amintesc cu drag de zilele minunate cand mergeam la cules de zmeura si dupa o zi de munca ajunsi acasa o vedeam pe bunica cum sorta zmeura pentru dulceata si sirop, apoi mirosu imbatator inunda bucataria si toata casa si eu eram fericita pentru toata truda de peste zi asteptand cu drag zilele cand ma voi infrupta din aromele verii la gura sobei iarna.
gabrielle67
Postat pe 30 Iunie 2015 19:55
imi amintesc cu drag mirosul cozonacilor si a painii pe care o facea mama mea in cuptorul cu lemne din curte
estera12
Postat pe 30 Iunie 2015 20:10
Imi voi aminti mereu de placintele Poale-n brau pe care le facea bunica mea! Nimeni nu a reusit sa o egaleze!
medoc
Postat pe 30 Iunie 2015 20:36
Nu aveam cantar si totul mama facea asa in intaplare,.,nu este rusine astea era ,.,imi place, like&share, particip.
kudika887843
Postat pe 30 Iunie 2015 20:53
De Lasata Secului, la noi in familie se batea alvita - legata cu sfoara de lustra. In falilie seara era o cina draguta cand mama ne servea cu lapte rece din frigider, in farfurie, cu putina sare si mamaliguta fierbinte - era un deliciu. Pregnant imi vine in minte gustul laptelui cu gris - cate mamici mai dau copiilor acest deliciu - cu nelipsita din camara noastra, dulceata de afine.

Maria_Burtumac_1
Postat pe 30 Iunie 2015 21:05
Avea atata energie ca la varta ei inaintata facea cate un lighean mare cu gogosi. Amintirile copilariei ne revin pe rand ori de cate ori trecem pe langa o cofetarie sau o placintarie, patiserie, prin parfumul elegant de scortisoara si vanilie, branza dulce aromata si inconfundabilul miros de ciocolata amaruie!

dana_florentina_2010
Postat pe 30 Iunie 2015 21:08
eu imi aduc aminte cu mare drag de bunicii mei de la tara, care imi faceau mie de cate ori mergeam la ei gogosi mari mari cat 2 palmi laolalta. si deasupra presarau zahar pudra, si vanilie. gustul ala al gogosilor calzi cu vanilie nu am cum so uit vreodata.
gherghely
Postat pe 30 Iunie 2015 21:13
bunica mea imi facea in vacantele de vara cand mergeam la tara placinte cu varza. ce gust bun aveau :)
ghmaria
Postat pe 30 Iunie 2015 21:15
lichiu cu smantana si coaja de lamaie rasa. asta este gustul copilariei mele. ce bine le facea bunica,in vatra.
draghita
Postat pe 30 Iunie 2015 21:18
Imi aduc aminte cu drag de mirosul painii pe care o facea bunica in vatra si placintele dobrogene cu branza , le asteptam cu drag sa le scoata si fiind copii ni se parea ca este cea mai buna pentru ca o pregatea bunicuta cu multa dragoste pentru nepoteii ei si nu erau putini cand ne strangeam in vacanta eram 14 .
kudika_23327
Postat pe 30 Iunie 2015 21:24
uff imi amintesc cu o durere in suflet despre copilarie si mai ales faptul ca am pierdut-o pe bunica cand eu eram in clasa 1 ea era cea care imi facea cele mai multe bucurii nu pot uita ca de fiecare data cand ea venea de la spital din putinul ei imi aducea o jucarie ,o papusa ,imi facea clatite ,placinte,povirla .....:*
Ella_Pin_1
Postat pe 30 Iunie 2015 21:29
Pandispanul cu fructe care sigur va avea numai nota 10.... pentru ca are 10 linguri de faina, 10 de zahar, 10 de ulei si 10 de lapte. Desigur niste galbenusuri pe cat te lasa inima si un praf de copt nu trebuie uitate iar la final albusul batut spuma cu zahar, intins peste prajitura si lasat inca vreo cateva minute pana prinde un pic de culoare. Si aici iti trebuie cantar.

Maria_Gosa_1
Postat pe 30 Iunie 2015 21:31
Ca la mama acasa este tot timpul anului, dar mai ales toamna.Imi aduc aminte cu bucurie atunci cand mama pregatea gemul de prune, aruncand in borcan si cateva miezuri de nuca sau in dulceata de mere sau de portocale niste scortisoara si anason.

edy_nicolaie2011
Postat pe 30 Iunie 2015 21:41
Imi aduc aminte cand mergeam la tara la bunica , avea o dulceata cu prune umplute cu nuci , ceva de vis , ne lingeam toti pe gura cat de buna era.
Sergiu_Iordache_1
Postat pe 30 Iunie 2015 21:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concurs: Castiga un roman cu autograf de Paulo Coelho! 678 De la: concursKudika 24 Februarie 2012 21:18
Concurs Whirlpool 6142 De la: KudikaPudica 7 Ianuarie 2010 16:44
Beleza.ro te premiaza cu cele mai luxoase produse de ingrijire corporala! 503 De la: concursKudika 11 Iunie 2013 21:18
Concurs: Testeaza-ti compatibilitatea cu partenerul tau! 869 De la: concursKudika 4 Octombrie 2010 14:18
Concurs Fruttini 2143 De la: michelline_bv 25 Februarie 2010 09:23