Setari Cookie-uri

Castiga un cantar de bucatarie de la Dr. Oetker!

preferatele mele sunt dulceturile de zmeura si mur si affine (care iti coloreaza gura in albastru, ca atunci cand eram copii si bunica ne badijona gatul cu albastru de metil), iar cu Gelfix sunt bestiale.

Ilie_Lincu_1
Postat pe 30 Iunie 2015 22:02
Copilaria mi-a fost insotita de parfumul dulcetii de trandafiri pregatita de mama mea, din petale de trandafiri proaspat culese din tufele de trandafiri de dulceata crescute in curtea casei parintesti!!Culegandu-le cu migala,palmele ei luau mirosul trandafirilor,miros ce il simteam patrunzand in noi,copiii ei, cu fiecare alint si imbratisare parinteasca!!!Sunt amintiri dulci,dar care dor ,caci toate imi aduc aminte de chipul mamei mele,care m-a parasit tocmai cand aveam mai multa nevoie de mangaierea ei!

tilea_radu
Postat pe 30 Iunie 2015 22:06
Eu imi aduc aminte de gustul si mirosul gogosilor pe care le faceau bunicii si cozonaci crescuti si pufosi de dulceata de nuci pe care o mnacam cu paine calda scoasa din cuptor , as vrea sa mai dau anii inapoi sa mai fiu copil si sa mai traiesc acele vremuri
Nelu_Ivan_1
Postat pe 30 Iunie 2015 22:12
Eu imi amintesc cu nostalgie de cornuletele pufoase si acrisoare cu dulceata de visine pregatite de bunica...yummmmmm
new_camy86
Postat pe 30 Iunie 2015 22:12
Amintirea draga sufletului meu ma duce in perioada vacantelor scolare de Vara petrecute la bunicii din partea mamei,cand bunica ne facea peltea din cirese si visine,cand bucatarioara mica,se umplea de miresme imbietoare,cand borcanasele asteptau cuminti sa fie umplute si sa fie duse pe policioarele din camara batraneasca!!!Bunica ne invita la prima degustare a peltelei si era fericita cand vedea cum ne manjeam la gura cu pelteaua calduta ,caci nu aveam rabdare sa se raceasca!!

kitty_bell2008
Postat pe 30 Iunie 2015 22:15
Imi amintesc cu multa bucurie de copilarie, cand mergeam la tara la bunici, iar de sarbatori bunica ne facea cozonac.
Mirosul de cozonac proaspat scos din cuptor, aroma de portocale si scortisoara, bunatatile preparate in casa, linistea si caldura caminului, bucuria de a-i avea pe cei dragi alaturi, aceasta era magia sarbatorilor de iarna.

interconect_30
Postat pe 30 Iunie 2015 22:18
In zilele cand mergeam la bunica ne intamplina cu un parfum cald de valinile si gogosi gata aranjate sa fie mancate de pofticiosii nepoti. Avea atata energie ca la varta ei inaintata facea cate un lighean mare cu gogosi. Amintirile copilariei ne revin pe rand ori de cate ori trecem pe langa o cofetarie sau o placintarie, patiserie, prin parfumul elegant de scortisoara si vanilie, branza dulce aromata si inconfundabilul miros de ciocolata amaruie!

truskurg
Postat pe 30 Iunie 2015 22:22
Îmi aduc aminte ca în copilãrie mama mea fãcea magiun de prune la tuci foarte mult și bun pe care îl consumam la clãtite,pe pâine cu ceai sau ca atare.
neculceaflorin445
Postat pe 30 Iunie 2015 22:31
cand eram in vacanta la bunici si ne facea bunica turte pe plita pe care le mancam cu dulceata de cirese sau capsuni

Mihaela_Durac_1
Postat pe 30 Iunie 2015 23:13
Amintire dulce si trista; copilaria mea culinara este si acum marcata de amintirea cozonacilor deosebiti pregatiti de mama mea, de origine din Basarabia; acei cozonani aromati, copti in forme rotunde , inalte,si care cresteau pana se lipeau de plafonul cuptorului; nu am intalnit nici o gospodina care sa pregateasca acest tip de cozonac si recunosc ca nici mie nu imi reuseste asa bun ; inca salivez la amitirea feliilor inalte, aurii cu stafide care se desfaceau in suvite interminabile;of, ce amintire minunata !
irinanadia
Postat pe 1 Iulie 2015 00:04
Cand ma gandesc la copilarie si la ce imi placea mai mult, ma gandesc la fursecurile spritate facute de bunica, pe care noi, nepotii, le asteptam dandu- ne in leaganul din curte. Mirosul fursecurilor in timp ce erau la cuptor, ne tinea in curte si ne oprea sa iesim la joaca pe ulita.
alizee_iulia
Postat pe 1 Iulie 2015 01:16
Copilaria mea are gust de cozonac!Cel mai greu era ca mama sã potriveascã flacãra pentru a coace cozonacul. Ea îl cunoștea foarte bine și știa cât de tare sã dea focul .Cozonacelul il încerca cu o scobitoare înainte de a-l scoate definitiv. Nu vã închipuiți ce miros era în casã când cocea mama cozonacelul....
kudika368370
Postat pe 1 Iulie 2015 01:59
Cozonacii pufosi pe care ii pregatea mama de sarbatori,mai ales cei cu nuca si pasca cu branza de vaci si cu stafide,erau nemaipomeniti!
Ionica_Liliana_Tudorache_1
Postat pe 1 Iulie 2015 03:58
Placintele savuroase,cozonacii,dulceturile de tot felul sunt bucuriile pe care le am din copilarie si pe care le pregateam cu mult drag.Si acum simt gustul lor placut cand ma gandesc la copilarie.
Ana_Popescu_4
Postat pe 1 Iulie 2015 06:31
Imi este dor de cornuletele cu gem de prune pe care le facea mama.Erau fragede si parfumate.
kudika429318
Postat pe 1 Iulie 2015 07:41
Este o placere sa-mi aduc aminte de copilarie de dulceata de visine a bunicii de tortul de mere,si alba ca zapada o prajitura excelenta
kudika_968959
Postat pe 1 Iulie 2015 07:54
Amintirea mea cea ai placuta este legata de prepararea magiunului de prune. Bunica mea avea un tuci mare care fierbea pe pirostrii. Inainte pregatea nucile, activitate la care participam si noi copii. Nucile le maruntea stivindu-le cu o sticla si apoi le prajea.Cand magiunul era fiert se adaugau si nucile prajite. Bunica spunea ca magiunul fierbinte nu este bun, dar nu scapa de noi copii pana nu ne punea intr-o strachina sa se raceasca.
kudika069556
Postat pe 1 Iulie 2015 08:30
In perioada aceasta a anului imi amintesc de samburii de caise pusi la uscat, pe care aveam sarcina sa-i sparg pentru ca mama sa-i foloseasca la dulceata de caise.Caisele curatate erau tinute in apa de var astfel incat sa ramana tari, iar locul samburelui era umplut cu miezul alb cu gust de migsale.
irina_clem
Postat pe 1 Iulie 2015 08:41
Nu am sa uit niciodata gustul orezului cu lapte si dulceata de cirese amare
smarandoiu
Postat pe 1 Iulie 2015 08:53
minciunelele,painea de la bunica facuta in ,,cuptoriste''care era valabila si 2 saptamani.slanina din podul casei afumata servita cu rosii din gradina cea mare.si dupa un pahar de vin din butoaiele care mai ,mai stateau sa eplodeze de pline ce erau si de bune.si multe altele.
kudika_989929
Postat pe 1 Iulie 2015 09:00
Acel gris cu lapte si gem de caise, dulceata de capsuni sau cirese in completare pe deasupra ''mormanului de gris''... O placere deosebita si un alint special pentru papile..chiar si acum...!!!
SimonaTuchendrea
Postat pe 1 Iulie 2015 09:00
Imi amintesc cu placere de vacantele petrecute la bunici . Aveau in curte un gutui mare , si deci in fiecare an nu lipsea pelteaua de gutui
Parca si acum , dupa multi ani , simt gustul dulce-acrisor , si aroma ceaiului de tei
Asa aratau mic dejunurile noastre .


Daniela_Dinu_2
Postat pe 1 Iulie 2015 09:04
Imi amintesc cu placere ca atunci cand venea Craciunul savuram niste delicioase nuci umplute cu nuca, caise si gogosele umplute cu dulceata de afine.Intreaga bucatarie se transforma intr-un adevarat laborator de patiserie.Asta se intampla an de an...
kudika_988213
Postat pe 1 Iulie 2015 09:06
Cea mai buna dulceata ever este cea facuta de bunica mea.Pentru mine vacantele in copilarie au aroma de dulceata de trandafir.Trandafirii parfumati de langa fantana erau transformati cu multa dragoste pentru noi in cel mai gustos si parfumat deliciu de pe pamant.Regret ca bunica s-a dus la cei drepti si nu am reusit sa iau reteta.Am incercat sa fac si eu dulceata din aceiasi minunati trandafiri si desi familia spune ca e grozava pentru mine e departe de "aromele copilariei".
kudika_989928
Postat pe 1 Iulie 2015 09:07
Imi amintesc de vacanta de iarna, cand bunica pregatea bunatatile pentru Craciun....Mirosul de cozonaci, de sarmalute si de carnita de purcel la borcan cu mamaliguta....Un deliciu...
costachemihaela
Postat pe 1 Iulie 2015 09:26
Imi amintesc de vacanta de iarna, cand bunica pregatea bunatatile pentru Craciun....Mirosul de cozonaci, de sarmalute si de carnita de purcel la borcan cu mamaliguta....Un deliciu...
costachemihaela
Postat pe 1 Iulie 2015 09:26
Imi aduc aminte cu drag de zilele de vara insorite petrecute la bunici cand bunica ne astepta cu un mic dejun simplu, dar mult dorit de nepotii ei. Paine cu magiun de prune si ceai de menta... Parca si acum ii simt gustul si mirosul, dupa zeci de ani...
karlutzyka
Postat pe 1 Iulie 2015 09:27
Imi amintesc cu drag satul in care m-am nascut si copilarit intr-o zona muntoasa din Transilvania.Daca este sa facem o comparatie intre produsele alimentare care le procuram si consumam in prezent si cele consumate la tara in urma cu trei decenii diferenta este mare. Nu pot sa uit gustul dulceturilor din afine,deasemenea ciupercile de padure preparate cu legume din gradina si branza de vaca.....Intr-un fele incercam sa ne intoarcem inapoi mizand tot mai mult pe produsele ecologice...
kudika414332
Postat pe 1 Iulie 2015 09:30
Imi amintesc cu multa dragoste de bucuria pe care o aveam acasa la mama mea cand in fiecare duminica aveam la masa ca desert dulceata de cirese negre cu cirese amare pe farfurioare mici.Mama nu avea multa dulceata si de aceea ne oferea numai duminica,era scump zaharul si nu-si permitea sa faca mai mare cantitate de dulceata.Noi fratii eram foarte bucurosi si fericiti cand vedeam dulceata la masa;eu ma simteam rasfatata,imi venea sa zburd prin curte cu farfurioara in mana.Dupa ce mancam dulceata, ieseam in curte si stateam la soare foarte fericita, ma gandeam cat a fost de buna.O priveam pe mama mea cu multa dragoste,cat era de desteapta si priceputa sa faca o asemenea minunatie de dulceata.Ma uitam la mainile ei dibace, era frumoasa, o iubeam din tot sufletul.Eram mandra de mama mea si de dulceata pe care stia sa o faca.
kudika022872
Postat pe 1 Iulie 2015 09:35
Imi amintesc cu placere de dulceturile facute de bunica care astazi nu mai este printe noi,mai facea si cate 9 tavi mari de placinte coapte la cuptorul din lut din gradina tot facut de ea .
Nanu_Ramona_1
Postat pe 1 Iulie 2015 09:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concurs: Castiga 5 consultatii astrologice personalizate 471 De la: concursKudika 8 Decembrie 2010 17:45
Castiga unul dintre cele 5 Activatoare Antirid Gerovital H3 Derma+, tehnologia revolutionara de prevenire si reducere a ridurilor! 370 De la: concursKudika 11 Iulie 2015 14:49
Concurs BIODERMA 614 De la: madalycy 24 Noiembrie 2009 23:17
Concurs Larissa Fashion: Castiga o rochie pentru Revelion! 1503 De la: moniqtza91 28 Decembrie 2009 09:37
Concurs Charm! 1282 De la: concursKudika 5 Octombrie 2009 16:36