Setari Cookie-uri

Castiga un cantar de bucatarie de la Dr. Oetker!

Imi amintesc cu mult drag, cand mergeam la vecina, care facea niste dulciuri grozave si ajutam la prepararea lor. Si usa era deschisa, doar intram, iar acolo bucataria era plina de viata, ingrediente si gusturi.
kudika_29900
Postat pe 1 Iulie 2015 09:47

ce poate fi mai frumos decat o copilarie dulce ca magiunul de prune pe care il facea mama si il punea in oale mari de lut si noi cei cinci copii intram pe rand in camara si ne bagam degetele pana la coate in oala cu magiun si uite asa disparea tot magiunul cat ai clipi din ochi,sau cand mama pregatea dulceata de nuci si stateam la panda sa nu vina mama si luam fiecare cate o nuca din dulceata si de dimineata pana seara borcanul era gol si dadeam vina unu pe altul incat biata mama nu stia pe cine sa pedepseasca.Frumoase amintiri si frumoase gusturi ale copilarei si ale dulceturilor am avut!
abetina
Postat pe 1 Iulie 2015 09:50
E cam greu sa aleg doar o bucurie a copilariei in ceea ce priveste gustul, pt ca nu poti uita vreodata gustul si mirosul cozonacilor abia scosi din cuptorul de lut sau dulceata facuta intr-un ceaun pus pe pirostrii..ce mai..o nebunie de gusturi..de-mi saliveaza si acum gura
claudiaelenanicolae
Postat pe 1 Iulie 2015 09:55
Cele mai frumoase si dulci amintiri le am cu dulceata de trandafiri pe care o ador . Imi facea placere sa o ajut pe bunica de la culesl lor , spalatul delicat al petalelor parfumare ( opream si eu cateva petale si imi faceam parfum ) Pana la definitivarea dulcetii ... nu mai aveam rabdare incat mai mancam si cate o petala cruda . Stiu ca alegeam un anumit soi de trandafiri care erau atat de parfumati ...
Maria_Petre_2
Postat pe 1 Iulie 2015 10:06
Am avut o copilarie fericita.Imi amintesc cu drag zilele de sambata cand bunica ne pregatea ''ceva bun'' dupa cum spuneam noi.Imi este dor de gogosile pufoase cu dulceata de capsuni, caise sau de visine, de batoanele de susan sau nuca si de cozonacii copti in cuptorul mare din curte.Pentru Craciun si Paste se incingea bine acel cuptor si in el se coceau pasca, cozonacii si painea atat ale noastre cat si ale vecinilor.Cate amintiri frumoase!!
mikka_mia
Postat pe 1 Iulie 2015 10:18
Bunica imi facea mereu dulceata de nuci verzi. Era delicioasa....Nu am mai mancat de foarte mult timp. Avea camara plina de dulceturi si gemuri de toate felurile dar preferata mea era dulceata de nuci verzi.
FlorinaMadalina
Postat pe 1 Iulie 2015 10:25
Una dintre cele mai frumoase amintiri ale copilariei era atunci cand bunica ne facea dulceata de nuci verzi. Era ca in perioada Craciunului atunci cand asteptam cadourile de la Mosul. Aroma acelei dulceti este greu de descris in cuvinte. Si astazi mi-ar placea sa-mi fericesc papilele gustative cu acea dulceata unica.
leeview
Postat pe 1 Iulie 2015 10:37
Dulcele copilariei mele este dulceata de nuci verzi. Tin minte cand eram copil, ca ma furisam in camara luam un borcan cu dulceata de nuci verzi si ma piteam sub masa. Apoi mancam toate nucile din borcan si imi imaginam ca sunt bomboane. Este frumos sa fii copil , faci multe ghidusii
gia_ana80
Postat pe 1 Iulie 2015 10:49
Imi amintesc cu drag de cozonacii si placintele cu branza facute de bunica in timpul vacantelor petrecute la tara. Deasemenea imi placeau foarte mult clatitele umplute cu duceata de gutui.
Nicoleta_Georgescu_1
Postat pe 1 Iulie 2015 10:55
si acuma imi aduc aminte cu drag de bunica care face cozonacii placinte gogosi ciurigaua ca in ardeal si placerea si bucuria care era in casa ei,sau pe soba cum frigea aluatul ca la evrei pasca jizeasca,
Pop_Aurelia_1
Postat pe 1 Iulie 2015 11:28
Am avut o copilarie fericita,de care cu mare drag imi amintesc,in special de dulciurile acelor vremuri,acum demodate,preferatul nostru era magiunul,mancat direct din oala,cu o felie de paine,struguri cu branza,direct in vie si zahar pe paine
buburuza33
Postat pe 1 Iulie 2015 11:34
imi placea la nebunie dulceata din prune cu nuca era favorita mea si bunica stia asta...adaugata la clatite le face super delicioase...mmmm
svetlana2
Postat pe 1 Iulie 2015 12:09
sunt o groaza de bunatati care imi vin in minte cand ma gandesc la anii copilariei,insa nu voi uita niciodata faimosii coltunasi !!! Coltunasii cu visine,preferatii mei,facuti de mama sau de bunica..cum stateam impreuna cu sora mea si ne chinuiam si noi sa ii lipim. O nebunie...
gt_adriana
Postat pe 1 Iulie 2015 12:52
Nu cred ca este vreo prajitura care sa nu-mi fi placut in copilarie! Imi placeau tare mult insa tartinele cu fructele culese praspat din copaci, erau delicioase, aveau gustul copilariei si a aerului curat de la tara. Blatul era pufos si fructele stateau increzute pe acesta imbiindu-ne sa muscam din ele. Frumos, delicios si agum imi lasa gura apa, pacat de copii din ziua de azi care nu mai apreciaza prajiturile facute in casa si le prefera pe acelea din comert!
kudika_4899
Postat pe 1 Iulie 2015 13:29
Copilãria mea a fost impregnatã cu parfum de gogoși, gemuri, mâncãruri delicioase și tot ce poate fi mai bun și mai gustos . Orice preparat ieșea din mâna bunicii era minunat, cu aromã îmbietoare care mã învãluie și acum când mã gândesc și mã apucã un dor nebun de acele clipe...
deeamarian
Postat pe 1 Iulie 2015 14:00
Imi amintesc cu placere cand mergeam in vacanta la bunici si culesul de fragi era una din placerile vacantei. Trebuie sa recunosc ca nu ajungeau niciodata dulceata, erau consumati la locul faptei.
kudika_989983
Postat pe 1 Iulie 2015 14:07
Copilaria mea a fost fericita, imi amintesc de gusturile pateului cu branza, tartei cu visine, dulcetei de smochine umplute cu nuci si coaja de lamaie oferite cu dragoste de mama. http://www.kudika.ro/comunitate/forum/post_reply/60975.html#
kudika_931401
Postat pe 1 Iulie 2015 14:11
Buna!
Gustul copilariei mele .
In copilarie mama obisnuia sa ne faca in fiecare duminica ceva dulce... cel mai mult imi placeau gogosile si biscuitii de casa , un deliciu.
StoianGiorgiana
Postat pe 1 Iulie 2015 14:39
....hmmmm...copilarie insemna tara, tara insemna bunici...beciul racoros...pe timp de vara ce ascundea minuni...gemuri si dulceturi, compoturi etc...minunata copilarie...
kudika_989988
Postat pe 1 Iulie 2015 14:51
Imi aduc aminte cu drag de copilaria mea si a surorilor mele,pot sa spun ca am avut parte de o copilarie foarte frumoasa.Cand prunele si corcodusele erau coapte mergeam la bunica sa scuturam pomii,si ne urcam pina aproape de varf,una tineam de pom,alta tineam poala sa cada prunele,si corcodusele in poala,iar a treia care era urcata in pom scutura pomul,bineinteles ca era ca o joaca de copii,caci jos la copac cu grebla scuturau parintii copacul.Ce era mai frumos sa vezi natura din copac,apoi dupa ce se puneau in galeata ne facea bunica prajitura acrisoara de corcoduse,sau prajitura de prune,si deasupra din aluat punea niste forme se zic late,cand era coapta se punea zahar pudra deasupra.Ar fi multe de spus,acum nu se mai stie de aceasta copilarie,cand iti lingeai degetele de la gem.Frumos timp,frumos trai.
celinna
Postat pe 1 Iulie 2015 15:03
Daca a fost ceva ce nu mi-a lipsit niciodata in anii copilariei, acestea au fost hainele tricotate si dulciurile de casa pregatite de bunica!
Insa ceea ce mi-a ramas ca o dulce amintire placuta erau dulciurile bunicii.In special gogosile (de care imi amintesc de fiecare data cand trec pe langa o gogoserie) care erau asa gustoase erau de iti venea sa te lingi pe degete.
In topul celor mai intalnite deserturi erau: gogosile, fursecurile, dulceata, bezelele, chechul si cozonacul.
kudika383192
Postat pe 1 Iulie 2015 15:08
Imi amintesc cum facea mama mea gemul in sppecial de prune,avea o aroma intensa si era foarte gustos
Iulia_Sava_2
Postat pe 1 Iulie 2015 15:08
O mare bucurie in copilarie era sa merg la tara unde bunica ma intampina cu aroma prajiturii proaspat scoase din cuptor. Mirosul tortului de mere, gandul la gustul placut al pandispanului cu visine erau singurele lucruri care ma convingeau sa intru in casa intr-o zi de vara, cand ma jucam neobosit de dimineata pana seara.
opreaandrei
Postat pe 1 Iulie 2015 15:14
Si eu imi amintesc cu multa bucurie de copilarie, cand mergeam la tara la bunici, iar de sarbatori bunica ne facea cozonac.
Mirosul de cozonac proaspat scos din cuptor, aroma de portocale si scortisoara, bunatatile preparate in casa, linistea si caldura caminului, bucuria de a-i avea pe cei dragi alaturi, aceasta era magia sarbatorilor de iarna.
opreaandrei
Postat pe 1 Iulie 2015 15:16
Una dintre cele mai frumoasa si gustoase...amintiri din copilarie este legata de pregatirea gemului si a dulcetii de catre bunica mea. Incepea vara devreme si termina toamana tarziu, astfel incat in camara existau toate sortimentele de la nuci verzi si trandafiri pana la gutui, aromate si frumos aranjate mi-au fascinat copilaria.
katinanu
Postat pe 1 Iulie 2015 15:20
cele mai frumoase clipe sunt copilaria mai ales delicile cu care esti rasfatat imi amintesc k in fiecare an de ziua mea imi facea mami tort cu crema de ciocolata totul era facut in casa
nu ca acum knd totul e gasit in comert.
kudika_989993
Postat pe 1 Iulie 2015 15:25
Imi amintesc cu placere de zilele cand mergeam la bunica si ne intampina cu gem de prune sau de coacaze si paine proaspata.

viorica50
Postat pe 1 Iulie 2015 15:26
dulceata de gutui...
kudika_990001
Postat pe 1 Iulie 2015 15:48
Iarna mi se parea un anotimp al povestilor, iar toata casa miroasea numai a bunatati. Imi placea sa pandesc ce faca mama in bucatarie, pentru ca o vedeam ca pe un chimist in laboratorul lui. Deseori, ma chema sa o ajut la decorat prajituri sau sa gust o crema. Asa ca stateam cocotata pe scaun, cu un castron mare in brate si imi bagam degetele pana la cot in compozitia care miroasea a tot felul de esente si coaja de portocala. De nepretuit.
dianasolomon
Postat pe 1 Iulie 2015 16:02
Imi amintesc cu placere si dragoste cum savuram in copilarie cozonacul cu nuca si stafide, inghetata cu zmeura si frisca, tarta cu kiwi, portocala si ananas, negresa cu nuci si glazura de ciocolata facute de mama.
kudika_989994
Postat pe 1 Iulie 2015 16:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Spune-i ''Esti Extraordinara'' si poti castiga o bijuterie si un kit cu iaurturi Activia 148 De la: concursKudika 13 Iunie 2015 17:14
Lenjerie sexy pentru Ziua Indragostitilor! 1153 De la: alexandra_princess 17 Februarie 2010 17:29
Cu Baneasa Shopping City castigi 4 vouchere de 150 Euro la Miko Beauty Center! 140 De la: nan_ARIAM 10 August 2011 19:28
Castiga unul dintre cele 8 vouchere de cumparaturi oferite ce Baneasa Shopping City! 220 De la: concursKudika 18 Ianuarie 2012 17:27
Concurs Kudika si Palmolive 104 De la: concursKudika 6 Iulie 2009 19:22