Setari Cookie-uri

Castiga un cantar de bucatarie de la Dr. Oetker!

Dulceata de gutui pe care o prepara bunica mea era minunata. Am incercat si eu. Cea facuta de bunica nu are egal, a ramas dulcele copilariei mele!
kudika_3483
Postat pe 4 Iulie 2015 06:39
Legat de copilaria mea, care a fost una fericita din toate punctele de vedere, fiind unicul copil la parinti, pot sa spun ca m-am bucurat de toata atentia si am fost rasfatata de bunicii mei dragi, care acum, din pacate, nu mai sant printre noi. Bunica mea era o gospodina desavarsita, in camara ei gaseai intotdeauna cea mai buna zacusca de casa si mai ales preferata mea, dulceata. Gustul dulcetii preparate de ea, absolut delicios si parfumat, nu al voi uita niciodata...o ajutam intotdeauna la prepararea ei, treaba mea era sa scot samburii visinelor sau cireselor si eram tare mandra ca puteam sa o ajut cu ceva..de atunci, din copilarie de cand nu mai e, nu am mai gustat o asemenea dulceata ca cea preparata de ea si cozonaci ca ai ei, pufosi si cu multa cacao, asa cum ai pregatea ea, special pentru mine..mi-e tare dor de ea, de copilaria cand o aveam alaturi...
kudika_22391
Postat pe 4 Iulie 2015 07:16
imi amintesc cu drag de gustul dulcetii de visine, a gemului de cirese , nuci verzi si compoturilor facute de bunica mea
onystanciu
Postat pe 4 Iulie 2015 13:57
Cand ma gandesc la copilarie, ma gandesc la cornuletele fragede cu gem pe care le facea mama. Erau absolut divine! Ni le servea cu drag alaturi de un pahar cu lapte si povesti la gura sobei.
Adriana_Barnovschi_1
Postat pe 4 Iulie 2015 18:37
Imi amintesc cu placere de perioada in care mama mea facea gemurile mele preferate ,in casa,de capsuni,caise,piersici si mai ramanea gem in cratita sib atunci mama facea rapid clatite calde pe care le savuram cu gemul proaspat ramas pe fundul cratitei. Era o aroma in bucatarie. Un deliciu!
AdinaCamelia
Postat pe 4 Iulie 2015 19:45
Imi amintesc cu placere de dulceata de trandafiri facuta in copilarie de bunica mea si pe care ea o folosea si-n minunatul ei cozonac cu umplutura din aceasta dulceata .Si acum am undeva ,intr-un colt al pretioaselor amintiri mirosul de cozonac proaspat scos din cuptor...Ce vremuri!
kudika_990272
Postat pe 4 Iulie 2015 21:01
imi aduc aminte cu foarte mare drag dar si cu regret la vremurile de atunci .unde nu s ar mai intoarce ?? sa mai fiu copil macar 1 data ?? nici nu venea bine vacanta si eu si surorile mele veneam in vacanta la tara ,la bunici unde faceam tot felul de nazdravenii ...primul lucru ne duceam la garla ,ne era tare draga ,in vizita la neamuri ,saream garduri ,ne jucam pe strada cu copiii ,ne striga mama la masa ..ne astepta cu placinta de branza pe care o adoram ...si acum imi aduc aminte bine ce buna mai era ...as vrea sa retraiesc ce am mai trait 1 odata ...vremuri frumoase ,da !!!!
Raluca85
Postat pe 5 Iulie 2015 08:42
Am avut o copilarie de poveste cu vacanþe petrecute la tarã la munte în Munþii Bârgaului. Cred cã din acele timpuri am devenit o gurmandã în sensul ca ºtiu sã apreciez mâncãrurile gustoase, acele arome care nu le-am mai întâlnit.
Gusturile copilariei mele sunt legate de aroma pâinii coapte pe frunza de varza in cuptorul de lut, a cozonacilor umpluti cu nucã, mac, rahat, plãcintele cu varza, branzã ºi mac. Îmi aduc aminte când Bunica ne rupea, nu tãia câte o bucaþicã dupã ce scotea din cuptor minunaþiile culinare.
Un alt rasfaþ culinar al copilariei îl consider minunatele savarine preparate de bunicuta mea cu pesmet (avea o reteta aparte), toate ingredientele erau realizate acolo acasã. Acele savarine erau insiropate cu sirop de zmeura si deasupra cu un moþ de friºcã. Toate aceste bunataþi erau însoþite de un pahar cu sirop de zmeura, preparat cu apã rece proaspatã, atunci scoasã din fantanã. Siropul de zmeurã era fiert tot acasã ºi preparat cu zmeurã culeasa de la munte mult mai aromata aromata faþa de zmeura de gradinã.
Gusturile, aromele, delicatesele copilariei nu ai cum sã le uiþi, mai ales daca ai avut parte de vacanþe petrecute la munte, la sat. Respect deosebit pentru þaranul roman, este un om deosebit. Aceºti oameni ºtiu sã ofere ºi din putin sã realizeze ceva deosebit.
michu61
Postat pe 5 Iulie 2015 09:19
O mare bucurie in copilarie era sa merg la tara unde bunica ma intampina cu aroma prajiturii proaspat scoase din cuptor. Mirosul tortului de mere, gandul la gustul placut al pandispanului cu visine erau singurele lucruri care ma convingeau sa intru in casa intr-o zi de vara, cand ma jucam neobosita de dimineata pana seara.
nanuana
Postat pe 5 Iulie 2015 10:19
cand eram in vacanta la bunici si ne facea bunica turte pe plita pe care le mancam cu dulceata de cirese sau capsuni
Andrei_Oprea_1
Postat pe 5 Iulie 2015 10:26
Imi amintesc cu drag de cozonacii si placintele cu branza facute de bunica in timpul vacantelor petrecute la tara. Deasemenea imi placeau foarte mult clatitele umplute cu duceata de gutui.
Ana_Ecaterina_Nanu_1
Postat pe 5 Iulie 2015 10:29
Imi amintesc cu drag si nostalgie de dulceata de nuci verzi facuta de bunica mea!
cyucy
Postat pe 5 Iulie 2015 11:03
cozonacii facuti cu dragoste de bunica mi-au ramas intipariti in minte...nimeni nu mai face asa cozonaci gustosi!
scenic
Postat pe 5 Iulie 2015 11:05
gogosile facute de mama mea erau cele mai gustoase...le adoram cand eram copil!
mamaef
Postat pe 5 Iulie 2015 11:06
bunica mea facea cea mai buna dulceata de gogonele...era atat de gustoasa!niciodata nu am mai mancat ceva atat de buna!
cettat
Postat pe 5 Iulie 2015 11:08
mi-amintesc de cozonacii pregatiti de bunica...erau pufosi si deliciosi!
mamae
Postat pe 5 Iulie 2015 11:10
dulceata de nuci mi=o amintesc cu drag din copilarie...stiu ca nu mancasem niciodata si cand bunica a facut prima data,am ramas uimit!
buniv
Postat pe 5 Iulie 2015 11:11
turtele facute pe soba pe care le mancam cu dulceata de cirese...asta e amintirea cea mai vie din copilaria mea
moasas
Postat pe 5 Iulie 2015 11:14
bunica mea facea cele mai bune "minciunele" pe care le-am mancat vreodata!erau dulci si crocante...
danielp
Postat pe 5 Iulie 2015 11:15
clatitele cu gem de visine erau preferatele mele din copilarie...toata ziua as fi mancat,nu mi-ar mai fi trebuit mancare
adrianapl
Postat pe 5 Iulie 2015 11:17
Gustul de orez cu lapte este gustul care imi aduce aminte cu mare drag de dulcea mea copilarie. Este un gust pe care nu l-am uitat cu toate ca au trecut foarte multi ani de cand nu am mai gustat asa ceva...
kudika_30647
Postat pe 5 Iulie 2015 11:25
O bucurie din copilarie legat de gusturi este aceea cand bunica ne facea gogosi, aromate, delicioase si pufoase pline cu zahar pudra. Imi reamintesc cu drag momentele cand le savuram.
pnicole
Postat pe 5 Iulie 2015 12:29
Gustul care-mi aminteste cu drag de copilarie, e cel de mamaliga cu dulceata de cirese amare, sau chiar cirese amare crude. Luam cate o bucata de mamaliga si fugeam cu ea direct in copac. Era cel mai bun desert.
dana_u61
Postat pe 5 Iulie 2015 13:28
Imi aduc aminte de pandispanul cu fructe pe care il facea mama cat de des putea, de scovergile mamaiei si cozonacii bunicii. Saraca bunica isi tot pazea coca de cozonac de atacurile mele, iar mama imi dadea peste degete cand dadeam atacul la compozitia pt pandispan sau chec!
O alta aroma care mi-aduce aminte de copilarie e cea a portocalelor si mandarinelor, imi reamintesc de Craciun, ca doar atunci se gaseau in magazine in anii 80!
dolphin
Postat pe 5 Iulie 2015 13:30
Buna ziua,
Eu ai sora mea am crescut in Moldova, unde fructele cresteau pe marginea drumului sau in copacii de pe marginea drumului Tin minte cum ne intreceam in culesul fructelor, dar si in mancatul lor ( inainte de a culege trebuie sa gusti), cum ne intreceam apoi pana la bunica si i ne laudam cu tactica de cules.
Cel mai bun desert facut de ea a fost intotdeauna dulceata (dulceata de cirese amare sau de visine, nu ma pot hotara), insa nu oricum servita, ci pe felie de mamaliga rece. Un desert simplu,insa foarte gustos!
svaly09
Postat pe 5 Iulie 2015 14:26
Imi amintesc, eram copil la bunici,,,,,intotdeauna alergam prin gradina lor cu verisorii mei....mai gustam din corcodusele bunicii, sau strugurasii rosii si coacazele negre..care au ramas impregnate in memoria...si senzorii...mai bine spus papilele gustative in timp...sau gemul de prune facut in caldare......vremuri frumoase....cele mai placute amintiri, legate de mincare...LARISA M
mlarisa
Postat pe 5 Iulie 2015 14:33
Imi amintesc si acum gustul si mirosul laptelui de vaca proaspat muls si spuma de lapte, cea mai buna !
kudika_932560
Postat pe 5 Iulie 2015 16:58
Imi aduc aminte de indemnurile bunicii de a manca sanatos si despre minunatele ei povesti cu fructe si legume , mi-am adus aminte de dragostea cu care gatea pentru toti nepotii, mai tarziu am inteles de ce pentru ea era atat de importanta mancarea Azi cand vreo problema imi intuneca sufletul incep sa gatesc reteta bunicii cu care imi inveselea zilele copilariei. Devenise traditie ca in fiecare duminica sa gateasca aceasta minunatie culinara: placinta cu mere.
iulialecs
Postat pe 5 Iulie 2015 20:30
Imi aduc aminte cu mare drag de tortul de ciocolata al bunicii
munaaa
Postat pe 5 Iulie 2015 22:50
Imi ploua in gura si acum, cand ma gandesc la gustul copilariei mele, gustul sufleului de caspsune, facut de bunica mea. Delicios.

R_Alina_Oana
Postat pe 6 Iulie 2015 06:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castiga doua invitatii duble la Noaptea Lunga a Filmelor Scurte! 9 De la: concursKudika 17 Iunie 2011 10:49
Castiga o pereche de incaltaminte oferita de Papucei.ro! 273 De la: mihaelamicu2001 28 Septembrie 2011 16:35
Concurs Lenor 16 septembrie - 31 octombrie 2009 3026 De la: gazabuburuza 8 Mai 2010 03:13
Castiga unul dintre cele 5 seturi de premii Dr. Oetker! 667 De la: concursKudika 9 Iulie 2014 15:13
Castiga unul dintre cele 6 cursuri de dans oferite de Moty Dance School! 34 De la: kudika436511 19 Septembrie 2011 05:04