Setari Cookie-uri

Castiga un cantar de bucatarie de la Dr. Oetker!

Imi amintesc cu drag si nostalgie, de parca a fost ieri, copilaria petrecuta la tara, intr-un satuc linistit, unde activitatea de baza era agricultura... Acum pasesc usor, e liniste, parca aici nu s-a intamplat niciodata nimic, parca aici nu a trait niciodata nimeni. Imi amintesc de parca a fost ieri, fiecare duminica petrecuta in familie, fiecare zambet al bunicii, fiecare lingurita din dulceta de capsuni a ei, cea mai parfumata, mai minunta si mai asteptata de catre noi, nepotii ei.
Cristea_Ionita_1
Postat pe 6 Iulie 2015 12:24
adoram diminetile de vara, cand eram in vacanta la bunici si ne trezea bunica cu un teanc imens de turte facute pe plita pe care le mancam cu dulceata de cirese negre..
adrianas18
Postat pe 6 Iulie 2015 15:09
Ce multi sunt cei care-si amintesc de bunatatile copilariei!
Eu imi amintesc de laptele de pasare aromat si vanilat pe care-l mancam fierbinte pentru ca nu aveam rabdare sa se raceasca.
kudika_990397
Postat pe 6 Iulie 2015 16:16
De mic copil m-am bucurat de mirosul cozonacului facut de bunica.Chiar si acum astept cu nerabdare zilele de sarbatoare pentru a ma trezi cu mirosul imbietor al cozonacilor prin toata casa.
Denissa_Igaz_1
Postat pe 6 Iulie 2015 17:26
Am invatat primele taine ale bucatariei de la bunica. De la ea am inteles ca, a face mancare te face extrem de feminina. Mai tarziu am descoperit, singura, ca este chiar sexy sa stii sa faci mancare. In consecinta, cand sunt in pana de idei, apelez la caietul cu retete al bunicii.
Mancarurile ei simple si aspectoase mi-au bucurat copilaria. Uluitor de usor de facut, preparatele din caietul buncii au reusita garantata: gogosi, prajituri cu aroma de vanilie, placinte, clatite, dulceturi si gemuri...Imi aduc aminte de ele cu mare drag si nostalgie, ce le mai savuram!
Corina_Magdalena_1
Postat pe 6 Iulie 2015 20:49
Ani de zile n-am mai pus gura pe gogosi si chec, de cat de multe am bagat in mine in timpul copilariei. Facea maica-mea in fiecare saptamana! La fel si cu cornuletele alea umplute cu gem – cand ma duceam la cineva in vizita, erau 90 la suta sanse sa te serveasca cu asa ceva...in caz ca nu aveau chec:) Daca era o ocazie cu adevarat speciala, atunci erau mari sanse sa fii servit cu “nuci” sau “piersici” de casa. Orice gospodina respectabila avea forma de nuci acasa! Cu siguranta, cei care isi amintesc de anii ’80 isi amintesc si de batonul cu lapte, deliciul copilariei de atunci. Desi se mai gasesc si azi diferite variante, inca nu am gasit unul care sa-mi redea gustul copilariei. Unii ii spun ciocolata de casa si ca era maro sau alb… eu mi-l amintesc in diverse culori: alb, rosu, verde, galben… cele rosii si verzi, fiind cele dupa care innebuneam. Invelite in celofan transparent, in orasul meu natal se vindeau la ”gogoserie” si de multe ori cu putin noroc le prindeam proaspete. Alte ori dupa stat la rand nerabdator, se terminau inainte sa ajung in fata :) . Ciocolata de casa si cele care se gasesc azi, nu au textura batonului de atunci, oricat ar insista unii… Nu pentru mine… Eu mi-l amintesc dulce, dar nu foarte, cu o textura nisipoasa asemanatoare mierii zaharisite, nu se intindea ci era aproape sfaramicios, moale și cu gust puternic de lapte praf. Da! Exact asa mi-l amintesc… batonul copilariei mele :)Acum, dupa trecerea multor ani, amintindu-mi de renumitul baton cu lapte, am incercat sa-l prepar sperand in regasirea gustului unic, ce a facut furori atunci. Ce a iesit? Ei bine, pot spune ca a iesit aproape perfect, dar parca totusi… totusi nu a reusit sa-mi starneascã emotia unei revederi mult asteptate… De ce, nu stiu… Poate ca lipsea entuziasmul de atunci al copilariei… Poate ca maturizandu-ne, devenim mult pre sofisticati și nimic nu ne mai satisface asa cum dorim… Cine stie ?!?… sau poate ca trebuie sa caut in continuare, reteta originala
iuliaiulia
Postat pe 7 Iulie 2015 07:35
Dulceturile facute de mama, cu care ne mai rasafata si acum sunt cele mai delicioase amintiri; pe de alta parte, copilaria si vacantele ei le asociez cu dulceata de zmeura servita cu un pahar de apa rece, proaspat scoasa din fantana, la maicuta de la Varatic. Acum nici dulceata, nici apa nu mai au acelasi gust...poate pentru ca nu mai e maicuta?!
Nadina_Toia_1
Postat pe 7 Iulie 2015 09:36
Nu stiu altii cum sunt, dar mie imi salta inima de bucurie cand ma gandesc la copilarie. Lucrurile pe care le iubim cand suntem mici raman cu noi mereu si ne fac sa tresarim cu nostalgie.
Imi amintesc cand tatal meu m-a invatat sa merg cu bicicleta, iar mama obisnuia sa ma astepte in curtea scolii, Dar cand bunica ma intampina acasa cu aroma prajiturii proaspat scoase din cuptor, Mirosul tortului de mere, gandul la gustul placut al pandispanului cu visine erau singurele lucruri care ma convingeau sa intru in casa intr-o zi de vara, cand te jucam neobosit de dimineata pana seara.
kudika067712
Postat pe 7 Iulie 2015 09:41
adoram diminetile de vara, cand eram in vacanta la bunici si ne trezea bunica cu un teanc imens de turte facute pe plita pe care le mancam cu dulceata de cirese negre...

adrianas18
Postat pe 7 Iulie 2015 12:05
Imi amintesc cu drag de bunatatiile facute de bunica: gogosi, bicuiti de casa, placinta cu branza, placinta cu mere.
zalialexa
Postat pe 7 Iulie 2015 12:43
imi aduc aminte de vacantele petrecute la bunici,in care aproape in fiecare dimineata bunica ne trezea cu miros de lapte si coaja de lamaie.aproape in fiecare dimineata ne facea colarezi cu lapte,si nu ne mai satutam.din pacate n-am mai mancat asa ceva de peste 15 ani de zile.erau alte vremuri si gusturi extraordinare.
andreea_mona2004
Postat pe 7 Iulie 2015 14:33
Imi amintesc cu mare drag de zilele cand mama facea dulceata de capsuni la care aveam acces doar atunci cand o facea, restul era pastrat pentru iarna, iar noi furam din borcane si mancam pe ascuns din minunata dulceata!:)
alexia521
Postat pe 7 Iulie 2015 14:44
Ca tot este sezonul lor, imi amintesc cu drag si multa pofta, de toate dulciurile cu visine pe care mi le facea bunica. Chisalita, coltunasi, placintele sau gemuri, muream dupa ele si biata bunica era nevoita sa ascund din borcane pentru a-i mai ramane si pentru iarna, pentru ca dadeam iama in ele. De atunci visinele sunt fructele mele preferate si imi pare rau ca nu reusesc retetele exact asa cum ieseau din mainile bunicii! :(
doraramona
Postat pe 7 Iulie 2015 16:46
Imi amintesc cu drag momentele prepararii dulceturilor: prima era cea din flori de salcam, urmau capsunele, zmeura nucile...si tot asa.Borcanele se adunau si se aliniau cuminti in camara etichetate frumos. Uneori, in mare taina -credeam noi- degustam din bucuriile verii.Mama facea niste clatite fenomenale cu dulceata si obisnuia sa ne ,,impace,, cand ne loveam cu o lingurita de dulceata...Ce vremuri...
mariags
Postat pe 7 Iulie 2015 23:40
Una din cele mai placute amintiri este cea a bunicii care trebaluia mereu , vara pe langa soba umpland borcanele cu fructe translucide inmuiate in sirop straveziu. Bunica, femeie de moda veche isi servea musafirii cu putina dulceata langa un pahar brumat de apa rece!
18rodica
Postat pe 7 Iulie 2015 23:45
Asociez adeseori vara cu migala si momentul sacru si complicat al dulceturilor facute de mama.Operatia era laborioasa,existau pregatiri intense cu macar o zi inaine, se scotea tingirea pentru dulceata, se alegeau fructele , se curatau...si tot asa.Rasplata dulce venea dupa cateva ore de minca migaloasa. Si ce rasplata! Clatite, chec sau prajituri cu gem sau macar banala tartina unsa cu gem dimineata inainte de scoala!
kudika388274
Postat pe 7 Iulie 2015 23:50
Buna tuturor!imi amintesc cu drag cand veneau sarbatoriile de iarna,iar in casa te infasura un miros de bunatati care asteptau sa fie savurate!!1 sarmalutele si mai ales salata de boeuf care era prefarata mea. Mi-e dor de frumoasa copilarie care am avut-o!!Pe aceasta cale le multumesc parintilor mei pt.tot ceea ce au facut pt. mine si surorile mele!
anyma86
Postat pe 8 Iulie 2015 07:46
Pentru mine, guatul copilariei sta si in inghetata cu cirese amare sau cu visine facuta de mama..bun bun
svaly09
Postat pe 8 Iulie 2015 09:41
adoram diminetile de vara, cand eram in vacanta la bunici si ne trezea bunica cu un teanc imens de turte facute pe plita pe care le mancam cu dulceata de cirese negre...

adrianas18
Postat pe 8 Iulie 2015 11:20
Mie mi-e dor de mirosul de cartofi copti in rola cu usturoi si mamaliguta fierbinte. Abia asteptam vara sa ajungem la bunica, cu asta ne astepta de fiecare data si mi se parea cea mai buna mancare din lume.
Irina_Nitu_1
Postat pe 8 Iulie 2015 12:26
Cand imi amintesc de copilarie,imi aduc aminte de acea perioada frumoasa,minunata din viata mea,cand totul era mult mai simplu,eram un copil care luam viata ca atare,nu aveam griji,probleme si suparari,viata era frumoasa si eram inconjurata de toti cei dragi.
Primii 6 ani din viata mi i-am petrecut la tara,la bunici,unde viata era extraordinara; bunica mea,femeia simpla de la tara,pregatea mancaruri si dulciuri simple,dar delicioase,pentru ca punea suflet in ceea ce pregatea pentru noi.Mamaliga cu branzica,si la final laptele fiert erau nelipsite din meniul meu zilnic ; imi aduc aminte de scovergile ( sau turtele in tigaie) pregatite de ea pe care le mancam cu mujdei de usturoi,cu branza si neaparat cu gem de prune,sau magiun. Gemul pregatit de bunica era unic,avea un gust si o savoare deosebita,mai ales ca participam si eu la pregatirea lui ; eu ma ocupam de adunatul prunelor .
Miricika
Postat pe 8 Iulie 2015 13:14
Imi amintesc cu drag de vacantele la tara cand bunica facea paine la cuptorul din curte,pastra intodeuna coca pentru a face si muulte gogosi pe care le impartea tuturor vecinilor, atunci nu prea erau alte dulciuri, gogosile,cozonacul si gemul de prune erau principalele dulciuri ale copilariei mele.

Citeste: http://www.kudika.ro/comunitate/kudika_990535/posta/mesaj/2772904.html#ixzz3fJ6HcKoY
Follow us: @Kudika_ro on Twitter | www.kudika.ro on Facebook
kudika_990535
Postat pe 8 Iulie 2015 16:40
Imi amintesc cu drag de vacantele la tara cand bunica facea paine la cuptorul din curte,pastra intodeuna coca pentru a face si muulte gogosi pe care le impartea tuturor vecinilor, atunci nu prea erau alte dulciuri, gogosile,cozonacul si gemul de prune erau principalele dulciuri ale copilariei mele.

kudika_990535
Postat pe 8 Iulie 2015 16:41
Cand eram mica, locuiam undeva unde aveam si o mica gradina pe care parintii mei o ingrijau cu mult drag. Am amintiri placuta ca in acea gradina erau printre altele si capsuni si zmeura. Mama era o gospodina foaarte priceputa si facea dulceturi si gemuri extraordinar de bune si din capsuni si din zmeura. In plus cumpara visine si facea o dulceata excelenta, si mai cumpara multe , multe prune din care facea gem si aveam de la un an la altul. Dar..... bineinteles fructele de atunci erau fara Euri, erau coapte natural=aveau alt gust, mai bun.
Apostolescu_Maria_1
Postat pe 8 Iulie 2015 18:22
Imi aduc aminte si acum de ciresul copilariei mele din fata blocului.Eram copii eu si fratele meu si in fiecare dimineata de vara ne trezeam si ne uitam pe geamul de la bucatarie sa vedem daca s-a copt vreo cireasa.Si cum vedeam o cireasa cat de rosiatica ne grabeam sa urcam in copac sa o culegem.
dcarpis
Postat pe 8 Iulie 2015 21:20
Imi amintesc cu drag de placintele cu mere sau branza facute de bunica in cuptorul de afara... Sau de dulceata de visine cu izma, ostropelul delicios, ciulamaua excelenta, supa de pui cu galuste.... Bunicile fac cele mai bune mancaruri! Ce vremuri delicioase!
kudika_14899
Postat pe 9 Iulie 2015 07:35
Cea mai mare bucurie a copilariei mele legata de gusturi a fost tortul din zahar ars cu portocale al mamei. Chiar si acum cand vrea sa ma rasfete sau sa ma inveseleasca de cate ori ma duc in vizita imi pregateste acel tort.
kudika_3755
Postat pe 9 Iulie 2015 09:21
Sarbatorile de Pasti si de iarna ma bucurau nespus de mult in copilarie! Bucataria prindea o semnificatie aparte si toata casa se imparfuma cu miros de vanilie, esenta de rom, lamaie, toate de la cozonacii copti de mama....ce vremuri frumoase! Datorita mamei si astazi iubesc si respect la fel ca in copilarie aceste sarbatori sfinte!
Un cantar atat de performant, in mod sigur ajuta mult in bucatarie, iar eu il vreeeeeeeau !!!!!
rondina
Postat pe 9 Iulie 2015 13:41
adoram diminetile de vara, cand eram in vacanta la bunici si ne trezea bunica cu un teanc imens de turte facute pe plita pe care le mancam cu dulceata de cirese negre...

adrianas18
Postat pe 9 Iulie 2015 13:42
Imi amintesc cu drag de gemulde caise si prune pregãtit cu multã grijã si dragoste de bunica ,avea un gust si o aromã pe care le mai regãsesc doar in cãrtile de lecturã ,ce vremuri minunate,ce oameni cu suflet curat..
kudika_989899
Postat pe 9 Iulie 2015 16:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castiga cupcakes-uri delicioase de la Stephany's.ro! 144 De la: stelya 25 Octombrie 2012 02:54
Concurs Herbalife - 10-16 decembrie 172 De la: concursKudika 17 Decembrie 2012 14:37
Concurs: Castiga un roman cu autograf de Paulo Coelho! 678 De la: concursKudika 24 Februarie 2012 21:18
Castiga o astrograma personalizata! 329 De la: concursKudika 21 Iulie 2009 12:04
Castiga unul dintre cele 3 parfumuri Calvin Klein de dama oferite de Arome de Lux! 746 De la: concursKudika 26 Aprilie 2013 12:02