Setari Cookie-uri

Terifiant si dureros

Buna tuturor. Simt nevoia sa scriu si sa descarc toate sentimentele combinate care ma incearca in acest moment, pentru ca nu stiu cu cine sa vorbesc.
Am 25 de ani si de aproape un an am iesit dintr-o relatie care m-a marcat in mod negativ..in urma cu cateva saptamani, cand credeam ca nu voi putea trece niciodata peste asta..am intalnit un alt barbat.
Totul era perfect, simteam ca traiesc si ca il prinsesem pe Dumnezeu de un picior. Planuri, fluturasi in stomac, povesti, ma simteam vie, ma simteam din nou indragostita.
Prima data cand am ramas impreuna peste noapte a fost promitatoare, la inceput..pana cand, brusc, si-a pierdut cunostinta si a inceput sa faca convulsii..spume la gura, niste zgomote infioratoare. Stiam despre ce e vorba, era epilepsie, dar nu imi spusese nimic..m-am speriat ingrozitor, dar mi-am pastrat calmul, l-am tinut pe o parte si am asteptat sa se termine criza, in acelasi timp sunand la 112.
Cand au venit cei de la SMURD era deja constient, dar confuz si nu isi mai amintea nimic. Usor usor si-a recapatat luciditatea si am vorbit despre asta. Mi-as fi dorit sa imi fi spus de la inceput, macar sa nu ma ia pe nepregatite..de la momentul acela am in minte doar criza si sunt terifiata.
Pe de alta parte, i-am spus ca voi fi langa el, ca nu voi pleca si voi incerca sa tratez asta cum trateaza cei din Vrancea un cutremur, ca pe o banalitate. Mi-a multumit, mi-a spus ca tine foarte mult la mine.
Astazi mi-a spus ca are nevoie de spatiu si ca nu e pregatit pt o relatie si ca nu e nimic personal si nu vrea sa ma raneasca dupa tot ce am facut pt el.
Sufar. Pe de o parte, simt o usurare...viata langa un om cu aceasta afectiune presupune, cred, o spaima permanenta, o ingrijorare continua. Pe de alta parte..regret.Ma indragostisem, eram pe alta planeta, as fi stat si cu crizele lui. Nu mai inteleg nimic, nu pricep..de ce nu imi poate merge bine si mie. Desi..gandindu-ma la el si la ce simte el..eu sunt o fericita,macar sunt sanatoasa.
L-am asigurat de tot sprijinul meu si i-am zis ca ii respect dorinta. Mi-e dor de el, dar mi-ar fi teama sa dorm cu el. Imi lipseste, dar dupa ce l-am lasat acasa si am plecat am simtit ca mi-am luat o piatra de pe inima. M-am comportat normal in continuare, nu i-am dat de inteles ca s-ar fi pierdut atractia...de ce a vrut sa intrerupa totul? Nu stiu. Probabil nu voi afla niciodata. Tot ce stiu e ca este un amalgam de sentimente in sufletul meu. Imi pare rau daca v-am plictisit, insa simteam ca explodez. Multumesc
Samara_979313
Postat pe 20 Octombrie 2015 21:04
Poate e janat, speriat..ar trebui sa-i respecti dorinta. E cam dificil si pentru tine dar lasa-i putin spatiu si poate o sa devina mai cooperant , macar sa ramaneti intr-o relatie buna de amicitie. Din cate stiu, daca iti iei medicatia regulat nu ar trebui sa faci crize, insa poate e ceva mai mult decat stiu eu.
Darius_
Postat pe 20 Octombrie 2015 22:11
asta mi-a si zis..ca nu vrea sa nu mai vorbim, ca vrea doar putin spatiu ca este intr-o situatie delicata. Totodata, mi-a spus ca isi ia medicamentele zilnic..asa ca nu imi explic ce s-a intamplat..nu a fost o singura criza, dar macar am stiut cum sa le depasesc, desi simteam ca mi se taie picioarele de fiecare data.
Am sa il las in pace, nu vreau decat sa ii fie bine. Poate e mai bine ca s-a retras el, ar fi fost mult mai greu sa alerge dupa mine si eu sa il evit de teama. Nu aveti idee ce simt. E foarte nasol.
Samara_979313
Postat pe 20 Octombrie 2015 23:34
De la: Samara_979313, la data 2015-10-20 21:04:52Buna tuturor. Simt nevoia sa scriu si sa descarc toate sentimentele combinate care ma incearca in acest moment, pentru ca nu stiu cu cine sa vorbesc.
Am 25 de ani si de aproape un an am iesit dintr-o relatie care m-a marcat in mod negativ..in urma cu cateva saptamani, cand credeam ca nu voi putea trece niciodata peste asta..am intalnit un alt barbat.
Totul era perfect, simteam ca traiesc si ca il prinsesem pe Dumnezeu de un picior. Planuri, fluturasi in stomac, povesti, ma simteam vie, ma simteam din nou indragostita.
Prima data cand am ramas impreuna peste noapte a fost promitatoare, la inceput..pana cand, brusc, si-a pierdut cunostinta si a inceput sa faca convulsii..spume la gura, niste zgomote infioratoare. Stiam despre ce e vorba, era epilepsie, dar nu imi spusese nimic..m-am speriat ingrozitor, dar mi-am pastrat calmul, l-am tinut pe o parte si am asteptat sa se termine criza, in acelasi timp sunand la 112.
Cand au venit cei de la SMURD era deja constient, dar confuz si nu isi mai amintea nimic. Usor usor si-a recapatat luciditatea si am vorbit despre asta. Mi-as fi dorit sa imi fi spus de la inceput, macar sa nu ma ia pe nepregatite..de la momentul acela am in minte doar criza si sunt terifiata.
Pe de alta parte, i-am spus ca voi fi langa el, ca nu voi pleca si voi incerca sa tratez asta cum trateaza cei din Vrancea un cutremur, ca pe o banalitate. Mi-a multumit, mi-a spus ca tine foarte mult la mine.
Astazi mi-a spus ca are nevoie de spatiu si ca nu e pregatit pt o relatie si ca nu e nimic personal si nu vrea sa ma raneasca dupa tot ce am facut pt el.
Sufar. Pe de o parte, simt o usurare...viata langa un om cu aceasta afectiune presupune, cred, o spaima permanenta, o ingrijorare continua. Pe de alta parte..regret.Ma indragostisem, eram pe alta planeta, as fi stat si cu crizele lui. Nu mai inteleg nimic, nu pricep..de ce nu imi poate merge bine si mie. Desi..gandindu-ma la el si la ce simte el..eu sunt o fericita,macar sunt sanatoasa.
L-am asigurat de tot sprijinul meu si i-am zis ca ii respect dorinta. Mi-e dor de el, dar mi-ar fi teama sa dorm cu el. Imi lipseste, dar dupa ce l-am lasat acasa si am plecat am simtit ca mi-am luat o piatra de pe inima. M-am comportat normal in continuare, nu i-am dat de inteles ca s-ar fi pierdut atractia...de ce a vrut sa intrerupa totul? Nu stiu. Probabil nu voi afla niciodata. Tot ce stiu e ca este un amalgam de sentimente in sufletul meu. Imi pare rau daca v-am plictisit, insa simteam ca explodez. Multumesc



Lasa-l in pace, este un om suferind, psihicul lui este afectat datorita afectiunii de care sufera1!Nu este dovada de egoism, ci de constientizare a situatiei in sine si a efectelor, pe care le va avea in viata voastra!!Iubitul tau este epileptic, deci mare grija la ce anume doresti sa faci cu viata ta!!!
kudika_15804
Postat pe 21 Octombrie 2015 09:02
M-am gandit la asta...multumesc pentru raspuns..in continuare simt ca e foarte greu. Abia acum imi dau seama..de ce uneori se pierdea cu privirea in gol, uneori nu ma auzea. Eu credeam ca e doar aerian,dar documentandu-ma, am aflat ca si asta e un mod de a se manifesta crizele. Ma ingrozeste ideea ca ar fi putut cadea oriunde pe strada si ar fi putut pati ceva cu mine de mana si eu habar nu as fi avut:(
Samara_979313
Postat pe 21 Octombrie 2015 17:42
Incearca sa mergi mai departe si realizeaza ca nu esti ghinionista ci chiar norocoasa sa nu suferi de afectiuni de genul.
Darius_
Postat pe 22 Octombrie 2015 04:35
De la: Samara_979313, la data 2015-10-21 17:42:24M-am gandit la asta...multumesc pentru raspuns..in continuare simt ca e foarte greu. Abia acum imi dau seama..de ce uneori se pierdea cu privirea in gol, uneori nu ma auzea. Eu credeam ca e doar aerian,dar documentandu-ma, am aflat ca si asta e un mod de a se manifesta crizele. Ma ingrozeste ideea ca ar fi putut cadea oriunde pe strada si ar fi putut pati ceva cu mine de mana si eu habar nu as fi avut:(


Daca ii poti asigura iubitului tau un suport emotional, fa-o fara regrete, dar nu te arunca in prapastia bolii de care sufera domnia sa, caci este traumatizanta!!!
kudika_15804
Postat pe 22 Octombrie 2015 07:18
stiu...multumesc pt raspunsuri..eu nu am avut acces la internet in ultimeele zile..nu m-a mai sunat. s-a retras de tot. L-am lasat in pace.
Samara_979313
Postat pe 26 Octombrie 2015 19:11
De la: Samara_979313, la data 2015-10-26 19:11:11stiu...multumesc pt raspunsuri..eu nu am avut acces la internet in ultimeele zile..nu m-a mai sunat. s-a retras de tot. L-am lasat in pace.



A procedat astfel datorita bolii in cauza, care il obliga la un comportament aparte, nu are nicio vina pentru asta, dar trebuie acceptat asa cum se manifesta, afectiunea respectiva lucreaza!!!!Nu iti face prea multe griji, nu esti raspunzatoare pentru ceea ce traieste!!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Octombrie 2015 07:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
barbatii varsatori si sacrificiile 9 De la: kudika010627 1 Aprilie 2013 03:03
Cine ii mai intelege pe barbati uneori? 15 De la: Suzi_diva 7 Iunie 2009 11:13
femeia perfecta? 135 De la: adintz 23 Iulie 2009 13:14
pt barbati 87 De la: yrtdssdd 12 Iulie 2009 22:55
sa ma mai impac cu el??? 9 De la: lorenzo32 20 Noiembrie 2008 22:24