Setari Cookie-uri

Sunt confuza nu mai stiu ce sa fac... Vreau doar un ajutor!!

Buna! Nu sunt amatoare de discutii virtuale si prefer sa-mi rezolv privat fiecare problema insa acum am ajuns in starea in care nu pot apela la ajutorul celor apropiati deoarece mi-e jena sa le povestesc cum imi traiesc viata de acum jumatate de an,dar am nevoie de un sfat,de un ajutor...va rog sa nu ma criticati caci si asa ma simt penibil!!!In fine,va scriu istorioara mea si sincer as vrea sa ma ajutati daca e posibil...
Sunt casatorita de 3 ani...am avut o relatie de 3,5 ani pina la casatorie,insa nu ma gandeam niciodata sa ma marit cu el..lokuiesc la tara intr-un satuc mai vechi unde se pastreaza obiceiurile si traditiile din vechime...aici este un obicei stupid de a fura mireasa,asa s-a intimplat si cu mine acum 3 ani...trebuia sa iesim ca de fiecare data,nu banuisem nimik absolut si uite ca in seara aia a fost altfel,m-am urcat in masina si dusa am fost mireasa la casa lui...cu toate ca din start apareau certuri si neintelegeri,a urmat cununie,nunta si tot ce tine de acest eveniment...nu puteam da inapoi,chiar daca prietenele ma sfatuiau s-o fac(caci ma mai jaluiam lor atunci cand ajungea cutitul la os)deoarece imi era rusine de parinti,de nasi,ma faceam de ras in fata lumii,asa consideram eu atunci...
Asa continuam sa ne traim viata impreuna...certuri din ce in ce mai dese si din ce in ce mai seriaose...
De aproximativ un an e plecat in alta tara,vine acasa doar in concediu de sarbatori la fiecare aproximativ 3 luni...
Acum jumatate de an in urma am intilnit un alt barbat,nustiu cum s-a primit si cum s-a ajuns sa ma atasez de el...era altfel...cu el ma simteam iubita,respectata,pretuita,implinita...fericita intr-un cuvant...eram constienta ca nu procedez corect ca-mi insel sotul,dar nu puteam sa-mi refuz tandretea si caldura cu care ma inconjura acest barbat...el stia ca-s casatorita si imi cerea sa divortez ca sa fim impreuna,insa eu nu ma puteam hotari sa fac acest pas...imi era frica de consecinte...ii spuneam ca voi divorta de cum apare sotul acasa insa cand a venit el nu am avut curajul sa-i spun ca vreau divort...eram cuprinsa de teama ca voi fi criticata de lume,de rude,ma simteam vinovata in fata lui...
Acum nustiu ce sa fac deoarece barbatul pe care-l iubesc s-a dezamagit,astepta divortul pe care i l-am promis si nu-l am,i-am spus ca de data asta precis ii marturisesc sotului totul si bag divort,dar peremi-se nu ma mai crede...s-a indepartat usor de mine,e mai rece,mai indiferent,nu e asa tandru si iubitor ca altadata...L-am intrebat direct ce se intimpla,dar imi spune ca totul e ok ca nu s-a intimplat nimik,ca ma iubeste asa cu ma iubea,ca nu s-a schimbat delok,ca mie mi se pare doar...dar nu e asa,simt asta...nu e la fel ca altadata...ma prind adesea la gandul ca e mai bine sa rupem relatia,ca nu avem un viitor impreuna...
Nustiu ce sa fac...e oare o pedeapsa pe care trebuie s-o primesc datorita greselii pe care am facut-o,e rasplata pentru faptele mele???
Ajutati-ma va rog...dati-mi un sfat...cum ar fi mai bine sa procedez???
kudika_1005267
Postat pe 15 Martie 2016 10:10
In primul rand fii sincera cu tine insati , nu ai sentimente fata de sotul tau ,poate ca nici amantul nu-l iubesti .Ai ales sa traiesti in minciuna , nu de dragul celor ce i-ai enumerat ca drept scuza , ci pt simplu fapt ca iti lipseste demnitatea , gura lumii vorbeste ...si daca-ti este bine , si daca o duci rau . O femeie cerebrala , nu va ajunge niciodata sa fie confuza :) traindu-si viata intre amant si sot ! O viata ghidata si traita in minciuna , compromis , interes si alte scuze...nefericirea te va insoti la orice pas .
Esti singura in masura sa te judeci , si-n acelasi timp sa-ti repari greselile , refacandu-ti viata , alegi sa fii o femeie demna -fericita , sau una confuza . Nu -ti bate joc de viata sotului tau ,care are sentimente pt tine , si daca tot vrei sa iesi din aceasta casnicie , fa-o in asa fel incat sa nu ranesti pe nimeni.Amantii tandri , nici ei nu-ti vor aduce fericirea !
Cum iti asterni , asa dormi .
kudika_988778
Postat pe 15 Martie 2016 12:03
De la: kudika_1005267, la data 2016-03-15 10:10:21Buna! Nu sunt amatoare de discutii virtuale si prefer sa-mi rezolv privat fiecare problema insa acum am ajuns in starea in care nu pot apela la ajutorul celor apropiati .....................................................................................................

Am inteles!!!!!Draga mea, te-ai instrainat de sotul tau, o data cu plecarea lui din tara!!!Aceasta instrainare nu poate fi o scuza pentru faptul ca ai intrat intr-o relatie cu un alt barbat, casatorita fiind, nu te poti folosi de ea, alta este problema, nu iti iubesti sotul, si nici domnia sa nu te iubeste!!!Aceasta stare de lucruri te-a condus in punctul critic al casniciei voastre!!!

Cum sa procedezi???Fii sincera cu sotul tau, discuta cu el!!!!Rezolva-ti problema din familie, inainte de a continua relatia cu acel domn, legatura, care este una tampita, atat timp cat esti angajata intr-o viata de familie!!!!

Draga mea, cand iubesti, nu iti trdaezi partenerul, pentru nimic in lume!!Lipsa iubirii adevarate produce cataclisme in interiorul cuplurilor si, pe de alta parte, conduce la aparitia relatiilor adulterine.
kudika_15804
Postat pe 15 Martie 2016 12:21
Draga mea,nu as putea spune ca nu tiai iubit sotul,sau nul mai iubesti.Si sti de ce?Pentru ca din cite am inteles ai avut o relatie inainte de casatorie de 3 ani.Oare dupa o asa perioada daca nu aveai ceva cit de cit pentru el nu ajungeai sa accepti casatoria...Nu?Acum vrei sa rupi relatia veche pentru amantul focos care lai gasit?
1.Tu esti o femeie usoara,in termeni populari rea de musca.Pentru ca daca ai fi fost o femeie serioasa nu ajungeai sa ai amant.Amanti nu sar pe nepusa masa si orcum intre picioarele unei femei,fara acordul ei.Deci tu ai acceptat ,ca si vorba romineasca CIINELE NU SARE PE CATEA PINA ASTA NU DA DIN COADA.Scuzt sa-mi fie expresia dar unui asemenea specimen de femeie doar asta e pozitia potrivita.Te simti cu amantul o femeie inplinita...nu?Pai asta se intimpla vejnic intre amanti,sint totdeauna mai buni decit cei vechi de acasa,unde poate mai itervine si pictisul,poate lipsurile,poate discutiile serioase de viata,care de multe ori nu prea plac.Amantul e intotdeauna amabil,dragut,atent,grijuliu,ca nu are cu tine nimic de inpartit pe alte situatii,decit sex,sex,si iarasi sex.Si proasta de atita sex dragastos si plin de pasiune,e inplinita,e satisfacuta,e in al saptelea cer,pentru ca atit intilnirea cit si despartire dupa sex se face cu dragostea mea iubire visurilor mele etc,pe cind cu sotul se mai intreaba ceai facut cu bani x,ceai facut cu sitautia y de ce nu ai facut aia,ba ailalta etc.Pai de unde atita sex,de unde atita inplinire?Asculta dela mine un sfat prietenesc,intrerupe orce actiune extraconjugala,asteaptati sotul cu dragoste si caldura,ia un comportament devotat fata de sot,dragastos,cu vorbe calde atractive,incearca sa vezi cei iar place mai mult la tine in pat si fa asta,si ai sa vezi ca si el te va inplini,doar trebuie sa vrei asta.Retine un lucru draga doamna.Amanti sint ca ploile de vara,placute,calde,inbietoare dar intotdeauna tin destul de putin.
Iar daca tote astea nutzi convin atunci divorteaza ,nuti bate joc de un om ,ca sar putea sa platesti in viitor.RETINE BINE ASTA.IN VIATA TOTUL SE PLATESTE.
kudika_949711
Postat pe 3 Aprilie 2016 10:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prietenul iubitului meu isi inseala sotia... ce sa fac? 12 De la: oana84onutza 8 Februarie 2010 17:50
heeey :) o sugestie va rog? :D 11 De la: Flowers 16 Martie 2011 13:56
despartire=o viata noua si frumoasa 22 De la: kristinaristea 2 Decembrie 2009 17:56
IUBITUL MEU MA INSEALA CU FOSTA LUI IUBITA!!! 36 De la: kudika_983775 31 Ianuarie 2016 10:55
Oare il iubesc prea mult? 9 De la: invain 13 Iulie 2010 02:16