Setari Cookie-uri

Pb de familie

Va rog din suflet sa mi cititi povestea, sunt disperata si vreau sa ma linistesc.
O sa incerc sa scriu cat mai putin desi e o poveste lunga. Este vorba de mama mea. Eu am 29 de ani, de 1 an a murit tatal meu si de atunci nu mai pot vb cu maica'mea deloc deloc. Ea sta in alta tara, eu la fel deci avem toate sansele sa nu ne mai vedem niciodata daca eu nu fac ceva in privinta asta. Relatia noastra nu a fost niciodata una perfecta, ea este foarte agresiva (verbal), este in stare sa ma umileasca mai mult decat omeneste e posibil, sa arunce cuvinte vulgare si urate si a doua zi sa ma duca la magazin sa mi cumpere Ugg. Este o persoana foarte dificila cu care nu se poate duce o discutie pana la capat daca ea este in dezavantaj. Deci respectul ei nu l am castigat niciodata orice am facut. Cand mergeam la ea eram robotelul care face curat, face tot ce i se spune si care apoi primea o gramada de lucruri frumoase in schimb. Ma facea sa o urasc pt cum ma injura si ce mi spune si apoi sa o iubesc ca mi cumpara tot felul. Am si crescut fara ea oarecum, de la 14 ani deci si eu am fost mai incapatanata in unele momente.
Asa, acum vreau sa precizez ca tatal meu a fost bolnav timp de 5 ani si din cauza asta eu mi am petrecut toate concediile si tot timpul liber acolo cu ei. Singura. Am un iubit de un an si ceva pe care nu il stiau pt ca nu au fost niciodata curiosi de prietenii mei. Doar in adolescenta mi au cunoscut primul iubit. Tragedia a inceput in ziua in care am mers cu el la ei. Am mers cu el pt ca primisem telefon sa ajung urgent ca e pe moarte. M am speriat si l am rugat sa vina sa fie alaturi de mine sa nu fiu doar eu cu mama atunci si el a venit in ideea sa ne fie alaturi. Am avut parte de o primire de toata minunea, cu injuraturi, amenintari, crize de isterie, m a facut de rusine, i a povestit toate prostiile mele care le facusem de a lungul timpului, ba chiar incepuse la un mom dat sa se ia si de el.
kudika_986450
Postat pe 17 Aprilie 2016 19:08
Prietenul meu a tacut si a suportat multe, mult prea multe jigniri si vb urate pt mine si tatal meu care era pe patul de moarte in spital. Apoi ne am dus acasa. Pb ei a fost cum mi am permis sa mi aduc "handralaul" turist cand noi avem pb asta. a interpretat totul gresit si a reactionat oribil. A fost un moment in care mi a fost rusine ca e mama mea. Poate mai rau. Tata nu s a bagat mult ca era vai de el...dar n a murit atunci. A venit si ziua cand s a intamplat inevitabilul si noi doua de atunci nu mai vb pt ca si a permis "handralaul" sa vina la inmormantare.
Nu inteleg de unde atata ura pe cineva care nu cunoaste. Nu inteleg dc ma uraste si pe mine acuma. Eu nu consider sa fi gresit ceva de neiertat. Dar e mama mea, o iubesc, mi e dor si mi e greu sa accept asta. I am spus astea deja acum dupa aprox un an si tot nu vrea sa auda de mine. Imi reproseaza ce copil rau am fost, ce om am langa mine, si ca n am fost alaturi dupa ce a murit tata, dar nu doar ea a pierdut un sot ca si eu am pierdut un tata. Ea nu ma intreaba daca eu sunt bine. E complet dusa cu pluta si imi face asa de rau pt ca oriunde ma uit toti prietenii mei sunt feiricit si parintii ii sustin si ii incurajeaza. Nici nu stiu ce sa mai fac, ca mi e foarte greu sa ma desprind. E totusi mama mea.
kudika_986450
Postat pe 17 Aprilie 2016 19:18
Lasa de la tine , ofera-i intelegerea de care are nevoie , ea este o femeie puternica , tu trebuie sa fii calculata si mult mai puternica decat ea.
Gresesti cand spui ca te uraste , fii sigura ca te iubeste mai presus de orice , doar ca ...poate candva a avut nevoie ca si tine , de cineva care sa-i fie alaturi , sa o asculte ...si nu a avut pe nimeni , te-ai gandit la asta ?
Observ ca si tu ai acelasi temperament vulcanic, dar o iubesti ,deci , spune-i uneori cat de mult o iubesti , incercati sa fiti cele mei bune prietene , nu doar mama si fiica .
Prietenul tau , iese din discutie , nu el este marul discordiei dintre voi doua , n-ai de ce sa te simti jenata fata de el , sa-si vada de treaba lui
Incearca sa vorbesti cu ea , fa-i o vizita singura , petreceti timp impreuna ,astfel va dati o sansa de a va apropia , chiar daca discutiile vor mai devia.
Curaj
kudika_988778
Postat pe 17 Aprilie 2016 20:19
Mersi ca ma bagi in seama si de raspuns.
M a blocat de pe toate retelele de socializare , telefonul mi l inchide in nas, ma blestema...chiar crezi ca ma iubeste ? A ajuns sa mi reproseze si ca m am nascut si ca ii pare rau de avortul facut inainte mea, ca trebuia sa fie invers. Ma cheama "Iuda". Imi reproseaza ca a trebuit sa vina acasa ca sa iau bacul si ca era sa si piarda jobul. Serios???!! Nu trebuia cumva sa fie acolo?!! De bunavoie si nesilita de nimeni? Am fost alaturi cat s a putut si nu trebuia sa am asa o primire cand am mers atunci cu baiatul asta. toti nervii i am primit si descarcarile ei. Dar nu e buricu pamantului, eu nu contez, eu n am sentimente, eu n am nervi. Totul e despre ea. Stii ce ma dispera ? Ca pana si in ziua de azi sufar mai mult din cauza ei ca ma terorizeaza psihic decta sufar pt tata. De cand ma stiu, m a pus sa aleg intre ei de multe ori. Si inca mai pot sa spun multe!
Dar are si parti bune. Si e mama...si eu nu simt nevoia sa mi cer iertare pt nimic si simt ca asta trebuie sa fac sa i fac pe plac. Si pt ce...ca ajung din nou Iuda cand nu i mai fac pe plac. Si uite asa eu sunt intr un conflict permanent cu mine...totusi cred ca o mama trebuie sa se comporte altfel. Cred ca prefer sa fac depresie decat sa mai o aud ca ma striga Iuda si in alte feluri pe care mi e rusine sa le spun.
kudika_986450
Postat pe 18 Aprilie 2016 04:07
De la: kudika_986450, la data 2016-04-18 04:07:06Mersi ca ma bagi in seama si de raspuns.
M a blocat de pe toate retelele de socializare , telefonul mi l inchide in nas, ma blestema...chiar crezi ca ma iubeste ? A ajuns sa mi reproseze si ca m am nascut si ca ii pare rau de avortul facut inainte mea, ca trebuia sa fie invers. Ma cheama "Iuda". Imi reproseaza ca a trebuit sa vina acasa ca sa iau bacul si ca era sa si piarda jobul. Serios???!! Nu trebuia cumva sa fie acolo?!! De bunavoie si nesilita de nimeni? Am fost alaturi cat s a putut si nu trebuia sa am asa o primire cand am mers atunci cu baiatul asta. toti nervii i am primit si descarcarile ei. Dar nu e buricu pamantului, eu nu contez, eu n am sentimente, eu n am nervi. Totul e despre ea. Stii ce ma dispera ? Ca pana si in ziua de azi sufar mai mult din cauza ei ca ma terorizeaza psihic decta sufar pt tata. De cand ma stiu, m a pus sa aleg intre ei de multe ori. Si inca mai pot sa spun multe!
Dar are si parti bune. Si e mama...si eu nu simt nevoia sa mi cer iertare pt nimic si simt ca asta trebuie sa fac sa i fac pe plac. Si pt ce...ca ajung din nou Iuda cand nu i mai fac pe plac. Si uite asa eu sunt intr un conflict permanent cu mine...totusi cred ca o mama trebuie sa se comporte altfel. Cred ca prefer sa fac depresie decat sa mai o aud ca ma striga Iuda si in alte feluri pe care mi e rusine sa le spun.



Draga mea, se pare ca legatura dintre tine si mama ta nu este una dintre cele fericite, si este regretabil ca se intampla astfel!!!!Ce poti face intr-o astfel de situatie?????Foarte multe nu sunt de facut, caci presupun ca esti majora si poti avea propria viata, fara a cadea in depresie, asa cum ti-ai manifestat preferinta!!!Relatia dintre mama si fiica este indestructibila, nimeni nu o poate distruge, ca dovada ca, in ciuda cuvintelor grele ale mamei tale, inca o iubesti, si este normal sa se intample astfel, caci sentimentele nu pot fi distruse usor!!!

Este cert, mama ta este impulsiva, nu isi controleaza limbajul si nici nu este atenta la comportamentul ei fata de tine, DAR ramane MAMA TA!!!!Cred ca problemele reale se afla in istoricul familiei tale, dar, care se agraveaza pe zi ce trece!!!Parerea mea este sa ii acorzi mamei tale un timp in care sa nu o mai cauti, nu de putine ori, o astfel de perioada de timp lejera, poate ajuta relatia dintre mama si fiica, in sensu reculegerii si reparraii raului existent in interiorul ei!!!Nu ii aduce ofense, nici nu ii mai ingadui sa te jigneasca, ia o anumita distanta fata de domnia sa, nu mai esti un copil dependent de mama, cred ca te poti detasa de aceasta stare de lucruri!!!Iubeste-o, caci este si ramane mama ta, dar luati-va timp, amandoua, pentru calmarea atmosferei!!!Timpul si trecerea lui va poate ajuta!!!Faptul ca va aflati la distanta nu este in sprijinul relatiei voastre, dimpotriva, va este inamic, caci distanta poate aduce o doza de raceala, de instrainare intre membrii unei familii!!!

Ai facut o afirmatie corecta, te afli intr-un conflict permanent cu tine insati, si va trebui sa elimini aceasta problema din viata ta, caci iti va afecta toate relatiile!!!

Draga mea, esti majora, preocupa-te de tine insati, te afli la distanta de mama ta, fa-ti viata frumoasa astfel incat sa te bucuri de echilibrul tau interior!!!In ceea ce o priveste pe mama ta, va veni ziua in care isi va da seama de greselile facute si va regreta amarnic!!!Ai rabdare cu domnia sa, esti copil, vei fi mama si vei afla ca, nu de putine ori, mamele trebuie sa depaseasca, singure, anumite stari neplacute pentru ele!!!Ceva i-a declansat animozitatea fata de tine, este taioasa, dar oare o face fara justificare, chiar este nervoasa degeaba????Tu cunosti raspunsul, adevarul, dincolo de ceea ce ne-ai povestit aici!!!!Nu stiu, imi este greu sa cred ca o mama isi poate uri copilul, incat sa ii faca atata rau!!!!Fii rabadatoare, dar demna, nu iti jigni parintele, fa-ti viata ta, departe de orice conflict intre voi doua!!!!
kudika_15804
Postat pe 18 Aprilie 2016 07:27
De la: kudika_986450, la data 2016-04-18 04:07:06Mersi ca ma bagi in seama si de raspuns.
M a blocat de pe toate retelele de socializare , telefonul mi l inchide in nas, ma blestema...chiar crezi ca ma iubeste ? A ajuns sa mi reproseze si ca m am nascut si ca ii pare rau de avortul facut inainte mea, ca trebuia sa fie invers. Ma cheama "Iuda". Imi reproseaza ca a trebuit sa vina acasa ca sa iau bacul si ca era sa si piarda jobul. Serios???!! Nu trebuia cumva sa fie acolo?!! De bunavoie si nesilita de nimeni? Am fost alaturi cat s a putut si nu trebuia sa am asa o primire cand am mers atunci cu baiatul asta. toti nervii i am primit si descarcarile ei. Dar nu e buricu pamantului, eu nu contez, eu n am sentimente, eu n am nervi. Totul e despre ea. Stii ce ma dispera ? Ca pana si in ziua de azi sufar mai mult din cauza ei ca ma terorizeaza psihic decta sufar pt tata. De cand ma stiu, m a pus sa aleg intre ei de multe ori. Si inca mai pot sa spun multe!
Dar are si parti bune. Si e mama...si eu nu simt nevoia sa mi cer iertare pt nimic si simt ca asta trebuie sa fac sa i fac pe plac. Si pt ce...ca ajung din nou Iuda cand nu i mai fac pe plac. Si uite asa eu sunt intr un conflict permanent cu mine...totusi cred ca o mama trebuie sa se comporte altfel. Cred ca prefer sa fac depresie decat sa mai o aud ca ma striga Iuda si in alte feluri pe care mi e rusine sa le spun.



Cred ca sunteti doua pietre tari , identice.
Tu rebela , ea inversunata , fiecare din voi are dreptatea sa , dar adevarul e ca gresiti amundoua , prea multe reprosuri , cuvinte spuse la nervi ce nu-si au nicio importanta.
Daca ea si-a pierdut controlul si e singura vinovata :) de ce nu esti tu cea rationala ?
Daca Mama ta iti spune sa devii medic , iar tu vrei profesoara , alege ceea ce iti doresti , dar nu te revolta si alege un drum gresit , ca mai apoi sa dai vina tot pe ea. Iti este alaturi atat cat ii sta in putere , iti ofera atat cat poate. Esti in conflict c tine insati pt ca esti constienta ca ai si tu partea ta de vina . Nu o judeca pt ca stfel te judeci si pe tine , incearca sa nu treci de extrema , dandu-ti doar tie dreptate , nu urma exemplul oanei zavoranu . Vad ca esti o fata inteligenta , cauta solutia cea mai buna de impacare , daca vrei , poti !
kudika_988778
Postat pe 22 Aprilie 2016 20:58
Sigur ai 29 de ani ? La varsta asta ar fi trebuit sa dai dovada de mai multa maturitate .
Dar poate ca sunt si eu dusa cu pluta
kudika_988778
Postat pe 22 Aprilie 2016 21:09
e bizar si eu am o mama din asta si sufar din cauza purtarii ei. s-a agravat tot dupa ce a murit tata si asta a fost acum 3 ani. tot cum ai patit si tu nu i-a pasat decat de suferinta ei nu si a mea. si tot cum zici m-a umilit in fata logodnicului si tot restul. apoi ma suna numai sa-mi spuna ce face ea si cum o duce dupa ce a murit tata de parca numai ea il pierduse si numai ea era pe pamant.
nu ai ce sa ii faci, real e ca o piatra de moara pe care trebuie sa o duci relatia cu ea. in cazul meu sta la cativa km de mine la sora-mea (pentru care e mama in toata regula cu cuvinte bune, sprijin si tot restul) si la mine nu trece. face 200 de km in fiecare saptamana intre casa ei si casa sora-mii si la mine tot nu trece ma suna dupa ce ajunge la ea.
a venit dupa un an cand a vazut ca realmente nu ii mai raspund la telefon. dupa care lucrurile au luat-o de la capat. suna si ma intreba ce faci? daca sunt bine nu se bucura, daca am o problema imi rade in nas sau imi inchide telefonul. eu mai izbucnesc din cand in cand si mai incerc sa o pun la punct. uneori iese, alteori nu. mi-a creat multe probleme relatia cu ea de cand nu mai e tata.
am decis in sfarsit sa o las in urma.

poate asa ar trebui sa faci si tu. a vazut ca nu mai are folos de tine si nu iti mai raspunde, nu te mai vrea. nu vrea sa te vada, nu vrea sa te ajute, nu vrea sa stie ca ai si tu viata ta. cred ca e normal sa te complexeze relatia cu ea si sa te uiti cu jind la alte familii. si eu patesc asta. dar de fiecare data cand incerc sa fac din ea ce nu este pierd. logic, nu?

ideal e cred sa o lasi sa faca ce doreste si sa nu iti mai pese (cam greu...sa nu iti pese, nu? e mama ta, iti pasa.)





kudika_1009048
Postat pe 5 Mai 2016 11:45
De la: kudika_1009048, la data 2016-05-05 11:45:46e bizar si eu am o mama din asta si sufar din cauza purtarii ei. s-a agravat tot dupa ce a murit tata si asta a fost acum 3 ani. tot cum ai patit si tu nu i-a pasat decat de suferinta ei nu si a mea. si tot cum zici m-a umilit in fata logodnicului si tot restul. apoi ma suna numai sa-mi spuna ce face ea si cum o duce dupa ce a murit tata de parca numai ea il pierduse si numai ea era pe pamant...............................................................................................



Pastreaza o legatura decenta, cu mama ta, este si va ramane, pentru totdeauna, mama ta!!!Esti majora, ai viata ta, si daca nu poti avea o relatie armonioasa cu mama ta, respect-o de la distanta, daca altfel nu este posibil!!
kudika_15804
Postat pe 5 Mai 2016 12:32
Pastreaza o legatura decenta, cu mama ta, este si va ramane, pentru totdeauna, mama ta!!!Esti majora, ai viata ta, si daca nu poti avea o relatie armonioasa cu mama ta, respect-o de la distanta, daca altfel nu este posibil!! [/quote]




crede-ma am respectat-o. as fi dorit sa faca si ea pentru mine acelasi lucru.
kudika_1009048
Postat pe 5 Mai 2016 15:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce manastiri din bucuresti cunoasteti care fac deposedari 25 De la: kudika369633 6 Februarie 2012 19:41
vreau o parere 9 De la: kudika052198 19 Aprilie 2010 15:21
Nelamurire.. 13 De la: cami_goanga10 6 Aprilie 2010 18:39
help plss.. nu stiu ce sa fac.. 18 De la: cami_goanga10 26 Martie 2010 12:27
RAZBUNARE 496 De la: blue_deeya 4 Aprilie 2013 23:10