Setari Cookie-uri

Alãturi de mine va rog,HPV

Buna! Am 22 de ani. Totul a fost bine pana acum un an, aveam o viata normala pana am mers la control la ginecolog deoarece aveam niste scurgeri vaginale ciudate si am vrut sa merg. Era foarte relaxata deoarece cu un 2 ani in urma aveam aceleași simptome si am aflat ca am candidoza care s-a tratat. Eram sigura ca asta este si acum, m-am dus râzând la citirea rezultatelor, cand am aflat ca am HPV. Nu stiam ce inseamna nu stiam nimic am fost socata,tremuram si eram speriata. Am fost cu 2 baieti, unul este si actualul iubit. Mi-am facut testul pentru HPV si am HPV 16,6 si inca 2.. Am urmat un tratament cu ovule deoarece am si o rana pe Col. Am mers la colposcopie de 2 ori si mi-a spus ca rana este in curs de vindecare si daca nu, trebuie sa fac conizatie. Incerc sa ma educ sa am un stil de viata sãnãtos dar sunt foarte speriata. Plâng mereu, nici cu iubitul meu nu mai pot fi la fel deoarece am stãri de disperare. Peste tot citesc, ca voi ajung la cancer! Imi doresc copii, sunt tânara. Am facut din nou papanicolau si astept rezultatele. Prima data mi-a iesit ascus acum este posibil sa fie mai bine? Sau merge înspre rau? Va rog sa scrieți cele care ati trecut prin asta, ce sa fac! Va multumesc si multa sãnãtate!
Marinralucaelena
Postat pe 16 Mai 2016 13:29
Singurele sfaturi si pareri de care ai nevoie , sunt cele venite din partea medicului !Urmeaza cu restrictie tratamentul si indicatiile date de medic.
Din moment ce ti s-a spus ca rana se vindeca , inseamna ca totul este spre bine , gandeste pozitiv , sunt foarte cazuri care s-au vindecat , ceea ce-ti doresc si tie nu este atat de grav , hpv-ul tratat in faza incipienta ,nu va ajunge la un stadiu avansat !
Exista tratamente care nu te vor afecata pt a avea copii .
Insanatosire grabnica si sper sa revii cu vesti bune
kudika_988778
Postat pe 16 Mai 2016 14:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cine de la cine a luat boala? 12 De la: Cassey 15 Mai 2009 14:10
homosexualitate 36 De la: Tharr 21 Octombrie 2010 22:42
herpes genital 8 De la: rashela 16 Iulie 2009 18:49
infectia cu HPV....HELP! 5 De la: dorina_77 18 Noiembrie 2011 01:22
azi am aflat ca am hepatitaB 2 De la: geo_reincarcat_iara 9 Iunie 2010 00:10