Setari Cookie-uri

Diferenta de varsta si alti demoni

Bunã ziua,

Aceastã postare are ca scop identificarea unor persoane avizate sau cu o vastã experiențã de viațã care își pot exprima pãrerile într-o maniera detașatã, non-judicativã, emapaticã sau obiectivã.

În urmã cu aproximativ 6 luni, am cunoscut un tip de 39 de ani-divorțat și cu un copil- cu care am interacționat foarte bine din punct de vedere intelectual și cu care am avut o chimie excelentã. Dupã o perioadã în care doar am conversat și am ieșit de vreo câteva ori în oraș, a urmat o pauzã. Ne-am reîntâlnit dupã aceastã pauzã, de data aceasta totul fiind mai evident și mai intens din partea amândurora și am început sã avem raporturi sexuale. Am crezut cã se va limita totul la asta și dupã fiecare își va vedea de viața lui, dar m-a contactat imediat dupã și de atunci ne întâlnim constant. Când nu ne vedem, vorbim foarte mult prin mesaje.
Mã face sã mã simt extraordinar când suntem împreunã. Chiar se strãduiește sã mã satisfacã și sã-mi dea încredere de sine. Comportamentul este ireproșabil și galant. Ideea este cã simt cã mã implic emoțional mai mult decât este necesar.
Și simt cã el îmi alimenteazã emoțiile.
Problema este urmãtoarea: lucrând într-un domeniu în care negocierile și interacțiunile sociale de tot felul sunt la ordinea zilei și având experiențã, mã gândesc cã sunt ușor de citit și cã se folosește de asta ca sã-mi dea impresia cã și el se implicã mai mult decât la nivel fizic.
Și spun asta pentru cã de curând a plecat la munte cu bãiatul lui, în vacanțã. La o sãpãtãmnã de zile, mã invitã sã mã alãtur lor, apoi, îmi spune cã nu mai poate obține cazare și cã e nevoit sã se întoarcã, urmând sã reprogramãm o vacanțã împreunã.
Era important sã merg, întrucât aș fi avut ocazia sã petrec timp cu el în altã cojuncturã; sã-i cunosc copilul și sã interacționez cu acesta. Și de multe ori simt cã nu este sincer cu mine și cã prostește.
BluePika
Postat pe 31 Iulie 2016 12:46
Domeniul in care lucrezi este irelevant in toata povestea :)
Sunteti la inceputul relatiei ,acorda-ti timp , nu grabi pasul , iar daca el isi va dori sa se implice mai mult pt ca intemeierea relatiei sa aiba continuitate , propunerile de a petrece timpul impreuna trebuie sa vina din partea lui , ca mai apoi sa stabiliti impreuna ce decizie luati.
Nu ai cum sa cunosti un om dupa cateva intalniri , poate ca si el este sceptic pt moment , asa cum si tu ai suspiciuni ca te-ar mintii...fii foarte deschisa si sincera in conversatiile voastre ,din raspunsurile lui poti deduce usor care este adevarul , daca reiese contrariul , decizia de a merge mai departe iti apartine:)
Nu ai precizat care este diferenta de varsta ,el avand un copil , fii sigura ca isi doreste alaturi o femeie ce da dovada de maturitate in gandire .
Mai multe date a povestii le cunosti doar tu , analizeaza-le si trage concluziile ...dar daca te vei rezuma la conversatii intelectuale nu vei afla niciun dram de adevar deci solutia e simplitatea , sinceritatea ,zambete , intrebari , raspunsuri etc restul vine de la sine atunci cand intr-o relatie doi devin unul
kudika_988778
Postat pe 31 Iulie 2016 18:06
De la: BluePika, la data 2016-07-31 12:46:56Bunã ziua,

Aceastã postare are ca scop identificarea unor persoane avizate sau cu o vastã experiențã de viațã care își pot exprima pãrerile într-o maniera detașatã, non-judicativã, emapaticã sau obiectivã.
..........................................................................................


Draga mea, ce varsta ai ?

Iubitul tau este un barbat matur, care are si un copil, deci are niste responsabilitati in plus ! El doreste o femeie pentru el si o mama vitrega pentru copilul sau, prin urmare, vine urmatoarea intrebare:

Esti capabila sa constientizezi aceasta relatie, sa accepti copilul iubitului tau si sa iti asumi participarea la cresterea si educarea copilasului sau ?

Pe de alta parte, domnul tau poate dori de la tine, doar implicare de ordin sexual, fiind cnoscut faptul ca foarte putine femei doresc relatii stabile cu barbati, care au copii ! Putine femei isi iau angajamentul cresterii copilului, care nu este al lor !

Draga mea, chiar in atare conditii, relatia voastra este mult prea cruda, pentru a avansa cu teorii, care sa justifice comportamentul iubitului tau ! Acordati-va timp, nu grabi mersul relatiei, cu atat mai mult cu cat exista un copil la mijloc ! Renunta la conversatiile filozofice, caci nu te vor ajuta foarte mult ! Implica-te in relatie, dar fa-o cat mai natural cu putinta, stii, iubirea suporta filozofia pana la un punct, de la care, ea inseamna viata reala, cu probleme si incercari, esti pregatita pentru o astfel de lupta ?

Simti ca te prosteste ? In regula, discuta cu el acest lucru, daca tot aveti discutii intelectuale, incearca-l si cu o astfel de temere !!!Nu uita un adevar, nu de putine ori, inima te avertizeaza inaintea ratiunii, tine cont de acest aspect ! Cauta sa fii deschisa fata de domnul respectiv !! Relatia voastra este la inceput de drum, nu ii forta ritmul de desfasurare ! Si nu uita, intre tine si iubitul tau de afla acel copil, esti sigura ca ii vei suporta prezenta toata viata ?

Ai rabdare cu tine, cu el, cu relatia voastra, acesta este sfatul meu ! Si inca ceva, nu confunda relationarea de la locul tau de munca cu cea din relatia ta !La serviciu esti un simplu angajat, pe cand, in relatia ta, esti iubita si posibila viitoare mama, este mare diferenta intre cele doua situatii !
kudika_15804
Postat pe 1 August 2016 07:40
Sunt conștientã de implicațiile unei relații în care unul din parteneri vine cu un copil dintr-o relație anterioarã. Înțeleg cã trebuie sã-și indeplineascã îndatoririle pãrintești și niciodatã nu m-am interpus, cu atât mai puțin de aici încolo.
Mã consider o femeie responsabilã, maturã și conștientã, ca atare știu cã nu e o relație tocmai ușoarã și cã este nevoie de multã rãbdare, implicare și compromis.
Problema e cã dacã eu mã implic iar el nu, eu voi fi cea care în final se alege cu o inimã frântã, lucru care-mi va accentua și mai mult sentimentul de neîncredere. Totți cei care au experimentat mãcar o datã, știu cã este foarte greu sã te redresezi dupã un eșec sentimental.
Și de asemenea, știți cã nu-i așa de ușor sã-l întrebi pe om: ”auzi, tu vrei ceva serios de la mine?”, pentru cã bãrbații se sperie ușor când se simt strânși cu ușa, chiar dacã aveau ceva serios în cap legat de femeia de lângã ei. Vreau sã vinã de la sine, nu sã forțez nota.
Dacã e numai sex, atunci sex sã fie, doar cã atunci când începi sã simți mai mult decât atât, aștepți ca cel lângã tine sã fie reciproc... și aci apare cercul vicios.
BluePika
Postat pe 2 August 2016 09:52
Când am menționat compatibilitatea intelectualã, am vrut sã evidențiez cã, deși existã diferența de vârstã, ne-am adaptat ușor unul cu celãlalt și cã exsitã și alteva decât atracție sexualã.
Într-adevãr, trebuie sã am mai multã rãbdare...
BluePika
Postat pe 2 August 2016 10:03
De la: BluePika, la data 2016-08-02 09:52:19Sunt conștientã de implicațiile unei relații în care unul din parteneri vine cu un copil dintr-o relație anterioarã. Înțeleg cã trebuie sã-și indeplineascã îndatoririle pãrintești și niciodatã nu m-am interpus, cu atât mai puțin de aici încolo.
Mã consider o femeie responsabilã, maturã și conștientã, ca atare știu cã nu e o relație tocmai ușoarã și cã este nevoie de multã rãbdare, implicare și compromis.
Problema e cã dacã eu mã implic iar el nu, eu voi fi cea care în final se alege cu o inimã frântã, lucru care-mi va accentua și mai mult sentimentul de neîncredere. Totți cei care au experimentat mãcar o datã, știu cã este foarte greu sã te redresezi dupã un eșec sentimental.
Și de asemenea, știți cã nu-i așa de ușor sã-l întrebi pe om: ”auzi, tu vrei ceva serios de la mine?”, pentru cã bãrbații se sperie ușor când se simt strânși cu ușa, chiar dacã aveau ceva serios în cap legat de femeia de lângã ei. Vreau sã vinã de la sine, nu sã forțez nota.
Dacã e numai sex, atunci sex sã fie, doar cã atunci când începi sã simți mai mult decât atât, aștepți ca cel lângã tine sã fie reciproc... și aci apare cercul vicios.



Chiar daca ti-ai sters contul, poti citi raspunsurile userilor !

Draga mea, viata inseamna si asumarea unor riscuri, caci pana nu te implici intr-o anumita etapa a vietii tale, nu poti afla deznodamantul !!

Repet sfatul meu anterior, ai rabdare in relatia ta, comporta-te firesc, dar ia, intotdeauna, in calcul, existenta acelui copil, evalueaza calitatea relatiei voastre raportandu-te la posibilul statut de mamica ! Nu il forta pe iubitul tau, caci, daca o vei face, el va fugi din relatie ! Ajuta ca totul sa se desfasoare firesc, apropiindu-te, insa, de acel copil, caci el este pionul principal ! S-ar putea ca el sa dea nota finala relatiei voastre !
kudika_15804
Postat pe 2 August 2016 11:50
De la: BluePika, la data 2016-08-02 09:52:19Sunt conștientã de implicațiile unei relații în care unul din parteneri vine cu un copil dintr-o relație anterioarã. Înțeleg cã trebuie sã-și indeplineascã îndatoririle pãrintești și niciodatã nu m-am interpus, cu atât mai puțin de aici încolo.
Mã consider o femeie responsabilã, maturã și conștientã, ca atare știu cã nu e o relație tocmai ușoarã și cã este nevoie de multã rãbdare, implicare și compromis.
Problema e cã dacã eu mã implic iar el nu, eu voi fi cea care în final se alege cu o inimã frântã, lucru care-mi va accentua și mai mult sentimentul de neîncredere. Totți cei care au experimentat mãcar o datã, știu cã este foarte greu sã te redresezi dupã un eșec sentimental.
Și de asemenea, știți cã nu-i așa de ușor sã-l întrebi pe om: ”auzi, tu vrei ceva serios de la mine?”, pentru cã bãrbații se sperie ușor când se simt strânși cu ușa, chiar dacã aveau ceva serios în cap legat de femeia de lângã ei. Vreau sã vinã de la sine, nu sã forțez nota.
Dacã e numai sex, atunci sex sã fie, doar cã atunci când începi sã simți mai mult decât atât, aștepți ca cel lângã tine sã fie reciproc... și aci apare cercul vicios.



La teorie esti foarte buna , practica insa te omoara . Iti lipseste increderea in tine , iar acesta e un mare minus cu prea multe plusuri :)
iar toate astea mai mult ca sigur , nu l-au speriat dar si le-a notat , spui ca nu fortezi nota :)) dar il strangi cu usa de l-ai botit tot , mama ei de teorie
kudika_988778
Postat pe 3 August 2016 14:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
???raspuns vreaau:(( 21 De la: l_diana_c 28 Mai 2009 15:59
urgent! 1 De la: allessa1721 2 Aprilie 2009 22:48
o problema mare 33 De la: pruncutz 16 Iulie 2010 13:01
Sunt indragostita de seful meu.. 16 De la: kudika_964580 8 Mai 2014 15:36
cuplu caut barbat 1 De la: kudika_22665 3 Decembrie 2012 12:24