Setari Cookie-uri

Sã continui sau nu?

Bunã! De jumãtate de an sunt într-o relaþie cu un bãrbat. Nu ne-am certat niciodatã, ne înþelegem bine, comunicãm bine.
El are ceva probleme personale, care nu au legãturã cu mine ºi ocazional mai are depresii ºi se simte foarte obosit.
De la un timp am început sã ne vedem ceva mai rar ºi am discutat ºi a zis cã simte nevoia sã fie singur, cã îl obosesc oamenii din jur. A zis cã îi sunt dragã, cã nu e vina mea, dar cã el nu simte nimic, cã din cauza problemelor simte cã s-a transformat într-o stanã de piatrã.

El a zis cã putem sã mai vorbim, sã mai ieºim la o cafea, la o plimbare, dar cã se simte vinovat cã nu îmi poate oferi ce vreau eu.
Eu chiar þin la el ºi aº fi dispusã sã iau lucrurile uºor ºi sã am rãbdare.
Aþi trecut cumva prin ceva asemãnãtor? Credeþi cã e o idee bunã? Credeþi cã se poate ca în timp sã ajungã sã simtã mai multe dacã rãmân alãturi de el? Ce aº putea sã-i spun ca sã înþeleagã cã vreau sã fiu alãturi de el ºi cã nu trebuie sã se simtã vinovat? Ce credeþi?


loredana_1630
Postat pe 24 Octombrie 2016 15:45
De la: loredana_1630, la data 2016-10-24 15:45:59Bunã! De jumãtate de an sunt într-o relaþie cu un bãrbat. Nu ne-am certat niciodatã, ne înþelegem bine, comunicãm bine.
El are ceva probleme personale, care nu au legãturã cu mine ºi ocazional mai are depresii ºi se simte foarte obosit.
De la un timp am început sã ne vedem ceva mai rar ºi am discutat ºi a zis cã simte nevoia sã fie singur, cã îl obosesc oamenii din jur. A zis cã îi sunt dragã, cã nu e vina mea, dar cã el nu simte nimic, cã din cauza problemelor simte cã s-a transformat într-o stanã de piatrã.

El a zis cã putem sã mai vorbim, sã mai ieºim la o cafea, la o plimbare, dar cã se simte vinovat cã nu îmi poate oferi ce vreau eu.
Eu chiar þin la el ºi aº fi dispusã sã iau lucrurile uºor ºi sã am rãbdare.
Aþi trecut cumva prin ceva asemãnãtor? Credeþi cã e o idee bunã? Credeþi cã se poate ca în timp sã ajungã sã simtã mai multe dacã rãmân alãturi de el? Ce aº putea sã-i spun ca sã înþeleagã cã vreau sã fiu alãturi de el ºi cã nu trebuie sã se simtã vinovat? Ce credeþi?


Depresivii au un astfel de comportament, draga mea ! Daca a recunoscut ca nu iti poate oferi nimic valoros, din punct de vedere sentimental, pastrati o relatie de amicitie, dar nimic mai mult ! Nu, nu este o idee buna, draga mea, nu cred ca vei reusi sa suporti o relatie cu un barbat, care sufera de depresie ! Depresia este o afectiune perfida, ataca cand iti este lumea mai draga !Daca continui sa ramai langa el, nu vei realiza mare lucru, dimpotriva, problemele lui te vor afecta cat de curand !El se considera vinovat, nu pentru ca ar fi vinovat, ci pentru ca nu mai judeca normal, depresia, chiar in forma incipienta, induce stari de vinovatie, el nu constientizeaza adevarata fata a lucrurilor si nici nu va recunoaste, vreodata, ca este bolnav !Cine are astfel de probleme in familia lui ? Esti dispusa sa suferi pentru acest barbat ? El ar fi dispus sa o faca, in situatia inversa ? Nu cred !

Draga mea, ca opinie personala, viata m-a invatat ca, acolo unde nu exista reciprocitate, nicio relatie nu rezista, indiferent daca exista probleme de sanatate sau de alta natura !Personal, cred ca nu stii ce inseamna sa traiesti si sa iubesti liber !
kudika_15804
Postat pe 25 Octombrie 2016 07:20
stie ca vrei sa fii langa el
nu are de ce sa se simta vinovat, doar regreta ca nu iti poate oferi ce crede ca ai nevoie.
si aici vine itnrebarea, ce ai nevoie? si de ce sitme el ca nu iti poate oferi aia?

adica ori omu e atras de tine, dar nu are selfesteem si se autosaboteaza.. ori omu nu e atras de tine.

tre sa afli care din cele 2 situatii e

daca e A, atunci ramai cu el, ramai alaturi de el evident.


daca e B.. sansele sa iasa ceva bun sunt prea mici, nu merita efortul
C4li
Postat pe 7 Decembrie 2016 11:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
M-am indagostit de cumnatul meu,fratele partenerului actual. 57 De la: kudika_972942 26 Ianuarie 2016 15:41
Mai mult de atat n-am suferit niciodata... 34 De la: 12 Februarie 2014 17:46
Cum sa-l cuceresc, desi m-a refuzat:-?? 16 De la: Luisa83 16 Martie 2010 08:16
ce sa fac? ajutor 5 De la: anastasia_m 11 August 2010 18:38
medicina ortomoleculara 3 De la: isabelle_11 29 Iunie 2011 00:38