Să continui sau nu?

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:

loredana_1630 Avatarul lui loredana_1630

1 mesaj

Bună! De jumătate de an sunt într-o relație cu un bărbat. Nu ne-am certat niciodată, ne înțelegem bine, comunicăm bine.
El are ceva probleme personale, care nu au legătură cu mine și ocazional mai are depresii și se simte foarte obosit.
De la un timp am început să ne vedem ceva mai rar și am discutat și a zis că simte nevoia să fie singur, că îl obosesc oamenii din jur. A zis că îi sunt dragă, că nu e vina mea, dar că el nu simte nimic, că din cauza problemelor simte că s-a transformat într-o stană de piatră.

El a zis că putem să mai vorbim, să mai ieșim la o cafea, la o plimbare, dar că se simte vinovat că nu îmi poate oferi ce vreau eu.
Eu chiar țin la el și aș fi dispusă să iau lucrurile ușor și să am răbdare.
Ați trecut cumva prin ceva asemănător? Credeți că e o idee bună? Credeți că se poate ca în timp să ajungă să simtă mai multe dacă rămân alături de el? Ce aș putea să-i spun ca să înțeleagă că vreau să fiu alături de el și că nu trebuie să se simtă vinovat? Ce credeți?

Raporteaza abuz de limbaj
kudika_15804 Avatarul lui kudika_15804

41840 mesaje
Oras: bucuresti

De la: loredana_1630, la data 2016-10-24 15:45:59Bună! De jumătate de an sunt într-o relație cu un bărbat. Nu ne-am certat niciodată, ne înțelegem bine, comunicăm bine.
El are ceva probleme personale, care nu au legătură cu mine și ocazional mai are depresii și se simte foarte obosit.
De la un timp am început să ne vedem ceva mai rar și am discutat și a zis că simte nevoia să fie singur, că îl obosesc oamenii din jur. A zis că îi sunt dragă, că nu e vina mea, dar că el nu simte nimic, că din cauza problemelor simte că s-a transformat într-o stană de piatră.

El a zis că putem să mai vorbim, să mai ieșim la o cafea, la o plimbare, dar că se simte vinovat că nu îmi poate oferi ce vreau eu.
Eu chiar țin la el și aș fi dispusă să iau lucrurile ușor și să am răbdare.
Ați trecut cumva prin ceva asemănător? Credeți că e o idee bună? Credeți că se poate ca în timp să ajungă să simtă mai multe dacă rămân alături de el? Ce aș putea să-i spun ca să înțeleagă că vreau să fiu alături de el și că nu trebuie să se simtă vinovat? Ce credeți?

Depresivii au un astfel de comportament, draga mea ! Daca a recunoscut ca nu iti poate oferi nimic valoros, din punct de vedere sentimental, pastrati o relatie de amicitie, dar nimic mai mult ! Nu, nu este o idee buna, draga mea, nu cred ca vei reusi sa suporti o relatie cu un barbat, care sufera de depresie ! Depresia este o afectiune perfida, ataca cand iti este lumea mai draga !Daca continui sa ramai langa el, nu vei realiza mare lucru, dimpotriva, problemele lui te vor afecta cat de curand !El se considera vinovat, nu pentru ca ar fi vinovat, ci pentru ca nu mai judeca normal, depresia, chiar in forma incipienta, induce stari de vinovatie, el nu constientizeaza adevarata fata a lucrurilor si nici nu va recunoaste, vreodata, ca este bolnav !Cine are astfel de probleme in familia lui ? Esti dispusa sa suferi pentru acest barbat ? El ar fi dispus sa o faca, in situatia inversa ? Nu cred !

Draga mea, ca opinie personala, viata m-a invatat ca, acolo unde nu exista reciprocitate, nicio relatie nu rezista, indiferent daca exista probleme de sanatate sau de alta natura !Personal, cred ca nu stii ce inseamna sa traiesti si sa iubesti liber !
Now is me,who's next!!
C4li Avatarul lui C4li

14 mesaje
Oras: bucuresti

stie ca vrei sa fii langa el
nu are de ce sa se simta vinovat, doar regreta ca nu iti poate oferi ce crede ca ai nevoie.
si aici vine itnrebarea, ce ai nevoie? si de ce sitme el ca nu iti poate oferi aia?

adica ori omu e atras de tine, dar nu are selfesteem si se autosaboteaza.. ori omu nu e atras de tine.

tre sa afli care din cele 2 situatii e

daca e A, atunci ramai cu el, ramai alaturi de el evident.

daca e B.. sansele sa iasa ceva bun sunt prea mici, nu merita efortul
suntem gri