Setari Cookie-uri

ultimul capitol al 7 desi ne ales nu stiu de ce il adaug aici...: ma intreb criteriu dupa care sunt alese cele 2 variante evident dupa criterii al naibii de subiective!

Se bucura?.Nu stia nici el .Incerca sa schiteze un zambet oarecum primitor.In viata e bine sa-ti amintesti de unde ai plecat ..si Amaliei ii datora oarecum totul. Dar faptul ca venise fara sa anunte il surprinse intr-un mod neplacut.
-Nu ma pupi?...
-Ba da, iarta-ma! Sunt cam zapacit .Am avut o noapte nu prea grozava . Am dormit putin si dimineata am plecat devreme.Chiar ma gandisem zilele astea la tine si acum esti aici..Mintise fara sa clipeasca ca un profesionist.
-Gandul tau m-a chemat se pisici ea stingand tigara de pervazul geamului.
Isi atarna bratele mici de gatul lui ca un colier …
-Si ti-a fost dor de mine ,spuneai?! Cat de dor?
El se grabi sa-si apese buzele peste ale ei zdrobind ultimul cuvant ce urma sa iasa.
-Muult.! rase…
-Eu m-am plictisit ingrozitor,ofta ea, desprinzandu-se brusc de el….
-Ti-ai schimbat parfumul…continua pe un ton batjocoritor..acum te dai cu arome de dama.
Facu un pas inapoi admirativ ca si cum il vedea pentru prima oara :
-Si ce elegant suntem?
Se invarti in jurul lui apoi continua pe un ton sarcastic…
-Sa inteleg ca are un scop tinuta ta sau nu te primesc englezii la spital daca nu esti la 4
ace …
Asta il enervase tot timpul la Amalia toanele ei de gelozie excesiva indiferent de timp sau loc.Nu stia sa savureze momentul sa se bucure de el si sa accepte ca nu era decat o pasagera in viata lui .Se incapatana sa fie mai mult si cu cat se agata de el cu disperare cu atat el devenea mai distant si mai indiferent.
-Nu spui nimic?
Ce avea sa spuna ?O lasa sa se agite si el se indrepta hotarat spre toaleta.
Prin usa intredeschisa se auzi robinetu curgand si stropii de apa ce izbeau chiuveta.
-De aia te-ai grabit sa pleci … vocea ei continua sa se auda la rastimpuri …
bursa pe dracu ,tu ai venit sa-ti faci rezidentiatul cu toate cocotele din Oxford.
Andrei impinse usa sa nu o mai auda.Se privi in oglinda cateva secunde si nu se recunoscu.Avea un zambet pe buze tamp ,si o liniste interioara cum rar avuse .Pastra un secret scump in el ca o comoara bine pazita si comoara aia avea un singur nume: Maya..Il sopti incet ca un blestem dulce si inima i se incalzi de o bucurie necunoascuta.De dupa usa cu geamuri fumurii vocea Amaliei isterica i se parea acum chiar suportabila.Isi puse camasa in cosul de rufe si iesi la bustul gol hotarat sa o impace.
Amalia nu era greu de multumit,si faptul ca avea o slabiciune pentru el nu mai reprezenta nici un mister pentru nimeni.O imbratisa patimas chiar daca pumnii mici il loveau peste pieptul dezgol.
-Nu ..nu ..si cuvintele se pierdu printra sarutari…
-Jura-mi ca nu ai pe nimeni…
Ce rost avea sa ii spun adevarul .Spera ca distanta sa ii indeparteze treptat scutind-o de o suferinta recenta si profunda.Avea sa o mai vada azi si cine stie cand ..alta data .Desi la cum o stia pe Ami ar fi fost in stare sa vina zilnic in Oxford doar sa-l pastreze sub lupa. Isi alunga gandul cu o miscare a mainii de parca ar fi fost un fluture.
-Jur , jur..repeta mai mult sa se convinga parca pe sine.Cum crezi ca as putea sa te uit?...
Amalia se calmase in bratele lui puternice trupul ei se pierdu ca intr-o haina prea mare.Se auzi un fermoar si rochia cazu cu un fosnet surd pe podeaua lacuita
O acoperi cu sarutari pasional si tandru , apoi posesiv si brutal.In gemete intretaiate ea-I sopti un ultim “ te iubesc “.Corpurile unite pareau un intreg Pieptul lat ii zdrobea sanii mici .Ea-si infipse mainile in parul lui cret si-l musca salbatic de buza. Amalia era un fenomen in pat .La capitolul amor nu avea ce sa-i reproseze, venea ca un uragan devasta tot si te lasa secatuit de puteri sub impresia socului.
Asa avea sa se intample si de tura asta inceputa intens partida se sfarsi in aceeasi maniera.Trupurile extenuate se prabusi in asternutul moale.O durere de cap tampita declansata de profunzimea trairii il facu sa-si aduca aminte ca nu mancase mai nimic toata ziua…
-Mi-e foame! ,decreta scurt, fara nici o legatura cu momentul anterior.
-Barbar.,rase Ami,eu imi jertfesc trupul si tu te gandesti la mancare!
Andrei sari gol pusca din pat
-Manaci?..Am friptura de porc …niste branzeturi de te lingi pe degete si fara sa mai astepte raspunsul adauga..o sa vezi tu ! Si disparu in bucatarie.
Pe noptira un tzauit scurtde mobil anunta un sms…Amalia il lua si citi fara ezitare mesajul
“Ziua de azi a fost minunata .Imi lipsesti. M”
Isi ghemui trupul micut sub ceasaful mare si incepu sa planga ca un copil cu fata inabusita in perna…
O durea naivitatea ei si cel mai rau faptul ca il crezuse…Deodata asternuturile ii paru murdare si camera prea stramta si apasatoare .O cuprinse o durere de stomac staruitoare ..intinse mana bajbaind pe noptiera si mai citi o data mesajul….Se ridica in capul oaselor cu parul ravasit si rimelul intins pe toata fata.se imbraca cu miscari repezi mai mult instinctive.
-Tatataaaaaaaaam!Andrei aparu in chenarul usii luand o pozitie de spadasin in atac..in loc de spada avea un platou cu bunataturi din cele mai fine..Maretia intrarii contrasta haios cu goliciunea lui .In alte conditii Amalia ar fi izbucnit in ras de ghidusia lui ..
Il impinse si profitand de clipa de uluire se strecura din apartament afara..
-Ami! Ami!..nu putu iesi dupa ea ….Era gol.Se repezi sa se imbrace dar isi dadu seama ca nu ar fi reusit sa o ajunga din urma.Intre ceasafuri pe pat vazu telefonul…Nu pastra nimic compromitator in el tocmai pentru ca nu ii placea sa dea explicatii..Il verifica scurt si coltul gurii se rasfranse intr-un zambet .
Citi cu voce tare : “Ziua de azi a fost minunata .Imi lipsesti. M”
-Ii lipsesc..ii lipsesc deci…apoi amintindu-si de Amalia adauga ca pentru sine.”Mai bine ca a plecat!”

Postat pe 9 August 2007 01:37
Mult mai frumos decat tot ce s-a scris in acest...asa zis roman...primul capitol si capitolul tau ar putea intr-adevar sa construiasca ceva frumos...felicitari.imi place cum scrii.o zi frumoasa
kalexsilver
Postat pe 12 August 2007 19:59
Cele douã variante propuse nu-mi plac deloc!

Postat pe 13 August 2007 20:02
n-am sa-ti dau nici un sfat pentru ca nu sunt in masura, dar am sa-ti spun parerea mea. mi-a placut foarte mult felul in care ai scris aceasta varinata. ai talent si profunzime. singurul lucru care nu mi-a placut a fost felul in care ai descris partida lor de "amor". in rest e minunat, sti sa te joci cu cuvintele. daca te vei concentra ceva mai mult pe motivatia personajelor in actiunile lor (ex: de ce se apuca de plas Amalia? mie nu-mi pare o fie slaba sau sentimentala, iar relatia ei cu andrei mi se pare mai degraba un capriciu. m-as fi asteptat la o criza de glozie nu la o partida de plans. alt ex: atitudinea lui andrei se schimba prea brusc de o clipa la alta. de ce? se simte dator fata de ea? imi lasa impresia ca e cam nehotarat) totul va fi perfect. te rog sa nu renunti in incercarea ta de a-ti publica o varinta, dar incearca sa te incadrezi in nnumarul de caractere cerut. multa bafta si sper sa vad o varinta scrisa de tina intre cele propuse la vot.
druscuta
Postat pe 22 August 2007 10:59
amalia e o femeie puternica ..plansul nu sugereaza slabiciune ci doar umanitate..plange fara sa o vada el ..plange de ciuda de neputinta..banii nu cumpara dragostea...amalia realizeaza ca desi l-a ajutat nu e al ei ..andrei nu-i apartine ..nu-mi place ideea de femeie vulgara ..care urla tipa ..imi place ideea de femeie vulcanica dar sensibila totusi,de fapt cred ca tine de interiorul fiecaruia..eu am incercat sa ma pun in pielea personajului..pt o clipa eu sunt amalia..nu as plange nu as face o scena..mai ales cand am certitudinea infidelitatii ..prefer suferinta ce se consuma dupa cortina..nu in fata ei ...prefer sa plec cu speranta ca imi va simti lipsa decat sa raman desi am certitudinea ca nu ma vrea..depinde de fiecare cred ..e deaja subiectiv sa disputam structura interioara a personajelor ...iar partida de sex nu am intrat in detalii pentru a nu transforma romanul intr-o coproductie marca sanda brown.. si poate as fi staruit asupra momentului in conditiile in care se petrecea scena intre maya si andrei si as fi facut un focus in prim plan in rest nu vad rostul.
si de final,eu o vad pe amalia o femei sensibila generoasa care desi maritata din interes simte si vede in andrei o portita de evadare dintr-o casatorie nepotrivita,un fel de oaza linistita.ea nu are o viata a ei,traieste vibreaza,doar sub el ...pentru ca e deprimant sa dormi in pat cu un barbat pe care nu-l iubesti care e cu mult mai batran ca tine si care iti ofera totul si inevitabil oferindu-ti totul iti dispare entuziasmul de a face ceva care sa iti tina preocupata mintea.

Postat pe 23 August 2007 22:06
interesant.da nu putea sa cistige ca....nu era pe placul damelor.
eva75
Postat pe 4 Septembrie 2007 10:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am si eu o propunere...catre administratorul Kudika 71 De la: OanaTrifu 25 Noiembrie 2007 22:21
De vorba cu mine insami 1 De la: nicoleta_calin2003 26 Mai 2007 22:41
FII MANDRU CA ESTI ROMAN !!!/BARBATI NU DEVENITI ALTCEVA DECAT VA CREAT DUMNEZEU-NU VA TRANSFORMATI IN FEMEI ,AVETI INSA CALDURA SUFLETEASCA SI SACRIFICIUL A ACESTORA !!! 19 De la: visatorul_romantic 20 Mai 2012 18:19
despre roman 11 De la: laura31c 23 Ianuarie 2010 12:54
VREAU SA CITESC SI CELELALTE CAPITOLE 1 De la: naughty_ 28 Iunie 2007 15:43