Setari Cookie-uri

EXISTA DUMNEZEU???

In ultima vreme am auzit fel de fel de pareri ca ar fi ca nu ar fi cu argumente fara argumente. Ca ar fi existat dar a murit. Vreau si eu niste pareri . Eu sunt credincioasa merg in fiecare duminica a biserica ,dar nu merg fiindca trebuie merg pentru ca imi place. Ma linisteste. Eu sunt ortodoxa , dar atatea am auzit de nu stiu ce sa mai cred. Si faza cu ''crede si nu cerceta'' e deja expirata cu asta se multumeau cei din evul mediu care nu aveu posibilitatiile pe care le avem noi acum. Biblia recunosc ca nu am citito in intregime, dar ce am retinut este faptul ca femeile sunt atat de defaimate atat de rau privite si am fost foarte dezamagita. Astept pareri
mirona_crina
Postat pe 11 Martie 2009 08:53
De la: mirona_crina, la data 2009-03-11 08:53:39 ''crede si nu cerceta'' :

Pe asta se bazeaza orice religie.
Credinta e una, adevarul e alta.
L-a vazut cineva ?

Postat pe 11 Martie 2009 09:45
De la: mirona_crina, la data 2009-03-11 08:53:39In ultima vreme am auzit fel de fel de pareri ca ar fi ca nu ar fi cu argumente fara argumente. Ca ar fi existat dar a murit. Vreau si eu niste pareri . Eu sunt credincioasa merg in fiecare duminica a biserica ,dar nu merg fiindca trebuie merg pentru ca imi place. Ma linisteste. Eu sunt ortodoxa , dar atatea am auzit de nu stiu ce sa mai cred. Si faza cu ''crede si nu cerceta'' e deja expirata cu asta se multumeau cei din evul mediu care nu aveu posibilitatiile pe care le avem noi acum. Biblia recunosc ca nu am citito in intregime, dar ce am retinut este faptul ca femeile sunt atat de defaimate atat de rau privite si am fost foarte dezamagita. Astept pareri

si de ce doamne iarata-ma ai deschis topicu asta la sectiunea sex??? nu ai gasit nik despre religie!!!???
bruneagra25
Postat pe 11 Martie 2009 09:47
De la: bruneagra25, la data 2009-03-11 09:47:02
De la: mirona_crina, la data 2009-03-11 08:53:39In ultima vreme am auzit fel de fel de pareri ca ar fi ca nu ar fi cu argumente fara argumente. Ca ar fi existat dar a murit. Vreau si eu niste pareri . Eu sunt credincioasa merg in fiecare duminica a biserica ,dar nu merg fiindca trebuie merg pentru ca imi place. Ma linisteste. Eu sunt ortodoxa , dar atatea am auzit de nu stiu ce sa mai cred. Si faza cu ''crede si nu cerceta'' e deja expirata cu asta se multumeau cei din evul mediu care nu aveu posibilitatiile pe care le avem noi acum. Biblia recunosc ca nu am citito in intregime, dar ce am retinut este faptul ca femeile sunt atat de defaimate atat de rau privite si am fost foarte dezamagita. Astept pareri

si de ce doamne iarata-ma ai deschis topicu asta la sectiunea sex??? nu ai gasit nik despre religie!!!???


Azi cred ca e un concurs pe Kudika: cine deschide cel mai idiot topic. Mai era una dimineata, ca cica: de ce suntem asa sumbri.... Ha??
Bai fetitzo, hai sa iti spun ceva: nu stiu daca exista sau nu exista, dar daca exista, tu nu esti cea mai reusita creatie a lui... Te-a "gresit" la inteligenta... cre' ca se uita in alta parte...
Dor_a
Postat pe 11 Martie 2009 10:05
Daca esti tu atat de isteata ....zi-mi tu din ce punct de vedere sunt atat de "nereusita" Eu am pus o intrebare si tu te legi de mine. Daca nu iti place subiectul il ignori pur si simplu nu trebuie sa improsti in stanga si in dreapta , sau in alta ordine de idei cred ca ar fi cea mai mica problema a ta dc eu sut reusita sau nu asta in cazul in care chiar nu ai altceva de fAcu ceea ce ma duce cu gandul ca respiri oxigenul aiurea.
mirona_crina
Postat pe 11 Martie 2009 10:12
De la: mirona_crina, la data 2009-03-11 08:53:39In ultima vreme am auzit fel de fel de pareri ca ar fi ca nu ar fi cu argumente fara argumente. Ca ar fi existat dar a murit. Vreau si eu niste pareri . Eu sunt credincioasa merg in fiecare duminica a biserica ,dar nu merg fiindca trebuie merg pentru ca imi place. Ma linisteste. Eu sunt ortodoxa , dar atatea am auzit de nu stiu ce sa mai cred. Si faza cu ''crede si nu cerceta'' e deja expirata cu asta se multumeau cei din evul mediu care nu aveu posibilitatiile pe care le avem noi acum. Biblia recunosc ca nu am citito in intregime, dar ce am retinut este faptul ca femeile sunt atat de defaimate atat de rau privite si am fost foarte dezamagita. Astept pareri


zici k esti credinciosa atunci crede ,femeia e defaimata pt k e naiva, ea a crezut sarpele si a mancat marul cunoasterii si a desconspirat o cunoastere mult prea mare pt nivelul ei.Daca te linisteste mersul la biserica inseamna k te incarci cu energii pozitive ceea ce e normal intr-o biserica asa k mergi in continuare si nu mai cauta raspunsuri materiale.Sant discutii mult prea filozofice de vorbit pe un forum.
lacrasar
Postat pe 11 Martie 2009 10:24
De la: mirona_crina, la data 2009-03-11 10:12:39Daca esti tu atat de isteata ....zi-mi tu din ce punct de vedere sunt atat de "nereusita" Eu am pus o intrebare si tu te legi de mine. Daca nu iti place subiectul il ignori pur si simplu nu trebuie sa improsti in stanga si in dreapta , sau in alta ordine de idei cred ca ar fi cea mai mica problema a ta dc eu sut reusita sau nu asta in cazul in care chiar nu ai altceva de fAcu ceea ce ma duce cu gandul ca respiri oxigenul aiurea.

nu prea il poti ignora cand vezi DUMNEZEU la topikul SEX!!! vezi contrastu???
bruneagra25
Postat pe 12 Martie 2009 08:22
De la: bruneagra25, la data 2009-03-12 08:22:28nu prea il poti ignora cand vezi DUMNEZEU la topikul SEX!!! vezi contrastu???

Dumnezeu daca e, nu e peste tot ?

Postat pe 12 Martie 2009 08:31
De la: Roco, la data 2009-03-12 08:31:37
De la: bruneagra25, la data 2009-03-12 08:22:28nu prea il poti ignora cand vezi DUMNEZEU la topikul SEX!!! vezi contrastu???

Dumnezeu daca e, nu e peste tot ?


Nu e contrast.....in ambele cazuri poti sa fii in genunchi, tipand "oo, Doamne, ooo, Doamne!"
Aladiah
Postat pe 12 Martie 2009 08:34
De la: Roco, la data 2009-03-12 08:31:37
De la: bruneagra25, la data 2009-03-12 08:22:28nu prea il poti ignora cand vezi DUMNEZEU la topikul SEX!!! vezi contrastu???

Dumnezeu daca e, nu e peste tot ?

fff inteligenta remarca mie una mi se pare fff aiurea sa deschizi un topik cu referire la religie si Dumnezeu cand in jur se vb numai despre sex duble penetrari sau mai stiu eu ce tampenii...asta e parerea mea....
bruneagra25
Postat pe 12 Martie 2009 08:36
De la: mirona_crina, la data 2009-03-11 10:12:39Daca esti tu atat de isteata ....zi-mi tu din ce punct de vedere sunt atat de "nereusita" Eu am pus o intrebare si tu te legi de mine. Daca nu iti place subiectul il ignori pur si simplu nu trebuie sa improsti in stanga si in dreapta , sau in alta ordine de idei cred ca ar fi cea mai mica problema a ta dc eu sut reusita sau nu asta in cazul in care chiar nu ai altceva de fAcu ceea ce ma duce cu gandul ca respiri oxigenul aiurea.


Hehe! Dragutza, nu "improsc", ma amuz!
Si totusi, vorba Negritei, ca sa ne mai dai o dovada de cat de "nereusita" esti deschizi topicul fix la sectiunea SEX (ti-am explicat din primul mesaj "din ce punct de vedere" esti nereusita, dar nici nu ma asteptam sa intelegi din prima, asa ca repet: din punct de vedere al inteligentei!)
Pe de alta parte, daca tot ai nedumeriri de gen, de ce nu pui tu manutza pe o carte, doua, noua... Uite, eu ti-as recomanda Istoria Religiilor a lui Eliade. Dupa aceea, du-te vorbeste cu un preot... Compara ce ti se spune, FILTREAZA, SEDIMENTEAZA, si DECIDE.
Daca noi credem sau nu ca exista Dumnezeu ar trebui sa fie subsidiar pentru tine. Ca nu e studiu de piata - daca 70% din consumatori prefera produsul "Dumnezeu" inseamna ca e bun, deci il folosesti si tu.

(Negrito, oi fi fost destul de pe intelesul ei? Sau sa salvez mesajul, ca iar ma intreaba "din ce punct de vedere"? )
Dor_a
Postat pe 12 Martie 2009 08:41
oo, Doamne..
Aladiah
Postat pe 12 Martie 2009 08:45
De la: Dor_a, la data 2009-03-12 08:41:50
De la: mirona_crina, la data 2009-03-11 10:12:39Daca esti tu atat de isteata ....zi-mi tu din ce punct de vedere sunt atat de "nereusita" Eu am pus o intrebare si tu te legi de mine. Daca nu iti place subiectul il ignori pur si simplu nu trebuie sa improsti in stanga si in dreapta , sau in alta ordine de idei cred ca ar fi cea mai mica problema a ta dc eu sut reusita sau nu asta in cazul in care chiar nu ai altceva de fAcu ceea ce ma duce cu gandul ca respiri oxigenul aiurea.


Hehe! Dragutza, nu "improsc", ma amuz!
Si totusi, vorba Negritei, ca sa ne mai dai o dovada de cat de "nereusita" esti deschizi topicul fix la sectiunea SEX (ti-am explicat din primul mesaj "din ce punct de vedere" esti nereusita, dar nici nu ma asteptam sa intelegi din prima, asa ca repet: din punct de vedere al inteligentei!)
Pe de alta parte, daca tot ai nedumeriri de gen, de ce nu pui tu manutza pe o carte, doua, noua... Uite, eu ti-as recomanda Istoria Religiilor a lui Eliade. Dupa aceea, du-te vorbeste cu un preot... Compara ce ti se spune, FILTREAZA, SEDIMENTEAZA, si DECIDE.
Daca noi credem sau nu ca exista Dumnezeu ar trebui sa fie subsidiar pentru tine. Ca nu e studiu de piata - daca 70% din consumatori prefera produsul "Dumnezeu" inseamna ca e bun, deci il folosesti si tu.

(Negrito, oi fi fost destul de pe intelesul ei? Sau sa salvez mesajul, ca iar ma intreaba "din ce punct de vedere"? )

nu bag mana in foc k a inteles intru totul dar ne chinuim poate o "dezmeticim" intr-un final... oare dak eu as fi spus k sigur nu exista m-ar fi crezut??
bruneagra25
Postat pe 12 Martie 2009 08:45
poate exista, poate nu...dar nici nu cred ca asta e cel mai important
Aladiah
Postat pe 12 Martie 2009 08:47
De la: Aladiah, la data 2009-03-12 08:47:04poate exista, poate nu...dar nici nu cred ca asta e cel mai important


Important e daca tu, ca persoana, crezi sau nu, evident... Dar, de! Cica "De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere"
Dor_a
Postat pe 12 Martie 2009 08:56
De la: Dor_a, la data 2009-03-12 08:56:48
De la: Aladiah, la data 2009-03-12 08:47:04poate exista, poate nu...dar nici nu cred ca asta e cel mai important


Important e daca tu, ca persoana, crezi sau nu, evident... Dar, de! Cica "De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere"


eu ma referam ca oricum nu poti stii sigur daca exista, asha cum nu poti stii sigur nici ca nu exista, dar poti sa stii sigur ca orice faci azi, va influentza ceea ce poti face maine, ti se inchid sau ti se deschid niste usi.....adica, decat sa imi consum energia in confruntari care nu au nici un rezultat sigur, mai bine imi vad de ce e aici si acum
Aladiah
Postat pe 12 Martie 2009 09:01
De la: Aladiah, la data 2009-03-12 08:47:04poate exista, poate nu...dar nici nu cred ca asta e cel mai important

Uite un raspuns diplomatic !

Postat pe 12 Martie 2009 09:54
da sex faci?....sau doar mergi la biserica?
mikela_my
Postat pe 12 Martie 2009 16:32
De la: mirona_crina, la data 2009-03-11 08:53:39In ultima vreme am auzit fel de fel de pareri ca ar fi ca nu ar fi cu argumente fara argumente. Ca ar fi existat dar a murit. Vreau si eu niste pareri . Eu sunt credincioasa merg in fiecare duminica a biserica ,dar nu merg fiindca trebuie merg pentru ca imi place. Ma linisteste. Eu sunt ortodoxa , dar atatea am auzit de nu stiu ce sa mai cred. Si faza cu ''crede si nu cerceta'' e deja expirata cu asta se multumeau cei din evul mediu care nu aveu posibilitatiile pe care le avem noi acum. Biblia recunosc ca nu am citito in intregime, dar ce am retinut este faptul ca femeile sunt atat de defaimate atat de rau privite si am fost foarte dezamagita. Astept pareri


femeia l-a ispitit pe barbat si asta spune multe
si acum am si o nelamurire ce a fost 1 data maimutza sau omul?
just_heaven
Postat pe 12 Martie 2009 16:35
De la: mirona_crina, la data 2009-03-11 08:53:39 Ca ar fi existat dar a murit. Vreau si eu niste pareri . Eu sunt credincioasa merg in fiecare duminica a biserica



Eu nu sunt credincioasa, nu merg la biserica, insa asa, din cultura mea generala din clasa 1 cand faceam religie, pot spune ca Dzeu nu cred ca putea sa moara, nu dzeu reprezinta ceva spiritual !


De la: mirona_crina, la data 2009-03-11 08:53:39 ''crede si nu cerceta''



De ce sa nu cercetezi ? Au fost multi oameni care au cercetat si au adus teorii plauzibile, au adus argumente care sa le sustina teoriile, vezi Darwin, exista chiar dovezi ( fosile-scheletul Lucy )-asta din pct de vedere al teoriilor evolutioniste.

Cat despre Adam si Eva etc, hai sa fim seriosi, cine mai crede ca Eva a fost creata din coasta lui Adam ? :sml-happy000

Postat pe 12 Martie 2009 17:23
De la: Georgia99, la data 2009-03-12 17:23:13 pot spune ca Dzeu nu cred ca putea sa moara

Ca sa moara, ar fi trebuit sa traiasca, deci...

Postat pe 13 Martie 2009 10:12
De la: Roco, la data 2009-03-13 10:12:14
De la: Georgia99, la data 2009-03-12 17:23:13 pot spune ca Dzeu nu cred ca putea sa moara

Ca sa moara, ar fi trebuit sa traiasca, deci...



pai si eu ce am zis mai sus ?

Postat pe 13 Martie 2009 10:40
( Nu are rost sa sariti toti pe ea in halul asta....a pus o intrebare ,daca vreti ii raspunde-ti daca nu,nu!) Eu sant sigura ca exista Dumnezeu pt ca l-am vazut in viata mea si i-am simtit sprijinul atunci cand mi-a fost greu.Am o relatie foarte stransa cu El si il iubesc din toata inima si nu as renunta la El pt absolut nimic in lumea asta. I-am dat lui Dumnezeu tineretea mea si sunt foarte fericita , el ma invatat sa imi pastrez inima curata si fara rautate si imi poarta mereu de grija! Exista si cateva dovezi ca ce scrie in biblie s-a intamplat de exemplu : cand Dumnezeu a nimicit cu foc Sodoma din cauza pacatului , i-a spus lui Lot sa isi ia sotia si sa fuga dar daca se vor uita inapoi se vor transforma in stane de sare dar sotia lui nu a ascultat si sa uitat inapoi si chiar si acum mai este acolo intr-o stana de sare iar cand a nimicit pamantul cu apa tot din cauza pacatului i-a spus lui Noie sa faca o arca si sa uirce acolo animale si pe familia lui iar el a ascultat iar cand a trecut potopul,arca a ramas intepenita pe varful unui munte si este si acum acolo......si mai sant multe alte dovezi....eu sant convinsa ca exista si sper ca si tu sa te convingi! O zi faina la toti
lavigne_mlv
Postat pe 30 Martie 2009 09:49
De la: Dor_a, la data 2009-03-11 10:05:30
De la: bruneagra25, la data 2009-03-11 09:47:02
De la: mirona_crina, la data 2009-03-11 08:53:39In ultima vreme am auzit fel de fel de pareri ca ar fi ca nu ar fi cu argumente fara argumente. Ca ar fi existat dar a murit. Vreau si eu niste pareri . Eu sunt credincioasa merg in fiecare duminica a biserica ,dar nu merg fiindca trebuie merg pentru ca imi place. Ma linisteste. Eu sunt ortodoxa , dar atatea am auzit de nu stiu ce sa mai cred. Si faza cu ''crede si nu cerceta'' e deja expirata cu asta se multumeau cei din evul mediu care nu aveu posibilitatiile pe care le avem noi acum. Biblia recunosc ca nu am citito in intregime, dar ce am retinut este faptul ca femeile sunt atat de defaimate atat de rau privite si am fost foarte dezamagita. Astept pareri

si de ce doamne iarata-ma ai deschis topicu asta la sectiunea sex??? nu ai gasit nik despre religie!!!???


Azi cred ca e un concurs pe Kudika: cine deschide cel mai idiot topic. Mai era una dimineata, ca cica: de ce suntem asa sumbri.... Ha??
Bai fetitzo, hai sa iti spun ceva: nu stiu daca exista sau nu exista, dar daca exista, tu nu esti cea mai reusita creatie a lui... Te-a "gresit" la inteligenta... cre' ca se uita in alta parte...
bebe_lush_ul
Postat pe 2 Iunie 2009 18:08
pentru toate fetele si cele ce cred si cele ce nu cred,dar am ceva de spus pentru cele ce nu cred,daca sinteti asa destepte si ati studiat mult ,de ce nu studiati si biblia cea mai mare carte a lumi,daca nu de altceva doar pentru cultura voastra generala ...ati auzit de...trinitate.TATAL FIUL si DUHUL SFINT?.Trinitatea este relatia lui Dumnezeu cu sine insusi.Acesta este un tipar perfect pentru armonia relationala, iar noi trebuie sa studiem implicatile ei....DUMNEZEU a existat din todeauna intr-o relatie de dragoste cu Sine insusii,asa ca el niciodata nu a fost singur.Nu a avut nevoie de o familie-el a dorit una [pe voi ,pe noi ,pe toti]......asa ca a facut un plan sa ne creeza,sa ne aduca in familia Sa si sa impartaseasca tot ce are cu noi.Aceasta ii produce o mare placere lui Dumnezeu Biblia spune....EL DE BUNA VOIA LUI NEA NASCUT PRIN CUVINTUL ADEVARULUI,CA SA FIM UN FEL DE PARGA A FAPTURILOR LUICIND NE PUNEM CREDINTA IN HRISTOS,DUMNEZEU devine TATAAL NOSTRU noi devenim copii lui,alti credinciosi devin frati nostri si surorile noastre si biserica devine familia noastra spirituala,de aceea fata aceea se simte usurata spiritual in biserica ,Biserica este casa lui Dumnezeu.Fiecare fiinta omeneasca este creata de Dumnezeu dar nu fiecare om este copil a lui dumnezeu.Singura cale de a intra in Familia lui estenasterea din nou.atita timp cit omul o duce bine ,nu ii pasa de nimic ,cind este in probleme ....de ce isi aduce aminte de Dumnezeu ,de ce se roaga la el .....deci fetelor exsista ?...sau nu exista ?...la cine va rugati voi cind sinteti in probleme .Ia ginditiva si dati-va singure raspunsul ............dar eu oricum va spun ....punetiva pe genunchi si rugativa sa va ierte pentru cea ce faceti El nea creat dupa chipul si asemanarea LUI....cine are comentari negative pe tema asta mai bine nu o faceti ...........sexul tot Dumnezeu ni la dat [dar ai grije cum il folosesti} MARE BAGARE DE SEAMA....SINT ORTODOXA si eu dar mergind la biserica nu inteleg nimic ...si nici tu ,voi nu o sa intelegeti pina nu va apucati sa studiati biblia o sa stati tot in intuneric.....si tot biblia spune intunericul e aici pe pamint ,pentru ca atunci cind sa suparat Dumnezeu pe Satana la aruncat in intuneric {pe pamint]cu toti ingerii lui [rai]studiind biblia va va lumina mintea si calea pe care o alegeti......plus de aia si viata vi se va schimba.va garantez daca alegeti lumina......oricum incercati sa nu mai jicniti ,nu de alta dar o sa va simtiti si voi mai usurate ....rautatea ura gelozia nu ii plac lui Dumnezeu...oricum eu va doresc sa va aibe Dumnezeu in paza lui si sa va binecuvinteze pe toate ........pupici
kudika029886
Postat pe 2 Iunie 2009 18:48

De ce sa nu cercetezi ? Au fost multi oameni care au cercetat si au adus teorii plauzibile, au adus argumente care sa le sustina teoriile, vezi Darwin, exista chiar dovezi ( fosile-scheletul Lucy )-asta din pct de vedere al teoriilor evolutioniste.

Cat despre Adam si Eva etc, hai sa fim seriosi, cine mai crede ca Eva a fost creata din coasta lui Adam ? :sml-happy000[/quote]

Si ce te face pe tine sa crezi ca teoria evolutionista e impotrive celei creationiste?? Vad ca toata lumea dezbate pb asta, dar nu inteleg ce e atat de greu de observat ca stiinta si religia s completeaza una pe alta, in nici un caz nu se exclud. Stiinta spune ca totul s-a creat din nimic-asa spune si religia. Stiinta spune ca totul a fost acoperit de ape la inceput si ca primele vietati au fost cele acvatice. Biblia scrie "si Dumnezeu a creat mai intai marea cu toate vietuitoarele ei". Apoi au fost create celelalte animale si la urma omul... Ca Adam si Eva erau homo sappiens sapiens sau in forma de australopiteci... are vreo relevanta?? Ei sunt stramosii nostri si gata. Iar ca "Eva a fost creata dincoasta barbatului"... v-ati gandit vreodata ca Biblia a fost scrisa acum mii de ani in urma... oamenii de atunci asa vedeau lucrurile, asa stiau sa explice anumite fenomene. Sa presupunem ca oamenii s-ar inmulti in alt mod acum si in lume ar fi fost o singura nastere, cum s-ar fi scris despre asta in Biblie? Ca din pantecul femeii a fost smuls un urmas... Am fi crezut? Dumnezeu exista si nu are cum sa moara pt ca el e vesnic viu!
danna_danutza
Postat pe 3 Iunie 2009 01:52
De la: kudika029886, la data 2009-06-02 18:48:44pentru toate fetele si cele ce cred si cele ce nu cred,dar am ceva de spus pentru cele ce nu cred,daca sinteti asa destepte si ati studiat mult ,de ce nu studiati si biblia cea mai mare carte a lumi,daca nu de altceva doar pentru cultura voastra generala ...ati auzit de...trinitate.TATAL FIUL si DUHUL SFINT?.Trinitatea este relatia lui Dumnezeu cu sine insusi.Acesta este un tipar perfect pentru armonia relationala, iar noi trebuie sa studiem implicatile ei....DUMNEZEU a existat din todeauna intr-o relatie de dragoste cu Sine insusii,asa ca el niciodata nu a fost singur.Nu a avut nevoie de o familie-el a dorit una [pe voi ,pe noi ,pe toti]......asa ca a facut un plan sa ne creeza,sa ne aduca in familia Sa si sa impartaseasca tot ce are cu noi.Aceasta ii produce o mare placere lui Dumnezeu Biblia spune....EL DE BUNA VOIA LUI NEA NASCUT PRIN CUVINTUL ADEVARULUI,CA SA FIM UN FEL DE PARGA A FAPTURILOR LUICIND NE PUNEM CREDINTA IN HRISTOS,DUMNEZEU devine TATAAL NOSTRU noi devenim copii lui,alti credinciosi devin frati nostri si surorile noastre si biserica devine familia noastra spirituala,de aceea fata aceea se simte usurata spiritual in biserica ,Biserica este casa lui Dumnezeu.Fiecare fiinta omeneasca este creata de Dumnezeu dar nu fiecare om este copil a lui dumnezeu.Singura cale de a intra in Familia lui estenasterea din nou.atita timp cit omul o duce bine ,nu ii pasa de nimic ,cind este in probleme ....de ce isi aduce aminte de Dumnezeu ,de ce se roaga la el .....deci fetelor exsista ?...sau nu exista ?...la cine va rugati voi cind sinteti in probleme .Ia ginditiva si dati-va singure raspunsul ............dar eu oricum va spun ....punetiva pe genunchi si rugativa sa va ierte pentru cea ce faceti El nea creat dupa chipul si asemanarea LUI....cine are comentari negative pe tema asta mai bine nu o faceti ...........sexul tot Dumnezeu ni la dat [dar ai grije cum il folosesti} MARE BAGARE DE SEAMA....SINT ORTODOXA si eu dar mergind la biserica nu inteleg nimic ...si nici tu ,voi nu o sa intelegeti pina nu va apucati sa studiati biblia o sa stati tot in intuneric.....si tot biblia spune intunericul e aici pe pamint ,pentru ca atunci cind sa suparat Dumnezeu pe Satana la aruncat in intuneric {pe pamint]cu toti ingerii lui [rai]studiind biblia va va lumina mintea si calea pe care o alegeti......plus de aia si viata vi se va schimba.va garantez daca alegeti lumina......oricum incercati sa nu mai jicniti ,nu de alta dar o sa va simtiti si voi mai usurate ....rautatea ura gelozia nu ii plac lui Dumnezeu...oricum eu va doresc sa va aibe Dumnezeu in paza lui si sa va binecuvinteze pe toate ........pupici


sfat si pentru tine: incearca sa intelegi ca oamenii sunt diferiti. si trebuie sa-i accepti asa cum sunt. nu sa le faci lectii de morala! sa fii sigura ca fiecare la un moment dat a citit biblia, coranul etc si a hotarat dupa cuviinta. eu una nu ma rog la nimic. ca nu ruga "iti baga in traista". si cred ca e mai bine sa accepti ca nu crezi, decat sa fii doar un credincios de serviciu care se roaga numai cand are probleme. multumesc pentru impuls...dar prefer sa nu cad in genunchi. prefer sa stau in bezna, decat sa fiu oarba. roaga-te tu si pentru noi daca te simti mai bine asa. si nu te hiperventila ca am indraznit sa-mi spun opinia desi mi-ai ordonat clar sa nu fac asta. ce sa-i faci? a dracu oamenii astia diferiti!
l_diana_c
Postat pe 3 Iunie 2009 07:06
De la: danna_danutza, la data 2009-06-03 01:52:44
De ce sa nu cercetezi ? Au fost multi oameni care au cercetat si au adus teorii plauzibile, au adus argumente care sa le sustina teoriile, vezi Darwin, exista chiar dovezi ( fosile-scheletul Lucy )-asta din pct de vedere al teoriilor evolutioniste.

Cat despre Adam si Eva etc, hai sa fim seriosi, cine mai crede ca Eva a fost creata din coasta lui Adam ? :sml-happy000


Si ce te face pe tine sa crezi ca teoria evolutionista e impotrive celei creationiste?? Vad ca toata lumea dezbate pb asta, dar nu inteleg ce e atat de greu de observat ca stiinta si religia s completeaza una pe alta, in nici un caz nu se exclud. Stiinta spune ca totul s-a creat din nimic-asa spune si religia. Stiinta spune ca totul a fost acoperit de ape la inceput si ca primele vietati au fost cele acvatice. Biblia scrie "si Dumnezeu a creat mai intai marea cu toate vietuitoarele ei". Apoi au fost create celelalte animale si la urma omul... Ca Adam si Eva erau homo sappiens sapiens sau in forma de australopiteci... are vreo relevanta?? Ei sunt stramosii nostri si gata. Iar ca "Eva a fost creata dincoasta barbatului"... v-ati gandit vreodata ca Biblia a fost scrisa acum mii de ani in urma... oamenii de atunci asa vedeau lucrurile, asa stiau sa explice anumite fenomene. Sa presupunem ca oamenii s-ar inmulti in alt mod acum si in lume ar fi fost o singura nastere, cum s-ar fi scris despre asta in Biblie? Ca din pantecul femeii a fost smuls un urmas... Am fi crezut? Dumnezeu exista si nu are cum sa moara pt ca el e vesnic viu![/quote]

E corect ceea ce spui: stiinta si religia se completeaza, sau cel putin ar trebui... tot mai multi isi dau seama de acest lucru (ex: ceea ce oamenii de stiinta descopera azi ca pe o mare revelatie, ce starneste uimire - apa este o entitate vie - initiatii stiau de foarte mult timp).
"Crede si nu cerceta" este una din dogmele bisericii care fac mult rau, indepartand oamenii de Divinitate. Este insa o alegere gresita, o trecere in alta extrema; ar trebui sa se indeparteze eventual de religiile, nenumarate, create de oameni...
Spui: "Stiinta spune ca totul s-a creat din nimic-asa spune si religia." Aceasta e singura idee eronata: Nu din NIMIC, ci din haos, e o diferenta.
De foarte mult timp, biserica (religia) si-a pierdut stiinta initiatica pe care o avea cu milenii in urma (Egiptul antic). Nu se mai poate pune semnul egal intre biserica (religie) si spiritualitate. Pitagora, initiat in Piramide ciclul complet de 22 de ani, este reprezentantul gruparii mathematicienilor, opusa akusticilor, cei ce predomina in zilele noastre (Dumnezeu a spus... Isus spune... Biblia scrie... rezumate in "Crede si nu cerceta", dogme care fac nespus de mult rau omenirii, in loc sa-i apropie, ii indeparteaza de Dumnezeu). Marea greseala a dogmaticilor este ca sunt sclavii dogmelor, ca nu permit creierului cu care ne-a inzestrat Dumnezeu sa caute raspunsuri, sa studieze.... ei se limiteaza la Biblie, mintea lor stagnand cu anii sau cu vietile...
Pentru cei ce vor sa citeasca si inca nu au citit, sugerez cativa autori: Scarlat Demetrescu, Rudolf Steiner, Lazarev, Baird Spalding, Yog Ramacharaka, Allan Kardec, Michael Newton, si mai sunt inca multi altii... Un site extrem de bogat, in toate limbile, este scribd.com: multe carti de acest fel, circula si pe mess... totul e sa vrei. Cine nu vrea, nu-i nici o problema, are o eternitate la dispozitie pentru a evolua spiritual... evolutia spirituala fiind de fapt scopul vietii, a fiecarei intrupari; o mica problema totusi ar fi: evolutia se face prin suferinta, caci nimic nu spiritualizeaza mai mult decat suferinta.
Avand liberul arbitru omul poate opta pentru o cale usoara sau pentru alta grea, dar, in final, toti vor ajunge la destinatie, adica la Tatal, cel ce ne-a creat.
Pace si Lumina !

kudika002139
Postat pe 3 Iunie 2009 11:32
De la: Georgia99, la data 2009-03-12 17:23:13
De la: mirona_crina, la data 2009-03-11 08:53:39 Ca ar fi existat dar a murit. Vreau si eu niste pareri . Eu sunt credincioasa merg in fiecare duminica a biserica



Eu nu sunt credincioasa, nu merg la biserica, insa asa, din cultura mea generala din clasa 1 cand faceam religie, pot spune ca Dzeu nu cred ca putea sa moara, nu dzeu reprezinta ceva spiritual !


De la: mirona_crina, la data 2009-03-11 08:53:39 ''crede si nu cerceta''



De ce sa nu cercetezi ? Au fost multi oameni care au cercetat si au adus teorii plauzibile, au adus argumente care sa le sustina teoriile, vezi Darwin, exista chiar dovezi ( fosile-scheletul Lucy )-asta din pct de vedere al teoriilor evolutioniste.

Cat despre Adam si Eva etc, hai sa fim seriosi, cine mai crede ca Eva a fost creata din coasta lui Adam ? :sml-happy000


kudika002139
Postat pe 3 Iunie 2009 11:35
1 la mana s-a mai discutat pe tema asta de n ori, 2 la mana cred ca tu n-ai o treaba cu dumnezeu avand in vedere ca deschizi subiecte din astea la rubrica "Sex" 3 la mana "Impusca-te si gata impusca-te"
priest
Postat pe 3 Iunie 2009 11:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu e cam ciudat cand faci dragoste cu o persoana pe care o cheama ca si pe fratele sau sora ta...? 28 De la: anageo25 22 Iulie 2011 23:44
Nuvaring 2 De la: Madallina16 1 August 2014 18:18
sex cu cineva 237 De la: kudika376850 18 Martie 2011 09:58
Dupa orgasm.. 7 De la: kudika_976244 16 Noiembrie 2014 13:01
cand ti-se cere voie sa-ti lasi partenerul sa faca sex cu altcineva! 121 De la: pamela_1 24 Iulie 2009 15:54