După căderea comunismului, pentru mulți copii din România anilor ’90, ieșirea din țară era o experiență rară și aproape fantastică. Actrița Dana Rogoz a rememorat, într-un mesaj emoționant, cum o călătorie în Belgia în timpul copilăriei i-a schimbat radical perspectiva asupra lumii.
Pentru o întreagă generație crescută în România anilor ’90, lumea din afara granițelor părea un vis inaccesibil. Actrița Dana Rogoz a rememorat, într-o postare emoționantă pe rețelele sociale, câteva dintre cele mai marcante amintiri ale copilăriei sale, petrecută într-o Românie abia ieșită din comunism, în care gustul libertății era încă necunoscut pentru cei mici.
Dana Rogoz, postare emoționantă pe social media
În anii '90, Dana făcea parte din grupul Minisong, condus de regretatul Ioan Luchian Mihalea, și a avut șansa rară de a participa la un turneu în Belgia. O ocazie pentru care părinții ei s-au împrumutat prin vecini și rude, doar ca ea și fratele ei să poată trăi această „călătorie pe altă planetă”. De la uscătoarele automate din toaletele benzinăriilor, care păreau magice, la dulciurile din frigiderele gazdelor – fiecare gest, fiecare gust, fiecare culoare neon era o revelație pentru copiii obișnuiți cu lipsurile tranziției post-comuniste.
- Tarot Online: Previziuni și etalări zilnice.
- Soțul Danei Rogoz a luat copiii și s-a mutat din casa actriței. Ce se întâmplă cu Dana Rogoz
- Unde e Dacia lui tata? Povestea Danei Rogoz, la 11 ani de la pierderea părintelui său
- Zalando îi prezintă pe câștigătorii concursului de stil „Be the Main Character” la Piața Zalando
„Pantofii ăia mai aveau puțin și îmi deformau mersul, dar nu conta! Erau pantofii mei din Belgia! De pe acea planetă, foarte depărtată de casa mea”, scrie Dana despre celebra pereche de teneși cu luminițe care au făcut-o să simtă pentru prima oară că lumea e mai mare decât blocul din Militari.
Un moment aparte, cu o încărcătură simbolică profundă, a fost cel în care, la doar 6 ani, a fost pusă de Luchian Mihalea pe masa vameșilor, după ore de așteptare la graniță.
„Uitați pe cine țineți voi la graniță de atâtea ore! Un copil de 6 ani și încă mulți alții obosiți în autocar.”, le-a spus el vameșilor, reușind să deschidă drumul spre Europa și către o altă realitate.
O lecție despre Europa
La un festival din Cipru, o echipă olandeză a întrebat-o ce părere are despre o Europă fără granițe.
- Pe 15 decembrie ar fi fost ziua de naștere a lui Ioan Luchian Mihalea, talentul sfârtecat de o tragedie
- Top 5 cele mai spectaculoase ținute de la Premiile Gopo 2025: Eleganță, stil și creativitate pe covorul roșu
- Find Your Beauty by dm a dat startul celei de-a doua ediții și ajunge în acest an și la Iași
„Cum adică? Să călătorim dintr-o țară în alta ca și când n-ar exista granițe? Fără vize? Normal! Uaaaau!”, a fost reacția sinceră a Danei copil.
La peste două decenii distanță, gazdele belgiene care o găzduiseră atunci au căutat-o pe rețelele sociale, emoționați să descopere impactul pe care gestul lor îl avusese asupra vieții unei fetițe din România.
„Nu le venea să creadă că alegerile pe care le făcuseră pentru ‘copiii din România, proaspăt ieșiți din comunism’ au avut acest efect”, spune actrița.
Dana Rogoz le transmite tinerilor de azi un mesaj simplu, dar profund: să nu uite cât de greu s-a câștigat libertatea și apartenența României la UE și NATO.
„Poate sunt tineri care votează acum și nu au de unde ști cum am simțit noi schimbarea. Și cât de mult ne-am dorit-o! Eu vreau ca țara să meargă înainte, nu înapoi”, a scris ea în încheierea mesajului,