Setari Cookie-uri

HELPPPPPP,PT HEPATITA B

Ce sa fac?ce sa manac?doctorul mi-a spus sa repet analizele peste 6 luni

Postat pe 1 Noiembrie 2008 20:17
Draga mea,eu am fost acum 7 ani in coma hepatica,cu hepatita tip B.Timp de un an de zile am tinut regim foarte strict,nu am facut nici un fel de efort nici fizic nici intelectual; evita situatiile care te solicita emotional de orice fel. Renunta definitiv la prajeli,carne de porc,fast-food-uri.Iti poti face diverse meniuri in care sa incluzi,carnea de pui slaba,fiarta sau la gratar fara condimente,canea de peste la fel si carnea de vita slaba. Cartofi fierti sau copti,multe citrice,multe fructe exotice(rodii,papaya)daca iti plac,branza slaba de vaca,lapte,cereale,gemuri fara conservanti,orez,iaurturi naturale,legume proaspete sau fierte.
SCOATE din meniul tau urmatoarele:
dulciurile,carnea de porc si prajelile de orice fel,fasole,mazare,varza,vinetele,ouale,smantana,muraturi de orice fel,mezeluri (poti manca dar nu exagera...sunca slaba de pui),si cam tot ce contine conservanti.
Stiu ca ti se pare greu dar crede-ma,te vei obisnui cu acest regim si te vei simti foarte bine,eu una am renuntat definitiv la ceea ce nu aveam voie atunci,si in prezent imi e foarte bine iar analizele mi le fac in fiecare an si imi ies perfecte. Daca te mai pot ajuta cu ceva,anunta-ma
Iti doresc sa te faci bine!!!
misslory
Postat pe 16 Noiembrie 2008 13:39
am si eu o intrebare:dar cum de s-a intamplat sa ai hepatita asta?eu am avut hepatita tip a de la dracile de fructe de mare!dar asta b de la ce se face?
playboy
Postat pe 27 Decembrie 2008 20:26
De la: anita_ro2007, la data 2008-12-27 20:26:38am si eu o intrebare:dar cum de s-a intamplat sa ai hepatita asta?eu am avut hepatita tip a de la dracile de fructe de mare!dar asta b de la ce se face?


Se ia, e un virus, prin sex sau sange (de la pedichiurist sau stomatolog daca nu sterilizeaza bine instrumentele).
Kathara
Postat pe 27 Decembrie 2008 20:45
Hepatita b se transmite prin toate fluidele corporale, chiar si prin saliva.
Sirius
Postat pe 27 Decembrie 2008 21:38
De la: Sirius, la data 2008-12-27 21:38:42Hepatita b se transmite prin toate fluidele corporale, chiar si prin saliva.


Da, dar depinde foarte mult de cat de activ e virusul.

Despre dieta trebuia sa-ti spuna doctorul. Fara cafea, fara grasimi, fara alcool, fara fuman .. practic trebuie sa iti menajezi ficatul.

Nu exista tratament impotriva virusului, in 90% din cazuri el este indepartat de sistemul imunitar, in restul cazurilor se cronicizeaza (deci regim pe viata, cu posibilitatea unor complicatii de tip ciroza sau cancer hepatic - nu vreau sa te sperii)
Kathara
Postat pe 27 Decembrie 2008 21:41
vai mama!ce naspa e!multumesc ptr raspunsuri!
playboy
Postat pe 1 Ianuarie 2009 19:16
intr-adevar sistemul imunitar este singurul care poate elimina acest virus...dar pentru asta ar trebui sa avem un sistem imunitar foarte echilibrat...din pacate tot maii multi oameni au grave probleme cu sistemul imunitar din diverse cauze cum ar fi : alimentatia bogata in coloranti si aditivi alimentari sintetici,stress-ul,poluarea de orice fel,socuri emotionale puternice s.a.m.d.
se poate sa avem un sistem imunitar puternic si mai ales inteligent,sa poate combate cand si unde trebuie diverse provocari.
de curand si pe piata din romania a intrat un produs ce se numeste FACTOR DE TRANSFER,un produs localizat si extras din colostru si din galbenus de ou de gaina...acesti factori de transfer sunt mici molecule ce transfera informatia imuna de la mama la nounascut...
stiindu-se faptul ca sistemul imunitar al omului este pe zi ce trece mai slabit din cauzele enumerate mai sus,acum avem posibilitatea sa ai dam inteligenta si forta de care a a vut parte atunci cand ne-am nascut si mama noastra ne alapta....dar mai multe informatii dspre ce sunt si cum actioneaza FACTORII DE TRANSFER gasiti pe www.4life-romania.ro sau pe www.4life.com.....sau la cerere vi le pot pune la dispozitie pe mail...
silviu_m74
Postat pe 3 Ianuarie 2009 11:35
Nu trebuie sa intri in panica, este greu sa te stii bolnava, dar trebuie sa avem taria sa ne conformam. Urmeaza sfaturile medicului, si foloseste prezeravtul de azi inainte!
alexa_sandu
Postat pe 24 Ianuarie 2009 23:08
De la: alexa_sandu, la data 2009-01-24 23:08:26Nu trebuie sa intri in panica, este greu sa te stii bolnava, dar trebuie sa avem taria sa ne conformam. Urmeaza sfaturile medicului, si foloseste prezeravtul de azi inainte!
playboy
Postat pe 30 Ianuarie 2009 18:21
buna as vrea sa vb cu tn despre hepatita deoarece si pe mn m`a gasit cu aceeasi boala hepatita cronica b ia id`ul meu sa vb mai multe versace_g_2004 te poop
cristian_dior
Postat pe 25 Mai 2009 15:41
INFORMATII DESPRE HEPATITA CRONICA
http://www.hepato.ro/
http://www.scribd.com/doc/24343837/Revista-APAH-RO-Nr1
http://www.scribd.com/doc/24068580/hepatology2009-romanian
http://www.roportal.ro/discutii/forum72.html
http://hepatita-c.gatworks.net/
http://www.hep.ro/forum/
http://hepatita-b.gatworks.net/
revista
Postat pe 7 Ianuarie 2010 12:42
Gasiti aici niste retete pentru regim hepatic
kudika076617
Postat pe 15 Septembrie 2010 18:29
http://retete-dietetice.net/category/hepatita-regim-hepatic-ciroza-spasme-biliare
kudika076617
Postat pe 15 Septembrie 2010 18:29
Am gasit la chios o revista DR FOOD cu retete culinare pentru cei care sufera de afectiuni cronice (printre care si hepatita) si am avut surpirza sa gatesc cateva mancaruri extrem de gustoase si mult mai putin restrictive decat imi facusem eu meniul pana acum,
RalucaRalu
Postat pe 30 Noiembrie 2010 23:21
Regimul pt afectiunile ficatului nu sunt un ,,capat de tara,,sunt usor de tinut si nu sunt o corvoada!Toata lumea ar trebui sa manance asa.Eu am trecut printr-o infectie cu virus B pe care am invins-o cu succes!Tot ce trebuie urmarit sunt alimentele sanatoase ,nerafinate ,neprocesate si fara conservanti.Totodata trebuie sa urmarim sa avem o dieta cat mai usoara pentru nu a da de traba in plus ficatului....
kudika338278
Postat pe 10 Decembrie 2010 07:33
papadia este miraculoasa,dar trbuie consumata numai proaspata(vara) timp de 2 luni,cate 30 frunze si 7 tije eu fac asta de 2 ani si ma simt f.bine
kudika388677
Postat pe 30 Aprilie 2011 07:40
raspuns la un mesaj anterior.nu este dovedit ca hepatita b se transmite prin saliva
kudika388677
Postat pe 4 Mai 2011 05:27
Buna,

LA 15 ani am fost diagnosticata cu hepatita B. eu si alte 5 persoane am luat hepatita de la un medic dentist incompetent. mi-a distrust viata nenorocita aia. acum am 24 de ani, o relatie de 4 ani si nu i-am spus prietenului meu niciodata ca am hepatita si nici nu o sa-i spun .facem sex numai protejat si analizele i-au iesit bune. problema abia acum incepe, ca imi doresc foarte mult o familie si stiu ca nu o sa pot sa o am niciodata. ma doare sufletul de cate ori iau un copil in brate..stiind ca eu nu o sa pot sa fac...incerc de cateva luni sa ma despart de prietenul meu, cel putin am mai amanant cererea in casatorie, pentru ca vreau sa aiba parte de familia pe care nu o sa o aiba alaturi de mine...nu stiu ce sa mai fac ca sa ma despart de el, sa uite de mine si sa-si faca viata alaturi de altcineva..nimeni nu cred ca poate intele ce se intampla in sufletul meu
Il iubesc din tot sufletul meu si vreau sa fie fericit!
kudika449377
Postat pe 9 Octombrie 2011 19:49
De la: kudika388677, la data 2011-05-04 05:27:56raspuns la un mesaj anterior.nu este dovedit ca hepatita b se transmite prin saliva


Doctorii de la boli infectioase din Bucuresti mi-au spus ca hepatita b se transmite numai prin sange si contact sexual neprotejat
kudika449377
Postat pe 9 Octombrie 2011 19:57
buna si eu am hepatita b dar cind am decoperit acsta boala doctorul meu de familie din italia la sotie ia facut trei vaccinur la o perioada de o luna intre ele si acuma noi nu folosim prezervativul si este totul ochei
kudika497330
Postat pe 13 Ianuarie 2012 11:45
eu am aflat saptamana asta ca am hepatita b, si sunt insarcinata in 35 de saptamani. mi s-a spus ca am nenorocita asta din copilarie, am trait ani de zile fara sa stiu nimic si uite ca abia acum am aflat. mi-am facut griji pentru copil, dar mi s-a spus ca el va fi vaccinat in primele 12 ore de la nastere. si da, mai exista un risc, acela de a naste mai devreme, dar nu inseamna ca asa va fi.poti avea familia pe care o doresti alaturi de cel pe care il iubesti atat de mult.parerea mea e sa ceri sfatul mai multor medici si sa nu renunti
superpopsummer
Postat pe 13 Ianuarie 2012 12:04
De la: superpopsummer, la data 2012-01-13 12:04:24eu am aflat saptamana asta ca am hepatita b, si sunt insarcinata in 35 de saptamani. mi s-a spus ca am nenorocita asta din copilarie, am trait ani de zile fara sa stiu nimic si uite ca abia acum am aflat. mi-am facut griji pentru copil, dar mi s-a spus ca el va fi vaccinat in primele 12 ore de la nastere. si da, mai exista un risc, acela de a naste mai devreme, dar nu inseamna ca asa va fi.poti avea familia pe care o doresti alaturi de cel pe care il iubesti atat de mult.parerea mea e sa ceri sfatul mai multor medici si sa nu renunti


Vreau sa va ajut sincer.Nu vand nimic ,nici un produs magic si nu am nici un alt interes.Vreau sa stiti ca am doi copii, un baiat si o fetita nevaccinati. Va rog frumos nu vaccinati copilul ,aveti dreptul sa-l refuzati si este legal din fericire in romania.Am locuit 12 ani in spania si cunosc multi parinti care au luat aceasta decizie,cunosc medici pediatri cu experienta care sunt impotriva vaccinari si pe net sunt multe materiale pe tema asta.Sunt medici in romania (mai putini ) care deasemena au o alta perspectiva . As vrea sa intelegeti ca dvs aveti ficatul intoxicat si obosit,doar atat . O sa-i transmiteti genetic copilului dvs aceasta deficienta hepatica dar daca aveti grija sa nu il intoxicati inca din primele ore ale vieti lui o sa aveti cel mai frumos si sanatos copil.Vaccinurile contin substante toxice : derivati de mercur , aluminiu ,formaldehida, si altele care pot inrautati situatia . Incercati sa eliminati treptat din alimentatia alimentele de origine animala,zaharul ,alcolul si tot ce contine chimicale- ma refer de la produsele alimentare cu e-uri si aditivi pana la ambientadorul de pe hol.Incercati sa mancati cat mai natural posibil si ajutati organismul(ficatul) sa scape de toxinele care le-ati acumulat si sa-si recapete functiile.Este asa de simplu si veti avea si o familie fericita asa cum ati dorit.Rugati-l pe sotul dvs sa faca aceleasi schimbari in stilul de viata si uitati de virusuri , faceti dragoste si bucurati-va de viata.Daca sunteti interesata,sau daca cineva este interesat,va pot ajuta in orice moment cu materiale pe aceste teme.Va stau la dispozitie si daca va pot ajuta cu putin imi face placere. Sanatate !!!
alexT1
Postat pe 16 Ianuarie 2012 01:28
De la: kudika449377, la data 2011-10-09 19:49:16Buna,

LA 15 ani am fost diagnosticata cu hepatita B. eu si alte 5 persoane am luat hepatita de la un medic dentist incompetent. mi-a distrust viata nenorocita aia. acum am 24 de ani, o relatie de 4 ani si nu i-am spus prietenului meu niciodata ca am hepatita si nici nu o sa-i spun .facem sex numai protejat si analizele i-au iesit bune. problema abia acum incepe, ca imi doresc foarte mult o familie si stiu ca nu o sa pot sa o am niciodata. ma doare sufletul de cate ori iau un copil in brate..stiind ca eu nu o sa pot sa fac...incerc de cateva luni sa ma despart de prietenul meu, cel putin am mai amanant cererea in casatorie, pentru ca vreau sa aiba parte de familia pe care nu o sa o aiba alaturi de mine...nu stiu ce sa mai fac ca sa ma despart de el, sa uite de mine si sa-si faca viata alaturi de altcineva..nimeni nu cred ca poate intele ce se intampla in sufletul meu
Il iubesc din tot sufletul meu si vreau sa fie fericit!


Sunt trei luni de cand ati scris aici si nu stiu ce decizii ati luat,daca v-ati despartit de prieten sau inca sunteti impreuna.Vreau sa va dau un sfat si o veste buna.Vestea buna este ca puteti avea o familie normala si puteti avea relatii cu partenerul dvs fara nici o protectie.Sunt multe familii in care unul din soti avea aceasta problema , care au avut relatii fara protectie si nu s-a transmis nimic fiindca nu are ce sa se transmita.Doar copilului dvs ii veti transmite o deficienta hepatica care il va face mult mai vulnerabil afectiunilor hepatice,dar cu putina grija totul se poate rezolva.Sfatul meu este sa va dezintoxificati ficatul si sa-l ajutati sa-si recapete functiile. Traim intr-o lume toxica,pe o planeta din ce in ce mai toxica si alimentatia noastra este din ce in ce mai toxica .Incercati sa aveti un stil de viata cat mai sanatos,mai natural.Incepand cu alimentatia (renuntati treptat la tot ce este de origine animala mai ales daca sunt produse ale industriei,evitati tot ce este alcool,zahar,coca-cola si orice bautura racoritoare din comert ),evitati factori de mediu care va pot intoxica(ambientadoare,tot ce este produs chimic cu care veniti in contact.Poate vi se para o prostie dar chiar detergenti de vase si produsele de ingrijire personale sunt surse de toxicitate fiindca tot ce vine in contact cu pielea noastra este absorbit mai mult sau mai putin).Trebuie sa intelegeti ca ficatul dvs nu mai poate,nu toti avem aceleasi probleme fiindca nu toti avem acelasi ficat asa cum nu toti avem acelasi stomac.

http://es.scribd.com/doc/33705063/Sa-Traim-Sanatos-Fara-Toxine

Va recomand aceasta carte si va indemn sa o cititi (daca vreti sa o descarcati gratis si nu stiti cum va pot ajuta) iar daca mai aveti nevoie de alte materiale va pot ajuta cu cea mai mare placere . Sanatate!!!
alexT1
Postat pe 16 Ianuarie 2012 12:27
Pe langa regimul alimentar...folositi cu incredere si cu rezultate garantate ceaiul de ARMURARIU...
Este ieftin si la indemana...Reteta prepararii si modul de administrare scrie pe cutie...
Sanatate.
serpico_
Postat pe 16 Ianuarie 2012 12:56
buna.am si eu multe intrebari dar nu stiu cu ce sa incep
mama mea a donat sange acum 2 luni si la scurt timp a sosit acasa un plic prin care erea instiintata ce este purtatoare al acestui virus hepatic b.sunt foarte speriata am incercat sa o temperez pe ea si sa o fac sa mearga mai departe dar sincer eu sunt foarte speriata.a mers si a facut radiografii si ia esit ca ficatul este perfect sanatos.nu inteleg este posibil?odata pus acest diagnostic nu ar trebui sa fie deloc bine ficatul.acum o sa refaca si analizele.este posibil sa fie gresala la diagnosticare?
si daca stiti exista vindecare totala a acestei boli?
astept raspuns multumesc
kudika500083
Postat pe 20 Ianuarie 2012 22:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
super reteta de slabit!!!!! rezultate in 2 minute!!!!!!!!!fara efort!!!! 30 De la: Spiridusha_89 20 August 2009 12:43
Doamnelor si Domnilor Va framanta obezitatea????? 1 De la: RaducuTheBear 29 Martie 2009 20:39
retele derturi dietetice 4 De la: iulia069834 26 Ianuarie 2010 09:01
concurs silan 8 De la: cckitty 22 Aprilie 2009 17:33
Tu stii sa gatesti sanatos? 5 De la: Veenman 1 Noiembrie 2012 10:56