Setari Cookie-uri

Sex-frica sau nepregatire?

Salut am si eu o mica problema :
am 18 anisori si ce sa mai neg,da sunt virgina...si nu cred ca e o problema in asta.Am prieten ne intilnim de multisor timp...dar nu am avut inca acea noapte fascinanta..
Da recunosc ca cind sintem sigurei...e foarte fain...dar ceva ma opreste atunci cind merge vorba de a ajunge la o etapa mai interesanta...
deaceea si vine intrebarea sexul =frica sau nepregatire?
Ladywind
Postat pe 15 Februarie 2009 21:20
cand vei fi pregatita nu-ti va ma fi frica...apropo...frica de CE mai exact?
_oktober_
Postat pe 15 Februarie 2009 23:53
De nepregatire nu poate fi vorba ci mai degraba de frica sau teama de necunoscut.... Orice persoana peste 18 ani se poate casatorii deci este pregatita.... Ca si orice lucru din viata de zi cu zi si sexul este un domeniu care dupa ce se experimenteaza si se practica devine un lucru lipsit de frica..... teama de necunoscut sau frica apar de fiecare data cand un om face un pas in viata pentru prima data datorita faptului ca acesta nu stie cum sa se comporte in anumite situatii si nu vrea sa greseasca...
Baiat_Rezervat
Postat pe 16 Februarie 2009 00:51
Orice persoana peste 18 ani se poate casatorii deci este pregatita..



da' cu asta ce ai vrut sa spui?
_oktober_
Postat pe 16 Februarie 2009 00:55
De la: _oktober_, la data 2009-02-16 00:55:54Orice persoana peste 18 ani se poate casatorii deci este pregatita..



da' cu asta ce ai vrut sa spui?

Pana la 18 ani femeile pot intretine relatii sexuale din punct de vedere fizic incepand de la varsta de 16 ani cand organismul este perfect dezvoltat sexual.... dar la varsta de 16 ani este inca perioada adolescentina cand psihicul femeii nu este stabil adica este variabil cu alte cuvinte este imatur.....
Pentru ca o persoana sa poata intretine o relatie sexuala este necesar ca ea sa fie dezvoltata din punct de vedere fizic si psihic...
Majoritatea relatiilor care incep la varste sub 18 ani sunt de scurta durata datorita faptului ca femeia sau barbatul sunt imaturi din punct de vedre relational si psihic.
Baiat_Rezervat
Postat pe 16 Februarie 2009 01:09
De la: Baiat_Rezervat, la data 2009-02-16 01:09:54
De la: _oktober_, la data 2009-02-16 00:55:54Orice persoana peste 18 ani se poate casatorii deci este pregatita..



da' cu asta ce ai vrut sa spui?

Pana la 18 ani femeile pot intretine relatii sexuale din punct de vedere fizic incepand de la varsta de 16 ani cand organismul este perfect dezvoltat sexual.... dar la varsta de 16 ani este inca perioada adolescentina cand psihicul femeii nu este stabil adica este variabil cu alte cuvinte este imatur.....
Pentru ca o persoana sa poata intretine o relatie sexuala este necesar ca ea sa fie dezvoltata din punct de vedere fizic si psihic...
Majoritatea relatiilor care incep la varste sub 18 ani sunt de scurta durata datorita faptului ca femeia sau barbatul sunt imaturi din punct de vedre relational si psihic.



adica vrei sa zici ca la opt'ispe anisori creierul nostru da comanda de maturizare...asa...din senin...?

ooopppsss.....se pare ca am ramas singura dilie si instabila psihic la 22 de ani..... .........cred ca eram mai normala la 17........da ma rog...o fi creierul meu pe invers.......si ma influenteaza la psihic........
_diana_
Postat pe 16 Februarie 2009 01:15
De la: _diana_, la data 2009-02-16 01:15:05
De la: Baiat_Rezervat, la data 2009-02-16 01:09:54
De la: _oktober_, la data 2009-02-16 00:55:54Orice persoana peste 18 ani se poate casatorii deci este pregatita..



da' cu asta ce ai vrut sa spui?

Pana la 18 ani femeile pot intretine relatii sexuale din punct de vedere fizic incepand de la varsta de 16 ani cand organismul este perfect dezvoltat sexual.... dar la varsta de 16 ani este inca perioada adolescentina cand psihicul femeii nu este stabil adica este variabil cu alte cuvinte este imatur.....
Pentru ca o persoana sa poata intretine o relatie sexuala este necesar ca ea sa fie dezvoltata din punct de vedere fizic si psihic...
Majoritatea relatiilor care incep la varste sub 18 ani sunt de scurta durata datorita faptului ca femeia sau barbatul sunt imaturi din punct de vedre relational si psihic.



adica vrei sa zici ca la opt'ispe anisori creierul nostru da comanda de maturizare...asa...din senin...?

ooopppsss.....se pare ca am ramas singura dilie si instabila psihic la 22 de ani..... .........cred ca eram mai normala la 17........da ma rog...o fi creierul meu pe invers.......si ma influenteaza la psihic........
Perioada de maturizare incepe la 14 ani si se termina la 18 ani.... in perioada de la 18 ani pana la moarte omul fiind matur intra in asa zisa perioada de "uzura" si in functie de cat de matur a devenit in pana la 18 ani asa va fi in stare sa dea piept cu viata fara sa se distruga si sa reziste necazurilor si problemelor ei.... In perioada de maturizare omul se descopera cine este, de unde vine etc. Maturizarea nu vine din senin este un proces care dureaza circa 4 ani in perioada adolescentina... la 22 de ani nu cred ca esti instabila nici creierul nu este pe invers ci "jucariile" cu care te joci la 22 sunt altele decat cele cu care te jucai la 17 ani. Psihicul este ca o cireasa intr-un pom.. apare floarea, apoi fructul verde, acesta se coace,apoi cireasa devine frumoasa si este folosita in mai multe scopuri.....
Baiat_Rezervat
Postat pe 16 Februarie 2009 01:37
mm..iata am ajuns si la tema cu maturizarea...
sint foarte multe situatiii de viata care te pot "ajuta" sa te maturizezi...inainte de timp....dar nu cred ca aici e vrio problema....creerul uman are capacitatea de a se adapta la multe situatii si ....s.a.
Ladywind
Postat pe 17 Februarie 2009 18:12
Aoleu..maturizare..nematurizare...ce conteaza?...eu tot la 18 ani am facut-o si eram cu el de 3 saptamani...pana atunci am mai dormit impreuna de 3 ori, la el acasa si nu s-a intamplat nimic..pur si simplu mi-a inspirat foarte multa incredere si m-am simtit foarte pregatita..suntem si acum impreuna.a si doare putin dar depinde de pozitie si de unele altele . . deci lasand frica, neincrederea etc la o parte, o data si o data tot se va intampla, iar tot ce vei putea face va fi sa te bucuri din plin de "situatie"
simonycik
Postat pe 17 Februarie 2009 19:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
postinor 3 De la: dulsika 3 Mai 2012 18:11
Este oare posibil?sfat 76 De la: ironia 11 Septembrie 2009 12:15
Eu sagetatoare , el scorpion... 6 De la: kudika478244 3 August 2012 22:35
astept raspuns plz:* 55 De la: pisicuta_razboinica 14 Aprilie 2009 18:40
pleaca din tara si vrea sa ne despartim 5 De la: v_raluca_c 2 Iunie 2009 14:27