Setari Cookie-uri

Faut pas!

ma gandeam sa avem si o sectiune in care sa deplangem greselile impardonabile din lumea dealtfel plina de rautati a modei.

cand vine vorba de viata mondena si ale sale sindrofii si de personalitati care, ca vor sau nu vor, ajung modele pe care gloata le urmeaza cu ochii inchisi, e important sa atragem atentia atunci cand bunul gust le paraseste sau doar le ocoleste. lucru la fel de valabil atat aici cat si peste hotare.

spun asta pentru ca tocmai ma uitam pe niste poze ale unor prieteni intorsi de curand de la un party in cape town, organizat de J&B brandul de whiskey, pentru vreo 55.000 de oameni pe un stadion. departe de tenta populista a obisnuitelor festivaluri ale berii, partyul J&B si-a dorit sa stranga spuma de pe tortul monden sud african, invitand personalitati de talia Miss Africa de Sud. la partea de animatie insa, dupa umila mea parere, au dat gres. caci mi-au ranit privirea niste tinere costumate in plina zi, pe un soare ucigator, cu tinute batute-n nestemate, aceleasi nestemate care nu paraseau nici imensele instalatii kitchoase care le sedea pe cap. am inteles ideea de spectaculos, de inedit, dar parca un inedit de bun simt si de o stralucire ponderata mi-ar fi placut si mai mult.

asadar, dragele mele, astept acceptul vostru pentru urmatoarea propunere:

Spuneti NU paietelor si pietrelor excesiv de mari si pretioase in timpul zilei!

Postat pe 18 Februarie 2009 20:12
Spuneti NU citatelor gresite din franceza.

Oricum, ai avut o idee buna
Kathara
Postat pe 18 Februarie 2009 20:17
dar ce zici de animal print?
Aladiah
Postat pe 18 Februarie 2009 20:20
De la: lecabel, la data 2009-02-18 20:20:06dar ce zici de animal print?


What????
andreea1976
Postat pe 18 Februarie 2009 21:31
De la: lecabel, la data 2009-02-18 20:20:06dar ce zici de animal print?


fara ciocate cat mai ascutite si de preferinta cu cel mai oribil model de toc ...nu se poate.... pica greu la "asorte "
dandanaua_reloaded
Postat pe 18 Februarie 2009 21:34
eu cred ca animal print merge cu vreo 5-6 lantzuri groase, niste cercei mari, o curea aurie, cu paiete, sau macar straculitoare. tocurile nu trebuie sa fie sub 12 cm...totul mulat, evident...
Aladiah
Postat pe 18 Februarie 2009 21:42
draga mea , fara "sunca" atarnatoare peste "pusca si cureaua lata" nu are farmec.....
si sa urla maneua la cel mai "jmecher" "thelefhon" care este pah piata....

daca sa poate sa "aiva " si neste boxe minuscule da sa sa aude....

dandanaua_reloaded
Postat pe 18 Februarie 2009 21:52
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-18 21:52:06draga mea , fara "sunca" atarnatoare peste "pusca si cureaua lata" nu are farmec.....
si sa urla maneua la cel mai "jmecher" "thelefhon" care este pah piata....

daca sa poate sa "aiva " si neste boxe minuscule da sa sa aude....





Dandanaua, poti deveni noul guru al modei...trebuie sa mai lucrez la suncile atarnatoare, ca nu le am...eu tocmai am recomandat si fetelor ultima retzeta pentru slabit, cea mai ieftina si rapida, mai ceva ca super slim, ANOREXIA, si dezavantajul e ca mi-a luat si suncile atarnatoare...
Aladiah
Postat pe 18 Februarie 2009 21:54
Oare injectii cu colagen pentru sunci atarnatoare nu se fac?
Aladiah
Postat pe 18 Februarie 2009 21:55
De la: Kathara, la data 2009-02-18 20:17:15Spuneti NU citatelor gresite din franceza.

Oricum, ai avut o idee buna


ERATA de TOPIC: FAUX PAS!

ups, inseamna ca am gafat-o...
puteam sa jur ca expresia se trage de la "il ne faut pas", dar acum ca ma uit pe wikipedia vad ca e de fapt "faux pas".

daca te rog, ma lamuresti un pic cu etimologia si semnificatia acestui faux? (e de la fals?) - n-am gasit pe net sau nu m-am priceput sa caut...

tnx :)

Postat pe 18 Februarie 2009 23:09
m-am elucidat, e "pas fals". scuze voua tuturor pt inadvertenta!

intre timp, putem spune NU brandurilor mari si lucitoare plasate la vedere pe bluze fuste rochii si orice accesorii, oricat de fine ar fi ele!

Postat pe 18 Februarie 2009 23:16
Da, pas fals. In fine, asa sunt eu mai obsedata de chestii de limba.

Nu hainelor pe care scrie firma cu litere mari.
Kathara
Postat pe 19 Februarie 2009 09:36
De la: Kathara, la data 2009-02-19 09:36:17Da, pas fals. In fine, asa sunt eu mai obsedata de chestii de limba.

Nu hainelor pe care scrie firma cu litere mari.


si eu sunt tot filoloaga de formatie si cat pot de atenta la detalii de felul asta. unul mi-a scapat, e drept, dar ma bucur ca l-am rezolvat impreuna :)

NU fiintelor care poarta branduri fara sa le cunoasca istoria si valorile!

Postat pe 19 Februarie 2009 12:16
cu paiete ziua, grasa si cu un maieu pana la buric sunculitze din toate partile.. chestia asta mi se pare naspa rau... cand vad pe strada pff ma gandesc oare ele nu au oglinda?
_dulcik_
Postat pe 20 Martie 2009 23:28
De la: _dulcik_, la data 2009-03-20 23:28:54cu paiete ziua, grasa si cu un maieu pana la buric sunculitze din toate partile.. chestia asta mi se pare naspa rau... cand vad pe strada pff ma gandesc oare ele nu au oglinda?

nu tind sa cred k nu
bestiutza_relouded
Postat pe 21 Martie 2009 00:41
Uite de-aia imi plac romancele .. si nu o spun cu ironie!!!. Pentru ca, in ciuda "saraciei" (cu sau fara ghilimele) stim sa ne iubim corpul. Pentru ca in ciuda neajunsurilor ... punem pret pe calitate. Dar mai ales pentru ca avem un simt al ridicolului foarte bine dezvoltat.

Dincolo de granita .. nu conteaza prea mult cate kilograme ai si daca ti se potriveste ceva. Nu stiu daca e normal sa imi fie sila... cand vad sunca si apoi fusta..... sa-mi fie jena pentru jena ei, sa o inteleg.. sa nu o vad... E greu sa ignori 90% din ceea ce te inconjoara sau te izbeste pur si simplu...
rashela
Postat pe 21 Martie 2009 02:24
sincer or fi tendintele s-o porta ceva dar asta nu inseamna ca pe toata lumea sta bine...
_dulcik_
Postat pe 21 Martie 2009 22:13
Nu ciorapilor plasa, pantofilor galben/rosii/portocalii/aurii din inimitatie de piele de sarpe, nu colantilor purtati cu fusta de blugi si "adibasi" din Europa.
breathemein
Postat pe 12 Iunie 2009 07:53
De la: , la data 2009-02-18 23:16:50m-am elucidat, e "pas fals". scuze voua tuturor pt inadvertenta!

intre timp, putem spune NU brandurilor mari si lucitoare plasate la vedere pe bluze fuste rochii si orice accesorii, oricat de fine ar fi ele!

deci ai zis asa la topi Faut pas ca traducere ar fi el/ea nu face(ill/elle ne faut pas)
"pas fals" se traduce in franceza asa faux pas deci daca nu stii franceza si te documentezi gresit sfat mai bine nu o mai utiliza
yumy
Postat pe 12 Iunie 2009 08:52
si cum filologii nu se pot abtine sa nu corecteze pe toata lumea, sa corectez si eu pe cineva care a corectat. desi "elle" se scrie cu 2 de "l", pentru "il", e alta poveste, se scrie cu unul singur
metoujours
Postat pe 12 Iunie 2009 10:21
:) nu sunt de acord cu voi! Cele mai sexy sunt cele de 80 ed kile pe picioru stang, 90 pe dreptu ,4-5 burti si multa celulita. sandalute cu baretele(dar din cauza suncilor nu se mai vad ), fusta scurta de blugi D&G (de la didi and gigi), fusta atat de stramta ca nici nu poate sa mearga, Bluza de la armanjjii ceas mareeeeee cu multe cristale facute din sticla de pepsi si cel mai important machiate la 10 dimineata cu multtttt tusss, mult blush , unghii de 30 de cm eventual cu strasuri si bineinteles ca a folosit un parfum original din europa cu mireasma de transpiratie! cam asta vad eu pe strada.
Si sa nu uit! atitudinea de superwoman!
ina_tina
Postat pe 12 Iunie 2009 17:22
De la: Aladiah, la data 2009-02-18 21:42:23eu cred ca animal print merge cu vreo 5-6 lantzuri groase, niste cercei mari, o curea aurie, cu paiete, sau macar straculitoare. tocurile nu trebuie sa fie sub 12 cm...totul mulat, evident...


cred ca ar arata mai bine pe un snur...fara ta tze....fara c u r....pardon
_oktober_
Postat pe 12 Iunie 2009 17:28
De la: , la data 2009-02-19 12:16:25
De la: Kathara, la data 2009-02-19 09:36:17Da, pas fals. In fine, asa sunt eu mai obsedata de chestii de limba.

Nu hainelor pe care scrie firma cu litere mari.


si eu sunt tot filoloaga de formatie si cat pot de atenta la detalii de felul asta. unul mi-a scapat, e drept, dar ma bucur ca l-am rezolvat impreuna :)

NU fiintelor care poarta branduri fara sa le cunoasca istoria si valorile!


mah si imi placea de tine... da' ai dat-o de gard... istoria si valorile??? adevaru' e ca nike par example are o istorie de invidiat nu ca nike ar fi vreun brand, dar se pare ca e apreciat printre haoleoo manelari... ashe ca pe mine ma pierdusi de musteriu...
crissa_909
Postat pe 15 Iunie 2009 09:50
De la: metoujours, la data 2009-06-12 10:21:20si cum filologii nu se pot abtine sa nu corecteze pe toata lumea, sa corectez si eu pe cineva care a corectat. desi "elle" se scrie cu 2 de "l", pentru "il", e alta poveste, se scrie cu unul singur
stiam m-am grabit sa scriu pana la urma eu macar fac greseli pe care cred ca si francezii le fac dar in titlu topicului e vorba de o eroare de exprimare ceva cumva fost la testarile nationale ghita nitescu/nita ghitescu?????
e foarte rau sa nu stii ce inseamna cuvintele din franceza in romana si invers ca poti gresi la scris asta se poate corecta in timp
yumy
Postat pe 15 Iunie 2009 09:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Articole de pe blogul meu 54 De la: bestdevilinside 28 Noiembrie 2008 17:49
am 3 pisici mici si nu au stapan nu le vreti????? 10 De la: kudika344657 28 Decembrie 2010 08:33
casa in Bucovina 1 De la: rox_rbz 8 Decembrie 2011 18:17
Inchirieri auto, inchirieri masini, inchirieri Logan 1 De la: TitanRent 23 Iulie 2009 13:05
Blogurile de moda din Romania 3 De la: anastasia_m 9 Mai 2010 12:51