Setari Cookie-uri

lentile de contact ..ce parere aveti?

buna ...as vrea sa imi pun si eo lentile de contact ..dar am auzit k nus chiar asa de bune..si k pot dauna mult ochiului........voi ce parere aveti?ma poate ajuta careva....nuj ..macar sa imi zik ce marca ar trebui sa aleg..eo m-am interesat asa cat de cat la anumite saloane de optica..da nuj ce sa zik...:D
laly19
Postat pe 5 Martie 2009 14:47
De la: laly19, la data 2009-03-05 14:47:49buna ...as vrea sa imi pun si eo lentile de contact ..dar am auzit k nus chiar asa de bune..si k pot dauna mult ochiului........voi ce parere aveti?ma poate ajuta careva....nuj ..macar sa imi zik ce marca ar trebui sa aleg..eo m-am interesat asa cat de cat la anumite saloane de optica..da nuj ce sa zik...:D

De fite sau de nevoie, adica cu dioptrii ?
Sunt si lentile de proasta calitate dar sunt si foarte bune...
Trebuie sa mergi intai la un medic oftalmolog...nu la saloane...cred ca ai vrut sa zici cabinete de optica...
sa vada daca suporti lentile, daca ai lacrimi destule, etc...Mie nu-mi plac lentilele de contact pentru ca sunt prea sensibile, trebuie curatate, tinute in solutie care trebuie mereu schimbata - si nu e ieftina, e nevoie de igiena serioasa a mainilor si ochilor, nu le prea poti manevra daca ai unghii, daca le scapi si nu le gasesti imediat se duc naibii ca se usuca...nu le poti purta in orice conditii - de exemplu la bazin, in fum, trebuie sa le dai jos in fiecare seara - sunt unele pe care le poti purta mai mult dar nu e indicat pentru ca nu respira corect ochiul si daca e si bolnav...aa, si nu sunt pentru ani de folosinta ci doar pentru cateva luni dupa care se arunca...eu prefer ochelarii, categoric...
Poate te ajuta adresa www.bausch.ro
Tocmai am primit adineauri o oferta de la ei...
ocs
Postat pe 5 Martie 2009 15:03
eu am avut lentile de contact insa nu le-am prea purat deoarece de fiecare data cand le puneam imi curgeau foarte tare ochii... precizez ca nu mi-am luat de capul meu si am fost la medic..
_dulcik_
Postat pe 6 Martie 2009 09:31
Si eu port lentile de contact am lentile de culoare verde gri si sunt super marfa! Va recomand culoarea caci nici nu se observa ca ai lentile
danaf82
Postat pe 6 Martie 2009 13:39
pai eu vreau de fitze ..eo de fat am mers cu un prieten sa isi ia ochelari ..si in magazinul respectiv aveau si un salon mai mik cu un doctor..si ala mi-a dat un cerc ...cu mai multe cerculete miki de diverse culori:gri.albastru verde.....si trebuia sa pui p ochi pt k sa vezi ke culoare ai prefera..sa vezi cum iti cu o anumita culoare....:* v-am pupat
laly19
Postat pe 6 Martie 2009 16:34
pai de fitze mi-am luat si eu albastre... dar na ...
_dulcik_
Postat pe 7 Martie 2009 16:12
A avut 2 perechi de lentile de contact pana acum, unele azur si unele albastru mai inchis. M-am inteles ok cu ele numai ca ti se usuca ochii putin de la ele si ar fi de preferat sa cumperi de la farmacie lacrimi false pentru atunci cand le porti. De preferat sa nu stai cu ele prea mult in fum.
Miki_Andrescu
Postat pe 12 Martie 2009 16:58
eu port lentile de vedere si sunt foarte multumita de ele
eli18
Postat pe 18 Martie 2009 16:13
cam cat ajung niste lentile de contact? cu aprox....
Diavolyta_
Postat pe 18 Martie 2009 16:15
Este anormal total sa porti lentile de contact DE FITE! Irita ochiul si in timp te poti trezi cu cine stie ce. Si asa ochiul e sensibil si la cat de stresat e la ora actuala cu aparatura, poluare, stc numai de alea n-ai nevoie. Nu era nevoie de sfaturi
ema_rice
Postat pe 18 Martie 2009 19:07
eu port de aproape un an lentile cu dioptrie. acum vreau sa imi iau colorate si cu dioptrie. sunt pretentioase, dar dak vrei, poti si sa ai grija de ele. eu am fost ft multulita. mi s-a intamplat si sa mi se irite un pic irisul si nu le-am mai purtat o zi, doua. poti si dormi cu ele, la fum te ustura un pic ochii dar nu mor de la asta. si le poti purta si in bazinu de inot, dak e, in perioada aia poti folosi lentile de unica folosinta ca sa fie mai igienice.
eu nu as renuntza la ele decat dak ar veni iisus si mi-ar corecta vederea
dienutza_bulinutza
Postat pe 18 Martie 2009 21:21
De la: dienutza_bulinutza, la data 2009-03-18 21:21:15 eu port de aproape un an lentile cu dioptrie. acum vreau sa imi iau colorate si cu dioptrie. sunt pretentioase, dar dak vrei, poti si sa ai grija de ele. eu am fost ft multulita. mi s-a intamplat si sa mi se irite un pic irisul si nu le-am mai purtat o zi, doua. poti si dormi cu ele, la fum te ustura un pic ochii dar nu mor de la asta. si le poti purta si in bazinu de inot, dak e, in perioada aia poti folosi lentile de unica folosinta ca sa fie mai igienice.
eu nu as renuntza la ele decat dak ar veni iisus si mi-ar corecta vederea

Si cand te gandesti ca altele isi fac ochelari ca sa dea bine... sa para "inteligente"...ce nu prea inteleg e faza cu culoarea...dar ce are culoarea ochilor vostrii ? aveti un ochi de-o culoare si unul de alta ? ochii sunt extrem de sensibili de ce sa-i stresati cand nu e nevoie ?
ocs
Postat pe 19 Martie 2009 18:33
Eu sincer nu mi-as mai pune lentile niciodata.. mi-a ajuns.. am incetat cu fitele ... am ochii destul de frumosii si nu se merita sa mai imi pun.. imi voi pune atunci cand nu voi mai vede bine
_dulcik_
Postat pe 20 Martie 2009 23:12
De la: _dulcik_, la data 2009-03-20 23:12:22Eu sincer nu mi-as mai pune lentile niciodata.. mi-a ajuns.. am incetat cu fitele ... am ochii destul de frumosii si nu se merita sa mai imi pun.. imi voi pune atunci cand nu voi mai vede bine


eh, asa-i cu astia de la tzara, prefera ce e mai simplu si comid ;0
dienutza_bulinutza
Postat pe 21 Martie 2009 16:42
Port lentile cosmetice de vreun an, sunt foarte multumitade ele.
Am reusit cam greu sa deprind metoda de aplicare, dar apoi le puneam foarte usor.
Daca respecti cu strictete regulile de igiena, nu ai de ce sa-ti faci griji.
arianne_35
Postat pe 22 Martie 2009 18:39
eu am lentile cu dioptrie si sincer sunt faine
eu le am transparente dar si asa imi pune mai mult in evidentza culoare ochilor care este albastra...parca lucesc
oricum la inceput o sa ai nevoie de rabdare
pt k ti le vei pune treptatçcateva ore pe zi k sa se obijnuiasca ochiul
dupaia poti toata ziua
nu iti recomand sa dormi cu ele pt k irisul trebuie sa ,,respire,,
bestiutza_relouded
Postat pe 22 Martie 2009 18:53
De la: dienutza_bulinutza, la data 2009-03-21 16:42:09
De la: _dulcik_, la data 2009-03-20 23:12:22Eu sincer nu mi-as mai pune lentile niciodata.. mi-a ajuns.. am incetat cu fitele ... am ochii destul de frumosii si nu se merita sa mai imi pun.. imi voi pune atunci cand nu voi mai vede bine


eh, asa-i cu astia de la tzara, prefera ce e mai simplu si comid ;0


adica ce vrei sa zici?
_dulcik_
Postat pe 22 Martie 2009 22:30
si totusi cam cat ajung????
Diavolyta_
Postat pe 26 Martie 2009 12:33
Lentile de contact de 90 de purtari - 100 de ron.. mdea.. tot singurika am aflat
Diavolyta_
Postat pe 26 Martie 2009 13:12
Eu le am pentru 60 purtari cred, dar nu le port in fiecare zi
Dorina1
Postat pe 26 Martie 2009 13:18
cand mi-am luat eu am dat 250 eram in cls a 10-a ca atunci erau fitele la putere
_dulcik_
Postat pe 1 Aprilie 2009 21:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
shopping online.(converse osiris element vans circa DC ) 5 De la: kudika197601 18 Iunie 2010 18:07
www.vrem-cadouri.ro 4 De la: lungureanu 24 Iulie 2010 17:43
Vand blugi dama marca Levis Strauss noi originali 1 De la: oldboy 4 Februarie 2010 19:04
casa in Bucovina 1 De la: rox_rbz 8 Decembrie 2011 18:16
Hainute, genti, incaltaminte pictate 1 De la: jandystyle 9 Martie 2011 16:35