Setari Cookie-uri

dilema

mda uite ca am ajuns sa scriu si pe forum dar as vrea o opinie si mai obiectiva decat a mea. Acum 1 an si ceva am cunoscut pe internet o fata (femeie) mai mare cu 2 ani ca mine am schimbat id de mess am vorbit pe diferite teme dar nu imi accepta niciodata webul si invers. am fost intrigat la inceput dar apoi am intuit in mesajele ei o suferinta interioara destul de profunda. firesc am inceput sa o descos. mi-a destainuit ca sufera de o poliartrita reumatoida de vreo 2 ani ca face tratam cu citostatic si alte minunatii fara rezultate evidente sincer mi sa parut pe pct de a claka. am sfatuit-o 1 sa se duca la munte la un duhovnic renumit sa o scot din starea de angoasa si intradevar sa intors remontata. a acceptat pt prima oara sa ne intalnim in realitate. am remarcat ca era o femeie f stilata educata si draguta dar care suferea enorm interior si nu numai. i-am recomandat un tratam ca adjuvant cu aloe vera care in 2 luni ia scazut factorul reumatoid la jumatate insa 2 luni mai tarziu pe fondul unei depresii probabil boala a rcidivat iar si sa incapatinat sa nu mai ia nimic drept urmare in scurt timp a ajuns la spital cu salvarea probabil si a fost nevoita sa se interneze la o clinica de specialitate din alt judet. intre timp am aflat ca e cas are un copil are o asazisa casatorie impusa de parinti la o varsta destul de frageda 20 sa zicem ca nu la iubit niciodata ca practic noaptea respectiva sa consumat mai mult dat raportului de forta net avantajos lui ca ia facut un copil dar ca de at adica mai bine de 10 ani nu mai doarme cu el in acelasi pat desi stau sub acelasi acoperis. chipuril raman impreuna pt copil. desi ea stie ca el are pe cineva spune ca nu o intereseaza dar nici nu incearca sa isi refaca viata. sincer m-am atasat de ea am vazut ca ma placut la inceput dar e atat de blokata emotional incat ii teama sa iubeasaca din nou oricum nu am aj niciodata mai departe de stadiul de amici e o tipa f principiala desi apara doar ideia de familie caci in fapt... un compromis total. am fost la ea la spital la sute de km distanta i-am dus flori i-am facut mici si sugestive cadouri dar ea pace desi o vad ca ma place totusi nu ise din cochilia ei sau din turnul ei de clestar. intre timp probabil am speriato puin vazand ca iau lucrurile in serios si acum e chiar suparata pe mine ca poate am devenit prea insistent si ea nu e pregatita sau nu vrea in fine. in schimb sta zilnic in fata calculatorului la chat cu diversi amici facuti pe diferite siteuri fara ca sa urmareasca neaparat ceva anume decat conversatia in sine . Ce mna pot face cu o astfel de persoana sfatuiti-ma?
inorogul
Postat pe 5 Aprilie 2009 09:15
oare esti constient cat de important ai putea fi pentru ea, ce rol major aiputea avea in viata ei? Si ce raspundere ai, sa nu ii faci mai mult rau decat bine?
nefer
Postat pe 5 Aprilie 2009 09:26
Cu siguranta nu vrea sa se lege de tine si mai mult, crezand ca la un moment dat o vei abandona si tu iar ea va fi si mai dezamagita mai ales daca spui ca nu ii esti indiferent. Si totusi tind sa cred ca nu este doar ceva trecator pentru tine...ai vazut-o, ti-a placut, ii stii problema si cred ca tot ce trebuie sa faci este sa te gandesti daca vei merge mai departe sau te vei opri.
Iar daca ea nu este pregatita inca...cred ca daca esti hotarat trebuie sa ramai putin in umbra,las-o sa se linisteasca si sa-ti simta putin lipsa,dar inainte de astea spuna-i ca esti alaturi de ea si ca daca va avea vreodata nevoie de tine stie unde te va gasi. Daca iti cunoaste sentimentele, poate dupa perioada de gandire o sa mai cedeze macar un pic.
Parerea mea este ca nu vrea sa mai sufere si de aceea nu mai vrea nici sa se implice in alta relatie. Iar felul in care reactioneaza eu il gasesc cat se poate de firesc.Ai rabdare, nu fi insistent daca ei nu-i place acest lucru, s-ar putea s-o inhibe mai mult comportamentul tau insistent si de aceea sa opuna o oarecare rezistenta!
Inca ceva...gandeste-te ca daca este casatorita de la 20 de ani mai mult fortata de parintii sai, nu a trecut prin prea multe relatii si poate ii este teama ca nu va stii nici cum sa se comporte cu o astfel de relatie mai ales fiind casatorita si avand un copil!
florentyna_ct
Postat pe 5 Aprilie 2009 09:51
inorogule, tu esti doctor, nu!?

Postat pe 5 Aprilie 2009 10:12
mda aveti dsreptate pana la un pct dar imi face faze d genul ca viu sa o i-au de la serv. cei drept pe neanuntate iar ea imi replica politicos ca ia promis unei colege ca merge pe jos cu ea in conditiile in care o vede in fiecare zi iar u vin cu masina din judetul vecin. si mai are pretentii ca are si 2 facultati. am asteptato in fata instirtutiei in care lucreaza in masina si a plecat cu o colega fara ca macar sa se uite in urma desi i-ma spus ca stau 1.30 ore pana scapa de la serv si ca nu plec si rec am urmarito cu masina apoi riscand si o amenda pt statioanre pe oprire interzisa noroc ca am foat ''iertat'' lucrand oarecum in minister si am scapat doar cu avertisment scris, oare cwe fel de om acesta? de sarbatori mi-a spus telefonic ca mi-a luat un cadou dar ca nu a avut timp sa mi-l dea apoi pe13 ian a fost ziua mea mi-a promis ca vine sa ma vada si tacere chipurile o pana de curent la institutie in fine am inteles dar nici nu a avut curajul sa isi ceara scuze zilele urmatoare in fine desi o vad o pers sensibila si care a suferit emotional dar sincer comportam ei a ajuns sa ma exaspereze
inorogul
Postat pe 5 Aprilie 2009 18:08
tu chiar nu vezi ca este o femeie desteapta si se fereste de suferinta? dar in acelasi timp, tine la tine si pur si simplu, nu vrea sa mearga mai departe. De aceea, povestea asta cu..."lasa-ma si nu-mi da pace", cadouri si comunicare pastrate, dar nu avanseaza in relatie, nu vrea complicatii. Si tu, in situatia asta, esti chair sigur ca asa stau lucrurile cu sotul ei?
nefer
Postat pe 5 Aprilie 2009 23:46
daa
inorogul
Postat pe 6 Aprilie 2009 00:15
Eu zic s-o lasi in pace, nu cred ca vrea sa-i fi mai mult decat un prieten. Nu stiu de ce trebuie s-o astepti la munca, s-o urmaresti, cred ca tu ai inceput s-o exasperezi pe ea. Daca vrei s-o ajuti poti sa-i fi doar prieten si atat, daca nu poti mai bine las-o in pace nu-i complica mai mult existenta.
valita76
Postat pe 17 Aprilie 2009 15:16
crede ma e foarte greu ceea ce simte ea cand te vede... sufera enorm... stiind ce boala are... nu vrea sa o vezi cum se topeste pe picioare....
lore_71
Postat pe 17 Aprilie 2009 15:26
o femeie isi poate sacrifica viata traind nefericita, pentru copilul ei. cred ca la noi casniciile de "ochii lumii" sunt intr-o proportie de 80%. divortul, implica impartirea bunurilor, cand ai un apartament mic sau cand stai la parinti/socrii si mai ai si copii, ca femeie chiar accepti umilinta de a trai langa un sot infidel care de multe ori este si violent.
o femeie se gandeste la copii, la cei din jur, la ce o sa zica lumea....de ce ? pentru ca de fiecare data FEMEIA ESTE VINOVATA.
trist, nu ?
htania
Postat pe 2 Mai 2009 15:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa-ti stabilesti obiectivele 3 De la: sabinaN 26 Septembrie 2008 08:12
Intrebare forum 8 De la: just_laura 27 Aprilie 2009 15:41
universitatea vasile goldis....intrebare 7 De la: dandanaua_reloaded 24 Octombrie 2009 23:32
buna 6 De la: pryntzesyta 23 Mai 2009 21:54
cursuri de initiere 5 De la: pfloricica 21 Noiembrie 2010 00:47