Setari Cookie-uri

Limbi Straine

Buna,

am observat ca nu exista niciun topic pe tema limbilor straine. in ziua de azi este foarte important sa cunosti mai multe limbi , si te ajuta si mai mult daca sunt putin mai ciudata , spre exemplu japoneza sau chineza. As vrea sa stiu daca pe voi v-a ajutat cunoasterea unei limbi straine , cand ati vrut sa va angajati .
Astept raspunsurile voastre cu nerabdare :)
mihaelapred
Postat pe 13 Aprilie 2009 14:16
De la: mihaelapred, la data 2009-04-13 14:16:54Astept raspunsurile voastre cu nerabdare :)


Si eu
Diavolyta_
Postat pe 13 Aprilie 2009 14:19

Nici despre fizica cuantica nu e topic...

Dar uite asa, ipotetic vorbind... CE, exact ar trebui sa scriem pe topicul de limbi? CE e de discutat aici?
(acusi sare Reze, ca vede "limbi" )
Dor_a
Postat pe 13 Aprilie 2009 14:33
pe langa lb romana(pe care multi se pare ca au ''uitat-o'' subit de cand nu mai sunt prin tara), mai vb engleza si germana(nu la perfectie,dar ma descurc)
ETE_EU
Postat pe 13 Aprilie 2009 14:38
mda... mi ar placea sa invatz portugheza... momentan stiu engleza,franceza,spaniola,italiana si sarba :D:D:D
SweetHappyButterfly
Postat pe 13 Aprilie 2009 14:45

ce e cu limbile?
_fantoma_
Postat pe 13 Aprilie 2009 14:50
De la: vas25, la data 2009-04-13 14:50:55
ce e cu limbile?


Uite, uite: (limba)
Dor_a
Postat pe 13 Aprilie 2009 14:53
Da bineinteles ca ajuta...cu cat stii mai multe cu atat mai bine. Depinde si de jobul pt care aplici, de compania angajatoare...de clientii/asociatii acesteia. dar in general, limbile straine sunt un atu . Eu vorbesc engleza, franceza...si m-am apucat de curand de araba...
mrskattousa
Postat pe 13 Aprilie 2009 19:25
da,o placere sa ti se dea limbi in orice tzara
matracucu
Postat pe 13 Aprilie 2009 19:40
De la: just_laura, la data 2009-04-13 19:40:12da,o placere sa ti se dea limbi in orice tzara


wauuuu pai sunt cam multe tari si multeeeeeeeeeeeeee limbiiiiiiiiiiiiii
sarutama
Postat pe 13 Aprilie 2009 19:42
De la: sarutama, la data 2009-04-13 19:42:29
De la: just_laura, la data 2009-04-13 19:40:12da,o placere sa ti se dea limbi in orice tzara


wauuuu pai sunt cam multe tari si multeeeeeeeeeeeeee limbiiiiiiiiiiiiii


pai sa fiiiiieeeeeeeee !!!!!!!!!!!!!!!!
cel mai tare si mai tare mi-ar placea in japonia
matracucu
Postat pe 13 Aprilie 2009 19:46
si eu stiu engleza , germana si olandeza (insa abia sunt la inceput ) . ca sa invat olandeza , eu am apelat la site-ul www.invata-limbi.ro , iar rezultatele au inceput sa apara . sunt la stadiul in care inteleg anumite lucruri , si pot sa si vorbesc putin.
in acest site veti gasi cursuri pentru foarte multe limbi : italiana, portugheza, araba, japoneza , etc. daca vreti puteti sa incercati si voi , si cu siguranta veti fi multumiti. iar un avantaj la aceste cursuri, este ca te poti apuca de invatat cand vrei tu, la orice ora , si nu trebuie sa depinzi de diferiti profesori ...
mihaelapred
Postat pe 21 Aprilie 2009 14:38
cunoasterea unei limbi straine intr-adevar este un atu. mama imi spunea de multe ori "invata limba rusa, sigur iti va folosi pe viitor". pot spune ca am ajuns la cuvintele ei, chiar imi ajuta ca o stiu. pe langa rusa vorbesc foarte bine franceza si putin engleza. consider totusi ca cunoasterea unor limbi straine e mult mai importanta atunci cand ai o alta specializare, nu doar facultatea de litere. Absolventii de litere = someri cu diploma!
Lulli
Postat pe 29 Mai 2009 21:25
De la: Luli2, la data 2009-05-29 21:25:00cunoasterea unei limbi straine intr-adevar este un atu. mama imi spunea de multe ori "invata limba rusa, sigur iti va folosi pe viitor". pot spune ca am ajuns la cuvintele ei, chiar imi ajuta ca o stiu. pe langa rusa vorbesc foarte bine franceza si putin engleza. consider totusi ca cunoasterea unor limbi straine e mult mai importanta atunci cand ai o alta specializare, nu doar facultatea de litere. Absolventii de litere = someri cu diploma!


Eu am terminat Engleza-Spaniola in 2005 si lucrez ca Trainer de lb. straine. Crede-ma ca nu sunt absolut deloc somera :) din contra, imi fac programul cum vreau eu, daca am vreo problema imi anulez cursurile fara sa dau explicatii cuiva, trebuie doar sa anunt compania client (evident nu sunt platita daca nu le tin) si in general programul meu este de la 8 la 13. Dar am muncit mult pana am ajuns aici, la inceput am avut o singura grupa pe zi si doar contract de colaborare. Dupa aproape doi ani am ajuns sa am 4 cursuri pe zi si salarul crede-ma ca e mai mare decat ce mi-ar trebui mie sau decat ceea ce am visat vreodata sa am. Deci se poate. Evident in invatamantul privat, nu la stat.
liliana2005
Postat pe 4 Iunie 2009 11:02
liliana, eu am terminat romana-franceza. am lucrat in universitate imediat dupa terminarea studiilor (de o saptamana mi-am dat demisia), si tot nu am fost somera. spune-mi totusi cati absolventi de litere lucreaza in domeniu? majoritatea au doar cateva optiuni: profesori (si sa fie nemultumiti o viata de salariu), traducatori (dar cate birouri de traduceri pot fi?! mai ales ca acum la orice pas gasesti traducatori de limba franceza, engleza, germana, etc.). iti marturisesc ca jumatate din fostii mei colegi lucreaza in vanzari, receptioneri, vanzatoare, sau chiar nu lucreaza deloc....personal consider ca daca as fi fost poate chimist, biolog, etc. si as sti doua-trei limbi straine as fi mult mai avantajata. acum lucrez traducator si sunt multumita
Lulli
Postat pe 6 Iunie 2009 12:39
De la: Luli2, la data 2009-05-29 21:25:00cunoasterea unei limbi straine intr-adevar este un atu. mama imi spunea de multe ori "invata limba rusa, sigur iti va folosi pe viitor". pot spune ca am ajuns la cuvintele ei, chiar imi ajuta ca o stiu. pe langa rusa vorbesc foarte bine franceza si putin engleza. consider totusi ca cunoasterea unor limbi straine e mult mai importanta atunci cand ai o alta specializare, nu doar facultatea de litere. Absolventii de litere = someri cu diploma!


Draga, eu sunt absolventa de litere si n-am fost o zi somera in viata mea. Depinde si de om.
Kathara
Postat pe 6 Iunie 2009 12:47
kathara, normal ca depinde si de om...si cat de lenes e...am si eu colegi care nu "si-au gasit " serviciu timp de un an....deci, sa nu generalizam
Lulli
Postat pe 6 Iunie 2009 23:02
in clasa a 8-a am vorbit engleza fluent . Franceza era si ea o materie serioasa , dar nu imi placea . Azi stiu engleza datorita acelor 4 ani de generala si pentru ca am avut nevoie de ea in serviciu si am folosit limba la nivel de conversatie .
In facultate am facut atata finante si economie , dar engleza , care ma gandeam ca o sa fie mai complexa , zero . In 4 ani nu mi-am vazut la fata deloc profesorul . Pentru examenele la limbi aveam afisate subiectele , trebuia mereu sa facem o compunere pe care sa o depunem la secretariat . Primeam notele pe email . Nu e cea mai mare prostie ?
E o idee sa stii chineza sau japoneza , ori coreana - ar fi o provocare , nu ? Stiu cateva cuvinte in coreana de cand ma uit la Kdrama . Nu e asa de grea , dar eu nu mai am forta si rabdarea necesara sa imi bat capul cu asa ceva. Poate mai incolo cand va creste copilul mai mare .
danylor29
Postat pe 6 Iunie 2009 23:12
De la: Kathara, la data 2009-06-06 12:47:29
De la: Luli2, la data 2009-05-29 21:25:00cunoasterea unei limbi straine intr-adevar este un atu. mama imi spunea de multe ori "invata limba rusa, sigur iti va folosi pe viitor". pot spune ca am ajuns la cuvintele ei, chiar imi ajuta ca o stiu. pe langa rusa vorbesc foarte bine franceza si putin engleza. consider totusi ca cunoasterea unor limbi straine e mult mai importanta atunci cand ai o alta specializare, nu doar facultatea de litere. Absolventii de litere = someri cu diploma!


Draga, eu sunt absolventa de litere si n-am fost o zi somera in viata mea. Depinde si de om.

si eu tot absolventa de litere sunt...si tot n-am fost somera. dar sunt atatea alte cazuri de absolventi someri!!!
Lulli
Postat pe 7 Iunie 2009 11:47
siteul respectiv nu mai incarca, insa am gasit o resursa utila unde puteti invata limba germana in Bucuresti pentru elevi, studenti https://www.germankulturhus.ro respectiv https://www.kinderkulturhaus.ro cursuri germana pentru cei mici. Mullt succes tuturor !
premiumgrup
Postat pe 26 Octombrie 2018 14:08
siteul respectiv nu mai incarca, insa am gasit o resursa utila unde puteti invata limba germana in Bucuresti pentru elevi, studenti https://www.germankulturhus.ro respectiv https://www.kinderkulturhaus.ro cursuri germana pentru cei mici. Mullt succes tuturor !
premiumgrup
Postat pe 26 Octombrie 2018 14:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Important 0 De la: 12 Martie 2010 13:40
caut un job nou - handmade 9 De la: carmen_natural 28 Ianuarie 2011 18:00
Montare profesionala de extensii Cel mai mic pret 1.40€ extensia! 1 De la: styleextensii 21 Februarie 2009 19:58
O parere....:-? 3 De la: greierash 27 Iunie 2009 16:18
Job part time - angajari promovare cosmetice BIO 1 De la: kudika350856 18 Ianuarie 2011 09:17