Setari Cookie-uri

Filmul"Changeling" m-a socat! ..Un film extraordinar.

Nu am copii si nu planuiesc sa am prea curand, insa filmul acesta, m-a facut sa-mi inchipui cum ar fi daca m-as afla in locul acelei mame.Poate daca era o poveste fictiva, nu ma emotiona asa mult,dar in avand in vedere ca filmul nu e doar inspirat, ci e povestea reala cap-coada ,mi-a creat o stare ciudata pe care nu pot so definesc prea bine : mila, furie, frica , tristete..
Am cautat pe internet, povestea reala spusa de ziarele din acea vreme, si nu-mi vine sa cred ca s-a intamplat asa ceva.Bietii copii, biata mama .Nu am plans in viata mea la niciun film,nici macar la Titanic, insa la acest film chiar am plans, si inca cum.
E primul film cu Angelina Jolie pe care l-am vazut. Credeam ca ea joaca numai in roluri de femeie sexy si fatala,dar m-am inselat...este intradevar o actrita f buna!.Nu stiam ca Clint Eastwood e si regizor, si inca unul de laudat.
Filmul merita vazut ,a fost nominalizat la Oscar,si desii nu a luat premiul, mie personal, mi se pare mai bun si decat The curios case of Benjamin Button!!! Voi ce parere aveti?
lil_devil
Postat pe 9 Mai 2009 20:03
Intr-adevar un film extraordinar... De fiecare data in care vad un film de genul acesta, fie din zilele noastre, fie din trecut, imi readuc aminte ca libertatea pe care o traim este una "aparenta" si ca oricand putem fi victimele "subsolului sistemului". Fie ca te remarci ca fiind prea bun, ca vrei sa-ti aperi drepturile, sau ca vrei sa scoti adevarul la iveala, poti fi oricand luat in vizor, si "pus la locul tau". Este genul de film din care poti mai mult decat invata, poti gandi profund la mesajul lui... Nu e fictiune, nici comedia sau fericirea unui happy-end care nu se regaseste adeseori in realitate, si nici un film de consum.
"Changeling" e mai mult decat un film....E un film curajos, care spune multe...
anadenisa
Postat pe 22 Iunie 2009 09:16
ok.. merci.. am sa-l iau si eu de pe net.. sper sa-l savurez cu placere si sa-mi intre in suflet precum putine filme au facut.
cathysailor
Postat pe 22 Iunie 2009 14:50
si pe mine m-a impresionat acest film. ceea ce i s-a intamplat acelei femei din cauza ca politia acelei vremi trebuia sa ,,dea bine'' in fata oamenilor,ma lasa fara cuvinte.Pe landa faptul ca era lovita de nenorocirea ca i-a disparut copilul era sa o termine si sistemul,inchizand-o intr-un ospiciu :(. Nici eu nu am inca copii dar drama acelei mame si durerea pe care cred ca a dus-o in suflet toata viata,sperand ca poate poate copilul ei a supravietuit m-au impresionat profund.imi pare rau ca nu i-au acordat Oscarul,deoarece a fost de departe cel mai bun film al anului (cu atat mai mult ca, a fost inspirat dintr-o intamplare reala).
Arilia18
Postat pe 13 Iulie 2009 10:13
De la: lil_devil, la data 2009-05-09 20:03:06Nu am copii si nu planuiesc sa am prea curand, insa filmul acesta, m-a facut sa-mi inchipui cum ar fi daca m-as afla in locul acelei mame.Poate daca era o poveste fictiva, nu ma emotiona asa mult,dar in avand in vedere ca filmul nu e doar inspirat, ci e povestea reala cap-coada ,mi-a creat o stare ciudata pe care nu pot so definesc prea bine : mila, furie, frica , tristete..
Am cautat pe internet, povestea reala spusa de ziarele din acea vreme, si nu-mi vine sa cred ca s-a intamplat asa ceva.Bietii copii, biata mama .Nu am plans in viata mea la niciun film,nici macar la Titanic, insa la acest film chiar am plans, si inca cum.
E primul film cu Angelina Jolie pe care l-am vazut. Credeam ca ea joaca numai in roluri de femeie sexy si fatala,dar m-am inselat...este intradevar o actrita f buna!.Nu stiam ca Clint Eastwood e si regizor, si inca unul de laudat.
Filmul merita vazut ,a fost nominalizat la Oscar,si desii nu a luat premiul, mie personal, mi se pare mai bun si decat The curios case of Benjamin Button!!! Voi ce parere aveti?


Hmmm! Poate din cauza ca am un copil... pentru o clipa m-am pus in locul mamei... a fost groaznic sentimentul! Am simtit ca ma sufoc, o groaza de nedescris mi-a umplut sufletul si lacrimile parca au iesit din suflet! Am oprit atunci filmul (il vedem pe net) si m-am dus sa-mi imbratisez copilul care dormea... ma rugam la D-zeu sa nu ajung vreodata sa-l pierd! N-as putea trai sau poate n-as vrea sa traiesc fara el! Cand ma uit in urma, ma intreb cum am putut trai fara el, ce goala parea casa fara rasetele lui. Nu ma pot opri din a-l urmari cum se transforma, cum devine un EU cu personalitate, un OM.
krisla
Postat pe 14 Iulie 2009 20:47
Foarte bun filmul-mi-a placut scenariul si interpretarea Angelinei ,desi recunosc ca nu sunt o admiratoare a ei!Firul povestii te tine in tensiune,toate starile prin care trece si determinarea ei de a afla adevarul oricare ar fi fost el,fac din personaj o femeie puternica ,curajoasa si o mama buna!Mi-a placut finalul,faptul ca a ramas speranta ca intr-o zi ,fiul ei sa revina acasa si credinta ei ca acesta a reusit sa se salveze si sa supravietuiasca acelui rapitor si criminal!Well done,chiar merita vazut!
luyyzz
Postat pe 25 Iulie 2009 01:01
Detalii despre acest film si multe altele gasiti aici http://supermotions.blogspot.com/
supermotions
Postat pe 9 Septembrie 2009 15:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
FILM BUNISSIM 7 De la: chandramuki_md 20 Ianuarie 2009 14:02
seriale online 14 De la: oportunity 31 Mai 2019 21:12
FILM 1 De la: kudika_987521 19 Mai 2015 15:57
Va mai uitati la tv? 96 De la: Max2 13 Decembrie 2011 10:33
New Canon EOS-5D Mark II (Body Only)-€650EUR 1 De la: direct02 2 Ianuarie 2010 12:00