Setari Cookie-uri

foliculita

am o problema de multi ani...pilozitate excesiva pe picioare...m am epilat mult timp cu ceara insa trebuia sa astept sa cerasca firele de par prea mult si am continuat cu epilator electric...si de atunci imi apar mereu bubite rosii,cosuri,fire sub piele,bubite negre si cand le storc iese umpic puroi si un fir mare de par.
mentionez ca am un fir f gros si negru si banuiesc ca de asta imi apar acele bubite.ati intampinat problema asta?
ancaface
Postat pe 14 Mai 2009 15:10
buna
Cassey
Postat pe 15 Mai 2009 00:23
E o problema ingrozitoare. Eu nu reusesc sa scap de aceasta foliculita. Am fost si la dermatologie, mi-a dat tratament cu crema Diprogenta, a avut efect atunci , dar a reaparut. iar acum tratamentul nu mai are nici un efect. Acum incerc sa i-mi fac exfoliere cam odata pe saptamana cu malai amestecat in gelul de dus, apoi dau cu Betadine pe pielea proaspat spalata , dupa care o hidratez foarte bine. Sa vedem ce efect va avea. Daca cineva avre solutia minune poate ne ajuta si pe noi cele mai putin norocoase.
mikha3la
Postat pe 18 Mai 2009 22:14
Inteleg prin ce treci.Am problema asta de mai bine de 4 ani. Am ajusn la adevarata problema: foliculita severa.Asta se intampla anul trecut. Am fost la doi dermatologi,Numai unul m-a ajutat. Mi-a dat un unguent si o solutie preparata in farmacie. A trecut cea severa dar au ramas semnele foarte urate. Asa ca, sfatul meu este: de 2 ori pe saptamana faceti un peeling bun al pielii. Eu de regula folosesc un sapun pentru copii pentru a spala pielea piciorului si apoi clatesc. Imediat frece, nu foarte foarte tare, pielea cu malai grisat.Fac asta cam 5 minute la fiecare picior. Dupa aceea, folosesc o crema cu PH neutru. Ori de la Sebamed, ori altceva tot cu PH neutru. Dar, va sfatuiesc sa nu mai incercati sub nicio forma sa mai scoateti firele de sub piele. Nu veti mai purta fusta deloc si nu veti mai merge la plaja din cauza aspectului picioarelor.
Igiena este foarte importanta. Spalat in fiecare seara, MUSAI!Cu sapun de copii.
Igienizarea aparatelor de epilat intotdeauna.
Evitarea pantalonilor stramti , si asta mai ales vara.

Daca aveti intrebari, ma gasiti pe YM: madalina_sava7@yahoo.com

P.S.: Se scapa foarte greu de asta.

Postat pe 26 Mai 2009 10:15
cred ca e najpa sper sa nu am parte de asa ceva
yumy
Postat pe 27 Mai 2009 19:14
l_diana_c
Postat pe 27 Mai 2009 19:18
Ok, hai sa-ti spun cum am ajuns intr-o luna la picioare aproape normale de la o foliculita severa. Exfoliere zilnica cu manusa lufa, de trei ori pe zi ma dadeam cu Folisan ( este o solutie special pt foliculita pe baza de aspirina care scoate firul de par de sub piele si se gaseste in saloanele cosmetice sau la Top Line) apoi seara unguent de galbenele de la Elmiplant pt petele ramase de la bube. Si inca ceva f important renunta la epilatul cu ceara sau aparatul electric pt ca acestea subtiaza firul de par care nu mai poate strapunge pielea . Stiu ca nu-i f ok, dar foloseste crema depilatoare sau lama pt ca reteaza firul de la suprafata si nu mai exista pericolul sa creasca sub piele. Bafta!
creola28
Postat pe 29 Mai 2009 01:05
Am avut foliculita, asa pot spune acum dupa ce vreo 3 ani vedeam cum se inmultesc bubitele si se extind. Am incercat toate creme posibile..si tratament cu antibiotice care imi dadea tot felul de reactii: diaree, aveam senzatia ca mi se stramteaza esofagul si nu mai puteam inchiti mancarea.

Ce am descoperit este in urma unor discutii cu un medic care nu era dermatolog. Evitarea cremelor ..asta mi-a spus el. A fost o perioada cand am facut bai cu pelin pe picioare..se usuca pielea destul de tare, dar este un bun dezinfectant.

Apoi am mers iar la dermato si mi-a recomandat o serie de vaccinuri antistafilococice..pe care le-am facut vreo 2 luni. In paralel - am renuntat la baia in cada si foloseam o balie in care imi faceam ceai de musetel si uite asa mi-am spalat pielea o buna perioada de timp.
Tot in paralel consumam lichide multe..salate de tot felul. Asta pentru a mentine un ph ok in organism.

Acum am descoperit o solutie interesanta care este recomandata ptr tenul acneic, inclusiv in zona inghinala. Dezinfecteaza si repara tesutul lezat. V-o recomand tuturor..daca as fi avut-o la timp probabil unele cicatrici nu mai erau.. Solutia se numeste PURIFYING SOURCE de la Albanevosa.Costa doar 60 de lei este un dermato- cosmetic.
BRICART
Postat pe 13 Februarie 2010 10:53
draga mea eu am avut aceeasi problma si am tratat-o cu epilarea definitiva resprectiv laser.incerca o sedinta si o sa vezi ce rezultate o sa ai.este singura sansa sa scapi de aceasta problema.
YamyYamy
Postat pe 6 Martie 2010 19:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rusinea si epilatul inghinal!!!! 4 De la: kudika513739 20 Mai 2012 22:47
Epilare definitiva cu IPL in Oradea 6 De la: gamara 4 Mai 2012 12:33
help pls 8 De la: Raluca_SA 21 Octombrie 2009 00:36
epilatorul si efectele negative asupra pielii 29 De la: Eloah 22 Octombrie 2013 12:49
Epilare definitiva fara durere si fara fire crescute sub piele!!! 4 De la: Nomasvello 26 Iulie 2010 10:52