Setari Cookie-uri

constipatia

buna tuturor!
am si eu o problema , numita constipatie. de cativa ani beau ceai laxativ in fecare seara pentru a avea scaun, dar imi pierd zilnic 2 ore pana reusesc sa termin problema, pentru a nu avea neplaceri cand ies din casa.....
e cumplit si m am saturat. am incercat fel de fel de alimente combinate .... prune, caise , lapte...care nu fac mare lucru pentru mine.
stie cineva ce as putea manca pantru a reusi sa scap de aceasta problema???
am incercat si refelxoterapia...dar nu am avut rezultate semnificative.
oanagri
Postat pe 23 Iunie 2009 10:49
Diavolyta_
Postat pe 23 Iunie 2009 10:50
Mananca fructe, in special kiwi...cirese, visine... si nu mai bea ceai laxativ ca mai muilt rau iti faci. El iti schimba tot sistemul firesc si daca si inainte aveai probleme, acum cu siguranta le ai si mai si(vb de momentul in care vei decide sa nu il mai folosesti). Bea ceai verde zilnic, asta nu face rau. Si in timp ti se regleaza tranzitul.
milka_b
Postat pe 29 Iunie 2009 10:38
de o saptamana nu l mai beu....dar ,pentru a mi stimula cumva colonul sa lucreze mananc caise si beua lapte cu tarte seara.....asta e meniul meu de seara, iar a doua zi cu ajutorul unui supozitor cu glicerina reusesc.
dar imi doresc mult sa mananc normal...sa nu depind de fermentatia caiselor...etc.
oricum merci mult de sfat
oanagri
Postat pe 29 Iunie 2009 22:25
scuze greselile (beau , tarate)..oboseala
oanagri
Postat pe 29 Iunie 2009 22:26
Dar tu la doctor nu te-ai gandit sa te duci? Asa, de curiozitate intreb.
Kathara
Postat pe 29 Iunie 2009 22:30
incearca urmatoarele:

un pahar mare de apa dimineata pe stomacul gol

elimina cartoful, faina alba din alimentatie, bea cat mai multe lichide si consuma cat mai multe cereale integrale
kitty_krieger
Postat pe 29 Iunie 2009 22:30
ba da!!!!! am fost si mi au spus k, colonul meu nu are nimic defect...si ce crezi...mi au dat sa alternez un fel de dieta si alt ceai laxativ de la fares in loc de biovit....asa k i am dat naibii si akm incerc sa mananc cat de laxativ pot....doar k mi ar placea sa scap de combinatii cu fructe si sa pot manca, ca omu'.
oanagri
Postat pe 30 Iunie 2009 09:16
ceai de lemn dulce si cura cu acidofilus-pastile naturiste
ancaid
Postat pe 3 Noiembrie 2009 23:59
De la: oanagri, la data 2009-06-23 10:49:53buna tuturor!
am si eu o problema , numita constipatie. de cativa ani beau ceai laxativ in fecare seara pentru a avea scaun, dar imi pierd zilnic 2 ore pana reusesc sa termin problema, pentru a nu avea neplaceri cand ies din casa.....
e cumplit si m am saturat. am incercat fel de fel de alimente combinate .... prune, caise , lapte...care nu fac mare lucru pentru mine.
stie cineva ce as putea manca pantru a reusi sa scap de aceasta problema???
am incercat si refelxoterapia...dar nu am avut rezultate semnificative.

un medic ai incercat?de atatia ani
bestiutza_relouded
Postat pe 4 Noiembrie 2009 00:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce m-am ingrasat? 29 De la: ionelcrestez 28 Februarie 2009 22:48
Bucataria traditionala 4 De la: miss_darine 10 Ianuarie 2010 13:51
Seminar despre stilul de viata Raw Food, la Sun Plaza 1 De la: Andreea_Cojocariu_1 10 Martie 2015 18:40
Tu ai inchiria un bucatar ? 7 De la: flory_florin 22 Iunie 2014 19:51
ATENTIE! URGENT!! premii kudika 1 De la: CAELUM 21 Noiembrie 2009 13:53