Setari Cookie-uri

Splenectomie

Buna tuturor,
trebuie sa recunosc ca este prima data cand scriu pe un forum insa atat de mare imi este curiozitatea incat nu pot sa nu va intreb in legatura cu un subiect care mie mi-a schimbat viata in totalitate. Pe scurt, am fost nevoita sa fac o splenectomie, mai precis o operatie de scoatere a splinei datorita unei probleme hematologice, care devenise din pacate cronica. M-am interesat peste tot, cam stiu care sunt riscurile, stiu ca sunt mult mai predispusa catre infectii neavand splina si asta ma sperie mai tare ca orice. Totusi as dori sa stiu daca a mai trecut cineva prin asa ceva, daca mai este vreo persoana fara splina si cum se descurca. Imi cer scuze daca acest subiect poate nu e tocmai corespunzator acestui site. As dori doar niste pareri in cazul in care va regasiti situatia.
Cu multa recunostinta...
Air007
Postat pe 15 August 2009 16:48
Hello...si eu am suferit aceasta operatie la varsta de 14 ani...dar nu am dat asa mare importanta, mi s-a explicat ca nu este una f dificila, k un om poate trai fara pb fara splina, etc...si chiar nu am avut probleme (acum am 22 de ani) pana acum 2 luni cand am capatat o micoza la unghiile de la mana..nu stiam k e pericolul mai mare de infectie..acum urmez tratment sper sa dea rezultate... din cate inteleg tu nu ai avut niciun fel de problema pana acum, nu?..eu sincer ma simt foarte bine, alerg, fac sport, ma duc la sala, intr-adevar in fiecare an (iarna) am capatat cate o raceala dar nimic grav...sper ca acest mesaj o sa te faca sa te simti mai bine, sa nu mai ai atatea temeri si griji! iti urez multa sanatate si sarbatori ferivite alaturi de cei dragi:)
PS: ma bucur ca ai deschis acest topic, esti singura persoana de care stiu ca a mai facut aceasta operatie...si e reconfortant:)..sper sa isi faca curaj si sa posteze mai multi:D
Kangarooo
Postat pe 29 Decembrie 2009 20:03
Buna,
Ma bucur foarte mult ca mi-ai povestit experienta ta. Chiar este reconfortant sa stii ca mai este cineva fara splina. Adevarul e ca pentru mine a fost un adevarat soc, am avut chiar sentimentul ca viata mea s-a sfarsit o data cu lipsa splinei, eu fiind o adevarata inebunita dupa sport chiar m-am gandit ca nu voi mai putea face nimic. Am scris mesajul chiar la cateva zile dupa operatie, si sincer nu ma asteptam sa raspunda cineva, dar acum dupa cateva luni pot spune ca nu am avut decat cateva raceli, nu grave, si in rest s-a rezolvat si problema hematologica pentru care am facut aceasta interventie. Pe mine m-a speriat sincer internetul. Nu te sfatuiesc sa cauti despre aceasta problema:). In rest, stiu ca avem destul tesut limfatic, iar rolul de aparare a imunitatii este pe deplin preluat de celelalte organe, cum ar fi maduva spinarii, ficat, s.a. primii doi ani sunt mai grei. Iti doresc si eu multa multa sanatate, sarbatori fericite alaturi de cei dragi si iti multumesc pentru mesaj.
Air007
Postat pe 30 Decembrie 2009 18:10
Buna, Cristi sunt... Si mie mi a propus ieri hematologul scoaterea splinei; mi a spus ca e simplu si va trebui doar sa fac niste vaccinuri; aveti idee cumva cam cate zile de spitalizare implica operatiunea; si care ar fi alte spitale recomandate pentru asta in afara de Fundeni ? Multumesc
kudika190334
Postat pe 30 Mai 2010 18:05
Buna:)
spitalizarea poate tine de la 4 la 7 zile. Totul depinde de tipul operatiei: laparoscopic sau cu bisturiul. Laparascopic este insa cel mai indicat, refacerea e mult mai rapida. Iar de spital, eu am fost si la Fundeni si la Coltea. Mi-a placut mult mai mult Coltea, atat ca si conditii cat si in ceea ce priveste medicii.
Air007
Postat pe 31 Mai 2010 20:10
Buna tuturor
anul acesta implinesc 12 ani de cand am facut operatia de splenectomie si colicistomie, am sferocitoza ereditara.starea mea de dupa sa imbunatatit foarte ff mult, culoarea galbena mi-a disparut. dar am greata de ceva timp, ba de cateva ori am varsat verde. am racit de foarte putine ori in acesti aproape 12 ani, dar cand am racit ma pus la pat rau. acum sunt in anglia, am racit foarte rau in zona capului, dureri foarte mari de cap, am fost la doctor.am facut analiza sangelui si se pare ca bilirubina este foarte mare, peste o saptamana repet analiza. mi s-a facut vaccin antigripal, vaccin pentru meningita, iar peste 7 zile fac vaccin ptr plamani. acest ultim vaccin stiu ca trebuia facut o data la nu stiu cati ani ptr protejarea plamanilor. pe o parte sunt bucuroasa poate scap de starea de greata care persista, pe de o parte sunt foarte speriata ptr ca nu stiu ce complicati pot aparea din cauza bilirubinei marite.
as dori daca poate cineva sa-mi spuna la cat timp se face vaccinul ptr plamani, si ce ma asteapta ?
sunt foarte speriata ptr ca imi este rau, stare de greata permanent, raceli dese si dure, dureri mari de cap.
va multumesc anticipat
kudika094324
Postat pe 5 Ianuarie 2012 23:13


Care sunt cauzele in urma carora este necesara aceasta operatie ??? Adica ce probleme ati avut cu splina de a trebuit sa fiti operate
kudika_nikole
Postat pe 5 Ianuarie 2012 23:36
Buna! Si eu am avut la 14 ani o experienta asemanatoare,am inceput sa ma simt rau nu mancam nimic am slabit f mult in cateva zile...si am ajus sa ma operez de splina..ceva ereditar. a fost ok. am stat ce i drept vreo luna in spital,in niciun caz 7 zile.am avut si ceva complicatii inainte de operatie si a trebuit sa o amane. dar acum la 20 de ani sunt ok,ce i drept am sist imunitar mai slabit,si in fiecare anotimp trag o raceala zdravana. in rest n-am avut probl. singura intrebare ar fi..daca ati facut abdomene si daca da ati avut probleme? va urez multa sanatae si o viata frumoasa. se poate trai si fara splina:P
Antochi_Teodora_1
Postat pe 26 Aprilie 2012 13:39
De la: Antochi_Teodora_1, la data 2012-04-26 13:39:54Buna! Si eu am avut la 14 ani o experienta asemanatoare,am inceput sa ma simt rau nu mancam nimic am slabit f mult in cateva zile...si am ajus sa ma operez de splina..ceva ereditar. a fost ok. am stat ce i drept vreo luna in spital,in niciun caz 7 zile.am avut si ceva complicatii inainte de operatie si a trebuit sa o amane. dar acum la 20 de ani sunt ok,ce i drept am sist imunitar mai slabit,si in fiecare anotimp trag o raceala zdravana. in rest n-am avut probl. singura intrebare ar fi..daca ati facut abdomene si daca da ati avut probleme? va urez multa sanatae si o viata frumoasa. se poate trai si fara splina:P



Da,se poate trai fara splina,dar este necesara monitorizarea periodica,in functie de decizia medicului,a starii de sanatate,analize medicale,ecografii!!Atentie la eforturile fizice de intensitate !!!
MissRainbow
Postat pe 26 Aprilie 2012 13:53
buna,

nici eu nu am splina de ceva timp bun... si am facut abdomene...
kudika_37135
Postat pe 20 Iunie 2013 22:05
foarte frumos spus... imi pare rau ca am citit tarziu mesajul tau, dar ma bucur ca au reusit altii sa te binedispuna...
Cred ca intre timp te-ai convins ca mai suntem foarte multi in situatia ta...
kudika_37135
Postat pe 20 Iunie 2013 22:51
Buna ma numesc Daniel Tdin Bv.duminica ma m operat de urgenta caci mi am spart splina,la o cursa moto,dati mi si mie va rog niste sfaturi va rog tare mult.
kudika585028
Postat pe 17 Octombrie 2013 14:42
Staþi liniºtiþi, am în familie pe cineva fãra splinã din 1964. Protejaþi-vã ficatul cât puteþi, toatã viaþa.
kudika_987742
Postat pe 23 Mai 2015 17:48
Buna si eu sunt fara splina de anul acesta din februarie sisunt f speriata am racit de 4 ori de doua ori la plamani si o data am facut rinosinuzita si acum mi se tot infunda nasul:(. Nu stiu ce sa fac
Sipos_Luciana_1
Postat pe 21 Octombrie 2016 15:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sprancene 7 De la: liza24_84 21 Ianuarie 2009 15:55
Pentru femei IN LEGATURA CU SANATATEA LOR si pentru barbatii carora le pasa de sanatatea femeilor 2 De la: kudika036990 14 Iunie 2009 11:17
cat e de important sa mancam sanatos 5 De la: kudika_9792 17 Iunie 2012 18:52
FEOCROMOCITOM 4 De la: Full_Metal_Jacket 3 Iunie 2009 15:58
La ce e bun Steriletul? 7 De la: ela367 10 Iulie 2009 19:42