Setari Cookie-uri

acum am citit

Mi se pare corect sa fiecare om are partea buna,in care se poate considera inteligent.Am impresia ca scoala ,fiind o periaoda foarte lunga din viata(10-12 ani),isi pune amprenta pe mentalitatea noastra.La scoala ,de obicei ,au reusita cei care sunt buni la matematica sau la literatura.Dupa ce termina scoala ne asteptam sa aiba reusita in viata.Si nu se intampla .Viata dupa scoala este mult mai important decat acei 10-12 ani.Si de fapt scoala ar avea menirea sa ne pregateasca pt viata.de aceasta sunt total dezamagita de sistemul scolar.
Iata un academician Dr Howard Gardner,zice ca nu doar ceicare stie matematica si literatura sunt inteligenti.Eu sunt de acord cu el:
1.Inteligenta lingvistica(cei care au abilitate la scris,descriere,citit,vorbit)
2.Inteligenta logica(au abilitate de a lucra cu numere si idei abstracte.Daca se uita la un film ,despre care inca nu stie nimic,are abilitatea ca dupa jumatatea filmului sa "prezica" finalul filmului."aproxi")
3.Inteligenta muzicala (este sensibil la rithm,la sunete,la cantece)
4.Inteligent in spatiu (poate sa inteleaga ,sa prezinte imagini complexe , doar vizuale.De exemplu intra intr-o camera goala sipoate aprecia cu mare exctitate cum inchape mobila,cumse poate aranja in incapere.Pilotii de cursa au aceasta inteligenta)
5.Inteligenta Khinestetica(au abilitate de a citi limbajul trupului ,dar si sa comunice prin limbajul trupului.Actori,dansatori au aceasta inteligenta.Se poate dezvolta de oricine prin cursuri de dans,prin plimbare cu bicicleta,sau daca practicati THAI CHI)
6.Inteligenta interpersonala(au abilitatea de a organiza oamenii,comunitati.Au abilitatea de a da motivatie pt comunitate,de a indemna la actiune.
7.Inteligenta intrapersonala(abiliatatea de "a fi insuti".Ajuta si pe altii de a intelege pe sine.Ei sunt preoti,psihologi,scriitori,filozofi.Ca sa dezvolti inteligenta intrapersonlala proprie fa teste de personalitate,citeste carti despre dezvoltare personalitate practica meditatia si sa conduci jurnal personal)
8.Inteligenta naturalistica(abilitatea de a intelege comportamentul animalelor,usor recunoaste speciile,intelege complexitatea naturii.Iti poti dezvolta al tau daca mergi la excursii sau plimbari in natura,ai gradina,tii animal,sau esti voluntar la salvarea naturii)
9.Inteligenta spirituala si existentiala(utilizeaza toate functiile creierului.Intelege complexitatea vietii,moartea, subiectivitatea.Daca vrei sa cunosti "cine" locuieste in tine ,atunci converseaza mult cu altii.)
Textul original in limba engleza gasiti aici:
http://www.ask.com/bar?q=care2&page=1&qsrc=121&ab=0&u=http%3A%2F%2Fwww.care2.com%2F
beyaas
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
acum am citit 1 De la: beyaas 2 Septembrie 2009 16:33
este revoltator !!!! 9 De la: greierash_is_back 23 Noiembrie 2009 17:27
Kudika,vrem butonul cu "modifica"!!! 5 De la: Barbie30 1 Noiembrie 2012 00:34
chiar am nevoie de ajutorul tau 8 De la: oana84onutza 17 Februarie 2010 17:44
caminul bugetarilor platita la pret intreg??? 2 De la: stem_29 30 August 2010 21:30