Setari Cookie-uri

Anulare amenda RATB

Cum se procedeaza si cum se face si ce te intreaba aia si care-i fazaaa? Nu aveam cardul al mine si acu cica treb sa merg la Judecatorie ? Oamenii astia nu sunt normali!
Libeloo
Postat pe 8 Septembrie 2009 10:58
De la: Libeloo, la data 2009-09-08 10:58:31Cum se procedeaza si cum se face si ce te intreaba aia si care-i fazaaa? Nu aveam cardul al mine si acu cica treb sa merg la Judecatorie ? Oamenii astia nu sunt normali!

pai nu ti-au dat amenda?.... ce judecatorie?....
cristiana_cris
Postat pe 8 Septembrie 2009 15:20
Abonamentul (care era si inca mai e valabil pana pe 19) il uitasem in geaca in dimineata respectiva, si cum era o zi insorita, nu am luat geaca cu mine - se poate intampla oricui. Mi-au zis ca-mi fac PV(proes verbal) si ca il pot contesta la Judecatorie. Ei nu isi pot anula singuri amenzile (sunt retardati) asa ca, eu trebuie sa demonstrez la tribunal cum ca sunt nevinovata. Doaaaamnee! EU? LA TRIBUNAL? WHAT DID I DO?
Libeloo
Postat pe 9 Septembrie 2009 09:53
De la: Libeloo, la data 2009-09-09 09:53:42Abonamentul (care era si inca mai e valabil pana pe 19) il uitasem in geaca in dimineata respectiva, si cum era o zi insorita, nu am luat geaca cu mine - se poate intampla oricui. Mi-au zis ca-mi fac PV(proes verbal) si ca il pot contesta la Judecatorie. Ei nu isi pot anula singuri amenzile (sunt retardati) asa ca, eu trebuie sa demonstrez la tribunal cum ca sunt nevinovata. Doaaaamnee! EU? LA TRIBUNAL? WHAT DID I DO?

nu la tribunal...au vrut sa te sperie...cred ca la politie trebuie sa te duci cu procesul...intreaba si tu in statia de bilete poate stiu vinzatoarele mai bine..este pacat...daca ai....
cristiana_cris
Postat pe 9 Septembrie 2009 12:53
Ba nu,la tribunal ca am trecut prin exact aceeasi chestie. Te duci la sediul lor de prin spatele liceului SIncai si acolo depui o cerere ( te vor indruma ei). Pe urma primesti acasa o citatie cu data la care trebuie sa te prezinti la tribunal. RATB nu se prezinta, trimit o hartie prin care zic ca-o ok, tu ii povestesti judecatoarei ( si te rogi sa nu fie una tampita). Dupa care nu mai stiu ca eu am dat peste o incepatoare cretina si i-am dat naibii de bani.
Kathara
Postat pe 9 Septembrie 2009 14:40
Nu, nu, ideea e ca eu nu am platit nimic (imi baga ala o pastila cum ca as putea plati pe loc 50 de lei, ca sa nu ma dea RATBul in judecata si sa ma judec eu apoi cu ei sa imi dea banii inapoi, insa m-am uitat la ei ca la extraterestri) am primit proces verbal pe care ala a zis ca il pot contesta la judecatorie. Merci de sfat, oricum.
Libeloo
Postat pe 9 Septembrie 2009 18:30
Inainte puteai anula amenda daca te duceai in anumite centre RATB cu abonamentul valabil. Am facut asta cand eram student si uitam abonamentul. Acum daca spui ca ai abonament pe card ar trebui sa o poata anula automat avand in vedere ca pot vedea in softul lor ca aveai abonament la data respectiva.

Dar in Romania totul e psoibil. Eu unul m-as duce si la judecatorie daca ar fi cazul. In nici un caz nu as plati si abonamentul si amenda
ilovethisgame
Postat pe 20 Septembrie 2009 16:09
De la: ilovethisgame, la data 2009-09-20 16:09:08Inainte puteai anula amenda daca te duceai in anumite centre RATB cu abonamentul valabil. Am facut asta cand eram student si uitam abonamentul. Acum daca spui ca ai abonament pe card ar trebui sa o poata anula automat avand in vedere ca pot vedea in softul lor ca aveai abonament la data respectiva.

Dar in Romania totul e psoibil. Eu unul m-as duce si la judecatorie daca ar fi cazul. In nici un caz nu as plati si abonamentul si amenda


Asta inainte, acum e diferit. Si daca dai peste o judecatoare mica si cretina, te lasi pagubasa!
Kathara
Postat pe 21 Septembrie 2009 18:18
De la: Kathara, la data 2009-09-21 18:18:15
De la: ilovethisgame, la data 2009-09-20 16:09:08Inainte puteai anula amenda daca te duceai in anumite centre RATB cu abonamentul valabil. Am facut asta cand eram student si uitam abonamentul. Acum daca spui ca ai abonament pe card ar trebui sa o poata anula automat avand in vedere ca pot vedea in softul lor ca aveai abonament la data respectiva.

Dar in Romania totul e psoibil. Eu unul m-as duce si la judecatorie daca ar fi cazul. In nici un caz nu as plati si abonamentul si amenda


Asta inainte, acum e diferit. Si daca dai peste o judecatoare mica si cretina, te lasi pagubasa!


Daca eu am platit abonamentul m-as duce sa vad ce imi face o judecatoare mica si cretina. Si as si filma totul(sa vada si nepotii cum era prin anul 2000). Chiar daca pierd. Decat sa ma duc la un film ma duc si la judecatorie. Ar fi pacat sa ajungi la 80 de ani si sa nu fi vazut justitia romana in actiune
ilovethisgame
Postat pe 22 Septembrie 2009 21:56
Ce altceva decat sa iti incadreze gresit speta si sa iti amane "procesul" cu trei luni, timp in care trebuie sa depui nu's ce taxe?
Kathara
Postat pe 22 Septembrie 2009 21:57
De la: Kathara, la data 2009-09-22 21:57:51Ce altceva decat sa iti incadreze gresit speta si sa iti amane "procesul" cu trei luni, timp in care trebuie sa depui nu's ce taxe?


Whaaa, whaaa'??? Sa platesc intre timp? Mi-a venit citatia de la judecatorie, pe 6 noiembrie abia trebuie sa ma prezint la judecatorie. Oare cretinii de la RATB se asteapta sa merg sa le infing milionul intre timp? Adica pe proces zice ca treb sa platesc sau sa contest in 15 zile lucratoare de la data abonamentului... Ma intreb daca sunt atat de retardati incat se asteapta sa ii si platesti si sa ii si dai in judecata in acelasi timp...
Libeloo
Postat pe 23 Septembrie 2009 10:00
De la: Libeloo, la data 2009-09-23 10:00:08
De la: Kathara, la data 2009-09-22 21:57:51Ce altceva decat sa iti incadreze gresit speta si sa iti amane "procesul" cu trei luni, timp in care trebuie sa depui nu's ce taxe?


Whaaa, whaaa'??? Sa platesc intre timp? Mi-a venit citatia de la judecatorie, pe 6 noiembrie abia trebuie sa ma prezint la judecatorie. Oare cretinii de la RATB se asteapta sa merg sa le infing milionul intre timp? Adica pe proces zice ca treb sa platesc sau sa contest in 15 zile lucratoare de la data abonamentului... Ma intreb daca sunt atat de retardati incat se asteapta sa ii si platesti si sa ii si dai in judecata in acelasi timp...


Nu, la judecatorie daca nu se rezolva din prima trebuie sa platesti taxe de timbru, n-au nicio legatura cu milionul.
Kathara
Postat pe 23 Septembrie 2009 14:42
Asa se procedeaza. Te duci cu copie dupa chitanta care arata ca abonamentul este valabil, cu copie de pe card, buletin si faci o contestatie scrisa. Intradevar se judeca procesul in lipsa ( asta daca ai depus contestatia ) si iti vine prin posta rezultatul.
iiovescu
Postat pe 23 Septembrie 2009 14:58
Nu stiu, dom'le, eu am trimis contestatia prin posta, pentru ca am nimerit si greva judecatorilor si bineinteles ca nu era in functiune serviciul relatii cu "clientii" sau cum le zic ei.. Acu am primit citatia pentru 6 noiembrie, deci mai bine de o luna.. Sa vezi distractie. Revin cu relatari de la fata locului!
Libeloo
Postat pe 24 Septembrie 2009 09:43
Procesul se judeca in lipsa daca ai solicitat asa ceva in contestatie. Fiind vorba de o contraventie (OG 2/2001) nu se plateste taxa de timbru iar introducerea contestatiei suspenda executarea amenzii pana la solutionarea cauzei. Trebuie sa te duci cu dovada faptului ca la data constatarii contraventiei tu aveai de fapt abonamentul platit si sa ceri anularea procesului-verbal ca lipsit de temei.

M

Si inca ceva, contestatia trebuia depusa in 2 exemplare, daca n-ai facut asa ceva probabil scrie pe citatie.
mariailin
Postat pe 24 Septembrie 2009 13:05
iti mai trimit si citatie acasa?
dc nu ma prezint ce se intampla?
kudika093497
Postat pe 14 Decembrie 2009 14:32
Buna, cum a ramas cu amenda? am patit si eu acelasi lucru in aceasta dimineata, nu stiu ce s afca, sa platesc sau sa depun contestatie?
kudika199254
Postat pe 23 Iunie 2010 22:23
buna:) am primit si eu azi o amenda ratb in cel mai vechi autobuz din bucuresti pentru o statie..mi-am pus pe card 2 calatorii dar nu mi-a mers sa il validez..si tocmai atunci a venit controlorul. mi-a luat cardu l-a verificat si a zis ca imi vine amenda acasa...poate sa imi dea amenda doar pe baza cardului?
Mayia
Postat pe 20 Octombrie 2010 14:17
Se face o cerere de contestatie a amenzii care se depune la judecatoria sectorului unde ai domiciliul, impreuna cu instiintarea de plata sau procesul verbal, copie dupa buletin si dovada de la ratb ca aveai abonament valabil pe perioada respectiva. Am patit acelasi lucru...
kudikaJolie
Postat pe 19 Aprilie 2011 12:08
Buna,
Asta am patit si eu ieri...mi-au scanat cardul si au zis ca imi vine amenda acasa.
Daca ne poate lamuri cineva ar fi minunat. Va multumesc
annaya
Postat pe 4 August 2011 16:51
Serios? Asa ti-au facut? Hmmmm, ff ciudat, aia cred ca iesisera la ciuguleala. MI s-a intamplat si mie sa-mi schimb geanta si sa-l uit acasa, mi-au dat constatarea si m-au rugat ca in 24 de ore sa -mi prezint cardul la orice punct RATB.
Dianyzzia_Dia_1
Postat pe 28 Iunie 2013 09:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubitorii de flori ,sunteti invitati sa discutam despre cresterea si ingrijirea acestora 24 De la: kudika_16760 29 Noiembrie 2012 10:23
ajutorrrrrrr! 58 De la: r_girl 24 Mai 2009 00:20
Despre clonare... 33 De la: diana1981 29 Iulie 2009 17:25
VAND MACBOOK-uri - LA COMANDA USA 1 De la: uscomenzi 22 Septembrie 2010 06:37
Stim sa iubim? 288 De la: Muse__ 6 Mai 2014 11:44