Setari Cookie-uri

Cum sa te porti cu cei care gasesc motive sa nu vina la nunta sau dau bani putini la nunta

Salut, fetelor! Vreau sa abordez un subiect cu care doar cele care au avut deja nunta s-au confruntat! Celor care urmeaza sa se marite le doresc sa nu aiba parte de o surpriza atat de neplacuta. Asadar, acum vreo 3 luni m-am maritat. Nunta a fost asa cum ne-am dorit-o noi, cu un meniu bogat si bine ales, cu diferite bauturi pe toate gusturile ( whisky, coniac, vodca, lichior Sheridan`s, bere, vin Murfatlar,etc) si alte chestii deosebite ( marturii din portelan), formatie din 5 persoane, etc. Mentionez faptul ca am organizat totul cu mare drag si pana in cele mai mici detalii( aranjamentele florale, aranjarea invitatilor astfel ca fiecare sa se simta bine si sa cunoasca pe ceilalti de la masa) . Am facut toate acestea pentru a ne simti noi bine si daca ar fi sa o fac din nou as proceda exact la fel. Toate bune si frumoase pana aici... Intervine relatia cu oamenii si, mai ales, cu asa zisii prieteni. Cand am inceput sa dam ivitatiile ( cu toate ca faptul ca vom avea nunta il stiau majoritatea de peste un an de zile) am avut surpriza neplacuta ca unii s-au eschivat si au gasit destule motive puerile pentru a nu veni. Chiar nu ma asteptam la "prietene" sa gaseasca astfel de motive. Am trecut si peste asta si am zis k uite asa vezi caracterul oamenilor si ca nu itisunt alaturi la momente atat de importante din viata. Ca sa nu ma lungesc mult discutia au urmat si alte surprize dupa nunta atunci cand am constatat unii dintre cei pe care ii consideram cei mai apropiati au dat darul exact cat a fost meniul si cheltuielile sau exact cat le-am dat si noi la nunta lor in urma cu 2 ani de zile.
Vreau sa va spun ca nu am facut nunta absolut deloc pentru bani ci am vrut doar sa ne acoperim cheltuielile, lucru care s-a si intamplat. Dar faptul ca aceste persoane au procedat asa l-am luat ca pe o lipsa de respect din partea lor fata de noi. Poate la niste persoane mai varstnice ne asteptam , dar la oameni tineri care sunt la curent cu ceea ce implica o nunta, nu. Nu mi-am imaginat niciodata ca voi fi atat de dezamagita dintr-un astfel de motiv, dar asta am simtit. Ne gandeam ca ce ar fi fost daca toti ar fi dat ca ei ? Ar fi trebuit sa aducem bani de acasa, in conditiile in care aveam foarte multe platite de dinainte. Mi-au lasat un gust amar acesti asa zisi prieteni si abia acum m-am lamurit ca nu sunt deloc prieteni. Poate dimpotriva.... Am o fosta colega care dupa nunta nu a mai dat niciun telefon, in conditiile in care eu am participat trup si suflet la pregatirile pentru nunta sa, iar ea nici macar nu m-a intrebat daca am nevoie de ajutor.
Spuneti si voi, va rog! Exagerez eu? Ati patit si voi asa ceva? Eu ma port rece acum cu cei care mi-au aratat ce " buni prieteni" sunt! Nici nu pot altfel pentru ca nu stiu sa ma prefac! Stiu doar ca eu am fost mereu fata saritoare, vesela care ajuta pe toata lumea si meritam o alta reactie intr-un moment unic in viata! Va doresc o zi frumoasa si astept comentariile voastre!
lavinianicole
Postat pe 7 Octombrie 2009 09:01
le dai un pumn in bot!sau le scoti ochii toata viata! sa se simta magari!
one_size
Postat pe 7 Octombrie 2009 12:05
De la: one_size, la data 2009-10-07 12:05:51le dai un pumn in bot!sau le scoti ochii toata viata! sa se simta magari!


clar ai nevoie de consiliere ai devenit tare violenta
spumosu
Postat pe 7 Octombrie 2009 12:09
De la: spumosu, la data 2009-10-07 12:09:22
De la: one_size, la data 2009-10-07 12:05:51le dai un pumn in bot!sau le scoti ochii toata viata! sa se simta magari!


clar ai nevoie de consiliere ai devenit tare violenta

ce sa-i faci ..daca nu am avut parte de consiliere asta noapte m-am trezit cu tartitza in sus!
one_size
Postat pe 7 Octombrie 2009 12:11
Dupa cate stiu eu, nunta se face cu rudele.....Prietenii sunt de umplutura pt ca este posibil sa-ti pregateasca surprize neasteptate. Bune sau rele.
Poate asta a fost testul prieteniei, sau atit au considerat/ putut ei.......Te porti cum simti cu ei......poti avea o discutie deschisa daca consideri.
Dar anul asta e taaaaare nasol pt multi. Deci....poate ar trebui sa fi multumita cu ce a fost, ca ti-ai acoperit cheltuielile, cu toate ca o nunta ar trebui sa fie cu un ajutor pt inceputul de drum al mirilor in viata....Ma rog, s-au mai uitat obiceiurile din pacate....
Sa fiti fericiti!
_iluzie_
Postat pe 7 Octombrie 2009 12:20
De la: lavinianicole, la data 2009-10-07 09:01:25 . Am facut toate acestea pentru a ne simti noi bine si daca ar fi sa o fac din nou as proceda exact la fel.


care ii consideram cei mai apropiati au dat darul exact cat a fost meniul si cheltuielile sau exact cat le-am dat si noi la nunta lor in urma cu 2 ani de zile.
!



parerea mea...hac, ca de mesean ce s-a..hac...infruptat din murfatlaru' ala deocheat.....hac, si am mancat ca porcu' si portia vecinei...hac...de palier, ca alea doua ..hac.....fraze, nu prea se leaga!
ba' care misti monitoru' pe masa mirilor...hac!?
baga nasaaaa, un dans din buriiic....hopaaa!!
geo_x
Postat pe 7 Octombrie 2009 12:21
mi-au disparut banii erau acilea in poseta....pt miri hac.......
geo,poci si anume io sa fac hac un dans din buric,poate strang ceva bani....tot pt miri...hac
_curly
Postat pe 7 Octombrie 2009 12:48
Cum o dai nu-i bine. Ori oamenii nu vin pentru ca nu au bani (si-atunci sunt nesimtiti), ori vin si dau si ei cat pot (si-atunci sunt zgarciti). Nu zice nicaieri ca trebuie sa va dea mai multi bani decat ati bagat voi in nunta/meniu. Din cate stiam, inviti oamenii din placere, nu ca o afacere. In plus, acum 2 ani banii aveau mai putina valoare.

Concluzia: zii mersi ca ti-ai acoperit cheltuielile.
Kathara
Postat pe 7 Octombrie 2009 13:16


Da' stiu ca n-ai probleme, fetitzo. Si daca nu le ai, ti le inventezi!
Si probabil ai si prea multi prieteni si vrei sa-i mai raresti.
In cazul asta, orice scuza e buna chiar si cea" Nu mi-ai dat destui bani la nunta si nu mai vreau sa te vad in viata mea"
Dor_a
Postat pe 7 Octombrie 2009 14:32
daca nunta n-ai facut-o pt bani ce te agiti ca un pepsi expirat???
cu atat mai urat ca ti-ai indepartat prietenii pt motivul ca nu ti-au dat bani la nunta, rusin
nu sti ca e criza????

dandanaua_reloaded
Postat pe 7 Octombrie 2009 14:40
De la: lavinianicole, la data 2009-10-07 09:01:25 Salut, fetelor! Vreau sa abordez un subiect cu care doar cele care au avut deja nunta s-au confruntat! Celor care urmeaza sa se marite le doresc sa nu aiba parte de o surpriza atat de neplacuta. Asadar, acum vreo 3 luni m-am maritat. Nunta a fost asa cum ne-am dorit-o noi, cu un meniu bogat si bine ales, cu diferite bauturi pe toate gusturile ( whisky, coniac, vodca, lichior Sheridan`s, bere, vin Murfatlar,etc) si alte chestii deosebite ( marturii din portelan), formatie din 5 persoane, etc. Mentionez faptul ca am organizat totul cu mare drag si pana in cele mai mici detalii( aranjamentele florale, aranjarea invitatilor astfel ca fiecare sa se simta bine si sa cunoasca pe ceilalti de la masa) . Am facut toate acestea pentru a ne simti noi bine si daca ar fi sa o fac din nou as proceda exact la fel. Toate bune si frumoase pana aici... Intervine relatia cu oamenii si, mai ales, cu asa zisii prieteni. Cand am inceput sa dam ivitatiile ( cu toate ca faptul ca vom avea nunta il stiau majoritatea de peste un an de zile) am avut surpriza neplacuta ca unii s-au eschivat si au gasit destule motive puerile pentru a nu veni. Chiar nu ma asteptam la "prietene" sa gaseasca astfel de motive. Am trecut si peste asta si am zis k uite asa vezi caracterul oamenilor si ca nu itisunt alaturi la momente atat de importante din viata. Ca sa nu ma lungesc mult discutia au urmat si alte surprize dupa nunta atunci cand am constatat unii dintre cei pe care ii consideram cei mai apropiati au dat darul exact cat a fost meniul si cheltuielile sau exact cat le-am dat si noi la nunta lor in urma cu 2 ani de zile.
Vreau sa va spun ca nu am facut nunta absolut deloc pentru bani ci am vrut doar sa ne acoperim cheltuielile, lucru care s-a si intamplat. Dar faptul ca aceste persoane au procedat asa l-am luat ca pe o lipsa de respect din partea lor fata de noi. Poate la niste persoane mai varstnice ne asteptam , dar la oameni tineri care sunt la curent cu ceea ce implica o nunta, nu. Nu mi-am imaginat niciodata ca voi fi atat de dezamagita dintr-un astfel de motiv, dar asta am simtit. Ne gandeam ca ce ar fi fost daca toti ar fi dat ca ei ? Ar fi trebuit sa aducem bani de acasa, in conditiile in care aveam foarte multe platite de dinainte. Mi-au lasat un gust amar acesti asa zisi prieteni si abia acum m-am lamurit ca nu sunt deloc prieteni. Poate dimpotriva.... Am o fosta colega care dupa nunta nu a mai dat niciun telefon, in conditiile in care eu am participat trup si suflet la pregatirile pentru nunta sa, iar ea nici macar nu m-a intrebat daca am nevoie de ajutor.
Spuneti si voi, va rog! Exagerez eu? Ati patit si voi asa ceva? Eu ma port rece acum cu cei care mi-au aratat ce " buni prieteni" sunt! Nici nu pot altfel pentru ca nu stiu sa ma prefac! Stiu doar ca eu am fost mereu fata saritoare, vesela care ajuta pe toata lumea si meritam o alta reactie intr-un moment unic in viata! Va doresc o zi frumoasa si astept comentariile voastre!



Nunta ,din timpuri stravechi era un prilej de a sarbatori unirea a doi oameni care se iubesc,de a se bucura si de a petrece.Acum vad eu bine ca ai facut-o doar de dragul banilor orcat ai infirma asta .dovada supararea ca nu prea ti-au iesit socotelileEu am facut o nunta simpla cu cei apropiati,a venit cine a putut si cine a vrut,fara dar, ca lumea sa se simta bine si sa petreaca fara sa se gandeasca toata noaptea daca a dat destul si daca le mai dau buna ziua dupa aceea.Am avut surpriza sa primesc daruri si bani la care nici nu m-am asteptat,tocmai pentru ca ii invitasem doar sa se bucure cu noi si sa petreaca .

Postat pe 7 Octombrie 2009 15:06
De la: _curly, la data 2009-10-07 12:48:51 mi-au disparut banii erau acilea in poseta....pt miri hac.......
geo,poci si anume io sa fac hac un dans din buric,poate strang ceva bani....tot pt miri...hac


poci, da' sa nu te prind ca dai iama in vinu' mieu!
hac...!
geo_x
Postat pe 7 Octombrie 2009 15:12
Faptul ca si-au platit meniul,nu consider ca e lipsa de respect,ba din contra.Am fost la o nunta si mirii s-au plans ca rudele din provincie au dat mult sub pretul meniului si i-au bagat la datorii.Daca voi ati vrut si formatie si nush cate feluri de bauturi si meniul era 1000 de roni de persoana sa zicem ,crezi ca mai venea cineva?Cand organizezi nunta,te gandesti nu la cat o sa scoti de la rude,prieteni,ci o faci rational,neinglodandu-te in datorii ca ti-ai luat rochie de 5000roni si o pui si pe ea la socoteala,nu,ca doar trebuie sa va scoateti tot!!!
Eu o sa-mi fac nunta peste 1 an sau doi,dar pe plicuri nu o sa scrie numele participantilor,daca vor ei sa stiu de la cine am primit plicul bine,daca nu ,nu-s curioasa.Si oricum,o sa fie o nunta mai discreta,pt ca nu am chef de 300 de invitati din care jum sa vina din obligatie si nici sa nu-i cunosc:).
In concluzie ,nu trebuie sa fii suparata ca nu va luati apartament din banii de la nunta,pt ca e criza si sigur cei ce v-au onorat cu prezenta,au facut eforturi sa vina,iar ceilalti sigur n-au avut bani sa vina.
PS-nu sunt genul care sa plateasca fix meniul,mereu am pus peste,tocmai pt ca m-am gandit si la celalalte cheltuieli,dar asta nu inseamna ca un invitat trebuie sa dea jum din cat ofera nasul:))
luyyzz
Postat pe 7 Octombrie 2009 15:19
De la: lavinianicole, la data 2009-10-07 09:01:25 Salut, fetelor! Vreau sa abordez un subiect cu care doar cele care au avut deja nunta s-au confruntat! Celor care urmeaza sa se marite le doresc sa nu aiba parte de o surpriza atat de neplacuta. Asadar, acum vreo 3 luni m-am maritat. Nunta a fost asa cum ne-am dorit-o noi, cu un meniu bogat si bine ales, cu diferite bauturi pe toate gusturile ( whisky, coniac, vodca, lichior Sheridan`s, bere, vin Murfatlar,etc) si alte chestii deosebite ( marturii din portelan), formatie din 5 persoane, etc. Mentionez faptul ca am organizat totul cu mare drag si pana in cele mai mici detalii( aranjamentele florale, aranjarea invitatilor astfel ca fiecare sa se simta bine si sa cunoasca pe ceilalti de la masa) . Am facut toate acestea pentru a ne simti noi bine si daca ar fi sa o fac din nou as proceda exact la fel. Toate bune si frumoase pana aici... Intervine relatia cu oamenii si, mai ales, cu asa zisii prieteni. Cand am inceput sa dam ivitatiile ( cu toate ca faptul ca vom avea nunta il stiau majoritatea de peste un an de zile) am avut surpriza neplacuta ca unii s-au eschivat si au gasit destule motive puerile pentru a nu veni. Chiar nu ma asteptam la "prietene" sa gaseasca astfel de motive. Am trecut si peste asta si am zis k uite asa vezi caracterul oamenilor si ca nu itisunt alaturi la momente atat de importante din viata. Ca sa nu ma lungesc mult discutia au urmat si alte surprize dupa nunta atunci cand am constatat unii dintre cei pe care ii consideram cei mai apropiati au dat darul exact cat a fost meniul si cheltuielile sau exact cat le-am dat si noi la nunta lor in urma cu 2 ani de zile.
Vreau sa va spun ca nu am facut nunta absolut deloc pentru bani ci am vrut doar sa ne acoperim cheltuielile, lucru care s-a si intamplat. Dar faptul ca aceste persoane au procedat asa l-am luat ca pe o lipsa de respect din partea lor fata de noi. Poate la niste persoane mai varstnice ne asteptam , dar la oameni tineri care sunt la curent cu ceea ce implica o nunta, nu. Nu mi-am imaginat niciodata ca voi fi atat de dezamagita dintr-un astfel de motiv, dar asta am simtit. Ne gandeam ca ce ar fi fost daca toti ar fi dat ca ei ? Ar fi trebuit sa aducem bani de acasa, in conditiile in care aveam foarte multe platite de dinainte. Mi-au lasat un gust amar acesti asa zisi prieteni si abia acum m-am lamurit ca nu sunt deloc prieteni. Poate dimpotriva.... Am o fosta colega care dupa nunta nu a mai dat niciun telefon, in conditiile in care eu am participat trup si suflet la pregatirile pentru nunta sa, iar ea nici macar nu m-a intrebat daca am nevoie de ajutor.
Spuneti si voi, va rog! Exagerez eu? Ati patit si voi asa ceva? Eu ma port rece acum cu cei care mi-au aratat ce " buni prieteni" sunt! Nici nu pot altfel pentru ca nu stiu sa ma prefac! Stiu doar ca eu am fost mereu fata saritoare, vesela care ajuta pe toata lumea si meritam o alta reactie intr-un moment unic in viata! Va doresc o zi frumoasa si astept comentariile voastre!
draga mea............;;cind te casatoresti din dragoste si vrei o nunta perfecta nu o faci pentru bani...............eu una am avut o nunta cu 100 de persoane (rude si prietenii apropiati) la care am platit meniul 3.OOO.OOO /persoana! pe invitatii am specificat "fara dar".........deci nu am dorit sa primim nimic decit prezenta celor dragi! tu daca traiesti o dezamagire inseamna ca ti-ai facut scenarii inainte ......cu si despre bani! eu pe linga faptul ca nu am dorit bani am facut si cd-uri pentru toti participantii pe care le-am trimis cu posta alaturi de o felicitare in care le multumeam pentru participare! pentru mine nunta simblizeaza uniunea a doua suflete in fata lui DUmnezeu si un bun prilej de ati revedea rudele si prietenii ,de a te simtii bine in compania lor! SCHIMBA-TI GINDIREA CA VEI RAMANE LA UN MOMENT DAT FARA NICI UN PRIETEN!
FRANNNCE
Postat pe 7 Octombrie 2009 15:49
De la: geo_x, la data 2009-10-07 15:12:03
De la: _curly, la data 2009-10-07 12:48:51 mi-au disparut banii erau acilea in poseta....pt miri hac.......
geo,poci si anume io sa fac hac un dans din buric,poate strang ceva bani....tot pt miri...hac


poci, da' sa nu te prind ca dai iama in vinu' mieu!
hac...!


ok,hac !
promit,pe cuvant de cercetash ca hac,parol,nu o sa dau hac iama la vinu' tau,atata vreme cat nu o sa hac imi trebuiasca.
hac
_curly
Postat pe 7 Octombrie 2009 16:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 27 De la: _oktober_ 15 Octombrie 2010 08:22
divort ???!!!!....sau amagire ca se va indrepta???? 59 De la: nina1975 17 Octombrie 2010 14:39
Lipton Ice Tea si in cautare de pantofi 4 De la: kudika_10344 6 Septembrie 2012 12:13
Epilare definitiva fara durere si fara fire crescute sub piele!!! 3 De la: kudika179191 10 Mai 2010 11:19
nu sunt sigura 24 De la: kudika168136 20 Aprilie 2010 19:24