Setari Cookie-uri

Cum ai putut?

Un articol despre povestea a milioane de animale de companie care mor in fiecare an în adãposturile de animale din toatã lumea. Oricine este binevenit sã distribuie acest eseu în scopuri necomerciale si orice poate contribui la educarea oamenilor pentru a evita aceste nenorociri. Am nevoie de tine pentru asta. Iti multumesc.
http://antiquescoffee.wordpress.com/
ligiapop19
Postat pe 29 Octombrie 2009 08:59


am plans fff mult cand am citit articolul.... io shi sotul meu avem acasik o pechinitza scumpa foc.... care exact sapt asta asta a facut 8 luni.... o scumpica foc.... este sufletelul meu! shi se bucura enorm cand vin de la job seara... are o energie in ea de zici k ar fi dormit o saptamana... la fel shi ea roade, strica shi n are stare.... shi ne mai supara uneori... shi o mai certam... omai pedepsim dansu i de inteles k a greshit shi cand e certata se uita cu niste ochishori la noi de parca s ar fi sfarshit lumea... shi dc faci greseala sa zambesti amuzat de moaca ei trista... imediat incepe sa dea din coada shi sa vina incet tarandu se pe burtica pana la noi pt a fi iertata... eu, una, k shi sotul meu de altfel, nici nu ne imaginam vaitza fara ea! mai sunt parinti care mereu ne spun k ne am impovarat cu o catelusha shi sa o dam cuiva.... shi de fiecare data ies discutii p marginea acestui subiect. nu reusim deloc sa i facem sa inteleaga k "acea catelusha" este copilashul nostru de suflet shi k nu o vom instraina niciodata!

shi citind acest articol... shi citind finalul la care ma asteptam i am facut o promisiune sufletzelului meu care ma astepta acasa: niciodata nu o sa o instrainez shi nici nu o sa i mai spun k o dauy dc nu e cuminte.... k stiu k ma poate intelege.... k mereu ii e teama sa nu ma piarda.... nici la toaleta nu ma slabeste
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 29 Octombrie 2009 12:41
De la: ligiapop19, la data 2009-10-29 08:59:00Un articol despre povestea a milioane de animale de companie care mor in fiecare an în adãposturile de animale din toatã lumea. Oricine este binevenit sã distribuie acest eseu în scopuri necomerciale si orice poate contribui la educarea oamenilor pentru a evita aceste nenorociri. Am nevoie de tine pentru asta. Iti multumesc.
http://antiquescoffee.wordpress.com/



saptamana trecuta am primit un pps cu acest eseu . L-am urmarit incercans sa ma stapanesc, sa nu plang dar mi se prelingeau lacrimile in barbie...m-a durut capul groaznic, la gandul ca acest simplu pps in aparenta, e un crud adevar peste care trecem inconstienti...sau nepasatori...
Noi avem drepturi multe...animalele de nu pot avea? De ce ne consideram noi stapani pe-acest pamant? Asemeni noua, orice vietuitoare e membra a universului...pare atat de copilaresc ce spun...dar ar trebui sa realizam ca in fata lui dumnezeu avem aceleasi drepturi.Daca nu poti face un bine...macar, evita sa faci un rau, indiferent ca e vb de o alta persoana , un animal...sau orice altceva din jurul tau,,,
shadow12
Postat pe 5 Noiembrie 2009 19:05
ooof.....am vazut eu niste filmulete absolut.....ingrozitoare...cu animale jupuite de vii si lasate sa moara asa.....era si o petitie...am semnat-o....nu stiu ce s-a mai intamplat...oricum...am ramas marcata...nu as putea sa fac rau niciunui animal...
greierash_is_back
Postat pe 5 Noiembrie 2009 19:09
Si eu l-am primit si este foarte foarte trist, mi-au dat lacrimile la sfarsit... Nu pot concepe ca cineva sa faca asa ceva cu animalul lor,fie ca e caine sau pisica sau alt animal... Sunt de acord ca e OK sa-ti dai animalul cuiva care poate avea grija de el, daca tu nu ai sau nu MAI ai conditiile necesare (cum era in poveste,cu mutatul la un apartament in care nu era voie cu animale) dar nu inteleg cum acei "oameni" isi dau animalele la adaposturile alea ingrozitoare... Eu am un leonberger de 1 an, e bucuria mea de zi cu zi, il ador si il iubesc nespus de mult si n-as putea sa-l dau...sa stiu ca vin acasa si el nu mai e din vina mea...n-as putea trai cu mine insumi... Este foarte foarte cruda povestea, dar asa sunt oamenii...ma intreb: cine e oare animalul aici?
GreenBubbles
Postat pe 5 Noiembrie 2009 21:42
De la: uitarea_aducerii_aminte, la data 2009-10-29 12:41:57

am plans fff mult cand am citit articolul.... io shi sotul meu avem acasik o pechinitza scumpa foc.... care exact sapt asta asta a facut 8 luni.... o scumpica foc.... este sufletelul meu! shi se bucura enorm cand vin de la job seara... are o energie in ea de zici k ar fi dormit o saptamana... la fel shi ea roade, strica shi n are stare.... shi ne mai supara uneori... shi o mai certam... omai pedepsim dansu i de inteles k a greshit shi cand e certata se uita cu niste ochishori la noi de parca s ar fi sfarshit lumea... shi dc faci greseala sa zambesti amuzat de moaca ei trista... imediat incepe sa dea din coada shi sa vina incet tarandu se pe burtica pana la noi pt a fi iertata... eu, una, k shi sotul meu de altfel, nici nu ne imaginam vaitza fara ea! mai sunt parinti care mereu ne spun k ne am impovarat cu o catelusha shi sa o dam cuiva.... shi de fiecare data ies discutii p marginea acestui subiect. nu reusim deloc sa i facem sa inteleaga k "acea catelusha" este copilashul nostru de suflet shi k nu o vom instraina niciodata!

shi citind acest articol... shi citind finalul la care ma asteptam i am facut o promisiune sufletzelului meu care ma astepta acasa: niciodata nu o sa o instrainez shi nici nu o sa i mai spun k o dauy dc nu e cuminte.... k stiu k ma poate intelege.... k mereu ii e teama sa nu ma piarda.... nici la toaleta nu ma slabeste

eu te inteleg perfect... asa ii zic si la catelushu meu ca e ca si copilashul meu...multi spun ca sunt nebuna,ca de ce ma atasez asa de el,ca deh....e doar un caine... si nu ma inteleg unii, dar animalele sunt, de multe ori, mai umane ca oamenii...
GreenBubbles
Postat pe 5 Noiembrie 2009 21:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ma lamureste si pe mine cineva? 15 De la: catalina69 29 Octombrie 2009 09:37
mai sunt fete care stiu ce vor? 4 De la: Stefan_tudorel_Danila_1 8 Noiembrie 2015 15:33
relatie in impas 40 De la: cornelia_leia 4 Mai 2009 22:31
After sex: o problema de sanatate (pentru mine) 8 De la: Roco 1 Martie 2009 14:48
RE: Buna... 6 De la: cristiana_cris 13 August 2009 14:43