Setari Cookie-uri

Ai tot auzit spunandu-se despre femei ca sunt incapabile sa schimbe o roata la masina, ca nu conduc bine, ca sunt mereu interesate de bani, iar enumerarea poate continua in aceeasi nota.

motanuincaltat40
Postat pe 1 Noiembrie 2009 20:06
care este subiectul???????
greierash_is_back
Postat pe 1 Noiembrie 2009 20:06
Mai,am auzit si am tot auzit culmea e ca vom mai auzi mult si bine...dar ne pasa?Realitatea e alta,femeile schimba o roata la masina,statistic vb conduc mult mai bine sau mai atent decat sexul opus si da...sunt interesate de bani fiindca ele conduc lumea,chiar daca o fac din spatele unui "barbat"!Concluzie:tot ce face-ti voi putem face si noi(daca vream),insa ce facem noi voi nu veti reusii niciodata domnilor "barbati"!
Adellin
Postat pe 1 Aprilie 2010 15:16
- Pot fi de acord cu tine si tot ce ai spus este corect ... mai putin partea cu condusul masinii. Nu contest ca nu sunt femei care conduc foarte bine, si nici faptul ca nu ar fi femei care conduc mai bine decat foarte multi barbati. Insa in general ele conduc mult mai ... hai s-o zicem sincer ... mult mai prost si enervat de incet si exagerat de "prudent" ... atat de prudent incat chiar din cauza lor se intampla o multime de accidente. Adica omul se enerveaza si va depasi sau va face ceva neregulamentar doar sa nu o mai aiba pe "prudenta" in fata! .. Cat despre faptul ca orice barbat puternic are in spate o femeie SI MAI puternica ... cu asta sunt total de acord si totdeauna am sustinut asta.
supermiki
Postat pe 1 Aprilie 2010 21:46
De la: supermiki, la data 2010-04-01 21:46:03 hai s-o zicem sincer ... mult mai prost si enervat de incet si exagerat de "prudent" ... atat de prudent incat chiar din cauza lor se intampla o multime de accidente. Adica omul se enerveaza si va depasi sau va face ceva neregulamentar doar sa nu o mai aiba pe "prudenta" in fata! ..

si asta doar in Ro! (din experienta mea de pana acum prin strainataturi)
cred ca spune multe
kitty_krieger
Postat pe 1 Aprilie 2010 22:02
- Pot fi de acord cu tine si tot ce ai spus este corect ... mai putin partea cu condusul masinii. Nu contest ca nu sunt femei care conduc foarte bine, si nici faptul ca nu ar fi femei care conduc mai bine decat foarte multi barbati. Insa in general ele conduc mult mai ... hai s-o zicem sincer ... mult mai prost si enervat de incet si exagerat de "prudent" ... atat de prudent incat chiar din cauza lor se intampla o multime de accidente. Adica omul se enerveaza si va depasi sau va face ceva neregulamentar doar sa nu o mai aiba pe "prudenta" in fata! .. Cat despre faptul ca orice barbat puternic are in spate o femeie SI MAI puternica ... cu asta sunt total de acord si totdeauna am sustinut asta

Bunul meu prieten,tu sti de ce te apreciez eu?Pt ca nu esti stupid,de fapt asta e motivul principal pt care esti prietenul meu!Nu am sa fac polemica cu tine,am sa te "bat" cu propriile-ti arme...urmareste-ma(ti-am spus ca sunt f atenta la detalii) ;)

Tu spui: ...atat de prudent incat chiar din cauza lor se intampla o multime de accidente.Cand esti prudent nu ai cum sa comiti erori...tocmai pt ca esti prudent! apoi vi cu "explicatia":Adica omul se enerveaza si va depasi sau va face ceva neregulamentar doar sa nu o mai aiba pe "prudenta" in fata...Si acum eu te intreb:Ce cauta frate nea omu nervos in trafic?Cine i-a dat aviz de clinic sanatos?E vina cucoanei care ma repet,e prudenta,sau a individului care incalca legea?Tehnic vorbind,sau psihologic,sau cum mama saraciei vrei tu...ia mai gandeste-te!Nu mai arunca-ti vina pe noi d-lor barbati,ca voi ucideti in trafic,noi doar sofam!...Stima!
Adellin
Postat pe 7 Aprilie 2010 20:08
De la: Adellin, la data 2010-04-07 20:08:05- Pot fi de acord cu tine si tot ce ai spus este corect ... mai putin partea cu condusul masinii. Nu contest ca nu sunt femei care conduc foarte bine, si nici faptul ca nu ar fi femei care conduc mai bine decat foarte multi barbati. Insa in general ele conduc mult mai ... hai s-o zicem sincer ... mult mai prost si enervat de incet si exagerat de "prudent" ... atat de prudent incat chiar din cauza lor se intampla o multime de accidente. Adica omul se enerveaza si va depasi sau va face ceva neregulamentar doar sa nu o mai aiba pe "prudenta" in fata! .. Cat despre faptul ca orice barbat puternic are in spate o femeie SI MAI puternica ... cu asta sunt total de acord si totdeauna am sustinut asta

Bunul meu prieten,tu sti de ce te apreciez eu?Pt ca nu esti stupid,de fapt asta e motivul principal pt care esti prietenul meu!Nu am sa fac polemica cu tine,am sa te "bat" cu propriile-ti arme...urmareste-ma(ti-am spus ca sunt f atenta la detalii) ;)

Tu spui: ...atat de prudent incat chiar din cauza lor se intampla o multime de accidente.Cand esti prudent nu ai cum sa comiti erori...tocmai pt ca esti prudent! apoi vi cu "explicatia":Adica omul se enerveaza si va depasi sau va face ceva neregulamentar doar sa nu o mai aiba pe "prudenta" in fata...Si acum eu te intreb:Ce cauta frate nea omu nervos in trafic?Cine i-a dat aviz de clinic sanatos?E vina cucoanei care ma repet,e prudenta,sau a individului care incalca legea?Tehnic vorbind,sau psihologic,sau cum mama saraciei vrei tu...ia mai gandeste-te!Nu mai arunca-ti vina pe noi d-lor barbati,ca voi ucideti in trafic,noi doar sofam!...Stima!


- Ai cat se poate de multa dreptate ! ... Si buna mea prietena virtuala, vreau sa iti spun ca nici eu nu vreau sa intru in polemica cu tine.
Totusi , viata m-a invatat ca este bine sa ai un orizont al vederii cat mai larg si atunci cand trebuie sa apreciez o situatie sa incerc sa ma pun si in situatia celuilalt. Sa nu vad lucrurile doar dintr-o singura latura. De aceea, ce am sa iti spun acum, nu se refera la mine. Eu, intotdeuna am tot timpul din lume, nu ma grabesc niciodata, plec la timp si imi place sa ajung intotdeauna inainte la intalnirile pe care le am programate. Si EU sunt cel care imi organizez si timpul si viata! ...
Insa iti voi vorbi din pozitia unui sofer de autocar, care are o familie si trebuie sa faca 300 - 500 sau 800 de km, in tara, pe drumurile noastre, cu circulatia noastra ... si i s-a calculat un timp si anumite ore la care sa ajunga la anumite statii ... unde trebuie sa ajunga la timp, pentru ca altfel i se taie din salarul din care trebuie sa-si intretina familia. Si stiu si modul in care i se calculeaza timpul si km care trebuie sa-i faca si consumul pe care trebuie sa-l aiba, si o multime de alte lucruri. Ne-mai vorbind de un sofer de camion sau TIR care trebuie sa faca distante si mai lungi si trebuie sa ajunga la timp cu marfa ... si este raspunzator sa ajunga la timp ... sunt multe de care trebuie tinut cont.
Da, asa cum am spus, stiu, am vazut soferite care conduc mai bine decat multi barbati. Insa am vazut foarte multi care incurca circulatia ... si majoritatea celor care incurca circulatia sunt femei, femei care conduc mult sub limita vitezei normale tocmai dintr-o prudenta exagerata ... care nu are nici o legatura cu sofatul. Are legatura cu lipsa de experienta, cu frica cu anti-talentul. Ma bucura si apreciez faptul ca esti atenta la detalii. Cateodata, daca nu totdeauna ... e bine sa tii cont si de o vedere ceva mai larga, sa nu te limitezi doar la detalii, si mai ales la detaliile dintr-un anumit unghi sau dintr-o anumita latura.
Mai am o intrebare: ... ti s-a intamplat vreodata sa te grabesti sa ajungi undeva si sa nimeresti in fata ta cineva care nici nu merge dar nici nu poti sa-l depasesti? ... Daca nu ti s-a intamplat, nici nu iti doresc. Si ar putea fi nenumarate motive pentru care cineva ar putea sa se grabeasca. Crezi? ... Si majoritatea oamenilor azi, viata ii face sa fie din ce in ce mai grabiti. Insa daca te uiti la un cub Rubik doar dintr-o latura s-ar putea sa crezi ca este tot rosu, pentru ca rosu este latura pe care tu o vezi.
M-am lungit un pic ... sunt mai bun in a explica anumite lucruri verbal decat in scris, insa sper ca am putut sa ma fac inteles ... iar daca nu, inseamna ca este vina mea. Oricum ceea ce crezi tu este adevarat pentru tine. Intrebarea este doar daca esti suficient de deschisa sa vezi acelasi lucru si dintr-o alta latura.
supermiki
Postat pe 8 Aprilie 2010 00:33
- Apropos ... vreau sa te felicit! ... Trebuie sa fii tare buna la debate.
supermiki
Postat pe 8 Aprilie 2010 00:40
Accidentele de circulatie se produc din cauza celor ce incalca regulile, nu a celor ce le respecta, pentru ca atunci aceste reguli nu si-ar avea rostul.

Si ce fel de gandire este aceea a unui om (barbat sau femeie), care incalca o regula de circulatie cu buna stiinta, face accident, si apoi da vina pe alt participant la trafic care circula regulamentar? Este cumva a unui om rasfatat?? Este a unui om care crede ca regulile sunt facute pentru altii, nu pentru el/ea? Este a unui om care nu vrea sa-si asume responsabilitatea propriilor fapte?
kitty_krieger
Postat pe 9 Aprilie 2010 19:01
De la: kitty_krieger, la data 2010-04-09 19:01:05Accidentele de circulatie se produc din cauza celor ce incalca regulile, nu a celor ce le respecta, pentru ca atunci aceste reguli nu si-ar avea rostul.

Si ce fel de gandire este aceea a unui om (barbat sau femeie), care incalca o regula de circulatie cu buna stiinta, face accident, si apoi da vina pe alt participant la trafic care circula regulamentar? Este cumva a unui om rasfatat?? Este a unui om care crede ca regulile sunt facute pentru altii, nu pentru el/ea? Este a unui om care nu vrea sa-si asume responsabilitatea propriilor fapte?


- Ai dreptate ! ... Totusi n-ai inteles ce am vrut eu sa spun. Insa adliteram ai totala dreptate.
Ca sa ma fac mai bine inteles ce am vrut sa spun cu acest "adliteram" ... am sa spun o mica povestioara:
Un tip care era foarte corect, voia sa faca totul dupa litera legii, a regulamentelor vrea sa se angajeze undeva ... la un club sau la un muzeu ... ca si persoana care trebuia sa primeasca musafirii , sau oaspetii, clientii .. ma rog, ce erau. Si tocmai pentru ca era asa de fixist in respectarea regulamentelor , primul lucru care il cere este sa vada fisa postului, pentru ca sa nu greseasca ceva. Dupa ce citeste, studiaza atent toate indatoririle pe care le are de facut, isi preia postul. Vine si primul client, sau musafir ... vizitator ... ma rog, ce era.
El: "Buna ziua! ... aveti umbrela? ...
Musafirul: "Nu ... ce sa fac cu umbrela? ... Nu vezi ce soare este afara?"
El: "Imi pare rau domnule, nu pot sa va las sa intrati!"
Musafirul: "Cum adica? ... De ce sa nu ma lasati sa intru?"
El: "Imi pare rau domnule ... aici in regulament scrie ca oastetii TREBUIE sa lase umbrelele la garderoba. Dumneavoastra nu aveti umbrela ... nu va pot lasa sa intrati !"
Concluzia trage-o singura. Poate vei intelege ce am vrut sa spun mai inainte. Insa oricum, adliteram ai dreptate! ... Si cel putin eu nu am dat vina pe un alt participant in trafic. Ceea ce am spus este ca uneori oamenii pe undeva sunt "impinsi" sa faca lucruri neregulamentare din cauza situatiei in care sunt ei insisi si chiar si a altor participanti si mai ales participante in trafic care sar in partea cealalta a calului prin prudenta lor excesiva. (care nu mai poate fi numita prudenta, ci altfel ...)
Si repet, nu este o regula si nu vorbesc de TOATE participantele la trafic. Nu am generalizat! ...
supermiki
Postat pe 9 Aprilie 2010 19:36
tare bancul

am inteles ce ai vrut sa spui, insa tot nu poti da vina pe altul atata timp cat acea persoana nu a gresit cu nimic. Daca este o zona unde exista viteza minima, iar cineva circula sub aceasta viteza, atunci da; dar aceasta persoana nu mai circula regulamentar.

Personal, cand ma grabesc, consider ca este vina mea ca nu mi-am planificat timpul mai bine... sau, daca sunt intre intalniri si trebuie sa ajung de la una la alta, una dintre intalniri prelungindu-se, prefer sa-mi anunt intarzierea. De obicei, oamenii inteleg. Cu soferii de TIR nu stiu cum e, dar il consider ca fiind un caz exceptional. Majoritatea soferilor nu sunt soferi de TIR.
kitty_krieger
Postat pe 9 Aprilie 2010 23:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pisicutza_razboinca cu profil htlm.....tine-ti sfaturile pt fam 30 De la: Calandrinon 20 Decembrie 2009 01:29
metropolitan 1 De la: kudika112693 9 Martie 2010 19:07
Nu mai suport deja!!!X( 8 De la: greierash_is_back 31 Decembrie 2009 16:55
UGG second hand 10 De la: ClassyCat 2 Martie 2010 09:06
casa 1 De la: niki4 27 August 2009 13:10