Setari Cookie-uri

Rromii

Vroiam sa aflu parerea voastra despre rromi: Credeti ca are vreo influenta faptul ca s-au nascut intr-o familie de tigani asupra personalitatii lor?
Eu de exepmlu am fost crescuta intr-o familie in care tiganii au fost intotdeaunda condamnati si judecati. Eu am fost invatata sa nu am niciodata de-a face cu rromii sa incerc sa ma feresc de ei cat mai mult. Am crescut si am avut timp sa cunosc 'tigani' mai buni si mai cinstiti decat romanii. Bineinteles ca la inceput am fost rezervata fata de ei : pentru ca ii consideram inferiori si pentru ca eram convinsa ca sunt oameni rai.(nici nu stiu daca ii consideram oameni sau daca ii vedeam undeva intre oameni si animale...oricum nu ceva la fel ca mine)
Voi ce credeti despre rromi? cum ii priviti? Treceti pe partea cealalta a drumului cand ii vedeti? sau puneti din reflex mana pe portofel sa va asigurati ca inca este acolo?

dianawWw
Postat pe 9 Noiembrie 2009 09:05
Inainte de a-ti raspunde cu toata seriozitatea la intrebari.. spune-mi, te rog.. te-ai indragostit de vreunul? N-as vrea sa imi pierd timpul pe aici.. pentru ca in final sa ne spui ca iubesti enorm un rrom.. si ca romanii sunt rai si nu-ti pot tolera iubitul.
rashela
Postat pe 9 Noiembrie 2009 09:15
De la: rashela, la data 2009-11-09 09:15:12Inainte de a-ti raspunde cu toata seriozitatea la intrebari.. spune-mi, te rog.. te-ai indragostit de vreunul? N-as vrea sa imi pierd timpul pe aici.. pentru ca in final sa ne spui ca iubesti enorm un rrom.. si ca romanii sunt rai si nu-ti pot tolera iubitul.


Nu nu iubesc nici-un rrom....:))
Deci stai linistita:-J

dianawWw
Postat pe 9 Noiembrie 2009 09:20
Ok!
Eu nu am fost educata sa urasc nicio rasa, culoare a pielii, alea-alea.. stiti voi... Ba mai mult, aveam colegi de serviciu tigani, aveam o vecina pe scara blocului casatorita cu un roman... la care ma duceam de copil sa-i mananc prajiturile... si la moartea careia am plans, aveam tigani copii cu care ma jucam in spatele blocului. Incidente nu au fost...
Dar, uite ca m-am facut si eu mare... si am inceput sa vad cu ochii mei, sa gandesc prin prisma nevoilor mele, sa sufar eu si familia mea cand ma loveam de tiganime.
Da, am un dinte impotriva lor, un canin urias.. ca cel de vampir. Nu-i suport, nu-i vreau in preajma mea, a casei mele, nu vreau buna ziua de la ei. In rest... nu ma deranjeaza deloc.
rashela
Postat pe 9 Noiembrie 2009 09:29
De la: rashela, la data 2009-11-09 09:29:47Ok!
Eu nu am fost educata sa urasc nicio rasa, culoare a pielii, alea-alea.. stiti voi... Ba mai mult, aveam colegi de serviciu tigani, aveam o vecina pe scara blocului casatorita cu un roman... la care ma duceam de copil sa-i mananc prajiturile... si la moartea careia am plans, aveam tigani copii cu care ma jucam in spatele blocului. Incidente nu au fost...
Dar, uite ca m-am facut si eu mare... si am inceput sa vad cu ochii mei, sa gandesc prin prisma nevoilor mele, sa sufar eu si familia mea cand ma loveam de tiganime.
Da, am un dinte impotriva lor, un canin urias.. ca cel de vampir. Nu-i suport, nu-i vreau in preajma mea, a casei mele, nu vreau buna ziua de la ei. In rest... nu ma deranjeaza deloc.



super mesajul
Dontyyy
Postat pe 9 Noiembrie 2009 09:33
De la: rashela, la data 2009-11-09 09:29:47Ok!
Eu nu am fost educata sa urasc nicio rasa, culoare a pielii, alea-alea.. stiti voi... Ba mai mult, aveam colegi de serviciu tigani, aveam o vecina pe scara blocului casatorita cu un roman... la care ma duceam de copil sa-i mananc prajiturile... si la moartea careia am plans, aveam tigani copii cu care ma jucam in spatele blocului. Incidente nu au fost...
Dar, uite ca m-am facut si eu mare... si am inceput sa vad cu ochii mei, sa gandesc prin prisma nevoilor mele, sa sufar eu si familia mea cand ma loveam de tiganime.
Da, am un dinte impotriva lor, un canin urias.. ca cel de vampir. Nu-i suport, nu-i vreau in preajma mea, a casei mele, nu vreau buna ziua de la ei. In rest... nu ma deranjeaza deloc.


Si totusi cand erai copl nu te deranjau! Acum nu ii suporti in preajma ta...
Despre asta era vorba: Nu-i suporti pentru ca nu-i suporta nimeni? Pentru ca o parte din ei ne-au facut un renumne de nimic in toata lumea? Pentru ca sunt intradevar de nesuportat? Si eu am avut in clasa cate-un tigan-doi si stau pe o strada in care vizavi de blocul meu se inalta vre-o doua vile (ca sa le spun asa) roz si uneori se aude muzica (daca manelel sunt muzica) cand ti-e somnu mai dulce...Si mi-am dat seama k sunt de mai multe feluri: lumea are tendinta sa-i catalogheze : toti sunt rai ! sau toti sunt buni(mai rar)!
dianawWw
Postat pe 9 Noiembrie 2009 09:36
De la: dianawWw, la data 2009-11-09 09:36:50
De la: rashela, la data 2009-11-09 09:29:47Ok!
Eu nu am fost educata sa urasc nicio rasa, culoare a pielii, alea-alea.. stiti voi... Ba mai mult, aveam colegi de serviciu tigani, aveam o vecina pe scara blocului casatorita cu un roman... la care ma duceam de copil sa-i mananc prajiturile... si la moartea careia am plans, aveam tigani copii cu care ma jucam in spatele blocului. Incidente nu au fost...
Dar, uite ca m-am facut si eu mare... si am inceput sa vad cu ochii mei, sa gandesc prin prisma nevoilor mele, sa sufar eu si familia mea cand ma loveam de tiganime.
Da, am un dinte impotriva lor, un canin urias.. ca cel de vampir. Nu-i suport, nu-i vreau in preajma mea, a casei mele, nu vreau buna ziua de la ei. In rest... nu ma deranjeaza deloc.


Si totusi cand erai copl nu te deranjau! Acum nu ii suporti in preajma ta...
Despre asta era vorba: Nu-i suporti pentru ca nu-i suporta nimeni? Pentru ca o parte din ei ne-au facut un renumne de nimic in toata lumea? Pentru ca sunt intradevar de nesuportat? Si eu am avut in clasa cate-un tigan-doi si stau pe o strada in care vizavi de blocul meu se inalta vre-o doua vile (ca sa le spun asa) roz si uneori se aude muzica (daca manelel sunt muzica) cand ti-e somnu mai dulce...Si mi-am dat seama k sunt de mai multe feluri: lumea are tendinta sa-i catalogheze : toti sunt rai ! sau toti sunt buni(mai rar)!


Cand esti copil.. nimic nu te deranjeaza.. mai ales daca e colorat frumos, e dulce, e gratis si e peste tot. Si daca tiganii de atunci ma ajutau sa culeg corcoduse tinandu-mi scara.. why not?
iti povestesc in alt mesaj (ca sa nu zica nimeni ca scriu prea mult) o intamplare... asa, ca fapt divers.. :
rashela
Postat pe 9 Noiembrie 2009 09:42
Banuiesc ca toate orasele tarii sunt impanzite de ei, dar eu ma voi referi la al mai mare si ma "bogat".. adica la Bucuresti.
Tocmai ce ma mutasem eu in Pantelimon si constat ca vecina mea era tiganca. Stateam la parter, iar ei aveau un butic deschis la geam, cu scarita... asa cum stim cu totii ca sunt o gramada. Buuun, mi-am zis.. macar sunt cu bani, nu cu fier vechi. In general avem credinta ca banul te "spala" de noroi si, oarecum, te educa. Am cazut si eu in aceeasi capcana. Oricum, ferecata bine.. imi urmaream vecinii ca sa ma pot feri cat pot de a intra in contact cu ei. Aveau un pustiulica de vreo 4 ani, al meu avea doar 1 an jumate, asa ca nu intentionam sa ma imprietenesc cand ieseam cu carutul la plimbare.
Sar peste o perioada in care nu s-a intamplat nimic. Poate si pentru ca eu ii evitam cat puteam si atunci nu stiam, de fapt, mare lucru.
Intr-o zi. aud niste urlete la usa mea. Pe scurt ce se intamplase. Pustiul lor se jucase cu un alt pusti (roman) tot de pe scara. Asta mai marisor, avea vreo 7 ani il imbranceste pe tigan. Iese "doamna" cu buticul si haina de blana naturala... si il loveste pe roman cu toata forta de 100 kg pe care le poseda cu mandrie peste ureche. "Galiganul" de 7 ani. urla la ma-sa si uite asa.. ajung sa urle cu totii la usa mea.
Sa-ti mai spun ce mi-au auzis urechile? Ce vorbe "dulci", tipic tiganesti? Ca in final.. tiganca sa spuna..."Cucoana, eu sunt tiganca, eu fac si crima daca e nevoie" Eu ma intreb cum de n.a facut-o atunci.. In fine...

ps. ulterior, peste ani.. m-a trezit si politia. facea o descindere in locuinta lor cautand droguri.
rashela
Postat pe 9 Noiembrie 2009 09:54
Am mers serile trecute la Cora si la usa era o satra intreaga de la mic la mare care se chinuia sa jefuiasca din cosurile celor care ieseau din magazin, trebuia sa te feresti sa nu sara pe tine.
Pe de alta parte am un amic din familie de tigani care e foarte bine educat,inrijit si curat de ti-e mila sa-i atingi camasile sa nu le murdaresti,nu are facultate dar a facur scoala de meserii si e mecanic auto,iar frate-su e student la conservator si e la fel de cuminte si educat.
Depinde de atatea sa ajungi cineva , dar cel mai mult de vointa proprie.
Padurea tiganilor totusi are cam multe uscaturi.

Postat pe 9 Noiembrie 2009 09:59
De la: rashela, la data 2009-11-09 09:54:45Banuiesc ca toate orasele tarii sunt impanzite de ei, dar eu ma voi referi la al mai mare si ma "bogat".. adica la Bucuresti.
Tocmai ce ma mutasem eu in Pantelimon si constat ca vecina mea era tiganca. Stateam la parter, iar ei aveau un butic deschis la geam, cu scarita... asa cum stim cu totii ca sunt o gramada. Buuun, mi-am zis.. macar sunt cu bani, nu cu fier vechi. In general avem credinta ca banul te "spala" de noroi si, oarecum, te educa. Am cazut si eu in aceeasi capcana. Oricum, ferecata bine.. imi urmaream vecinii ca sa ma pot feri cat pot de a intra in contact cu ei. Aveau un pustiulica de vreo 4 ani, al meu avea doar 1 an jumate, asa ca nu intentionam sa ma imprietenesc cand ieseam cu carutul la plimbare.
Sar peste o perioada in care nu s-a intamplat nimic. Poate si pentru ca eu ii evitam cat puteam si atunci nu stiam, de fapt, mare lucru.
Intr-o zi. aud niste urlete la usa mea. Pe scurt ce se intamplase. Pustiul lor se jucase cu un alt pusti (roman) tot de pe scara. Asta mai marisor, avea vreo 7 ani il imbranceste pe tigan. iese "doamna" cu buticul si haina de blana naturala... si il loveste pe roman cu toata forta de 100 kg pe care le poseda cu mandrie peste ureche. "galiganul" de 7 ani. urla la ma-sa si uite asa.. ajung sa urle cu totii la usa mea.
Sa-ti mai spun ce mi-au auzis urechile? Ce vorbe "dulci", tipic tiganesti? Ca in final.. tiganca sa spuna..."Cucoana, eu sunt tiganca, eu fac si crima daca e nevoie" Eu ma intreb cum de n.a facut-o atunci.. In fine...

ps. ulterior, peste ani.. m-a trezit si politia. facea o descindere in locuinta lor cautand droguri.



Cand eram copil stateam cu ai mei la tara...intr-o comuna in care exista inca si un sat in care locuiesc aproape numai tigani cu care am multe amintiri de altfel...

Era Pastele... Si fiind la tara ai mei aveau o bucatarie de vara pe care nu o mai foloseau decat inainte de Paste sa vopseasca ouale ca sa nu murdareasca bucataria si mai tineau in ea un frigider sau un congelator nu mai stiu exact ce era cu chestii de tinut la rece...

Pregatisem Pastele ca in fiecare an cu mare tam -tam de vreo saptamana-doua erau pe la noi multe persoane..... Pe la ora doua s-au gandit niste rude frati bunici nepoti nu stiu ce erau ca vreau sa ciocneasca oua ...si cum noi copii le sparsesem deja pe toata mama ne-a trimis pe mine si pe sora mea mai mare sa mai luam din bucataria de vara...Ne-am apropiat si am vazut lumina aprinsa... si am crezut ca a uitat-o mami ne-am uitat pe geam si am vazut vreo trei tigani o sticla de tuica si ouale inrosite de noi......stateau frumos pe canapea mancau beau , se injurau. Cum soramea era deja destul de mare unul din ei a luat-o de mana si a incercat sa o traga inauntru....moment in care eu am inceput sa urlu. Ai mei nu au iesit niciunul au crezut ca m-am certat iar cu sora-mea. Am fugit pana la urma amandoua si -am spus lui tata care nu m-a crezut pana nu am inceput sa plang...
I-au dat afara bineinteles...si am curatat vreo doua sapt ca sa scoatem mirosul...
dianawWw
Postat pe 9 Noiembrie 2009 10:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Versuri preferate! 19 De la: aishwa 26 Ianuarie 2010 21:30
Declaratie de dragoste 99 De la: kudika023770 15 Iulie 2009 15:23
Ai ramas vreodata fara baterie la telefon? Acum exista solutia! 2 De la: piticutza131 5 August 2010 00:18
Cateva curiozitati.. 16 De la: joana_rise 24 Ianuarie 2010 12:38
Ma puteti ajuta cun un like! 3 De la: rashela 18 Martie 2011 00:03